قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
کتاب لند_1
لایکو_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
کتاب لند_4
سمپاشی امحا_4
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۶۸۲۸۹
۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰
۹۷۴۸
بررسی ها نشان می دهد در یک ماه گذشته گوشی ها و برندهای پرتقاضا با بیشترین افزایش قیمت دلار رو به رو بوده اند. قیمت گوشی ها در بازار موبایل با رشدی وحشتناک رو به رو شده است. مسئله ای که بعضی آن را به اجرای طرح رجیستری ربط دادند و با واکنش وزیر ارتباطات مواجه شدند.
روزنامه هفت صبح - علی هادی زاده: بررسی ها نشان می دهد در یک ماه گذشته گوشی ها و برندهای پرتقاضا با بیشترین افزایش قیمت رو به رو بوده اند. قیمت گوشی ها در بازار موبایل با رشدی وحشتناک رو به رو شده است. مسئله ای که بعضی آن را به اجرای طرح رجیستری ربط دادند و با واکنش وزیر ارتباطات مواجه شدند. به گفته آذری جهرمی دلیل این افزایش قیمت 25 درصدی بیشتر به خاطر قیمت دلار و البته ارز آزاد است. این حرف خیلی هم بیراه نیست چرا که قیمت دلار در کمتر از یک ماه حدود 400 تومان افزایش پیدا کرد. شوکی که علاوه بر بازار ارز به بازار موبایل نیز رسید و باعث شد شاهد افزایش قیمت های عجیب و غریب در حد یک میلیون تومان باشیم.
 
البته این افزایش قیمت وحشتناک شامل همه برندها نشده و بعضی از برندها در این میان سعی کرده اند با ثابت نگه داشتن قیمت و یا حتی کاهش آن گوشی های کمتر محبوب خود را به نوایی برسانند. ولی گوشی های برندهایی مثل سامسونگ، اپل و یا هوآوی با توجه به استقبال بیشتر مردم تکانی به خود دادند و در طول یک هفته قیمت مدل های مختلف خود را از 100 هزار تومان تا بیش از 700 هزار تومان افزایش دادند. برای این که کاملا با وضعیت افزایش قیمت ها در بازار موبایل و نحوه رفتار برندهای مختلف در قبال این موضوع آشنا شوید به سراغ تفاوت قیمت گوشی های برندهای مختلف در قبل و بعد از گرانی دلار رفته ایم تا ببینیم چه کسی در این میان بیشتر به قیمت ارز واکنش نشان داده است.
 
سامسونگ

شوک ارزی، گوشی های برند سامسونگ را کاملا یک تکان اساسی داده است. از گوشی های ارزان این شرکت گرفته تا گوشی های پرچمدار این شرکت هر کدام به سهم خود در طی هفته گذشته با رشد قیمت ناگهانی رو به رو شده اند. مثلا گوشی ارزان قیمت مدل J1 mini prime که به نوعی ارزان ترین مدل این شرکت محسوب می شود از قیمتی حدود 380 هزار تومان در اواخر دی ماه به حدود 430 هزار تومان رسیده است. نکته جالب اینجاست که قیمت این گوشی در مرحله ای به حدود 300 هزار تومان نیز رسیده بود ولی بعد از گرانی دلار در شهریور به کانال 370 تومان آمده و اکنون باز هم رشد کرده است. از دیگر گوشی های محبوب سامسونگ مدل J5 Pro است که آن هم رشد قیمت زیادی داشته است. این گوشی در 27 دی ماه یعنی حدود یک هفته پیش قیمتی حدود 900 هزار تومان داشت.
 
 قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل

ولی اکنون روز به روز بر قیمتش افزوده شده و به حدود یک میلیون و 15 هزار تومان رسیده است. این در حالی است که این گوشی تازه از خطر شیطان پایین آمده و قیمتش از یک میلیون تومان به 900 هزار تومان رسیده بود. از دیگر گوشی های محبوب سامسونگ مدل A5 2017 است که رشد قیمت عجیبی داشته است. این مدل در اوایل دی ماه قیمتی حدود یک میلیون و 300 هزار تومان داشت ولی اکنون قیمت آن به یک میلیون و 525 هزار تومان رسیده است. یعنی بیش از 200 هزار تومان افزایش قیمت در حدود یک هفته. آخرین پرچمدار این شرکت یعنی نوت 8 نیز از 25 دی ماه تا حال حاضر حدود 400 هزار تومان افزایش قیمت داشته و قیمت آن از حدود سه میلیون و 600 هزار تومان به حدود چهار میلیون تومان رسیده است.
 

 
سونی

اگر نگاهی به افزایش قیمت گوشی های محبوب سونی بیندازید متوجه می شوید که این برند نیز روزگار خوبی را سپری نمی کند. برترین گوشی های این برند خیل از طرف ایرانی ها مورد استقبال قرار نگرفته اند و شاید همین امر دلیل عدم افزایش قیمت و کاهش قیمت در بعضی موارد باشد. مثلا گوشی ارزان قیمت Xperia XA که در چند هفته پیش قیمتی حدود 750 هزار تومان داشت در همین مدت زمان گرانی دلار به حدود 700 هزار تومان رسیده است. مدل میان رده Xperia XA 1 Ultra نیز همچنان قیمت یک میلیون و 420 هزار تومانی خود را حفظ کرده و بدون تغییر مانده است.
 
 قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل
 
البته این مدل در مهرماه حدود 100 هزار تومان افزایش قیمت داشت که به خاطر گرانی دلار در آن مقطع بود. پرچمدار این مدل نیز با توجه به قیمت دو میلیون و 500 هزار تومانی خود افزایش قیمتی ناچیز در حد 50 هزار تومان داشته است که مسلما به خاطر دلار نبوده و احتمالا دلایلی دیگر داشته است. این مدل فقط در آبان ماه حدود 200 هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرده بود.
 

 
 اپل

بیشترین میزان افزایش قیمت متعلق نیست به برندی جز اپل. ربطی هم به محصول امسال و پارسالش ندارد. شما به سراغ برترین مدل های این برند که بروید متوجه می شوید تقریبا همه به یک اندازه رشد قیمت داشته اند. اختلاف قیمتی که می توان با آن یک گوشی خوب خرید! اول به سراغ مدل 7 پلاس این شرکت با حافظه 128 گیگابایتی می رویم. این مدل در اواسط دی ماه قیمتی حدود سه میلیون و 700 هزار تومان داشته است. بعد از رد شدن از اواسط دی کم کم گران تر شده است و در اواخر دی ماه با یک جهش به کانال چهار میلیون و 400 هزار تومان رسیده است. یعنی 900 هزار تومان افزایش قیمت در حدود دو هفته.
 
قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل
 
مدل آیفون X نیز جهشی تقریبا مشابه همین مدل داشته است. مدل 64 گیگابایتی این گوشی در حالی به قیمت پنج میلیون و 900 هزار تومان رسیده است که در اوایل دی ماه حدود پنج میلیون و 400 هزار تومان قیمت داشته است. مدل 256 گیگایابتی نیز از بعد از توقف در کانال شش میلیون و 200 هزار تومانی دوباره سرکش شده و اکنون به کانال شش میلیون و 900 هزار تومان قیمت پا گذاشته است.
 

 
HTC
 
گوشی های شرکت HTC دیگر کمتر در بازار به چشم می خورند و کمتر مثل سابق کسی از آنها استقبال می کند. شاید به همین خاطر است که گوشی های این شرکت در موج افزایش ناگهانی قیمت دلار تقریبا هیچ تاثیر نگرفته و مثل سابق به روند خود ادامه داده اند. مثال مدل 10 این گوشی طی یک ماه قیمت یک میلیون و 600 هزار تومانی خود را حفظ کرده است. البته بد نیست بدانید که این گوشی در اواسط آبان یک جهش قیمتی را تجربه کرده و از یک میلیون و 400 هزار تومان به این قیمت رسیده است.
 
 قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل
 
مدل محبوب دیگر این برند Desire 10 Pro است که از تیرماه تاکنون همچنان در کانال یک میلیون و 150 هزار تومان مانده است. با این که تقریبا همه برندها در سری پرچمدار خود افزایش قیمتی هرچند کم را تجربه کرده اند ولی پرچمدار این برند یعنی مدل U11 از مهرماه تاکنون قیمت ثابتی داشته و همچنان با همان دو میلیون و 600 هزار تومان به فروش می رسد.
 

 
هوآوی

یکی از کم تغییرترین برندها هوآوی بوده است. گوشی های این برند نه تنها افزایش قیمت چندانی نداشته اند بلکه در بعضی موارد کاهش قیمت خود را نیز حفظ کرده اند. اول از یکی از ارزان ترین گوشی های این شرکت یعنی مدل Y6 II شروع می کنیم. در اواسط دی ماه این گوشی قیمتی حدود 560 هزار تومان داشت. اکنون این گوشی با رشدی 30 هزار تومانی قیمتی حدود 590 هزار تومان پیدا کرده است. این رشد قیمت 30 هزار تومانی در دیگر گوشی محبوب این شرکت یعنی P10 Lite نیز افتاده و قیمت آن را به حدود یک میلیون تومان رسانده است.
 
 قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل
 
نکته جالب گوشی جدید این شرکت یعنی مدل Mate 10 است که آذرماه به صورت رسمی و با قیمت حدود دو میلیون و 800 هزار تومان وارد بازار ایران شده است. این گوشی طی این چند ماه اخیر روند کاهش قیمت خود را حفظ کرده و به حدود دو میلیون و 350 هزار تومان رسیده است. ولی نکته جالب اینجاست که از تاریخ اول بهمن تا سوم بهمن ناگهان 100 هزار تومان افزایش قیمت داشته و اکنون حدود دو میلیون و 460 هزار تومان فروخته می شود. لازم به ذکر است که مدل قبلی همین سری یعنی Mate 9 هم تقریبا هیچ افزایش قیمتی در دی ماه نداشته و با همان قیمت یک میلیون و 830 هزار تومان معامله می شود.
 

 
ال جی

شرکت ال جی هم مانند سامسونگ سری جدید گوشی های خود را گران کرده است. البته این گرانی در مدل های ارزان قیمت خیلی چشمگیر نبوده و بیشترین تاثیر دلار را در مدل های معروف این برند می بینیم. مثلا گوشی k8 2017 این شرکت که در اواسط دی ماه قیمتی حدود 560 هزار تومان داشت اکنون با رشدی پیوسته به حدود 620 هزار تومان رسیده است. با این حال دیگر میان رده جدید این شرکت یعنی Q6 با توجه به تازه وارد بودن خیلی تغییر قیمتی را تجربه نکرده است و قیمتش از حدود یک میلیون و 140 با 30 هزار تومان افزایش به یک میلیون و 170 هزار تومان رسیده است.
 
قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل
 
برخلاف مدل Q6، پرچمدار امسال ال جی یعنی مدل G6 بعد از یک افت قیمت نسبتا زیاد دوباره سربالایی را پیش گرفته است و قیمتش از حدود یک میلیون و 700 هزار تومان در 23 دی ماه به یک میلیون و 950 هزار تومان رسیده است. نکته عجیب اینجاست که این مدل در شهریورماه واکنش چندانی نسبت به قیمت دلار نداشت و باز هم قیمت آن تا اوایل دی ماه حدود 100 هزار تومان کاهش پیدا کرده بود.
 


دیگر برندها

در بین دیگر برندهای تقریبا معروف غیر از نوکیا کمتر تفاوت قیمتی را مشاهده می کنیم. مثلا گوشی های شیائومی در رده قیمتی حدود یک میلیون تومان هیچ افزایش قیمت قابل توجهی نداشته اند ولی در رده قیمتی بالاتر در حد 50 هزار تومان افزایش قیمت داشته اند. برند ایسوس نیز قیمت خود را حفظ کرده و تقریبا در همه مدل های خود قیمت را در حد یک ثابت حفظ کرده است. در این میان نوکیا در مدل های 5، 6 و 8 کمی افزایش قیمت داشته است و برای هر مدل تقریبا 100 هزار تومان افزایش قیمت را لحاظ کرده است. این افزایش چه در پرچمدار این برند یعنی مدل نوکیا 8 با قیمتی حدود دو میلیون تومان و چه در میان رده این برند یعنی نوکیا 6 با قیمت یک میلیون تومان به صورت یکسان اعمال شده است که با توجه به رده قیمتی کمی غیرعادی به نظر می رسد.
 
قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل 
 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1396/11/08
فکرشو بکنین اگه دلار بره ده هزار تمن چه میشه
Iran, Islamic Republic of
20:24 - 1396/11/08
گوشی های سامسونگ ارزش خرید ندارن
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1396/11/09
پس جناب وزیر بفرمایند هزینه گاها تا یک میلیون تومن گمرکی گوشی هم بخاطر افزایش قیمت دلاره؟

جیب ژن خوبها سلامت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_3
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
بهمن پور_داخلی2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
ایرانیان-فوتراصلی222
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کیان برنا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر