عقب نشینی بورس تهران از مرز روانی
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۶۷۰۸۴۱
۱۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۸
۳۱۶۵
بازار سهام در هفته جاری شاهد عقب‌نشینی قیمت‌ها و کاهش حجم معاملات بود تا جایی که با افت ۴/ ۱ درصدی شاخص، این متغیر کلیدی از عبور از سطح روانی ۱۰۰ هزار واحد باز ماند. در همین حال، تنش در بازارهای جهانی و کاهش قیمت نفت و برخی مواد خام نیز سایه خود را بر سهام پیشرو در بورس تهران که عمدتا از گروه کالایی بوده‌اند افکنده و مانع از خوش‌بینی خریداران به تداوم روند صعودی در کوتاه‌مدت شده است.
روزنامه دنیای اقتصاد: بازار سهام در هفته جاری شاهد عقب‌نشینی قیمت‌ها و کاهش حجم معاملات بود تا جایی که با افت ۴/ ۱ درصدی شاخص، این متغیر کلیدی از عبور از سطح روانی ۱۰۰ هزار واحد باز ماند. در همین حال، تنش در بازارهای جهانی و کاهش قیمت نفت و برخی مواد خام نیز سایه خود را بر سهام پیشرو در بورس تهران که عمدتا از گروه کالایی بوده‌اند افکنده و مانع از خوش‌بینی خریداران به تداوم روند صعودی در کوتاه‌مدت شده است.
 
علاوه بر این، ادامه تهدیدات رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد برجام و تلاش برای همراه کردن کشورهای اروپایی در راستای اعمال فشارهای بیشتر در موضوعات مورد اختلاف در حوزه خارجی موجب شده تا توجه معامله‌گران نسبت به احتمال بروز ریسک‌های سیستماتیک بیشتر جلب شود؛ وضعیتی که می‌تواند به معنای فرو رفتن در لاک احتیاط و انتظار خریداران و تداوم پیامدهای رکودی آن در بورس تهران در کوتاه‌مدت باشد.
 
فصل عرضه در بازار سهام
 
با نزدیک شدن به پایان سال به‌طور سنتی نیاز سرمایه‌گذاران حقوقی به ویژه دولت و صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی به نقدینگی بیشتر از قبل می‌شود. پیامد این وضعیت به‌صورت کمرنگ شدن حضور حقوقی‌ها در سمت تقاضا و نقش‌آفرینی آنها در بخش فروش قابل رصد است که معمولا با نزدیک شدن به پایان سال تشدید می‌شود. در سال جاری، مشکلات بودجه‌ای دولت موجب شده تا فرآیند انتشار و تخصیص اوراق بدهی سرعت بیشتری یابد که در همین راستا سری جدید اوراق اسناد خزانه یکی پس از دیگری در فرابورس قابل معامله می‌شوند و انتظار می‌رود این روند تا پایان سال تشدید شود. در همین حال، علاوه بر فشار فروش از سوی نهادهای حقوقی، اخیرا حضور یکی از قدرتمندترین خریداران نوظهور یعنی صندوق‌های با درآمد ثابت در بخش تقاضای سهام کمرنگ‌تر از قبل شده است که علت آن به محدودیت‌های وضع شده از سوی بانک مرکزی در راستای توسعه حجم دارایی‌های این صندوق‌ها برای جلوگیری از پیشنهاد سود بالاتر از نرخ مصوب سپرده‌ها باز می‌گردد. 
 
از سوی دیگر، افزایش حجم اعتبارات شبکه کارگزاری به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان و تشدید نظارت‌های سازمان در موضوع تخصیص اعتبارات منجر به توقف افزایش حجم اعتبارات و حتی کاهش اندک آن در هفته‌های اخیر شده است. مجموع این عوامل، فشار چندجانبه‌ای را بر بازار سهام در هفته جاری وارد کردند و پیش‌بینی می‌شود با نزدیک شدن به پایان سال، نقش این عوامل حتی پررنگ‌تر شود؛ وضعیتی که در صورت عدم بهبود متغیرهای بنیادی (قیمت‌های جهانی کالا و نرخ ارز) به معنای امکان تداوم روند اصلاحی در بازار سهام در هفته‌های آینده خواهد بود.

تغییرات جدید در مقررات بورس
 
از نیمه بهمن ماه برخی تغییرات مهم درخصوص روند داد‌و‌ستدها در بورس اجرایی خواهد شد که باید آن را به فال نیک گرفت. در همین راستا، بنا بر پیشنهاد کانون کارگزاران و تصویب سازمان بورس، دوره زمان تسویه معاملات سهام به جای سه روز به دو روز کاهش می‌یابد. کوتاه کردن زمان تسویه وجه معامله مزایای متعددی دارد که بر مبنای آن، در بسیاری از بورس‌های بین‌المللی باعث حرکت به سمت هر چه کوتاه‌تر کردن این فاصله شده است. این اقدام یکی از مهم‌ترین ریسک‌های بازار را که عبارت از امکان عدم ایفای تعهدات طرف خریدار است کاهش می‌دهد؛ به ویژه آنکه در بورس تهران سابقه مشکلات عمده‌ به دلیل عدم ایفای تعهدات مشتریان وجود دارد که تبعات سنگین آن به شبکه کارگزاری سرایت کرده است. این اقدام، علاوه بر کاهش ریسک کلی تسویه وجوه، در افزایش نقدشوندگی بازار هم مهم تلقی می‌شود.  پیشتر برخی مشارکت‌کنندگان خارجی بالقوه در بازار سهام هم از فاصله سه روزه بین خرید و تسویه وجه سهام به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی سرمایه‌گذاری در بورس تهران یاد کرده بودند؛ گروهی که در غیاب ضمانت بانک‌های بین‌المللی، این فاصله طولانی را به معنای انتقال ریسک تسویه وجه معاملات به کارگزاران و مانعی برای حضور در بازار سرمایه کشور تلقی می‌کنند.
 
حال با کاهش این فاصله به دو روز یک گام در جهت تطابق با استانداردهای بین‌المللی در این زمینه برداشته شده و انتظار می‌رود که این مسیر با کاهش فاصله به یک روز در آینده نزدیک یک گام دیگر به جلو برود. در تحولی دیگر، امکان تعیین سقف اعتباری روزانه برای مشتریان حقیقی و حقوقی در شرکت‌های کارگزاری به زودی اجرایی می‌شود که یک گام مثبت و اصولی دیگر برای کنترل ریسک معامله‌گران و رصد فعالیت مشتریان از سوی مدیریت ارشد شرکت‌های کارگزاری در حین انجام معاملات تلقی می‌شود که این اقدام را می‌توان گامی موثر در جهت محدود کردن ریسک ناشی از معاملات اعتباری در ابعاد بزرگ بدون وجود کنترل کافی دانست.

موج اصلاح در بازارهای سهام جهانی
 
در فاصله یک هفته از گزارش قبلی که به رونق در بازارهای جهانی سهام اشاره داشت، جدی‌ترین افت دو روزه سهام در شاخص سهام شرکت بزرگ آمریکایی از زمان انتخابات این کشور در آبان گذشته رقم خورده است. در همین راستا، شاخص تلاطم (موسوم به VIX) حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و نشانه‌های اضطراب سرمایه‌گذاران را از خود بروز داده است. از منظر بنیادی نیز رشد نرخ بهره اوراق دو‌ساله آمریکا به سطحی بالاتر از متوسط بازده نقدی بازار (Dividend Yield) برای اولین بار در ۱۰ سال گذشته سیگنال مهمی در جهت افزایش ریسک بازار سهام به لحاظ ارزش‌گذاری صادر کرده است. در این میان، توجه به این نکته حائز اهمیت است که به فاصله یک سال از آخرین باری که این اتفاق در بازار سهام ایالات متحده افتاد، در سال ۲۰۰۸ بزرگ‌ترین سقوط اقتصادی بعد از جنگ جهانی دوم روی داد.
 
هر چند در شرایط کنونی، نشانه‌های عمده‌ای از زمینه بحران اقتصادی همچون سال ۲۰۰۷ نظیر شکنندگی بازار املاک و وام‌های رهنی دیده نمی‌شود، اما به لحاظ رشد بی‌محابای قیمت‌های سهام و نیز سطح بسیار بالای بدهی در اقتصادهای غربی و چین، نگرانی‌های زیادی مبنی بر احتمال در پیش بودن یک موج اصلاح قیمت‌های سهام در افق کوتاه تا میان مدت مطرح است. از آنجا که موج‌های اصلاحی در بازار سهام معمولا با یک فاز تاخیر، رشد اقتصادی و نیز قیمت کالاها را هدف می‌گیرند، رصد شرایط برای فعالان بورس تهران هم حائز اهمیت زیادی است؛ وضعیتی که اگر منجر به اصلاح قیمت‌های کالا شود یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های رونق اخیر در بورس تهران را که عبارت از رشد چشمگیر ارزش مواد خام بوده است مورد تهدید قرار خواهد داد.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روشا فارمسی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تنورستان_فوتر
فنی آتل_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر