رییس جمهور می‎‌تواند پیشنهاد همه‎پرسی بدهد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
لاله زار مال_1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۶۷۸۱۱۹
۲۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۱
۱۱۲۰۵
جنیدی:
معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه رجوع به همه پرسی یکی از اصول قانون اساسی است، گفت: رییس جمهوری می ‎‌تواند درباره برخی موضوعات پیشنهاد همه ‎پرسی دهد.
ایرنا: از پایگاه اطلاع رسانی دولت، لعیا جنیدی،  معاون حقوقی رییس جمهوری روز جمعه در تببین سخنان رییس جمهوری در مورد رجوع به همه پرسی ادامه داد: یکی از مظاهر اعمال حاکمیت در کشور قانونگذاری است. قانون، قاعده کلی، عام و لازم ‌الاجرا درباره یکی از امور و شئون عمومی کشور است. 

وی افزود: برابر قانون اساسی جمهوری اسلامی، اعمال قوه مقننه از راه مجلس شورای اسلامی است (اصل 58)، ولی برابر اصل 59 قانون اساسی که در فصل پنجم این قانون تحت عنوان حق حاکمیت مردم و قوای ناشی از آن آمده است: «در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌ پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.» 

جنیدی ادامه داد: همه ‌پرسی می‌تواند درباره تصویب یا بازنگری در قانون اساسی، پیوستن یا عدم پیوستن به یک معاهده یا سازمان بین‌المللی یا در مورد قانونگذاری عادی باشد. 
وی با بیان اینکه در کشور ما اتکا به آرای عمومی در اصول مختلف قانون اساسی از جمله در اصل 6 مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: این اصل مقرر می دارد که در جمهوری اسلامی ایران، امور کشور باید به اتکاء آرای عمومی اداره شود از راه انتخابات، انتخاب رییس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورا ها و نظایر این موارد، یا از راه همه پرسی در موردی که در اصول دیگر این قانون معین می شود.

**پیش بینی قانون اساسی در مورد همه پرسی 

معاون حقوقی رئیس جمهوری افزود: مروری بر قانون اساسی نشان می دهد در سه اصل از این قانون که عبارتند از همه‌ پرسی برای قانونگذاری عادی (موضوع اصل 59)؛ همه پرسی با صلاحدید رهبر معظم انقلاب (موضوع بند 3 اصل 110) در موارد مهمی که اتخاذ تصمیم با استظهار به آرائ عمومی لازم یا مناسب باشد و سرانجام همه ‌پرسی برای بازنگری در قانون اساسی (موضوع اصل 177)، همه‌ پرسی پیش‌ بینی شده است.

جنیدی با بیان اینکه هر سه فرض فوق، سه ظرفیت ارزشمند برای تصمیم گیری با مشارکت مردم و جلب همکاری گسترده آنان جهت پیشبرد امور است که باید به آنها با دید مثبت و به عنوان امکانات گرانبها و سازنده ای نگریست که در قانون اساسی ذخیره شده اند، گفت: معمولاً در مواردی از همه‌ پرسی استفاده می ‌شود که موضوع از جمله مسایل مهم باشد یا درباره حل مسأله‌ ای عمومی، اختلاف نظر عمیق وجود داشته باشد، مانند همه ‌پرسی درباره الحاق به قانون اساسی اروپا که در سال 2004 در فرانسه و هلند یا همه ‌پرسی درباره خروج انگلستان از اتحادیه اروپا که در ژوئن سال 2016 در این کشور برگزار شد. 

**مقامات ذیصلاح برای پیشنهاد همه پرسی از نظر قانون 

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه درباره مقامات ذیصلاح برای پیشنهاد همه پرسی، قانون همه ‌پرسی مصوب 1368 مجلس شورای اسلامی تصریح می ‎کند که رئیس‌جمهوری و یا صد نفر از نمایندگان مجلس حق دارند برای برگزاری همه ‌پرسی پیشنهاد دهند، گفت: مطابق قسمت اخیر اصل59، موضوع مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد. به نظر می رسد که در همه پرسی موضوع بند 3 ماده 110 قانون اساسی نیز رییس جمهوری می تواند یکی از پیشنهاد دهندگان باشد.

جنیدی با بیان اینکه همه ‌پرسی یاد شده در اصل 59 قانون اساسی، قانون گذاری در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است وهمه پرسی موضوع بند 3 اصل 110 موارد مهمی است که به صلاحدید مقام معظم رهبری لازم یا مفید است، گفت: در حالیکه همه پرسی موضوع اصل 177 ناظر به بازنگری در قانون اساسی است. بازنگری در قانون اساسی تابع شرایط و ترتیبات متفاوتی است که در اصل (177) قانون اساسی پیش بینی شده است. به موجب همین اصل، اصولی مثل جمهوریت و اسلامیت قابل بازنگری نیستند.
وی افزود: در برخی کشورها حد نصابی برای اعتبار همه‌ پرسی از قبیل مشارکت 50 درصد واجدان حق رأی پیش‌بینی شده است، ولی در کشور ما چنین شرطی نه در قانون اساسی و نه در قانون همه ‌پرسی سال 1368 درنظر گرفته نشده است.

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه بدیهی است سخنان ریاست محترم جمهوری در 22 بهمن ماه سال 1396، در واقع، دعوت عام به وفاق ملی بر اساس میثاق ملی یعنی قانون اساسی بوده است که چارچوب مشروعیت عمل و رفتار همه احزاب، جناح‌ها و آحاد مردم است، گفت: رییس جمهوری ابتدا حق همه احزاب و جناح ها و فراتر از آن حق همه باورمندان به قانون اساسی را برای مشارکت سیاسی در اداره کشور به رسمیت شناخت تا امید جمعی و وحدت ملی را تقویت کند و سپس برای فرض اختلاف بین جناح ها یا بروز برخی معضلات جدی عمومی، یکی از ظرفیت های موجود در قانون اساسی یعنی همه پرسی موضوع اصل 59 این قانون را در کنار دیگر راه حل ها و ظرفیت ها مورد تاکید قرارداد. بنابراین، هرگونه سوء تعبیر یا سوء برداشت از سخنان وی که متکی به نصوص قانون اساسی است، روا نخواهد بود.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری روز یکشنبه گذشته و در مراسم 22 بهمن پیشنهاد انجام رفراندوم برای موضعات مهم و خاص را اعلام کرد که با واکنش های مختلفی همراه بوده است.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
17:42 - 1396/11/27
آقای روحانی، شما توانایی حل کوچکترین مسایل اقتصادی رو نداری واقتصاد ایران رو ویران کردی، بی خیال همه پرسی
پاسخ ها
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
میخوای بدیمش دست احمدی نژاد تا تورم ۶۰درصد هم تجربه کنیم
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1396/11/27
بیشتر مخالفان رفراندوم کسانی هستند که در انتخابات قبلی از مردم سیلی خورده اند .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
دقییییییقا.
مهدی رجائی نژاد
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
بحث رفراندوم خیلی پیچیده نیست اگر بخواهند با مردم تعامل و با نظر ملت احترام بگذارند. میشود نظر مردم را خواست که رفراندوم. آری یا نه. ....در صورت آری ...برگذار رفراندوم حرف وحدیثی باقی نمیگذارد
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
همه موافق رفراندوم هستند بجز بی منطق ها
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1396/11/27
کاملا درسته...در همه کشورهای بزرگ نیز این اتفاق میافتد...مثل برگزیت..که با همه پرسی در انگلیس انجام شد...حالا دلیل نگرانی عده ای از آقایان برای من نامشخص است
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1396/11/27
بگوبرای حقوقهای نجومی هم همه پرسی بدهد.
Iran, Islamic Republic of
19:10 - 1396/11/27
یا اجرا کنید یا حرف مفت نزنید خواهشا.
Iran, Islamic Republic of
19:24 - 1396/11/27
شماطی این پنج سال چه کار مثبتی برای ملت انجام دادید گرانی بیداد میکند دزدی بیکاری را بالا بردید مانده کشور رو تحویل آمریکا بدهبد
Poland
19:48 - 1396/11/27
رفراندم یه نوع انتخابات است لولوخرخره نیست .
Iran, Islamic Republic of
22:25 - 1396/11/27
باید رفراندوم برگزار شود.رییس جمهور حق میگوید
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1396/11/27
با همه پرسی برای استیضاح روحانی موافقم
Iran, Islamic Republic of
04:02 - 1396/11/28
مدیران کار بلد ودانا= کشور در امنیت وآرامش مرگ بر مدیران پست وخائن به ملت در سراسر کشور مرگ بر اختشاش گران مرگ بر منافان مرگ بر خائنان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
اورانوس_فوتر2
دکتر آزاد خواه_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر صالحی_فوتر