پرورش استعداد‌ها به کام بچه پولدارها!
رستوران پارسیان_D
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
دکتر استرکی_1
دکتر استرکی_3
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
دکتر استرکی_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
استخدام_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۷۸۲۷۸
۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۴
۸۶۶۶
حتي اگر يك پروفسور مريم ميرزاخاني هم خروجي مدارس سمپاد در كشورمان باشد، نمي‌توان اينگونه شتابزده و كارشناسي نشده و با پست توييتري وزير آموزش‌و‌پرورش حذف اين مدارس را به‌طور كامل از صحنه نظام آموزش‌و‌پرورش كشور كليد زد تا شكاف‌هاي آموزشي بيش از پيش نمود يابد و دانش‌آموزان مستعد در خانواده‌هاي فقيري كه از پس شهريه دهها ميليوني مدارس غير‌انتفاعي بر‌نمي‌آيند به حال خود رها شوند.
روزنامه جوان نوشت: حتي اگر يك پروفسور مريم ميرزاخاني هم خروجي مدارس سمپاد در كشورمان باشد، نمي‌توان اينگونه شتابزده و كارشناسي نشده و با پست توييتري وزير آموزش‌و‌پرورش حذف اين مدارس را به‌طور كامل از صحنه نظام آموزش‌و‌پرورش كشور كليد زد تا شكاف‌هاي آموزشي بيش از پيش نمود يابد و دانش‌آموزان مستعد در خانواده‌هاي فقيري كه از پس شهريه دهها ميليوني مدارس غير‌انتفاعي بر‌نمي‌آيند به حال خود رها شوند.
 
ماجراي پاك كردن صورت مسئله مدارس سمپاد آنچنان ناگهاني و هيجان‌زده اجرايي شد كه اعتراض نمايندگان مجلس را به همراه داشته و 160 تن از اعضاي خانه ملت در نامه‌اي به رئيس‌جمهور خواهان تجديد‌نظر در انحلال مدارس استعدادهاي درخشان و نمونه‌دولتي و شيوه جذب آنها شدند.
 
ماجراي حذف آزمون ورودي مدارس سمپاد با توييت هدفمند سيد‌محمد بطحائي آغاز شد؛ ‌توييتي مبني بر تصميم وي براي كاهش استرس دانش‌آموزان‌! هيچ كس اما تصور نمي‌كرد از ميان دهها عامل استرس‌زايي كه دانش‌آموزان با آنها درگيرند، مقصود آقاي وزير حذف مدارس سمپاد باشد، آن هم در شرايطي كه تنها دو هفته تا موعد برگزاري آزمون سمپاد سال 97 باقي مانده و دانش‌آموزان و خانواده‌ها تمام استرس‌هايشان را براي رسيدن به اين آزمون كشيده‌اند و اين حذف نه‌فقط استرس‌زدا نبود، بلكه استرس‌زا هم شد. در چنين شرايطي بود كه مهدي نويد ادهم، دبيركل شوراي عالي آموزش‌و‌پرورش اعلام كرد: مدارس سمپاد و نمونه‌دولتي براي سال آينده در پايه هفتم پذيرش دانش‌آموز نخواهند داشت. اين خبر اما با واكنش اعتراض‌آميز دانش‌آموزان پايه ششم همراه بود.
 
كارنامه درخشان

خروجي مدارس سمپاد كه پيش از اين با نام مدارس استعداد درخشان يا تيزهوشان شناخته مي‌شد به اندازه كافي درخشان هست تا حمايت رهبري را همراه اين مدارس كند. مدارس سمپاد پر‌افتخارترين مدرسه آسيا با بيش از 167 مدال جهاني هستند و مريم ميرزاخاني، نخبه رياضي جهان فارغ‌التحصيل همين مدارس بود. اين خروجي اهميت مدارس سمپاد را روشن‌تر مي‌كند تا جايي كه مقام معظم رهبري در بيانات خود در ديدار با جمعي از نخبگان در مهر‌ماه سال گذشته تأكيد كردند: «‌من از اين مسئله ‌سمپاد -  سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان-  نگرانم. گزارش‌هايي كه به من مي‌رسد، گزارش‌هاي خرسندكننده‌اي نيست؛ اين سمپاد خيلي مهم است. اين كار خيلي مهمي است و آن نكته هم كه اشاره كردند كه يك تعداد زيادي مدرسه بر‌اساس اين [طرح تأسيس شده‌]، اين متوقف به اين است كه اين سازمان خوب بچرخد و خوب اداره بشود؛ گزارش‌هايي كه به ما مي‌رسد در اين جهت، گزارش‌هاي خرسندكننده‌اي نيست.»
 
افت كيفيت

مدارس سمپاد هر چند در طول سه دهه فعاليت خود خروجي‌هاي مهمي داشته‌اند، اما نمي‌توان بر نقاط ضعف و چالش‌هاي آنها هم چشم پوشيد و يكي از اصلي‌ترين دلايل اين چالش‌ها هم پيشي گرفتن رشد كمي اين مدارس از كيفي شدن آنهاست. تا سال 89، تعداد مدارس استعدادهاي درخشان 300 مدرسه بود، اما ناگهان با رشدي بيش از صد‌در‌صدي به 700 مدرسه رسيد. همين مسئله هم موجب افت كيفي و حتي بازگشت بخشي از دانش‌آموزاني شد كه تحت‌عنوان استعدادهاي درخشان وارد اين مدرسه‌ها شده بودند، موضوعي كه فاطمه مهاجراني درباره آن اينگونه توضيح داده بود: وقتي ظرف چهار سال مدارس سمپاد دوبرابر مي‌شود، معلوم است كه با كمبود معلم كافي و تجهيزات كارگاهي روبه‌رو مي‌شويم و افت كيفيت پيش مي‌آيد.
 
با تمام اينها اما حذف اين مدارس به معناي پاك كردن صورت مسئله است، به‌‌خصوص وقتي راه جايگزيني براي شناسايي و پرورش استعدادهاي درخشان در كشور وجود ندارد و طرح‌هايي همچون شهاب هم هنوز آزمون خود را پس نداده‌اند، اما مدارس استعدادهاي درخشان تجربه‌اي 30 ساله‌اند. در نامه 160 نماينده مجلس نيز آمده است: در اينكه شيوه جذب در اين مدارس صرفاً از طريق آزمون كتبي محل اشكالات متعددي است، ترديدي نيست و در ضرورت جايگزيني اين شيوه جذب با طرح‌هايي كه امكان شناخت، هدايت و استعداديابي دانش‌آموزان را در دوره ابتدايي براساس سند بنيادين تحول آموزش‌و‌پرورش مي‌دهد، تأكيد مي‌شود، اما مسئله شيوه جذب بايد جداي از مسئله حذف اين مدارس بررسي شود.
 
به كام پولدارها

رضوان حكيم‌زاده، معاون آموزش ابتدايي آموزش‌وپرورش گفته است: آزمون تيزهوشان و نمونه‌دولتي در پايه هفتم اثرات مخربي روي دوره ابتدايي داشت. در اين‌ ميان، خانواده‌هايي كه متمكن بودند، مي‌توانستند وارد كلاس‌هاي خاص شوند كه زمينه سودجويي برخي مؤسسات را فراهم كرده بود. از سوي ديگر، خانواده‌هايي كه شرايط مالي نداشتند، برچسب عدم‌ توانمندي و باهوش‌ نبودن به فرزندشان مي‌خورد كه به‌ لحاظ تربيتي آسيب‌رسان بود.
 
در برابر اين الهام ياوري، عضو هيئت علمي دانشگاه تربيت مدرس با تأكيد بر اينكه در 60 درصد كشورهاي دنيا تفكيك بين دانش‌آموزان عادي و نخبه انجام مي‌شود، نگاه متفاوتي به اين موضوع دارد: وقتي دسترسي كافي به سيستم آموزش كيفي وجود ندارد سر امكانات با‌كيفيت رقابت ايجاد مي‌شود و اين رقابت استرس‌زاست و با حذف مدارس سمپاد و نمونه‌دولتي امكانات موجود محدودتر و تعادل عرضه و تقاضا به هم مي‌خورد و رقابت از اين مدارس به مدارس غيردولتي كه هيچ كنترلي روي آن نيست، كشيده مي‌شود. ميعاد صالحي، عضو تيم تدوين سند راهبردي كشور در امور نخبگان هم با بيان اينكه از 50 نفر مدال‌آور رشته رياضي، 31 نفر يا به عبارتي 60 درصد سمپادي هستند، مي‌افزايد: با اين طرح افراد پولدار بچه‌هايشان را به مدارس غيردولتي خاص مي‌فرستند و آنها كه پول ندارند، رها مي‌شوند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:02 - 1396/11/28
در مورد سمپاد اطلاع خاصی ندارم اما چون خودم در دوران مدرسه چند ترم مجبور شدم مدرسه غیر انتفاعی درس بخونم به جرات میتونم بگم فقط پول میگیرن و نمره میدن و امکانات خاصی هم نداره و خود بچه ها مخصوصا در سن نوجوانی چون میدونن بقائ مدرسه به پول اونا وابسته هستش از خیلی کارها مثل غیبت غیر موجه و. . ..کوتاهی ندارن و برخلاف تفکر پدر و مادرها که فکر میکنن بچه هاشون کنار بچه دکتر مهندس ها درس میخونن و با فرهنگ میشن کاملاً بر عکسه و به جرات میتونم بگم نمره های این مدارس کاملاً غیر واقعی و بیشتر برای رضایت والدین هست تا نمره واقعی دانش آموز
Iran, Islamic Republic of
08:11 - 1396/11/28
اتفاقا بان که از بعضی کارای روحانی بدم میاد این کار خوبی کرده تمام ملت یکی هستند وباید از امکانات یکسان بر خوردار باشند همه مدارس بایددولتی ودر یک سطح باشند این تبعیض ها باید نباشد .این نمایند ه هاهم باید باز خواست بشوند چگونه اموال ملت باید برای ژن‌های خاص خرج شود .هر چه ما دانشمند‌داشتیم از افراد فقیر بوده.نمونش دکتر حسابی خودمان
Iran, Islamic Republic of
08:15 - 1396/11/28
با سلام نه اینگونه نیست دانش آموز مستعد خود کوشا و فعال است در هر مکان که باشد میتواند به مراتب بالا دست پیدا کند مدارس سمپاد فقط شکاف بین دانش آموزان فقیر و توانمند را بیشتر میکند ولاغیر خواهشمند است با اینگونه تلقین به افکار عمومی کار خیر خواهانه وزیر محترم را وارونه جلوه ندهید هرچند بنده میدانم که این پیام نمایش داده نمی شود با تشکر
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1396/11/28
وزیر بی لیاقت ،تصمیم بی درایت
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1396/11/28
من سالها پیش توی همین مدارس درس خواندم و با تمام خاطرات خوب و دوستان خوبی که در این مدارس پیدا کردم با تعطیلی انها در این شرایط به دلایل زیر کاملا موافقم.
-اصولا در نظام اموزش و پرورش ما موارد اموزشی در مدارس و دانشگاهها کمترین ارتباطی با اطلاعات مورد نیاز شغلی و جامعه ندارد.در این مدارس تنها حجم این محفوظات بدرد نخور افزایش یافته و وقت بیشتری از دانش اموزی که میتواند انرژی و ابتکار خود را در جای مفیدتری صرف کند گرفته میشود
-اکثر دانش اموزان این مدارس از خانواده های پولدار شهر بودند و تعداد کسانی مثل من که وضع مالی مناسبی نداشتند سال به سال کمتر میشد.آن روزها این وضعیت نامناسب را از همکلاسهایم پنهان میکردم تا خجالت نکشم و امروز که بزرگتر شدم از خانواده و به خصوص پدرم خجالت میکشم که هفت سال مجبور بود شهریه مدسه من را که حدود دو ماه از حقوقش بود را بپردازد و خانواده را با حداقل های زندگی اداره کند.اگر درک امروز را داشتم هرگز به این مدارس نمی رفتم.
-افزایش تعداد این مدارس در سالهای اخیر به شدت از کیفیت انها کاسته است
-تنها مزیت این مدارس محیطی است سالم برای تحصیل و رقیبان زیادی که اکثر انها البته از امکانات کلاسهای تست زنی و فوق العاده و معلم خصوصی و ... بیرون از مدرسه برخوردارند
-با تجربه ارتباط با بقیه مردم در دانشگاه و محیط کار در داخل و خارج از کشور و... متوجه شدم که دانش اموزان این مرکز غیر از وقف کامل وقت خود برای محفوظات بدرد نخور به طور میانگین توانایی آنچنان بیشتر و قابل ملاحضه ای نسبت به بقیه نداشتند
و در آخر
خانم مریم میرزاخانی را ندیدیم ولی تنها خاطره ای که از او به یادم مانده اینکه سالهایی که مدال المپیاد میگرفت حداقل هفته ای یک بار مدیر مدرسه سر صف ایشون رو میزد تو سر ما که خجالت بکشید یه دختر از شما ها بهتره :))
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1396/11/28
ما منتظر اقدام نمایندگان علیه وزیر هستیم. وزیر بدون کارشناسی اقدام به حذف اين امر مهم کرد. فرزندم جدا باهوش و با استعداد هست و آمادگی ویژه ای برای ورود به مدارس تیز هوشان داشت. نه وضعیت مناسب خوبی دارم فرزندم را به مدارس غیر دولتی بفرستم نه پولی جهت فرستادن به کلاس های خاص.امیدم فقط به معلمان و امکانات مدارس سمپاد بود. که اون امید را هم برای ما به یاس،تبدیل کرد.واقعا چرا شتابزده عمل شد یعنی منافع مدارس غیر انتفاعی از منافع فرزندان مستعد ندار مهمتر هست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کیان برنا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک فرشته_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کیان برنا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر