بورس در محاصره بانک ها
۶۷۹۱
۱۷ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۳:۰۶
۱۱۴۴۰
بزرگ‌ترين بانك‌خصوصي در تابلوي اول بورس
بانك پاسارگاد به عنوان بزرگ‌ترين بانك خصوصي كشور از لحاظ سرمايه شنبه گذشته با نماد «وپاسار» در فهرست تابلوي اصلي بازار اول بورس اوراق بهادار تهران درج شد. اين بانك چهارصد و شصت و سومين شركت پذيرفته شده است كه وارد بورس تهران مي‌شود.
بانك پاسارگاد به عنوان بزرگ‌ترين بانك خصوصي كشور از لحاظ سرمايه شنبه گذشته با نماد «وپاسار» در فهرست تابلوي اصلي بازار اول بورس اوراق بهادار تهران درج شد. اين بانك چهارصد و شصت و سومين شركت پذيرفته شده است كه وارد بورس تهران مي‌شود.
 
با توجه به اينكه بيش از 30 درصد سهام بانك پاسارگاد به صورت شناور آزاد در دست سهامداران حقيقي است، اين شركت بدون عرضه اوليه و با گشايش نماد وارد بورس تهران شد.

براساس اين گزارش، بانك پاسارگاد مي‌بايست اسفندماه سال گذشته وارد بورس اوراق بهادار مي‌شد، اما به دليل اختلاف نظري كه بين شركت بورس و سهامداران عمده مبني بر عرضه پنج درصد سهام در روز اول ورود به بورس با هدف كشف قيمت ايجاد شد، ورود آن به بورس با تاخير روبه‌رو شد، اما سرانجام مسوولان بورس قانع شدند كه با توجه به افزايش سرمايه اين بانك از طريق فرابورس و كشف قيمت در آن زمان، همچنين وجود مركز معامله سهام داخل اين بانك، نيازي به عرضه اوليه نيست.

هم‌اكنون سهام بانك‌هاي پارسيان، ملت، تجارت، اقتصاد نوين، كارآفرين، صادرات ايران، سينا و پست بانك در بورس تهران معامله مي‌شود و صنعت بانكداري بيش از 16 درصد ارزش بازار سهام را در اختيار دارد. گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بازار سرمايه (سنا) به نقل از شركت بورس نيز حاكي است: بنا به مصوبه‌‌هاي روز هفدهم بهمن‌ماه 1389 و بيست و نهم خردادماه 1390 هيات پذيرش بورس اوراق بهادار، بانك پاسارگاد در بورس تهران پذيرفته شده است.

بانك پاسارگاد در مجمع سال‌جاري خود 18 درصد افزايش سرمايه را از محل آورده سهامداران تصويب كرد كه بر اين اساس، اين بانك با سرمايه دو هزار و 725 ميليارد و 800 ميليون تومان وارد بورس شده است كه اين رقم بالاترين سرمايه در ميان بانك‌هاي خصوصي و دولتي كشور محسوب مي‌شود.

فعالان بازار سرمايه پيش‌بيني مي‌كنند، ورود بانك پاسارگاد به بورس با سرمايه يادشده مي‌تواند تحول بزرگي در معاملات بازار سرمايه كشور ايجاد كند و موجب رونق معاملات سهام در اين بازار شود.

پذيره‌نويسي افزايش سرمايه «ميدكو» در يك روز
مدير بازرگاني فرابورس از پايان پذيره‌نويسي شركت توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه در اولين روز خبر داد و گفت: يك‌ميليارد و 750 ميليون سهم اين شركت ناشي از سلب حق‌تقدم به قيمت هر سهم 2040 ريال پذيره‌نويسي شد.

به گزارش روابط‌عمومي فرابورس ايران، امير هاموني با اعلام اين خبر افزود: شركت توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه كه در زمينه اكتشاف و انجام تحقيقات زمين‌شناسي متالوژي و استخراج و توليد مواد معدني فعاليت مي‌كند، قرار بود از امروز (ديروز) به مدت 5 روز پذيره‌نويسي افزايش سرمايه‌اش در بازار سوم فرابورس انجام شود كه در نخستين روز در فرابورس و شعب بانك پاسارگاد به پايان رسيد.

مدير بازار فرابورس تصريح كرد: براين اساس يك‌ميليارد و 750 ميليون سهم شركت معادل 100 درصد سرمايه فعلي، از طريق فرابورس به روش سلب حق تقدم و قيمت هر سهم 2040 ريال پذيره‌نويسي شد و به سهامداران شركت معادل همين ميزان سهام جايزه تعلق گرفت كه پس از اجراي اين پذيره‌نويسي، سرمايه شركت به 5250 ميليارد ريال رسيد.

به گفته وي پذيره‌نويسي از طريق شبكه كارگزاري فرابورس و شعب بانك پاسارگاد به طور همزمان صورت گرفت.

هاموني يادآور شد: با توجه به اينكه سهام اين شركت در فرابورس پذيرفته شده است معاملات آن از اين طريق انجام خواهد شد.

منبع: دنیای اقتصاد

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج