هر چه باید از تقابل پرسپولیس و السد بدانید
۶۸۰۰۳۷
۰۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۷
۵۹۳۴
 دو تیم پرسپولیس و السد قطر در چارچوب هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ به مصاف هم می روند به همین بهانه نکات جالب این دیدار بررسی شده است.

وبسایت نود: دو تیم پرسپولیس و السد قطر در چارچوب هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ به مصاف هم می روند به همین بهانه نکات جالب این دیدار بررسی شده است.

 این بازی صدمین، مسابقه آسیایی سرخپوشان خواهد بود.پرسپولیس در ۹۹ دیدار گذشته صاحب ۴۶ برد، ۲۴ باخت و ۲۹ مساوی گردیده است. سرخها ۱۵۰ بار دروازه حریفان را گشوده و ۸۲ گل نیز دریافت کرده اند.


پرسپولیس؛اولین نماینده ایران


تیم پرسپولیس اولین بار در مسابقات جام باشگاه های آسیا ۱۹۶۹ حضور یافت. نخستین بازی آسیایی پرسپولیس برابر کوگیو ژاپن انجام شد که با شکست یک بر صفر شاگردان دهداری همراه بود. اولین نماینده ایران در رقابت های آسیایی به دلیل اینکه دیر به مسابقات اعزام شد با دو برد،یک شکست و یک تساوی از دور رقابتها حذف شد.


شانزدهمین حضور پرسپولیس در آسیا


پرسپولیس در مجموع تاکنون در ۱۶ دوره از مسابقات آسیایی شرکت داشته است؛ ۶ بار در جام باشگاه‌های آسیا، ۳ بار در مسابقات فوتبال جام در جام آسیا و ۷ بار نیز در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا که حاصل آن یک قهرمانی و یک نائب قهرمانی در مسابقات جام در جام و سه مقام سومی در مسابقات جام باشگاه های آسیا بوده است.


به دنبال یازدهمین صعود


پرسپولیس در ۱۶ دوره گذشته، ۱۰ بار موفق به صعود از مرحله گروهی شده است که آخرین آن در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا بود که سرخپوشان موفق شدند برای اولین در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به جمع ۴ تیم راه یابند. سرخپوشان پیش از این نیز ۶ بار موفق شده بودند به نیمه نهایی یک جام آسیایی صعود کنند. پرسپولیس در فصل جاری با رهبری برانکو به دنبال این است که بتواند از همین ابتدای کار با شکست حریفان به عنوان تیم نخست از گروه صعود کند.


پرگل ترین بازی


بهترین برد آسیایی پرسپولیس مقابل نماینده پاکستان رقم خورد. در اولین دوره رقابتهای جام در جام باشگاه‌های آسیا، تیم پرسپولیس با درخشش فرشاد پیوس تیم پنجاب را با ۹ گل در هم کوبید. این بازی در ۳۰ آذر سال ۶۹ برگزار شد و فرشاد پیوس (۷ گل) ، مجتبی محرمی و حسن شیرمحمدی گل های پرسپولیس را به ثمر رساندند.


شكست عجیب مقابل الغرافه


بدترین باخت آسیایی سرخ ها هم در سال ۸۸ اتفاق افتاد که این تیم با رهبری نلو وینگادا برابر الغرافه متحمل شکست سنگین و عجیب ۵ بر یک شد. این بازی از سری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و در کشور قطر برگزار شد.علی کریمی زننده تنها گل پرسپولیس در این بازی بود.


فرشاد آقای گل در صدر گلزنان


فرشاد پیوس،برترین گلزن تاریخ پرسپولیس و آقای گل بی تکرار تاریخ فوتبال ایران، با زدن ۱۱ گل،برترین گلزن آسیایی سرخ ها به شمار می رود. علی کریمی با ۹ گل و مهدی طارمی با ۸ گل در رتبه های بعدی قرار دارند.


تنها قهرمان ایران در جام در جام


اولین و تنها افتخار آسیایی سرخها در مسابقات جام در جام باشگاه های آسیا بدست آمد. ۲۶مهر ۱۳۷۰ پرسپولیس با هدایت علی پروین در فینال این رقابتها با شکست المحرق تنها کاپ آسیایی جام در جام را برای فوتبال ایران به ارمغان آورد.محمد حسن انصاری فر زننده گل قهرمانی پرسپولیس بود.


جدال با السد بعد از ۴۵ سال


پرسپولیس طی ادوار گذشته با ۲۰ کشور آسیایی جدال داشته که بیشترین آن با نمایندگان کشور عربستان بوده است. پرسپولیس تاکنون ۲۷ بار مقابل تیم های عربستانی قرار گرفته است. قطری ها با ۱۵ جدال بعد از عربستانی ها قرار دارند و دیدار با السد هفدهمین مصاف پرسپولیس با تیم های قطری خواهد بود. پرسپولیس ۴۵ سال بعد از جدال دوستانه مقابل السد برای اولین بار در یک دیدار رسمی مقابل این تیم قرار خواهد گرفت. دیدار گذشته دو تیم با برتری ۳ بر ۲ سرخپوشان خاتمه یافته بود.


عملکرد پرسپولیس در مسابقات آسیایی به شرح زیر است:


جام باشگاه های آسیا: (۳۸ بازی – ۱۹ برد – ۱۰ مساوی – ۱۰ باخت – ۶۱ زده – ۳۴ خورده)
جام در جام آسیا: (۱۸ بازی – ۸ برد – ۷ مساوی – ۳ باخت – ۲۹ زده – ۱۲ خورده)
لیگ قهرمانان: (۴۳ بازی – ۱۹ برد – ۱۲ مساوی –۱۱باخت – ۶۰ زده – ۳۶ خورده)


جدال سرخ‌ها با تیم چندملیتی


سرخ‌های ایران پس از کسب یک برد شیرین در بازی آغازین لیگ قهرمانان، سه‌شنبه هفته جاری در دوحه به مصاف السد قطر خواهند رفت. سفیدپوشان السد نیز به مانند پرسپولیس دیدار نخست خود را با پیروزی پشت سر گذاشته‌اند و به دلیل تفاضل گل کمتر پایین‌تر از پرسپولیس و در رده دوم قرار گرفته‌اند. به مانند تمام تیم‌های مطرح قطری السد نیز سه گروه بازیکن شامل بازیکنان قطری، بازیکنان خارجی و بازیکنان خارجی با تابعیت قطری در اختیار دارد. بازیکنانی از نقاط مختلف دنیا در ترکیب السد حضور دارند که به بهانه تقابل پرسپولیس با این تیم نگاهی داشته‌ایم به وضعیت بازیکنان این تیم در لیگ قهرمانان آسیا.


۲۸ بازیکن در لیست آسیایی


السدی‌ها در لیست بازیکنان خود برای لیگ قهرمانان آسیا نام ۲۸ بازیکن را قرار داده‌اند. سعد الشیب، پدرو رورو، یاسر ابوباکر، جوگورته حمرون، ژاوی، مصعب خضر، علی اسدالله، حسن الهیدوس، بغداد بونجاح، حامد اسماعیل، ابراهیم ماجد، عبدالکریم حسن، بوعلام خوخی، حسن احمد، عبدالعزیز الجلابی، سالم الهاجری، سعود الهاجری، مشعل برشم، مرتضی پورعلی‌گنجی، جاسم الشمری، حاتم کمال، احمد سهیل، احمد سیار، بها اللیثی، محمد جدوع، سعود ابراهیم، اکرم عفیف و علی فریدون ۲۸ بازیکن السد هستند که اجازه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را خواهند داشت. گفتنی است این تیم قطری چنیدن بازیکن دیگر نیز در میان لیست بازیکنان خود داشته که به دلیل محدودیت‌ها نام این بازیکنان را در لیست آسیایی خود قرار نداده است.


خارجی‌های کلیدی


السد ۴ بازیکن خارجی به طور رسمی در لیست بازیکنان خود دارد. ژاوی هرناندز اسطوره اسپانیا و بارسلونا مشهورترین بازیکن خارجی این تیم است که با شماره ۶ در میانه میدان حضور دارد. این هافبک ۳۸ ساله مهره کلیدی السد در میانه است. به جز ژاوی، بغداد بونجاح و جوگورته حمرون دو مهاجم الجزایری هستند که در لیست بازیکنان السد قرار گرفته‌اند و مرتضی پورعلی‌گنجی نیز در خط دفاعی بازیکن کلیدی این تیم به شمار می‌آید. هر ۴ بازیکن خارجی السد در ترکیب اصلی این تیم جایگاه ثابتی دارند و جز بازیکنان کلیدی این تیم محسوب می‌شوند.


تیم چند ملیتی


محدودیت استفاده از بازیکنان خارجی سبب شده تا قطری‌ها بازیکنانی از نقاط مختلف دنیا را با تابعیت قطری در ترکیب خود استفاده کنند. السد نیز به مانند سایر تیم‌های قطری و تیم ملی این کشور از این حربه بهره برده و به جز ۴ بازیکن خارجی خود، ۸ بازیکن متولد سایر کشورهای جهان را در لیست خود دارد که به عنوان بازیکن قطری فعالیت می‌کنند. بازیکنانی از سودان، سنگال، بحرین، الجزایر، کیپ ورد، فلسطین و ایران در لیست بازیکنان السد حضور دارند که با تابعیت قطری بدون هیچ مشکلی برای این تیم به میدان می‌روند. در میان این گروه از بازیکنان، پدرو رورو متولد کیپ ورد در خط دفاعی، علی اسدالله وینگر متولد بحرین، بوعلام خوخی هافبک دفاعی متولد الجزایر و علی فریدون مهاجم متولد ایران شانس بالایی برای حضور در میدان دارند.


تیمی نسبتا جوان


۲۸ بازیکن ثبت شده السد در لیگ قهرمانان میانگین سنی ۲۴،۷ سال سال دارند، عددی که بسیار نزدیک به شرایط سنی پرسپولیس (۲۴،۸ سال) است. به جز ژاوی ۳۸ ساله، حامد اسماعیل و سعود الهاجری ۳۱ ساله (که دومی دروازه‌بان سوم این تیم است)، السد بازیکن بالای ۳۰ سال دیگری ندارد. از سوی دیگر جوان‌ترین بازیکن این تیم محمد جدوع ۱۸ ساله است و جوان‌ترین بازیکنی که در بازی نخست این تیم به میدان رفت احمد سهیل هافبک تدافعی ۱۹ ساله است. اگر محدودیت‌های سنی سازمان لیگ فوتبال ایران را بر السد اعمال کنیم، این تیم ۱۷ بازیکن بزرگسال، ۳ بازیکن زیر ۲۳ سال و ۸ بازیکن زیر ۲۱ سال در اختیار خواهد داشت که کاملا مشابه با پرسپولیس است.


۸+۳ ملی‌پوش


السد در میان بازیکنان خود ۸ ملی‌پوش دارد که ۶ نفر از آنها عضو تیم ملی قطر هستند و ۲ بازکین دیگر در تیم‌های ملی ایران و الجزایر به میدان می‌روند. پدرو، حسین الهیدوس، بوعلام خوخی و علی اسدالله ۴ بازیکن اصلی تیم ملی قطر به شمار می‌روند و سالم الهاجری و مصعب خضر نیز در اردوی آخر تیم ملی قطر حضور داشته‌اند. سعد الشیب، یاسر ابوباکر و ابراهیم ماجد نیز سابقه دعوت به تیم ملی قطر طی یک سال اخیر را داشته‌اند. همچنین مرتضی پورعلی‌گنجی مدافع ثابت تیم ملی ایران است و بغداد بونجاح به طور پیوسته به تیم ملی الجزایر دعوت می‌شود.


کارنامه نه چندان خوب السدی ها در بازی های خانگی


پرسپولیس و السد با برتری مقابل رقبای خود در شب اول مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در گروه C از همین ابتدا خود را به عنوان مدعیان اول صعود معرفی کردند تا جنگ آنها برای صدرنشینی و جشن زودهنگام صعود آغاز شود. اتفاقی که کاملا قابل پیش بینی بود چون قدرت این دو تیم به تیم های دیگر حاضر در گروه می چربید و حالا جدال دو قدرت برتر این گروه تماشایی خواهد بود.


۱۵ دیدار مقابل تیم های قطری


تیم فوتبال پرسپولیس در دومین دیدار خود از دور رفت مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به مصاف تیم السد قطر خواهد رفت.این شانزدهمین جدال رسمی سرخپوشان مقابل تیم های قطری خواهد بود. در ۱۵ بازی که پرسپولیس مقابل نمایندگان فوتبال قطر به میدان رفته صاحب ۷ برد، ۴ مساوی و ۴ شکست شده، ۲۶ گل زده و ۱۹ گل دریافت کرده است.


برد سرخ ها مقابل تیم ملی قطر


جالب است که بدانید پرسپولیس یک بازی دوستانه هم با تیم ملی قطر داشته است که موفق شده این تیم را شکست دهد. این بازی که ۲۲ دیماه ۱۳۷۸ در دوحه برگزار شد با دو گل کریمی و برمک به سود پرسپولیس خاتمه یافت.


برد در دیدار دوستانه


پرسپولیس در دیداری دوستانه روز ۲۴ اسفند ۱۳۵۱ با ۲ گل ایرانپاک و یک گل رضا وطنخواه، السد قطر را ۳ـ۲ شکست داد. این بازی در واقع اولین جدال پرسپولیس با تیم های قطری بود .


کارنامه سرخپوشان مقابل قطری ها

در ادامه نگاهی داریم به بازیهای رسمی تیم پرسپولیس با حریفان قطری در آسیا؛
جام برندگان آسیا


یک- ۱۹ شهریور ۷۲-رفت:پرسپولیس ۱ – العربی ۱(درخشان)
دو- ۲۷شهریور۷۲-برگشت:العربی ۲- پرسپولیس۱ (داداش زاده)
جام باشگاه های آسیا
سه- ۲۲ آبان ۷۵-الریان ۱- پرسپولیس۲(عزیزی۲)
چهار- ۳ شهریور ۷۹-رفت:الوکره ۲-پرسپولیس۴(کریمی۲)، استیلی، اکبریان)
پنج- ۱۷ شهریور ۷۹-برگشت:پرسپولیس۵ – الوکره ۱(کریمی، رهبری فر، امامی فر، رافت و سراج)
لیگ قهرمانان آسیا
شش- ۱۹ فروردین ۸۸-رفت: پرسپولیس۳ – الغرافه ۱(زارع، نیکبخت، توره)
هفت- یازده اردیبهشت ۸۸-برگشت:الغرافه ۵ – پرسپولیس۱(کریمی)
هشت- ۱۶ فرودین ۹۱-رفت:پرسپولیس۳ – الغرافه صفر (غلامرضا رضایی، زاید، کاظمیان)
نه- ۲۹ فروردین ۹۱-برگشت:پرسپولیس۱ – الغرافه ۱(کریمی)
ده- ۵ اسفند ۹۳-رفت:پرسپولیس۳ – لخویا صفر(بنگر، نوروزی، نوری)
یازده- سه اردیبهشت ۹۴-برگشت:لخویا ۳- پرسپولیس صفر
دوازده- ۲۴ اسفند ۹۵-رفت:الریان ۳ – پرسپولیس۱(طارمی)
سیزده- ۲۱ فروردین ۹۶- برگشت: پرسپولیس صفر- الریان صفر
چهارده- ۲ خرداد ۹۶- رفت: پرسپولیس صفر- لخویا صفر
پانزده- ۱۰ خرداد ۹۶- برگشت: لخویا صفر- پرسپولیس ۱ (طارمی)
شانزدهم- یک اسفند ۹۶- رفت: السد؟- پرسپولیس؟


السد با دو قهرمانی در لیگ قهرمانان


السد در سال‌های ۱۹۸۸ و ۲۰۰۱ در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به مقام قهرمانی رسیده‌ است و آخرین تیم عربی لقب گرفته که توانسته لیگ قهرمانان آسیا را فتح کند.


تاریخچه پرافتخار باشگاه السد


باشگاه السد قطر در تاریخ ۲۱ اکتبر ۱۹۶۹ تاسیس شد. باشگاه السد پر افتخارترین باشگاه فوتبال قطر است، این باشگاه توانسته تمام جام های داخلی را چند بار فتح کند. باشگاه السد بیشترین قهرمانی را در لیگ ستارگان قطر دارد این باشگاه ۱۳ بار فاتح این لیگ شده است، همچنین السد۱۵ بار جام امیر قطر را فتح کرده و بیشترین قهرمانی جام ولیعهدی قطر را به خود اختصاص داده است.


دلخوش به تئوریسین ۷۰ ساله پرتغالی


هدایت السد در حال حاضر برعهده اوسوالدو فریرا سرمربی مشهور پرتغالی است. تئوریسین ۷۰ ساله متولد میراندلا پرتغال که تا قبل از السد هدایت الزمالک مصر را برعهده داشت و قبل تر از آن روی نیمکت هر سه تیم مطرح فوتبال پرتغال حضور داشته و با پورتو، بنفیکا و اسپورتینگ لیسبون به افتخارات بسیاری رسید. شاید مهمترین صحنه ای که فوتبالدوستان ایرانی از فریرا به یاد داشته باشند جدال پورتو با بارسلونا در سال ۲۰۰۹ باشد که این مربی مشهور با مچ بندی آبی رنگ بر روی بازو با داور بازی و همچنین ستاره های بارسلونا جنگ لفظی داشت.


آشنایی با ورزشگاهی که میزبان سرخ هاست


ورزشگاه باشگاه السد ورزشگاه جاسم بن حمد است. گنجایش این ورزشگاه ۱۵۰۰۰ نفر است. استادیوم السد یکی از مدرن‌ترین ورزشگاه خاورمیانه است که بیشتر شهرت آن به خاطر سیستم تهویه مدرنش است که باعث می‌شود تماشاگران گرمای خفه‌کننده دوحه را زیاد حس نکنند. این استادیوم میزبان مسابقاتی مثل جام خلیج فارس، بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶، جام ملت‌های ۲۰۱۱ آسیا بوده‌است و در سال‌های اخیر نیز میزبان دیدارهای تیم ملی قطر است.


جدال تماشایی علیپور و پورعلی گنجی


پورعلی گنجی در دیدار گذشته السد در لیگ قهرمانان آسیا در مقابل الوصل ۹۰ دقیقه بدون اشتباه و بسیار آماده بازی کرد تا جایی که عملکرد او با توصیف و تمجیدهای بسیار زیادی از سوی اماراتی ها همین طور کارشناسان قطری روبرو شد تا بالاترین امتیاز هم به این بازیکن داده شود.


از آن سو علی علیپور در نخسیتن جدال آسیایی سرخپوشان در فصل جاری با به ثمررساندن دو گل از سه گل پرسپولیس مقابل حریف ازبک،بسیار سر حال و آماده نشان داد.

بازیکنان ایرانی تیم السد


از گذشته تا کنون بازیکنان ایرانی چون امیر قلعه نویی، ایراهیم قاسم پور، مجید نامجو مطلق، حمید درخشان، علی دایی، افشین پیروانی، کریم باقری، حسین کعبی و مرتضی پورعلی گنجی در تیم السد قطر حضور داشته اند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Germany
11:45 - 1396/12/02
جام در جام خوب اومدی خخخخخخخخ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج