تشکیل پرونده سلامت برای ۱۱ میلیون حاشیه نشین
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر ولدخانی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۸۵۰۸۵
۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۱
۴۱۶۳
معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: اجتماعی شدن سلامت رویکردی نوین در تحقق سلامت همگانی است.

خبرگزاری ایسنا: معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: اجتماعی شدن سلامت رویکردی نوین در تحقق سلامت همگانی است.

 محمد هادی ایازی در اولین مجمع استانی سلامت که در اراک برگزار شد، اظهار کرد: وزارت بهداشت و درمان اجتماعی شدن سلامت و دیجتال کردن فرایندهای نظام سلامت را دو فعالیت اصلی خود در این دوره می‌داند.

وی با بیان اینکه برگزاری اولین مجمع استانی سلامت، پاسخی به مطالبه رئیس جمهور است،گفت: چنانچه به دنبال جلب مشارکت در حوزه سلامت نباشیم، به هر میزان که اعتبار این حوزه را افزایش دهیم، باز هم ناکافی است و با کمبود بودجه مواجه خواهیم شد. این مسئله به مفهوم در اولویت قرار دادن پیشگیری نسبت به درمان بیماری‌هاست و اصل و اساس اجتماعی شدن سلامت نیز بر همین مبنا استوار است.

ایازی تصریح کرد: انتظار ما این است که برای آحاد مردم سیمای سلامت استان به‌صورت مستندتر بیان شود، اطلاع مردم از این موضوع سبب آگاهی و شناخت آن‌ها از وضع موجود می‌شود که این امر در اصلاح وضعیت فعلی کمک شایانی خواهد داشت.

وی افزود: نبود اطلاع‌رسانی کافی به مردم در خصوص سیمای سلامت سبب ماندن در وضعیت کنونی خواهد شد و بیماری‌ها به دلیل رعایت نکردن برخی مسائل سلامت گسترش خواهند یافت. در این شرایط هر میزان تخت‌های بیمارستانی را افزایش دهیم بازهم کفایت نخواهد کرد.

ایازی در ادامه گفت: حاکم شدن نگاه اجتماعی به سلامت، قطعا در بهبود شرایط سلامت آحاد جامعه موثر خواهد بود. در همین راستا بازگو کردن اقدامات عملی در این حوزه سازنده است؛ بشرطی که وجه اجتماعی شدن این اقدامات مزیت آن‌ها باشد.

سقوط سالانه ۶۰۰ هزار بیمار به زیرخطر فقر قبل از طرح تحول سلامت

وی با بیان اینکه تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت سالانه ۶۰۰ هزار نفر به دلیل بیماری زیر خط فقر می‌رفتند،اظهارکرد: این طرح کمک شایانی در کاهش پرداختی مردم به هنگام بیماری داشت و باعث شد افراد در این جریان کمتر فقیر شوند بنابراین ما باید قدر سلامت و امنیت خود را بدانیم و در همین راستا تمام ارگان‌ها و مسئولان نیز در مقابل سلامت احاد مردم وظیفه‌ای بر عهده دارند.

هر ساله در ایران ۳۳۳ هزار نفر بر اثر تصادفات مصدوم می‌شوند

ایازی تصریح کرد: در حال حاضر مواردی همچون سوانح جاده‌ای برای مردم مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. در ایران سالانه ۱۶۵۰۰ نفر بر اثر تصادفات کشته و ۳۳۳ هزار نفر نیز مجروح و مصدوم می‌شوند. سرویس‌دهی به این افراد نیازمند پنج بیمارستان ۵۰۰۰ تخت‌خوابه است.

وی با بیان اینکه مفهوم سلامت این است که بتوانیم در جامعه شرایطی را مهیا کنیم که مردم بی دغدغه زندگی کنند،گفت: بخش سلامت فقط مختص سلامت جسم نیست. سلامت روان، اجتماعی و معنوی را نیز شامل می‌شود. امروزه در جامعه ما ۲۳.۴ درصد از مردم نشانگانی از اختلال روانی را دارند. افسردگی ریشه بسیاری از بیماری‌های روانی محسوب می‌شود و این امر می‌تواند ‌آسیب‌های زیادی در برداشته باشد؛ در حالی که اتخاذ رفتارهایی که باعث ایجاد سلامت روان می‌شود، نقش تعیین‌کننده‌ای بر کاهش این بیماری‌ها دارد.

سند سلامت اجتماعی از ابتدای سال ۹۷ به اجرا گذاشته می‌شود

ایازی در ادامه گفت: رئیس جمهور در شورای اجتماعی کشور تهیه سند سلامت اجتماعی را مصوب کرد و این سند از ابتدای سال ۹۷ به اجرا گذاشته می‌شود.

وی افزود: بهتر است قبل از اینکه یک مسئله در جامعه تبدیل به آسیب اجتماعی شود، به سلامت اجتماعی در آن حوزه توجه شود. بایستی قبل از وقوع حاشیه‌نشینی، طلاق و غیره زمینه گسترش این موارد از بین برود.

سه برابر شدن ابتلا به ایدز ناشی از رفتارهای غیرمتعارف جنسی

معاون اجتماعی وزیر بهداشت در ادامه گفت: در حوزه بیماری ایدز انتقال این بیماری از طریق رفتارهای غیر متعارف جنسی در حدود ۱۳ سال قبل، تنها ۱۳ درصد بود اما متاسفانه این رقم به ۴۶ درصد افزایش یافته و بالغ بر سه برابر شده است. زمانی که ما خط قرمزها را اینقدر نزدیک می‌کنیم و اینگونه حرف‌ها را به مردم نمی‌گوییم، نتیجه آن را هم در جامعه می‌بینیم. بازگو نکردن این واقعیت‌ها تبعات زیادی برای مردم دارد.

ایازی افزود: حوزه‌های فرهنگی و نشاط اجتماعی در سلامت روانی و اجتماعی مردم موثر است. بهتر است در مجمع سلامت استان به این موضوعات پرداخته شود. اگر به این موضوعات توجه نشود ما هر چقدر در این راستا هزینه کنیم قادر به حل مسائل و مشکلات موجود نخواهیم بود.

وی اضافه کرد: ترویج فرهنگ صحیح در حوزه سلامت مانند مصرف تغذیه سالم توسط مردم، روابط خانوادگی درست و توجه به وضعیت مسکن، بیکاری، آب سالم و غیره بر سلامت مردم تاثیرگذار است. حاکمیت نیز در این راستا نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری دارد. چنانچه به اجلاس‌های مختلفی که توسط سازمان جهانی بهداشت برگزار می‌شود توجه کنیم، درمی‌یابیم موضوع سلامت در همه سیاست‌ها اتخاذ می‌شود. ‌شعارهای جهانی نیز عمدتا به مسائل بهداشت اجتماعی توجه دارد.

ایازی در ادامه گفت: نظام سلامت در ایران ضمن انجام مسئولیت‌ها باید به سمت مردم و جامعه حرکت کند. تا با کار بین‌بخشی و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های دیگر و مشارکت مردم بتواند شرایط بهتری را برای جامعه فراهم آورد حتی در کشورهای توسعه یافته نیز این راهی است که در پیش گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه عدالت در سلامت جامعه بسیار حائز اهمیت است،اظهارکرد: کاهش نابرابری‌ها با اولویت دادن به اقشار محروم باید در دستور کار قرار گیرد. طبق مطالعات انجام شده در برخی کشورهای توسعه یافته بین محله‌های برخوردار و غیربرخوردار،امید به زندگی در محله‌های برخوردار تفاوت معناداری با محله‌های غیر برخوردار دارد بنابراین اتخاذ برنامه‌های سلامت در همه سیاست‌ها کاملا مشهود است.

ایازی در ادامه گفت: اجتماعی شدن حوزه سلامت به معنای مشارکت همه مردم در حوزه سلامت است. همکاری و همراهی ساختارمند تمام دستگاه‌های حاکمیتی نیز در این راستا سهم بسزایی دارد. اگر به وضعیت موجود در کشورمان توجه کنیم درمی‌یابیم در شهر اهواز در یک روز ۱۷ هزار نفر به خاطر مشکل ریوی به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند. هرچند در این آلودگی نظام سلامت نقشی برعهده نداشته، اما پیامدهای ریزگردها متوجه این نظام می‌شود.

ایازی با اشاره به اینکه اسناد بالادستی نیز به رویکرد سلامت همه جانبه مردم دارد، تاکید دارد: از استاندار مرکزی خواستم تا شرایط را برای حضور دیگر دستگاه‌ها در جلسه سلامت مهیا کند تا آنها اقدامات خود را در این راستا اطلاع‌رسانی کنند.

راه اندازی کانون سلامت در محلات مختلف کشور

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ در محلات مختلف کشور کانون سلامت راه‌اندازی می‌شود، افزود: مردم باید خود را درگیر اهداف و برنامه‌های کانون‌های اجتماع‌محور سلامت کنند، خوشبختانه اینکار در برخی از نقاط کشور با موفقیت پایه ‌ریزی شده، مردم با مشارکت آگاهانه، دواطلبانه، مسئولانه و عادلانه می‌توانند این ظرفیت را ایجاد کنند. معمولا در هر کانون گروه‌هایی موجود است، مثلا گروه مادر و کودک، مادران باردار، سالمندان و غیره، که در این گروه‌ها برنامه‌های آموزشی بسیار موثری ارائه می‌شود. در حال حاضر جمعیت سالمند ایران حدود ۸.۲ است اما با توجه به نرخ رشد جمعیت در سال‌های آتی این نرخ افزایش می‌یابد. چنانچه از همین اکنون زیرساخت‌های سالمندی را فراهم نکنیم در سال‌های آتی با مشکلات جدی مواجه خواهیم شود.

ایازی عنوان کرد: متاسفانه در کشور ما قریب به پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند، که از این تعداد قریب به ۵۰ درصد آنها از مشکل خود اطلاعی ندارند تا آن را کنترل کنند و زمانی مطلع می‌شوند که مشکلات زیادی برایشان ایجاد می‌شود. قریب به پنج میلیون نفر هم در آستانه ابتلا به دیابت قرار دارند و با توجه به شرایط موجود کانون‌های پیشگیری از دیابت می‌تواند کمک بسزایی در این بخش داشته باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: در کانون‌های محله باید ارگان‌های دیگری نیز حضور داشته باشند. به عنوان مثال محیط زیست می‌تواند در جهت کاهش آلودگی محله به مردم کمک کند. این فعالیت در دولت‌های دیگر و برخی شهرهای ایران اجرا شده و براساس همان تجربه قبلی این کار قرار است اجرایی شود. در مجمع سلامت محله مجمع سلامت شهرستان، خانه مشارکت شهرستان و کانونها دور هم جمع می‌شوند و ‌ضمن مطرح کردن مسائل‌، آنها را شناسایی و تعیین اولویت می‌کنند.

ایازی با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت پس از بررسی، کانون سالمندان تهران را به عنوان یک پروژه موفق جهانی شناخت، افزود: کانون سالمندان در قزوین، یزد، مازندران و غیره راه‌اندازی شده است. همچنین در مجمع ملی سلامت که در سال ۹۵ برگزار شد از استانداران و فرمانداران خواسته شد مجامع سلامت استانی را شکل دهند و سمن‌ها و خیرین نیز در این راستا حضور داشته باشند و گزارش عملکرد استانداران، شهرداران و فرمانداران نیز در این راستا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: استانداران به عنوان رئیس مجمع سلامت استان‌ها انتخاب شدند، نظارت بر وضعیت سیمای سلامت استان، نظارت بر تشکیل کمیته‌های برنامه‌ریزی، شرکت در مجامع سلامت، اطمینان از حضور مردم در این مجامع نیز از وظایف آنان است.

ایازی بیان کرد: مقرر شده دومین مجمع سلامت در اردیبهشت‌ماه سال آتی برگزار شود. انتظارات ما بر پایه توانمندسازی جوامع محلی واگذاری برخی مسئولیت‌ها به آنان است. همچنین تمام دستگاه‌ها مسئولیت دارند، همکاری مسئولانه و متعهدانه با سازمانهای محلی فراهم کنند، انتقال صدای مردم و مستندسازی فعالیت دستگاه‌ها گامی مثبت در این راستاست.

تشکیل پرونده سلامت برای ۱۱ میلیون حاشیه نشین

وی در بخش دیگر سخنانش اظهار کرد: در کشور ما حدود ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین وجود دارد. خوشبختانه برای تمام این افراد پرونده سلامت تشکیل داده‌ایم و جامعه سلامت در این مناطق راه‌اندازی شده است. در همین راستا پزشک عمومی، روانشناس، دندان‌پزشک، مددکار اجتماعی و به طور کلی خدمات سطح یک سلامت در این مناطق ارائه می‌شود.

ایازی افزود: در مناطق حاشیه‌نشین پنج اولویت اعتیاد، حاشیه‌نشینی، طلاق، مشکلات فرهنگی و اجتماعی دنبال می‌شود همچنین برنامه اجتماعی شدن سلامت به عنوان یک برنامه محوری در طرح تحول سلامت در دستور کار قرار گرفته و بر همین اساس مجمع ملی و شهرستانی این بخش نیز راه اندازی شده است.

وی تصریح کرد: دولت در طی این مدت اقدام به ساخت بالغ بر 7000 خانه بهداشت کرده است البته این اقدام به نوعی درمانی محسوب می‌شود و پس از آن باید به موضوعات بعدی پرداخت. وزارت رفاه باید به تحول رفاه در کشور بپردازد و سازمان بهزیستی و افراد تحت پوشش آن‌ها حتما باید از خدمات بیشتری برخوردار باشند. ما باید در کشورمان نظام رفاهی اجتماعی داشته باشیم.

ایازی تصریح کرد: نظام رفاهی ما کامل نیست و نیازهای افراد نیازمند کاملا بر طرف نمی‌شود، وزارت رفاه در این خصوص مسئولیت دارد و امیدوارم این موضوعات مورد پاسخ قرار بگیرد، به نظر ما توجه به نظام رفاهی و بهزیستی باید در اولویت باشد و مورد توجه دست اندرکاران قرار بگیرد.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کیان برنا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر