جراحی زیبایی در ایران، خیلی هم زیاد نیست!
۶۸۵۶۰۸
۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
۱۴۵۸۹
شاید تعداد عمل‌های جراحی زیبایی در ایران زیاد به نظر برسند، اما نسبت آن به جمعیت کشور زیاد نیست و در کشور‌های مختلف آمریکایی، اروپایی و آسیایی در زمینه جراحی‌های تهاجمی و غیرتهاجمی پیشتازند.

روزنامه هفت صبح: طبق گزارش انجمن بین المللی جراحی پلاستیک، ایرانی ها در میانه 25 کشور در رتبه 20 قرار دارند.

جراحی زیبایی در ایران، خیلی هم زیاد نیست! (فوری)

شاید تعداد عمل های جراحی زیبایی در ایران زیاد به نظر برسند اما نسبت آن به جمعیت کشور زیاد نیست و در کشورهای مختلف آمریکایی، اروپایی و آسیایی در زمینه جراحی های تهاجمی و غیرتهاجمی پیشتازند. به گزارش خبرآنلاین و به نقل از سیناپرس، گزارش سالانه انجمن بین المللی جراحی پلاستیک (ISAPS) که ژوئن 2017 (خرداد 1396) منتشر شد، نشان می دهد که کشورهای آمریکا، برزیل، ژاپن، ایتالیا و مکزیک در رتبه های اول تا پنجم عمل های جراحی زیبایی تهاجمی و کم تهاجمی سال 2016 قرار داشته اند و 41.1 درصد از کل عمل های پلاستیک جهان را به خود اختصاص داده بودند. روسیه، هند، ترکیه، آلمان و فرانسه در رتبه های ششم تا دهم و ایران نیز در رتبه بیستم این جدول جای گرفته بود.

محبوب ترین عمل های جراحی زیبایی جهان در سال 2016 (1395)

 • افزایش حجم / پروتز پستان (15.8 درصد کل جراحی های زیبایی)
  لیپوساکشن (14 درصد کل جراحی های زیبایی)
  جراحی پلک (12.9 درصد کل جراحی های زیبایی)
  رینوپلاستی (7.6 درصد کل جراحی های زیبایی)
  ابدومینوپلاستی (7.41 درصد کل جراحی های زیبایی)

تفاوت جنسیتی

همانطور که انتظار می رود، بیشترین تقاضا برای عمل های جراحی زیبایی تهاجمی و غیرتهاجمی در بین زنان دیده می شود. گزارش ISAPS در سال 2016 (1395) نشان می دهد که 86.2 درصد از کل عمل های جراحی زیبایی در جهان معادل با 20,362,655 عمل جراحی مربوط به زنان بوده و بیشترین درخواست ها مربوط به پنج مورد زیر بوده است:

 • افزایش حجم / پروتز پستان
  لیپوساکشن
  جراحی پلک
  ابدومینوپلاستی
  ماستوپکسی (لیفت پستان)

جراحی زیبایی در ایران، خیلی هم زیاد نیست! (فوری)

اما مردان نیز از قافله جراحی های زیبایی عقب نیفتاده اند و 13.8 درصد معادل با 3,264,254 عمل جراحی را به خود اختصاص داده اند. پنج عمل جراحی پلاستیک عمده در مردان عبارتند از:

 • جراحی پلک
  ژنیکوماستی (بزرگی سینه مردان)
  رینوپلاستی (جراحی بینی)
  لیپوساکشن
  کاشت مو

این چند کشور

1. آمریکا؛ پرتقاضاترین کشور جهان

حدود دو میلیون آمریکایی در سال 2017 (1396) تحت عمل های جراحی زیبایی مختلفی مانند افزایش حجم سینه، لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی (عمل جراحی زیبایی برای حذف چربی اضافی ناحیه شکم) قرار گرفتند و 15 میلیون نفر دیگر نیز تحت درمان با روش های کم تهاجمی مانند پوتاکس، تزریق ژل و فیلر (پر کننده) قرار گرفتند.

2. وضعیت جراحی پلاستیک در برزیل

حضور «ایو پیتانگوی» (Ivo Pitanguy) معروف ترین جراح پلاستیک جهان در برزیل، در کنار حضور 4500 جراح پلاستیک و ارائه خدمات درمانی با قیمت های متنوع این کشور را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران سلامت از نقاط مختلف جهان برای انجام جراحی های زیبایی تبدیل کرده است.

سائوپائولو و ریودوژانیرو اصلی ترین مقاصد گردشگران سلامت محسوب می شوند که خدمات متنوعی را در اختیار آنها قرار می دهند. افزایش حجم /پروتز پستان و لیپوساکشن، دو جراحی زیبایی اصلی د ر برزیل محسوب می شوند. در عین حال بیش از 4 هزار جراح از نقاط مختلف جهان با هدف شرکت در دوره های آموزشی و شرکت در کارگاه های دکتر پیتانگوی، راهی این کشور شده اند.

جراحی زیبایی در ایران، خیلی هم زیاد نیست! (فوری)

3. وضعیت جراحی پلاستیک در شرق آسیا

بسیاری از جوانان کره جنوبی و ژاپن (که در رتبه سوم بیشترین جراحی های زیبایی جهان جای دارد) ترجیح می دهند که چشمانی شبیه غربی ها داشته باشند؛ از همین رو جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در صدر محبوب ترین جراحی های زیبایی این دو کشور جای دارد.

همچنین 20 درصد از زنان اهل کره جنوبی جراحی های زیبایی تهاجمی و کم تهاجمی را تجربه کرده اند. رینوپلاستی (جراحی بینی) و لیپوساکشن در رتبه های بعدی جراحی های زیبایی در این کشور قرار دارند.

4. جراحی پلاستیک در ایتالیا

شاید مردم ایتالیا به داشتن چهره های جذاب و زیبا مشهور باشند، اما عمل های جراحی زیبایی در این کشور به شدت رواج دارد و باعث شده که این کشور در رتبه چهارم بیشترین تعداد عمل های پلاستیک جای بگیرد. جراحی های کم تهاجمی به ویژه تزریق پوتاکس، فیلر و ژل برای برطرف کردن چین و چروک و خط لبخند، در کنار لیپوساکشن، محبوب ترین جراحی ها در این کشور اروپایی محسوب می شوند.

5. وضعیت جراحی پلاستیک در ایران

به گفته دکتر «عبدالجلیل کلانتر هرمزی»، عضو هیات مدیره انجمن جراحان پلاستیک ایرانی، جراحی های فک و صورت، تزریق ها، جراحی های لیفت و لیپوساکشن اصلی ترین جراحی های زیبایی در ایران به شمار می روند.

در ایران رینوپلاستی (جراحی بینی) بیشترین میزان عمل های جراحی زیبایی را به خود اختصاص داده است؛ البته آمار دقیق را در این زمینه تنها وزارت بهداشت می تواند ارائه کند. جراحی پلک (بلفاروپلاستی)، افزایش حجم / پروتز پستان، لیپوساکشن، بوتاکس، تزریق فیلر و ژل در رتبه های بعدی جراحی های زیبایی تهاجمی و کم تهاجمی در بین ایرانیان قرار دارند.

جراحی زیبایی در ایران، خیلی هم زیاد نیست!

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1396/12/14
آره جون خودتون، اینو نگید دیگه چی بگید، ایران در خاورمیانه رتبه ۱ است، در جهان رتبه ۲
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1396/12/14
من که در ایران زندگی میکنم وقتی اکثر چهره ها رو می بینم همه مردم صورت بادکنکی شدند، آدم حالش بهم میخوره، قیافه اصلی هیچ کس پیدا نیست، یه روز میرسه که مردم برای قیافه های قدیمی شون تنگ میشه، اما دیگه نمی توانند به قبل برگردنند
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1396/12/14
هر کی مختاره هر جور که بخواد زندگی کنه یکی طبیعی یکی عملی
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1396/12/14
خیلی هم عمل خوبیه ،دست اونهایی که اختراع اش کردن درد نکنه .
Iran, Islamic Republic of
10:47 - 1396/12/15
کاربر 14:55
مثل عقده ایا حرف میزنی ،خوب خودتم برو عمل کن چرا زورت میاد ؟

بعدم کو ؟؟؟؟چرا ما نمی بینیم حتما آشناها و دوروبری های شما همه عملی اند ،
چرا ایران فقط در جراحی بینی شاید در جهان اول باشه ،بقیه ش مثل بقیه ی کشورها ست .
بوتاکس که مال کل دنیاست ،
تزریق ژل و... همینطور
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1396/12/15
کاربر 10:47
به نظر من عقده ای شما هستید اگه یه نگاه به بازیگران هالیوود بکنی متوجه منظور کاربر14:55میشی، همه به یقین اکثریت آنها صورتهای خودشان است نه به صورت مصنوعی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج