نخست وزیر لبنان تسلیم ریاض می‌شود؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۶۸۸۵۱۸
۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۵
۵۰۳۴
اگر حریری بخواهد زمام امور را به دست بگیرد، به کمک سعودی‌ها نیاز دارد. هر چند که دریافت کمک از عربستان سعودی هزینه‌هایی دارد.

دیپلماسی ایرانی: سعد حریری نخست وزیر لبنان هفته گذشته، برای اولین بار پس از استعفا از سمت خود در پایتخت عربستان، به ریاض سفر کرد. همه چیز بین پادشاه عربستان و این لبنانی اهل تسنن تحت الحمایه او بسیار دوستانه به نظر می آید. آیا این بدان معناست که ریاض از آنچه بسیاری اشتباهات استراتژیک ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، می نامند، درس گرفته است؟ آیا حریری احساس اعتماد بیشتری نسبت به پدرخوانده خود در منطقه دارد؟

در تاریخ 3 نوامبر سال گذشته، سعد حریری برای دیدار کاری فورا به ریاض دعوت شد. فردای آن روز، او استعفای خود را از سمت نخست وزیری اعلام کرد و به شدت به ایران و حزب الله حمله کرد و آنها را به "برنامه ریزی برای ترور" متهم کرد.

هم خبر استعفا و هم لحن تهاجمی او برای اغلب نخبگان سیاسی و مردم لبنان نامانوس بود. بویژه به این دلیل که حریری قبل از استعفای خود به همه اطمینان داده بود، علی رغم شایعات، قصد دارد در سمت خود باقی بماند.

تحولات و تنشهای فراوانی که پس از استعفای عجیب حریری به وجود آمد، کاملا نشان داد که سعودی ها حریری را به وادار به این تصمیم کرده اند. آنها هدفشان ایجاد ناآرامی در بین احزاب سیاسی سنی، تشویق سنی ها به تشدید لحن بیان خود نسبت به حزب الله، از بین بردن دولتی که طرفدار حزب الله است و جایگزینی آن با دولتی که حزب شیعه را کنار بگذارد، بود.

این طرح نتیجه معکوس داد. سنی های لبنان علیه هموطنان شیعه شورش نکردند بلکه به جای آن علیه عربستان سعودی شورش کردند. لبنانی ها از هر فرقه ای که بودند از این واقعه که از نظر آنان نقض حاکمیت لبنان نامیدند، خشمگین شدند.

سعودی ها قصد افزایش تنش را داشتند. اوضاع به حدی رسید که همه از این موضوع که کل خاورمیانه در حال نابودی است و یا حداقل جنگ سوریه و عراق قرار است به لبنان نیز گسترش یابد، ترس داشتند. نهایتا عربستان سعودی با فشار فرانسه و آمریکا به عقب نشست و پیام دوستانه برای نخبگان سیاسی لبنان و مردم لبنان نوشت و خواهان اصلاح وضعیت موجود در لبنان شد.

از آنچه برمی آید، نگرانی های عربستان بیشتر از سازش با لبنانی های طرفدار خود، بعد از بحران ماه نوامبر است. انتخابات مجلس در ماه "می" در لبنان برگزار می شود و اوضاع برای هم پیمانان عربستان خوب نیست.

حریری به دوستان مسیحی عربستان سعودی- سمیر جعجع و سامی جمیل که از حامیان اصلی حریری بودند- پشت کرده است. این دو در ماه سپتامبر دیدار محرمانه ای در عربستان داشتند و برای برکناری حریری و جانشینی او با شخصی که بتواند در برابر حزب الله بایستد برنامه ریزی کردند.

جامعه ی سنی تنها به این دلیل که اسارت او در عربستان را نفض حاکمیت ملی می دانستند خواهان بازگشت او شد، اما حریری بخش زیادی از حمایت خود را از دست داده است. جنگ در سوریه و پشتیبانی عربستان از نیروهای جهادی، مردم لبنان را از عربستان دلسرد کرده است. مشکلات مالی حریری در چند سال گذشته و عدم پرداخت حقوق کارکنان مشکل دیگر است.

حریری در سخنرانی خود در 14 فوریه، به طور غیر مستقیم از عربستان تقاضای کمک کرد. او تاکید کرد: "برای این انتخابات هیچ پولی ندارد." شاید می خواست به سعودی ها بگوید اگر من برنده نشوم تقصیر شماست. سعودی ها چندی قبل کمک های خود را به حریری به جهت عدم برآورده شدن خواسته هایشان کاهش داده بودند.

اگر حریری بخواهد زمام امور را به دست بگیرد، به کمک سعودی ها نیاز دارد. هر چند که دریافت کمک از عربستان سعودی هزینه هایی دارد. او باید هر گونه اتحاد یا سازش با حزب الله را رد کند که در واقع پشت کردن به وحدت ملی و نوعی خودکشی سیاسی محسوب می شود. رد هر گونه سازش با حزب الله و یا مخالفت آشکار با آنان، باعث ترک او از سمت خود، نخست وزیری، خواهد شد. او همچنین باید با لفظی معتدل تر سخن بگوید تا تنش های بالقوه خشونت آمیز بین سنی ها و شیعیان را در کشور بر نیفروزد. عربستان و سعد حریری باید بدانند که سیاست سنی کردن لبنان شکست خورده است. حوزه انتخابیه سنی لبنان در ماه نوامبر اعلام کرد که تمایل به مشارکت در جنگ داخلی جدید با همتایان شیعه خود به نفع حریری یا عربستان سعودی را ندارد. حزب الله نیز به طور عمومی نشان داد که به شریک سنی خود متعهد است.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیان طب - فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیان طب - فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی