قدیمی‌ترین ماهواره فعال جهان ۶۰ ساله شد
۶۹۱۷۲۰
۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
۳۷۳۵ 
ماهواره Vanguard I با پشت سر گذاردن ۶۰ سال فعالیت و حضور مستمر در فضا و گردش به دور مدار زمین به قدیمی ترین ابزار ساخت بشر که هنوز فعال است، مبدل شد.

خبرگزاری مهر: ماهواره Vanguard I با پشت سر گذاردن ۶۰ سال فعالیت و حضور مستمر در فضا و گردش به دور مدار زمین به قدیمی ترین ابزار ساخت بشر که هنوز فعال است، مبدل شد.

قدیمی‌ترین ماهواره فعال جهان ۶۰ ساله شد

به گزارش انگجت، Vanguard I چهارمین ماهواره ای بود که پس از دو ماهواره روسی اسپوتنیک ۱ و ۲ و Explorer آمریکا توسط ناسا به فضا پرتاب شد.

در حالی که هیچ یک از سه ماهواره مذکور در فضا باقی نمانده اند، Vanguard I کماکان اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پژوهشگران قرار می دهد. البته Vanguard I هم دیگر قادر به ارسال علائم قبلی به کره زمین نیست.

ناسا برای پرتاب Vanguard I به فضا دو بار تلاش کرد، اما شکست خورد. سرانجام در ۱۷ مارس سال ۱۹۵۸ Vanguard I با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. این ماهواره توسط آزمایشگاه NRL نیروی دریایی ارتش آمریکا تولید شد و قرار بود برای مطالعه پدیده های ژئوفیزیک به خصوص در زمان اوج فعالیت های خورشید مورد استفاده قرار بگیرد.

Vanguard I طی سال های فعالیت خود اطلاعات ارزشمندی را در مورد خورشید، اتمسفر زمین، ساختار فضای اطراف کره زمین، تاثیرات خورشید بر زمین و غیره جمع آوری کرده است.

این ماهواره اولین ماهواره ساخت بشر بود که برای تامین انرژی خود از نور خورشید بهره می گرفت و بعد از ۲۰ روز استفاده از باتری برای حرکت، تا به حال با استفاده از سلول های خورشیدی خود فعال باقی مانده است. ارسال سیگنال های این ماهواره به زمین از سال ۱۹۶۴ متوقف شد، اما از آن زمان تا به حال محققان هنوز قادر به استفاده از این ماهواره برای بررسی رابطه و تاثیرات متقابل خورشید و زمین و ماه و تغییرات حاصل در اتمسفر هر یک از آنها به دلیل فعالیت های دو کره دیگر بوده اند.

پس از موفقیت این ماهواره، Vanguard II و III هم در سال ۱۹۵۹به مدار زمین پرتاب شدند و این دو هم هنوز فعال و در حال استفاده هستند.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج