فرضیه‌ای عجیب برای توضیح انقراض دایناسور‌ها
۶۹۸۲۹۸
۱۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹
۱۸۱۲ 
برخی پژوهشگران می‌گویند که سقوط سنگ آسمانی در ۶۵ میلیون سال پیش، دایناسورهای غول‌پیکر را منقرض نکرد؛بلکه گیاهان سمی در حال کشتن آن‌ها بود و سقوط شهاب‌سنگ، آخرین میخ بر تابوت این موجودات بود.

خبرآنلاین: برخی پژوهشگران می‌گویند که سقوط سنگ آسمانی در ۶۵ میلیون سال پیش، دایناسورهای غول‌پیکر را منقرض نکرد؛بلکه گیاهان سمی در حال کشتن آن‌ها بود و سقوط شهاب‌سنگ، آخرین میخ بر تابوت این موجودات بود.

سال‌هاست که دانشمندان روی تئوری انقراض دایناسورها به اجماع رسیده‌اند. بر این اساس، حدود ۶۵ میلیون سال پیش، این موجودات غول‌پیکر به دنبال برخورد یک شهاب‌سنگ با زمین، منقرض‌شدند و تنها گروهی از آن‌ها باقی ماندند که امروزه به گونه‌های پرندگان فرگشت پیدا کرده‌اند.

بااین‌وجود تحقیقات جدید نشان‌دهنده رخدادی دیگر است. به‌تازگی مقاله‌ای در «ژورنال ایده‌های زیست‌شناسی و فرگشت» منتشر شده است که نشان می‌دهد سقوط شهاب‌سنگ، دلیل اصلی انقراض دایناسورها نبود. در این مقاله شرح داده شده است که دایناسورهای غول‌پیکر به‌واسطه ظهور نوع جدیدی از گیاهان در حال نابودی بودند. این گیاهان با انتشار گازهای سمی، دایناسورهای غول‌پیکر را مسموم می‌کردند و می‌کشتند.

این فرضیه زمانی شکل گرفت که دانشمندان متوجه تعداد بالای فسیل‌هایی شدند که جانور بر اثر مسمومیت با گرده‌ها مرده است؛ نه‌تنها تعداد این فسیل‌ها زیاد است بلکه قدمت آن‌ها به مدت‌ها پیش از زمان تقریبی در نظر گرفته‌شده برای برخورد شهاب‌سنگ‌ها با زمین برمی‌گردد.

البته این تئوری، نظریه برخورد شهاب‌سنگ را با زمین رد نمی‌کند؛ بلکه می‌گوید که حتی اگر آن شهاب‌سنگ به زمین برخورد نمی‌کرد، بازهم نسل دایناسورها در آستانه نابودی و انقراض قرار می‌گرفت.

«گوردون گالو» استاد دانشگاه آلبانی می‌گوید: «باوجوداینکه برخورد شهاب‌سنگ قطعا مؤلفه‌ای بزرگ در راه نابودی این موجودات بود، عامل فیزیولوژیک دیگری نیز در انقراض آن‌ها دخالت داشت. دایناسورها نمی‌توانستند یاد بگیرند که خوردن گیاهان خاصی منجر به مرگ آن‌ها می‌شود و این گیاهان، تأثیر بسیار سنگینی روی گونه‌های دایناسورها گذاشته بود.»

این تحقیقات هم‌چنین توضیح می‌دهد که پرندگان و کروکودیل‌ها که بازماندگان مستقیم دایناسورها به‌حساب می‌آیند، پس‌ازاین رخدادها توانستند قدرت چشایی را به دست بیاورند و این، راهکار فرگشتی طبیعت برای پیشگیری از مسموم شدن آن‌ها به‌حساب می‌آید.

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1397/01/17
میلیونها سال قبل حیات بوده ومیلیونها سال حیات خواهد بود منتها بشری وحود نخواهد داشت وبشر بعد از مرگ به دایناسورها میپیوندد ولاغیر.حیاتی بعد مرگ وجود نخواهد داشت واین عمر انسان یکبار مصرف وغیر قابل بازگشت میباشد دست از خرافات بردارید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۷
داداچ قرصهاتو پشت و رو خوردی...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۷
داداچ قرصهاتو پشت و رو خوردی...
Iran, Islamic Republic of
16:40 - 1397/01/17
این فرضیه ک عجیب نیس.من چن سال قبل هم این موضوع رو جایی خوندم...
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1397/05/28
بعداز مرگ دایناسورها هوا به شدت سرد ویخبندان شد واز ای رو سلولهای در زیر یخ زنده ماندند وچند ملیون سال بعد که اب وهوا مساعد شد سلولهای زنده شروع به ساختن خود نمودن خداوند که در قران میفرمایند شما را از گل مانده بدبو ساختیم همان خاکی میباشد که موجودات در ان دفع شدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج