کوچ داوطلبانه مردم به جای فیلترینگ تلگرام
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۷۰۰۳۷۰
۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۹
۵۰۱۳
جلسه مهم دیروز مجلسی‌ها با وزیر ارتباطات و دبیر شورای‌عالی فضای مجازی حاوی یک پیام بود؛ آنکه هدف‌گذاری درباره تلگرام به نحوی است که کاربران به‌صورت داوطلبانه از این پیام‌رسان خارجی به پیام‌رسان‌های ایرانی مهاجرت کنند.

روزنامه دنیای اقتصاد: جلسه مهم دیروز مجلسی‌ها با وزیر ارتباطات و دبیر شورای‌عالی فضای مجازی حاوی یک پیام بود؛ آنکه هدف‌گذاری درباره تلگرام به نحوی است که کاربران به‌صورت داوطلبانه از این پیام‌رسان خارجی به پیام‌رسان‌های ایرانی مهاجرت کنند.

بنابر تاکید ابوالحسن فیروزآبادی، ایران به‌دنبال آن است که این جایگزینی داوطلبانه صورت گیرد نه به‌صورت اجباری. همچنین آذری‌جهرمی در این جلسه از تدوین لایحه‌ای در زمینه حفظ حریم خصوصی و صیانت حقوق شهروندی در فضای مجازی خبر داد و تاکید کرد که پیام‌رسان‌های داخلی امنیت دارند.

محمدجواد آذری‌جهرمی و ابوالحسن فیروزآبادی دیروز به بهارستان رفتند تا در نشست مشترک کمیسیون امنیت ملی و کمیسیون اقتصادی مجلس درباره «بررسی تهدیدهای اقتصادی تلگرام» و «ضرورت تامین امنیت اطلاعات شخصی افراد در پیام‌رسان‌های داخلی» پاسخ دهند. بر اساس آنچه «ایسنا» از این جلسه گزارش داده است، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای‌عالی فضای مجازی در این نشست با اشاره به تهیه سندی در زمینه حمایت از پیام‌رسانی بومی گفت: سلسله اقداماتی در نظر گرفتیم از جمله بررسی ویژگی‌های منحصربه فرد تلگرام. در این پیام‌رسان سهامدار، منابع انسانی و محل استقرار و همچنین گزارش‌هایی از شرکت تلگرام به ایران نداشتیم، این در حالی بود که ۹۰ درصد کاربران فضای مجازی ایران از تلگرام استفاده می‌کنند و ما هنوز نمی‌دانیم مدیرعامل این شرکت تبعه چه کشوری است و از قوانین چه کشوری در حوزه شبکه مجازی پیروی می‌کند.

فیروزآبادی با بیان اینکه تاکنون شرکت تلگرام هزینه‌بر بوده است و هیچ منبع رسمی مالی هزینه‌های این شرکت را برعهده نگرفته است، بیان کرد: ساختار تلگرام پرهزینه است، همچنین حافظه نامحدودی را به کاربران خود سرویس می‌دهد، این شبکه پیام‌رسان قابلیت‌های متفاوتی دارد که ایجاد کانال از جمله قابلیت‌های منحصر به فرد آن است و نمونه آن را در هیچ پیام‌رسان دیگری مشاهده نکرده‌ایم. او با بیان اینکه تلگرام فعالیت گسترده‌ای در کشور دارد، تاکید کرد: با وجود اینکه در آیین‌نامه فضای مجازی تاکید شده است در صورتی که کاربران پیام‌رسان‌ها از حدی تجاوز کند باید نماینده رسمی در کشور داشته باشد تاکنون از سوی تلگرام نماینده‌ای به ایران معرفی نشده است.

کوتاهی تلگرام در دی‌ماه

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی با بیان اینکه تلگرام به‌عنوان یک رسانه مورد پذیرش مردم قرار گرفته است، ادامه داد: تاکنون دولت جمهوری اسلامی با ادامه کار تلگرام موافقت کرده است و ممانعت جدی در این زمینه به کار نگرفته است، تا دی‌ماه نیز وزارت ارتباطات همکاری خوبی با این شرکت داشت اما در حادثه دی‌ماه شاهد کوتاهی تلگرام در انجام تعهدات خود بوده‌ایم.

رمز ارزی جدید تلگرام

فیروزآبادی با اشاره به سندی که از سوی تلگرام در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ منتشر شده است، گفت: بر اساس این سند قرار است رمز جدید ارزی در تلگرام منتشر شود، رمز ارز به‌عنوان پدیده‌ای جدید در جهان جا افتاده است با این حال نیاز به مطالعه و بررسی دارد، در شورای‌عالی فضای مجازی روش‌های مشخصی برای برخورد با رمزارزها نداریم به همین جهت کارگروه‌های تخصصی تشکیل داده‌ایم تا مطالعاتی در این زمینه صورت گیرد، همچنین با گفت‌وگویی که با هیات‌رئیسه مجلس داشته‌ایم قرار است کار مشترکی با کمیسیون اقتصادی مجلس صورت گیرد تا سیاست رمز ارز ما مشخص شود. وی با اشاره به رمزارزهای نسل اول و دوم به تفاوت رمز ارز تلگرام اشاره کرد و توضیح داد: آن چیزی که تلگرام مطرح می‌کند نسل سوم و با قابلیت دولت‌گریزی و بلادرنگ بودن است که همین مساله موضوع را نگران‌کننده می‌کند، چراکه در رمز ارز نسل سوم تنها تلگرام است که بازیگری صحنه را برعهده دارد در صورتی که در رمز ارزهای نسل اول و دوم تمام جهان بر موضوع نظارت دارند و می‌توانند تولید ارز داشته باشند.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی با بیان اینکه رمز ارز تلگرام مشابه شبکه شتاب عمل می‌کند، تاکید کرد: این رمز ارز با مبانی رمز ارزهای دیگر مغایرت دارد، چراکه نوع مزایده خاص خود را دارد و استانداردهای آن در فرم ارائه‌شده متفاوت است. همچنین مزایده آن عمومی نبوده و تنها از سرمایه‌گذاران خاص برای حضور دعوت شده و متاسفانه از سوی ایران هیچ فردی برای مزایده رمزارز تلگرام دعوت نشده است. فیروزآبادی با بیان اینکه در زمینه رمز ارز تلگرام سوالاتی از لحاظ اقتصادی و امنیتی مطرح است، گفت: در این رمز ارز حق کمیسیونی نیز دریافت می‌شود و پول آن در دست شرکت تلگرام است در صورتی که در رمز ارزهای دیگر شرکت مشخصی وجود نداشت. از سوی دیگر گفته می‌شود قرار است این حق کمیسیون‌ برای تبلیغات هزینه شود و با توجه به اینکه تبلیغات در ایران زیر ۶ میلیارد تومان نیست، مبلغ قابل توجهی در این زمینه ایجاد خواهد شد. وی با بیان اینکه قرار است خدمات فعلی تلگرام پولی شود، گفت: حتی خدمات فیلترینگی که قرار است در فصل دوم سال ۲۰۱۸ ارائه شود نیز پولی خواهد بود و این فیلترشکن تنها فیلتر تلگرام را از بین نمی‌برد؛ بلکه کل فیلترهای فضای مجازی را که برخلاف جمهوری اسلامی است می‌شکند. دبیر شورای‌عالی فضای مجازی با بیان اینکه تا پایان سال ۲۰۱۸ کیف پول تلگرام آغاز به فعالیت می‌کند و در کنار اقتصاد خود شاهد اقتصاد جدیدی خواهیم بود، ادامه داد: در تلاشیم تا جایگزین‌هایی برای شبکه پیام‌رسان تلگرام داشته باشیم و برای این زمینه شروطی را نیز در نظر گرفته‌ایم تا تمام کسب و کارهای ایرانی که در تلگرام فعالیت داشتند به شبکه مجازی بومی منتقل شود. او تاکید کرد که کسب و کار تلگرام عدد قابل ملاحظه‌ای است اما از نظر اقتصادی مبلغ قابل توجهی شکل نمی‌گیرد.

کوچ داوطلبانه از تلگرام

فیروزآبادی گفت: در ایران به‌دنبال جایگزینی و تشویق هستیم؛ به‌نحوی‌که مهاجرت و کوچ از تلگرام به شبکه‌های پیام‌رسان بومی داوطلبانه صورت گیرد، از سوی دیگر می‌خواهیم رسانه‌ها با ارائه توضیحات مردم را اقناع کنند. دبیر شورای‌عالی فضای مجازی همچنین تصریح کرد: در گام سوم تلاش داریم که از سوی دانشگاه، فضاهای آموزشی و خدماتی در فضای مجازی تلگرام خدماتی ارائه نشود، همچنین با همکاری قوه قضائیه ممانعت‌هایی در خصوص ارائه خدمات مالی و پولی مستقیم از سوی تلگرام انجام شده است.

لایحه‌ای برای صیانت از حقوق کاربران

در ادامه این جلسه محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارائه لایحه‌ای به دولت در زمینه حفظ حریم خصوصی و صیانت حقوق شهروندی در فضای مجازی خبر داد و تاکید کرد: پیام‌رسان‌های داخلی امنیت دارند و هرگز اطلاعات خصوصی افراد در اختیار کسی قرار نمی‌گیرد.بر اساس آنچه سیدحسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در تشریح این نشست به «ایسنا» گفته است، آذری‌جهرمی گفت که تلاش دولت این است که این رمزگذاری‌ها را بومی و داخلی کند و این نوع تحولات نیازمند سیاست‌گذاری است بنابراین نیازمند حمایت و تقویت پیام‌رسان‌های داخلی با تقسیم وظایف بین دستگاه‌ها هستیم.

ایجاد فضا برای بخش خصوصی حقیقی

همچنین دیروز سیده‌فاطمه حسینی، نماینده تهران در یادداشتی در کانال تلگرامی خود درباره محتوای اظهارات آذری‌جهرمی و فیروزآبادی در جلسه مشترک دو کمیسیون نوشت: از اظهارات وزیر ارتباطات و دبیر شورای‌عالی فضای مجازی چنان برمی‌آید که فیلترینگ تلگرام به‌صورت ناگهانی صورت نمی‌گیرد. او در ادامه با اعلام اینکه «به‌نظر می‌رسد تلاش‌ها بر معرفی پیام‌رسان‌های داخلی، تبلیغ آنها و اعتمادسازی و اقناع عمومی به‌صورت مرحله‌ای است»، نوشت: «اظهارات وزیر ارتباطات و دبیر شورای‌عالی فضای مجازی قانع‌کننده نبود. ایجاد فضای سالم رقابت برای بخش خصوصی حقیقی در زمینه پیام‌رسان‌های داخلی، سرمایه‌گذاری در این زمینه و حمایت از رشد بخش خصوصی حقیقی در حوزه پیام‌رسان‌های داخلی، بنابر فرامین مقام معظم رهبری از وظایف شورای‌عالی فضای مجازی است؛ موضوعی که این شورا در رابطه با آن کوتاهی کرده و این اقدام دیرهنگام صورت گرفته است.»

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:58 - 1397/01/21
با سلام چرا همیشه در حال مجبور کردن مردم به سمت چیزی هستین که خودتان میخواهید چرا نمی خوای ازادی مردمو ببینین مگه تلگرام چه خطری داره که این همه شما رو ترسونده به جای فیلتر تلگرام و اجبار کردن مردم به سمتی که خودتان میخواهید به فکر افتصاد خشک سالی جوانان و خیلی... مشکلات دیگر در جامعه به فکر باشین امار طلاق چند درصد در برابر که راغب به ازدواجه بفکر جوانان باشید نه فیلتر کردن شما اگه خوبی مردم و پیشرفت مردم را میخوای باید حساسیتتو رو از تلگرام وردارید و به مردم و وضع افتضاح اقتصادی اجتماعی و سیاسی و دینی مردم باشید خواهشا به فکر باشید بسته این مسخره بازی های که در میارید مملکت داره به فنا میره و فکر شما شد فیلتر تلگرام
United States
08:10 - 1397/01/21
دقیقاً همین مصاحبه رو خبر 20:30 نشون داد خدا وکیلی داشت پرت و پلا میگفت هیچ دلیل خردمندانه ای نداشت در مورد هزینه بر بودن تلگرام یه چیز گفت که مرغ پخته تو دیگ خندش میگیره گفت چون اول کار تلگرام یه اس ام اس میفرسته این هزینه بره
United States
08:13 - 1397/01/21
والا نمیدونم چی بگم به قول حضرت امیر المومنين (ع):خواستی خوار کنی اما ستودی.......
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1397/01/21
اگر جلو فیلتر تلگرام از طرف هرکسی گرفته شود باید واضح و آشکار مسئولیت مشکلاتی که برای کاربران بوجود می آید را هم بپذیرد الان اگر برای کسی اتفاقی بیفتد ویا مشکلاتی برای کشور درست شود از چه راهی باید احقاق حق شود و چه کسی پاسخگو هست مگر میشود امروز عده ای جلو این کار را بگیرند و فردا از زیر بار مسئولیت آن فرار کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
شفا_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
کالابرد_فوترموبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ایرانیان-فوتراصلی222
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
کالابرد_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دیاکو_فوتر داخلی
استیل رگال_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
چوب و هنر _فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر