توکلی: دلار ۴۲۰۰ تومانی من درآوردی است
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۷۱۳۲۴۱
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۲
۷۰۶۰
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قیمت دستوری ۴۲۰۰ تومانی برای دلار یک رقم من درآوردی است که مطابقت آنچنانی با اصول و فرمول‌های اقتصادی ندارد و این نرخ اشتباه است و به طور کلی باید گفت که تعیین نرخ ارز کار بسیار پیچیده‌ای است.

خبرگزاری تسنیم: در میزگرد بررسی علل و عوامل نوسانات ارزی که با عنوان ریاست دلار توسط محفل پاتوق رسانه‌های انقلاب اسلامی برگزار شد احمد توکلی اقتصاددان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به ارائه دیدگاه‌های خود در این باره پرداخت.

وی با مطرح کردن سوالی مبنی بر اینکه چرا آمریکا باید برای سلطه دلار خود حساس باشد گفت: من اگر بخواهم مسئله را به طور مثال برای شما بگویم باید بگویم که مثلا اگر ریال ایران در منطقه رایج باشد بنابر این هر کشوری مثل ترکیه، افغانستان و... بخواهند ریال را به دست بیاورند مجبور هستند که کالا به ایران بفرستند و صادر کنند و در عوض آن بتواند ریال به دست بیاورند. بنابر این همین داستان دقیقا برای دلار آمریکا برقرار است به گونه‌ای که الان آمریکا دارد به طور طمع‌وار با چاپ دلار و دستیابی به کالای سایر کشورها منفعت‌طلبی می‌کند و طبعا در این شرایط حاضر نیست که سلطه دلارش شکسته شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با نقل قول از یک اقتصاددان معروف که گفته است هیچ وسیله‌ای بهتر از بی‌اعتبار کردن پول رایج یک جامعه برای تخریب پایه‌های اساسی آن کشور نیست، گفت: الان می‌گویند که افزایش قیمت دلار صادرات را افزایش می‌دهد در حالی که باید گفت 86 درصد واردات ما مربوط به کالاهای واسطه‌ای و ماشین‌آلات ضروری است بنابر این اگر دلار گران شود کالای مصرفی ما گران نمی‌شود بلکه کالاهای اساسی و ماشین‌آلات سیر صعودی پیدا می‌کند و باعث ضربه خوردن تولید می‌شود.

توکلی با بیان اینکه بازار ارز نقطه مهم و حساسی است، گفت: اگر ارز دچار مشکل شود باید به طور اورژانسی به آن رسیدگی کرد چون ارز و تولید با یکدیگر همبستگی شدیدی دارند و تلاطم قیمت ارز تولید و عرضه را بی‌ثبات می‌کند به گونه‌ای که جو روانی بازار باعث می‌شود که رونق خرید و فروش کاهش پیدا کند چرا که قیمت فردای اقلام و کالاها مشخص نیست.

وی افزود: دولت‌ها چون کسری بودجه دارند به نوعی از افزایش دلار استقبال می‌کنند زیرا که در بازار ارز ایران بزرگترین عرضه کننده و مصرف کننده ارز خود دولت است و در یک بررسی و پژوهش به اثبات رسیده است که دولت و پتروشیمی‌ها بزرگترین تصاحب کنندگان ارز هستند بنابر این بازار ارز در ایران رقابتی نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قیمت دستوری 4200 تومانی برای دلار یک رقم من درآوردی است که مطابقت آنچنانی با اصول و فرمول‌های اقتصادی ندارد و این نرخ اشتباه است و به طور کلی باید گفت که تعیین نرخ ارز کار بسیار پیچیده‌ای است.

توکلی با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها راه رفع بحران ارز بحث مدیریت تقاضا است و نه تمرکز بر روی عرضه ارز گفت: دولت در این باره درست تصمیم گرفته اما متاسفانه دیر شروع کرده است.

وی افزود: عرضه زیاد دلار برخلاف تصوری که می‌شود و آن را خوب می‌پندارد باید گفت که این کار نتیجه منفی می‌دهد چرا که شوق و هیجان مردم را برای خرید ارز افزایش می‌دهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: من در جلسه‌ای که با دولت و با حضور معاون اول داشتم به این نکته تاکید کردم که دولت هر چه سریعتر باید مستقیما به بازار ارز ورود پیدا کند و در آن جلسه تمامی افراد نیز با من هم نظر بودند. بنابراین من این نکته را چند ماه پیش به آقای جهانگیری گوشزد کرده بودم اما متاسفانه دولت در این باره دیر اقدام کرد.

توکلی گفت: وضعیت کنونی ارز در آینده هم رکود به همراه دارد و هم تورم چرا که اولا هزینه تولید را بالا می‌برد و ثانیا انتظارات بازار را افزایش می‌دهد، یعنی در هنگام معامله خریداران سعی در عجله برای خرید خود دارند از ترس اینکه قیمت دلار افزایش پیدا کند و در مقابل فروشندگان صبر اختیار می‌کنند برای اینکه بتوانند کالای خود را به قیمت بیشتری عرضه کنند.

وی افزود: در این حالت طبعا بازار دچار اختلال می‌شود و بیکاری و فقر افزایش می‌یابد و حتی خطر آشوب نیز وجود دارد. من به آقای جهانگیری هم گفتم که اگر ارز به نقطه بحران برسد حداقل 3 سال طول می‌کشد تا به ریل و تعادل خود بازگردد. همچون کشورهای مکزیک، تایلند و... که این بحران را تجربه کردند و سالها طول کشید که به تعادل برسند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با مثبت دانستن سهمیه‌بندی و ارائه کارتهای هوشمند به عموم جامعه گفت: در سال 2013 آمریکا برای اصلاح سلامت غذایی شهروندان خود به آنها کوپن غذایی اختصاص داد. بنابر این سهمیه‌بندی و کارتهای هوشمند یک ابزار کاملا معقولانه و مثبت در دست دولت‌ها است و نمونه‌های زیادی در این باره در کشورهای توسعه یافته دیده شده است.

توکلی در پایان به دولت توصیه کرد که به مصلحتش است که یک اقتصاددان قوی را برای بانک مرکزی انتخاب کند تا بتواند به بازار پولی و مالی سامان ببخشد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:15 - 1397/02/17
چی شد می گفتتد بالا رفتن دلار یعنی صادرات افزایش می یابد. نردم عادی هم می دونستند که مواد اولیه گران می شه و فقر بیدادتر می کنه و سفره اقایون رنگین تر
Iran, Islamic Republic of
00:18 - 1397/02/17
متاسفانه درست برعکس ادعای روحانی که می گفت رانتها بایدبرداشته شود بااین سیاست چنان رانتی رابوجوداوردکه اختلا ف طبقاتی را به شدت افزایش وفقررابه جامعه غیرثروتمند تزریق کرد وهیچ راهی هم برای کنترل وجودندارد ....
Iran, Islamic Republic of
00:22 - 1397/02/17
پدر تلگرام بسوزه که دلار رو گرون کرد
France
00:38 - 1397/02/17
اقای توکلی کارازکار گذشته دیگه نمیتونند جمعش کنند اینکاره نبستند خدابفریادمان برسد
France
00:38 - 1397/02/17
ما خودمون آنالیزور حرفه ای هستیم و خوب می دونیم چرا قیمت طلا و دلار بالا پایین می شه،بی زحمت شما که کارتون اجرائیات هست، بجای تفسیر و تحلیل و مقصر کردن همدیگه، طرح هاتون رو اجرایی کنید، ممنون می شیم
Germany
01:33 - 1397/02/17
نه من دراورده نیست اینامردم راخرفرض گردند....
Iran, Islamic Republic of
01:58 - 1397/02/17
من دراوردی نیست ،منتها واسه خواصه
به دار و دسته خودشون میدن ؛اونام میبرن تو بازار میفروشن و حالشو میبرن
India
03:16 - 1397/02/17
...دقیقا مثل مدرک قلابی دکترای شما ؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
04:47 - 1397/02/17
احسنت بر شما آقای توکلی.انسان شجاع.
Germany
07:48 - 1397/02/17
کی گفته من دراوردیه دم خونه اسحاق حراج کردن .... دارن میفروشن بریدبخرید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
اگر نرخ ارز من دراوردی است پس دولت عامل‌گرانی و ضد وحدت است
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
داداش چرا ناراحت شدی دوست داری نرخ رسمی ارز بالا باشه نکنه دلار مولار به‌جیب زدی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
اول اقلاب گفته میشد روحانیون‌کارشگاسان اجرای اسلام هستند خوب راه کار عملی برای اداره مملکت ارایه دهند
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1397/02/17
خدا وکیلی خجالت نمی کشید از برج مهر ۹۶ استارت بی ثباتی ارز خورد ، کل مردم می گفتند چرا کسی کاری نمی کنه ( مجلس و دولت) تازه توکلی میگه ارز مسلله اورژانسی و اضطراری است واقعا خنده دار است . بذارید اوضاع هی بدتر بشه !
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1397/02/17
دلار رو امروز 7200 تومن میدن.هرکی دلار 4200 تومنی میخاد بره از آقای جهانگیری بخره.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
چوب و هنر _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
استیل رگال_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کالابرد_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
دکتر قدیمی_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی