بلاک‌چین در ایران کارایی ندارد
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
دکتر استرکی_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۱۳۸۷۸
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۴
۸۵۷۴
فیلترشکن‌های ساده برای فیلتر‌های ساده
روزنامه جهان صنعت نوشت: با اینکه تلگرام در ایران فیلتر شده اما کاربران ایرانی دست از استفاده از پیام‌رسان محبوب خود برنداشته‌اند و همچنان با نصب انواع فیلترشکن، صرف زمان طولانی برای اتصال فیلترشکن و ورود به تلگرام صرف می‌کنند‌. یکی از امیدواری‌های کاربران ایرانی ارائه هرچه سریعتر نسخه جدید تلگرام است‌.

روزنامه جهان صنعت نوشت: با اینکه تلگرام در ایران فیلتر شده اما کاربران ایرانی دست از استفاده از پیام‌رسان محبوب خود برنداشته‌اند و همچنان با نصب انواع فیلترشکن، صرف زمان طولانی برای اتصال فیلترشکن و ورود به تلگرام صرف می‌کنند‌. یکی از امیدواری‌های کاربران ایرانی ارائه هرچه سریعتر نسخه جدید تلگرام است‌. پاول دوروف موسس پیام‌رسان تلگرام اعلام کرده به زودی نسخه جدید تلگرام را که از سیستم بلاک‌چین بهره برده است را به بازار و برای کاربران ایرانی عرضه می‌کند‌. حال پرسش اینجاست که بلاک‌چین چه نوع سیستمی است؟ چگونه فیلترینگ را دور می‌زند و کاربرد آن چگونه است؟

فناوری بلاک‌چین، کاربردهای زیادی دارد‌. یکی از کاربردهای آن ایجاد زیرساخت‌های ارزهای رمز پایه است و فناوری بلاک‌چین یکی از زیرساخت‌های اساسی بیت‌کوین است‌. به بیان دیگر، فناوری بلاک‌چین در دامنه بسیار وسیعی از برنامه‌های کاربردی مالی و غیر مالی دیگر نیز به عنوان فناوری زیرساخت به خوبی به کار گرفته شده است و اختراعات متعدد بلاک‌چین، استفاده از این فناوری در زمینه ثبت و شمارش آرای انتخاباتی است‌. در حوزه‌های اعتبارسنجی تراکنش‌های مراقبت‌های بهداشتی، مسائل بانکی، انتخابات و رایانشی به ثبت رسیده است و به همین دلیل دولت‌ها و مراکز قانونگذاری، مطالعه پیرامون بهره‌گیری از آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند‌. فناوری بلاک‌چین، سیستمی برای ایجاد «تفاهم توزیع یافته»” در دنیای آنلاین دیجیتال پایه‌ریزی می‌کند‌.

به این معنا که با توجه به ثبت انکارناپذیر اطلاعات در دفتر کلی تمامی اجزای شبکه از تحقق یک رویداد دیجیتالی آگاه گشته و آن را به رسمیت می‌شناسند‌. این فناوری دریچه‌ای به سوی توسعه اقتصاد دیجیتالی باز و مقایسه‌پذیر در مقابل اقتصاد متمرکز فعلی، می‌گشاید‌. فرصت‌های بسیار بزرگی در پس این فناوری نهفته است و تحولات در این زمینه، تازه آغاز شده و کشورها و دولت‌ها مطالعه پیرامون این فناوری را آغاز کرده‌اند‌. برای مثال یکی از نمایندگان شرکت آی‌. بی‌. ام با شرکت در جلسات استماع کنگره آمریکا، مزیت‌های این فناوری و نحوه استفاده بخش دولتی از فناوری بلاک‌چین را به نمایندگان معرفی کرد (جری کوما، ۱۳۹۵)‌. بانک مرکزی چین، کارگروه بررسی بلاک‌چین دولت روسیه، مجلس ملی فرانسه، پارلمان اتحادیه اروپا و بسیاری از دیگر دولت‌های جهان، مطالعه و بهره‌مندی از مزایای این فناوری را در دستور کار خود قرار داده‌اند‌.

فناوری بلاک‌چین اولین بار فقط برای تبادل ارزهای دیجیتالی به وجود آمده بود، اما ویژگی‌هایی مانند متن باز بودن، رایگان بودن، امکان ثبت اسناد به صورت عمومی و غیرمتمرکز بودن آن باعث شد تا برای ارائه خدمات مختلفی مورد استفاده قرار گیرد‌. یکی از مسائل کلان و راهبردی کشور ایران بحث انتخابات و شمارش آرای انتخاباتی است‌. ازجمله اختراعات ثبت شده در زمینه فناوری بلاک‌چین، استفاده از این فناوری در زمینه ثبت و شمارش آرای انتخاباتی است‌. از سوی دیگر فناوری بلاک‌چین برای همه نوع تبادلات و تراکنش‌های مربوط به ارزهای دیجیتال برخط قابل استفاده است‌.

بلاک‌چین و دور زدن فیلترها

به عقیده کارشناسان بلاک‌چین امکان دور زدن فیلتر را فراهم می‌کند اما در فیلتر ایران روی تلگرام تاثیر چندانی بر جای نخواهد گذاشت‌.

مهدی جاورسینه، کارشناس فناوری در گفت‌وگو با «جهان‌صنعت» اظهار کرد: سیستم بلاک‌چین بر روی موارد بسیاری کاربرد دارد اما درباره دور زدن فیلترها، این امر بستگی بسیاری به نوع فیلترینگ دارد‌.

او افزود: در ایران نوع فیلترینگ به کار رفته موجب شده بسیاری از IPها بلک شوند که بدترین و ساده‌ترین نوع فیلترینگ به شمار می‌رود و بسیاری از سرورهای دیگر نیز فیلترشده، اینترنت با اختلال مواجه شده و بسیاری از سایت‌های قانونی نیز از دسترس کاربران ایرانی خارج شده‌اند‌. این نوع از فیلترینگ تنها منجر به فیلتر شدن تلگرام نشده است بلکه در سیستم جست‌وجوی موتورهای جست‌وجو مانند گوگل و بینگ نیز مشکل‌ساز شده است‌.

جاورسینه در ادامه بیان کرد: بلک‌چین یک سیستم توزیع اطلاعات غیر متمرکز است که در آن اطلاعات توزیع شده بر روی اینترنت قرار می‌گیرند و آدرس‌هایی که رمزنگاری شده‌اند در نتیجه آن قابل ردیابی نیستند‌. سیستم بلاک‌چین به ویژه برای داده‌های دیجیتالی که ارزش مالی دارند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند‌.

کاهش سرعت و ارائه امنیت بالا

به گفته کارشناسان بلاک‌چین سرعت اینترنت را کاهش می‌دهد اما امنیت بالایی دارد و در سیستم بیت‌کوین نیز کاربرد دارد‌. در این سیستم همچنین ارز مجازی با قیمت یکسان در همه جای جهان عرضه می‌شود‌.

حسام قربانی، کارشناس فناوری در گفت‌وگو با «جهان صنعت» اظهار کرد: بلاک‌چین وسیله شناسایی IP است‌. به‌طور کلی اینترنت اسامی را شناسایی نمی‌کند بلکه IPها را می‌شناسد و اسامی را به IP تبدیل می‌کند‌.

او افزود: بلاک‌چین IP و ابتدا و انتهای داده را رمز‌گذاری می‌کند‌. به‌طور کلی با استفاده از بلاک‌چین کاربران ابزارهایی مانند تلگرام زمانی که اطلاعات را بین مقصد و مبدا جابه‌جا می‌کنند از چند مسیر این اطلاعات ارسال می‌شود و دیگر امکان فیلترینگ اطلاعات وجود ندارد‌.

قربانی با اشاره به اینکه سرعت اینترنت در فناوری بلاک‌چین کاهش می‌یابد بیان کرد: با این حال بلاک‌چین امنیت بسیار بالایی دارد‌.

او درباره استفاده بلاک‌چین در بیت‌کوین گفت: بیت‌‌کوین نوعی ارز مجازی است که می‌توان آن را به ارز واقعی در هرجای دنیا تبدیل کرد‌. بلاک‌چین بستری فراهم می‌کند برای تبادل ارز و انتقال اطلاعات ارزی و دولت نیز هیچ نظارتی نمی‌تواند بر آن داشته باشد‌.

قربانی درباره امکان قاچاق ارز با استفاده از این سیستم بیان کرد: این سیستم اگرچه ارز مجازی را به کاربران ارائه می‌دهد و قیمت ارز مجازی نیز در همه جای دنیا یکسان است اما ارتباطی با قاچاق ارز ندارد و تنها ارزی مجازی است که در هر جای جهان به راحتی تبدیل به ارز واقعی می‌شود‌.

سخن آخر

بلاک‌چین ممکن است حریف فیلترینگ ایرانی نشود، این نوع از فیلترینگ به گفته کارشناسان بدترین و ساده‌ترین نوع فیلتر است که تمامی سایت‌ها و اینترنت را دچار مشکل کرده است و با فیلترینگ روسیه تفاوت دارد‌.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:1
Canada
08:51 - 1397/02/18
خودتان هم در متن گفتید که همین الانشم مردم استفاده می کنند ! بنابراین نیازی به بلاک چین نیست
Netherlands
08:56 - 1397/02/18
ببينيد واسه يه لج ولج بازي چه بر سر زيرساختهاي كشور وارد مي آورند
Norway
09:12 - 1397/02/18
اینا را برا این میگن که دلخوشی را از مردم بگیرن!!!
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1397/02/18
آفرین به هنر ایرانی
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1397/02/18
اگه سازنده ش گفته میشه حتما میدونه که همچین حرفی زده ,فقط لطفا کمی صبر رو چاشنی حرفاتون کنید
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1397/02/18
تلگرام باید فیلتر بمونه.فیلتر شکنهارو‌هم‌مثل روسیه فیلتر کنید.این دروف خیلیی پرو شده نباید جلوش کم بیارید.البته توو حرفاش نشون داده از کاربرای ایرانی زیاد خوشش نمیاد و فقط ایرانیا وسیله تبلیغش هستن.مثل زمانی که گفت خرید و‌فروش ارز مجازی گرام رو برای ایرانی ها میبندم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
وحید من میگم توبروتوغار
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
وحید چقدرمخی !!!روسیه نتونسته خودتلگراموفیلترکنه چه برسه به فیلترشکنها
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1397/02/18
هیچ‌کدوم از کارشناس ها این رو نگفتن حتی کارشناسای توی این متن آخرش این نتیجه گیری رو از کجا آوردین؟
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1397/02/18
بدترین فیلترینگ!؟یعنی بدترین بلا سر مردم اوردن
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1397/02/18
با فیلترشکن داریم حال میکنیم اما یروزی هم میرسه چوب کاراشون خواهند خورد
Netherlands
11:06 - 1397/02/18
این حرفا مصرف داخلی داره. روسیه با اون قدرت نتونست تلگرام رو فیلتر بکنه چون چاره ای جز کوتاه اومدن نداشت. در ایران و یا هر کشور دیوه ای هم چاره ای ندارن مگر اینکه کل اینترنت رو قطع بکنن و با کفتر کاکل به سر مکاتبات اداری رو انجام بدن
France
11:31 - 1397/02/18
راست میگید دیگه کشوری که مسولین هرکاری به نفع خودشون میکنند باید یه کاری بکنند که دست هیچ عهد الناسی به خطاشون نرسه
نمونش هم همین پشت پرده های دلار
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1397/02/18
این هزینه ای که صرف فیلترینگ کردید رو میتونستید جاهای یهتری صرف کنید!!
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1397/02/18
به کوری چشم بعضی ها ملت ایران تلگرام رو زنده نگاه می دارند ...
Germany
13:14 - 1397/02/18
شما قادر به حلوگیری از فیلتر شکن هم نشدین چطور میتونید بلاک چین رو فیلتر کنید!
خدایا
United Arab Emirates
16:42 - 1397/02/18
صبر کن بلاک چین بیاد اون موقع بگید تاثیری نداره

باباجون ابو بریز همونجا که میسوزه چرا جایه دیگه میریزی؟؟؟
Netherlands
13:59 - 1397/02/19
جای بسی تاسفه که در سال 2018 چه با افتخار در این موارد حرف نیزنن.
از کاش انرژی و وقتتون رو صرف مشکلات اساسی این مملکت میکردین...
نه این کارای پیش پا افتاده
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1397/02/30
نکنه میخواین کم کم مردم رو وارد فاز اینترنت ماهواره ای کنید...!؟....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کیان برنا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر