٢٢ اردیبهشت؛ درگذشت «پرویز شهریاری»
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
کلاسینو_1
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۷۱۶۲۷۲
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
۳۹۱۷
زندگی یعنی تلاش برای بهتر شدن روابط اجتماعی و انسانی، زندگی یعنی مبارزه در راه زدودن رنج و اندوه‌هزار ساله آدمی، زندگی یعنی از بین بردن آنچه شایسته نام انسان نیست و رهاندن انسان از قید بردگی و اسارت...

روزنامه شهروند- محمدرضا نیک‌نژاد: «زندگی یعنی تلاش برای بهتر شدن روابط اجتماعی و انسانی، زندگی یعنی مبارزه در راه زدودن رنج و اندوه‌هزار ساله آدمی، زندگی یعنی از بین بردن آنچه شایسته نام انسان نیست و رهاندن انسان از قید بردگی و اسارت، زندگی یعنی تلاش برای حذف کارهای سیاه...، زندگی یعنی تلاش برای شکستن طلسم ناتوانی‌های انسان، فرو ریختن حصارها و تنگناهای انسان امروزی...»

٢٢ اردیبهشت؛ درگذشت «پرویز شهریاری»

هنگامی که این عبارت‌ها را می‌خواندم چهره‌ خسته و تنِ فرسوده‌اش را در عکسی به یاد آوردم که آذرماه ‌سال ٩٠ به مناسبتِ زادروز ٨٥سالگی‌اش گرفته شده بود؛ عکسی در میان دانش‌آموزان دبیرستان ماندگار «فیروز بهرام». دانش‌آموزانی که دهه‌ها برای بالندگی‌شان کوشیده بود. عکسی که چند سالی‌ است در مسیر رفتن به کلاس‌هایم صدها بار دیده‌ام و تقریباً همیشه به احترامم واداشته است. احترام به بیش از ٢٠٠ کتابِ نوشته یا ترجمه‌ای باقی مانده از او و بیش از نزدیک به‌ هزار مقاله و...، احترام به تلاش‌های او در پیمودن راهی دشوار از درگذشت پدر در ١٢سالگی و کارگری بر زمین‌های کشاورزی و خشت‌مالی در کوره‌پزخانه‌های کرمان تا دست‌یابی به عنوان‌هایی ملی مانند نشان درجه یک علمی (١٣٤٥) دریافت نشان افتخار ملی از سوی انجمن آثار و مفاخر ملی ایران (١٣٨٠)، دکترای افتخاری ریاضیات از دانشگاه کرمان (١٣٨١)، برگزیده‌ مراسم چهره‌های ماندگار در رشته آموزش ریاضیات (١٣٨٤)، برترین ریاضیدان زنده ایران از سوی انجمن ریاضیات ایران (١٣٨٧). احترام به تلاش‌های اجتماعی - سیاسی‌اش از ١٩سالگی و ٧بار چشیدن طعم زندان از ٣ ماه تا ٣ سال. احترام به ٦٠-٥٠سال معلمی و در کنارش راه‌اندازی ده‌ها نشریه علمی-آموزشی مانند چیستا، ماهنامه دانش و مردم، آشنایی با ریاضیات، آشتی با ریاضیات و... برای آموزگاران و دانش آموزان‌شان. احترام به بنیان‌گذاری انتشارات خوارزمی در کنار بزرگانی چون منوچهر بزرگمهر و نجف دریابندری و صدها کار درخشان دیگر.

پرویز شهریاری در آذر ١٣٠٥ در کرمان و در خانواده‌ای زرتشتی چشم به جهان گشود و در ٢٢ اردیبهشت ١٣٩١ در ٨٦سالگی با کارنامه‌ای درخشان درگذشت. شگفتا که درگذشت او نیز در اردیبهشت و در کنار نام‌های درخشان دیگری در سپهر آموزش کشور روی داده است. نام‌هایی همچون «محمد بهمن بیگی» پدر مدرسه‌های عشایری و برنده نشان یونسکو به خاطر پاسداشتِ تلاش‌هایش در زمینه راه‌اندازی و گسترش این مدرسه‌ها، «غلامحسین شکوهی» اندیشه‌ور آموزشی، نویسنده‌ ده‌ها کتاب و نوشتار، و مترجم چند کتاب ارزشمند در زمینه آموزشِ پیشرو و نخستین وزیر آموزش و پرورش پس از انقلاب، کشته شدن «ابوالحسن خانعلی» دبیر فلسفه دبیرستان جامی در گردهمایی اعتراضی فرهنگیان در اردیبهشت ١٣٤٠ تهران و البته ریشه نامگذاری روز و هفته معلم.

من آموزگارم، از این رو ناخواسته اندیشه‌ام درگیر آموزش و آموزگار و دانش‌آموز و مدرسه و کلاس است. آموزگاران بزرگی همچون شهریاری و بهمن بیگی انگیزه‌ام می‌بخشد و مدرسه‌ای همچون فیروز بهرام و البرز و آموزگاران و دانش‌آموزان پیشین‌شان برایم الهام بخش‌اند. به‌ویژه فیروز بهرام که چند‌ سال هم هست که محل کارم شده است. درس دادن در کلاس‌هایی که پرویز شهریاری در آنها درس داده است، استاد عزت‌اله فولادوند، احمد شاملو، ایرج افشار،محمد نوری و لوریس چکناواریان در آنها درس خوانده‌اند و گام برداشتن در راهروهایی که حمید عنایت، داوود هرمیداس باوند، مهرداد بهار، پروفسور جوان و‌ هانیبال الخاص و ده‌ها نامور دیگر راه رفته‌اند، همیشه برایم شور آفرین بوده است و زمینه سرافرازی. اما بی‌گمان حسم به شهریاری از جنس دیگری است. شهریاری آموزگاری با دل‌نگرانی‌های علمی، اجتماعی و عدالت‌خواهانه که می‌گوید: «آدم‌های تک بعدی، نه خودشان زندگی شایسته‌ای دارند و نه می‌توانند معلم زندگی دیگران باشند.»

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
ادیب_4
عارفی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
کالازم_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر