مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟
۷۲۰۶۱۵
۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۴
۱۵۵۱۳
این روزها هستند جوانانی که برای خوش گذرانی آن هم با چاشنی رهایی از قید و بند رو به سمت ازدواج سفید یا همان هم باشی‌های سیاه آورده اند اما آیا در قانون برای چنین اقدامی مجازاتی در نظر گرفته شده است.

خبرگزاری فارس: در سال‌های اخیر پدیده «ازدواج سفید» یا «هم باشی سیاه» به شکلی نمایان‌تر از گذشته در جامعه رواج یافته تا جایی که برخی از دختران یا پسران جوان برای این امر به انتشار آگهی روی آورده‌اند.

آگهی‌هایی که در آن بی پروا و آزادانه درخواست خود را برای هم‌خانه شدن با جنس مخالف ارائه داده و شرایط حضور در این نوع رابطه را تمام و کمال قید می‌کنند.

در این نوع از هم‌باشی که به ازدواج سفید معروف شده، دو طرف هیچ تعهدی برای کنار هم ماندن ندارند و در واقع به شکلی غیررسمی زندگی دو نفره خود را آغاز می‌کنند.

ازدواج سفید از کجا آمد؟

شروع زندگی مشترک بدون تبعیت از رسوم و قوانین قضایی و تنها با توافق طرفین، یکی از شیوه‌های مرسوم زندگی در غرب است.

این پدیده نخستین بار در ایالات متحده آمریکا و در پی جنبشی پدیدار شد که «جنبش آزادی زن» نام داشت، این جنبش ظاهراً با هدف ایجاد تحول در نظام اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه آمریکا انجام شد و هدف آن برقراری شرایط عادلانه و برابر برای زنان بود اما آنچه واقعا اتفاق افتاد پدیده‌ای بود که بعدها «انقلاب جنسی» نام گرفت و نتیجه آن رواج رفتارهای ناهنجار و نامتعارفی بود که به غلط آزادی زنان نام گرفت.

عدم تعهد و وفاداری، خیانت جنسی، وقت گذرانی و تفریحات مجردی، بروز مشکل در روابط خانوادگی و عدم پذیرش و حمایت عاطفی و مالی از طرف خانواده‌ها از جمله مواردی است که در ازدواج سفید بیشتر از ازدواج‌های رسمی گزارش می شود.

روال آزمایشی، موقت وبی‌تعهد ازدواج سفید مانع می‌شود که بسیاری فواید ازدواج رسمی را برای دو طرف داشته باشد، از طرفی زندگی کردن با یک نفر به جای ازدواج کردن با او، جذابیت ازدواج را برای افراد کاهش می‌دهد و حتی در صورت پذیرش ازدواج دائم با همان فرد یا فرد دیگر، احتمال موفق شدن این افراد کمتر است.

آیا ازدواج سفید جرم است؟

اما سوال اینجاست که آیا در ازدواج سفید زن از حقوق قانونی که در ازدواج رسمی از آن‌ها برخوردار می‌شود بهره می‌برد یا نه؟ به طور کلی آیا این سبک از زندگی زناشویی جرم تلقی می‌شود و مجازاتی در پی دارد؟

برای پاسخ به این پرسش‌ها به سراغ محمدعلی نجفی توانا، جرم شناس و رئیس اسبق کانون وکلای دادگستری مرکز رفتیم و ازدواج سفید را از بعد حقوقی مورد بررسی قرار دادیم.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، اظهار کرد: ازدواج، توافق دو جنس مخالف برای شروع زندگی مشترک در چارچوب قانون کشوری است که در آن این اقدام انجام می‌شود،‌ اولین شرط ازدواج کردن رعایت قانون است و ازدواج بدون لحاظ شرایط قانونی و در کشور ما شرعی موجب حلال شدن زوجین نسبت به یکدیگر نخواهد شد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: در کشورهای غربی و شاید اکثر کشورهای جهان دو نوع ازدواج امکان زندگی زناشویی را فراهم می‌کند، یکی از آنها ازدواج رسمی و دیگری ازدواجی است که زن و مرد بر اساس علاقه و یا تفاهم زندگی را بدون ازدواج رسمی آغاز می‌کنند و در آنجا مواردی که ما به عنوان خطبه ازدواج داریم و جاری شدن آن شرط حلال شدن از لحاظ شرعی برای زن و شوهر است، وجود ندارد.

نجفی‌توانا ادامه داد: در کشورهای غربی، فرزند حاصل از این نوع ازدواج قانونی است و مشکلی هم ایجاد نمی‌شود، حتی در برخی از ممالک مثل فرانسه اگر دختر و پسر بخواهد زندگی مشترک خود را بدون ثبت رسمی آغاز کنند، به شهرداری محل مراجعه کرده و در آنجا از امکانات یک زندگی خانوادگی برخوردار می‌شوند و فرزندان ناشی از رابطه زناشویی آنها نیز قانونی هستند، البته باید تشریفات مربوط به ثبت رسمی رابطه پدر و مادر با فرزند از طریق مجاری رسمی طی شود.

این جرم‌شناس تصریح کرد: در کشور ما ازدواج یا می‌تواند ثبت شود و یا به صورت غیررسمی اما شرعی صورت گیرد و در صورت تولد طفلی که حاصل از این ازدواج است، باید این رابطه با اثبات زوجیت ثبت شود تا به طور رسمی فرزندان ناشی از این ازدواج بتوانند از امکانات لازم استفاده کنند.

ازدواج سفید نامشروع و در صورت اثبات در حکم «زنا» خواهد بود

این وکیل دادگستری با بیان اینکه در کشور ما پدیده ازدواج سفید از دو بعد می‌تواند مورد ارزیابی قرار گیرد، گفت: یک بعد جامعه‌شناسی و بعد دیگر بعد قانونی و شرعی است، از دیدگاه جامعه‌شناسی علت اصلی عدم امکان ازدواج به صورت رسمی مشکلات اقتصادی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: از لحاظ قانونی و شرعی هم رابطه‌ای که خارج از شرع قاون باشد مورد پذیرش نیست چرا که از لحاظ قانونی، ازدواج سفید نامشروع و در صورت اثبات در حکم «زنا» خواهد بود و فرزند حاصل از این رابطه نامشروع تلقی می‌شود و مشکلات و مسائل خاص خود را دارد.

مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

رئیس اسبق کانون وکلای دادگستری تأکید کرد: رابطه نامشروع برای هر طرف مجازات دارد و در صورتی هم که زنا ثابت شود 99 ضربه شلاق به عنوان مجازات قانونی در نظر گرفته می‌شود، همچنین در صورتی که یکی از طرفین ازدواج کرده باشد به عنوان زنای مُحصنه مجازات مخصوص خود را دارد.

این استاد دانشگاه گفت: بر اساس قانون اگر مرد مجرد با زن شوهر دار زنا کند، حد زن رجم است اما حد مرد تازیانه است چون زنای در حق مرد زنای غیرمحصنه است و نیز اگر دختر مجردی با مردی که همسر دارد زنا کند. تنها مرد را سنگسار می کنند و بر زن تازیانه می زنند.با وجود این اگر زن یا شوهر، دور از شهر سکونت همسرش باشند و اقدام به این کار نامشروع کرده باشند رجم اجرا می شود.

تسهیل‌کننده رابطه غیرشرعی قابل تعقیب و مجازات است

وی در پاسخ به این سوال که آیا فردی که به دو نفر با انتخاب ازدواج سفید خانه‌ای را اجازه می‌دهد مجرم است یا نه؟ گفت: در قانون اجاره دادن ملک به اشخاص جرم نیست اما در صورتی که کسی با نوعی برنامه‌ریزی و به صورت سازمان‌یافته محلی را برای برقراری رابطه جنسی غیرقانونی و غیرشرعی اجاره دهد آن شخص به عنوان دلال یا تسهیل‌کننده رابطه غیرشرعی قابل تعقیب است و مجازات خواهد شد.

این جرم شناس اظهار کرد: اینکه دو نفر مراجعه کنند و چیزی نگویند یا حقیقت را کتمان کنند،‌ هیچ تکلیفی متوجه صاحب خانه نیست، متأسفانه پدیده خانه مجردی آنقدر رواج پیدا کرده که بسیاری از خانه‌ها در تهران به یک فرد اجاره داده می‌شود و آن فرد روابطی را برقرار می‌کند و در این میان نه صاحبخانه میلی به سلب امتیاز کسب درآمد و نه آن فرد الزامی به گفتن حقیقت دارد.

کسی که با علم به هم‌باشی سیاه خانه‌ای را اجاره دهد به اشاعه فحشا کمک کرده است

حجت‌الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه هم در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس،‌ در خصوص ازدواج سفید،‌گفت: برخی از این موارد غیرقانونی است اما برخی دیگر ممکن است به شکلی باشد که نتوانیم به صراحت عنوان غیرقانونی بودن را به آن بدهیم.

وی افزود: پدیده سیاهی در سطح دنیا وجود دارد که مقداری از آن هم به کشور ما رسیده، پدیده‌ای به تقلید از فرهنگ غلط غربی که به آن هم‌باشی سیاه می‌گویند،‌ یعنی کسانی بدون رابطه شرعی و قانونی ازدواج با یکدیگر زندگی می‌کنند.

وی افزود: این امر خلاف شرع و قانون است، اگر کسی مقدمات این موضوع را فراهم کند و یا به هر نحوی زمینه این کار را تسهیل کند و از این موضوع اطلاع داشته باشد او هم کار غیرقانونی و غیرشرعی انجام داده و به اشاعه فحشا کمک کرده و به طور مسلم باید با او برخورد شود، اما افرادی ممکن است از این موضوع اطلاع نداشته باشند و بدون آگاهی به فردی خانه‌ای را اجاره دهند و آن فرد هم بعدها آگهی داده که به دنبال همخانه می‌گردد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: در این صورت فردی که خانه را اجاره داده تقصیری ندارد و به لحاظ قانونی گناهی متوجه او نیست، به هر حال باید نسبت به این پدیده‌های غلط و غیرمشروع حتماً حساس بود و مردم، رسانه‌ها و هر کسی که از این داستان مطلع می‌شود باید نسبت به این موضوع حساسیت لازم را داشته باشد تا این فرهنگ غلط بیش از پیش گسترش نیابد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:05 - 1397/03/01
بجزغیرشرعی که مجاز نیست بایدازنظر عرف هم شدیدبرخوردشود.یه خانم که شوهرداشت وسه بچه بامخدوش کردن و خط خطی شناسنامه خودش وانمود کرده بود که طلاق بدون مهرطلاق گرفته ومرد ذلیل هم که کارش به دادگاه نرسید فقط رهاش کرد چون نه میتونست ادعای شرعی وصواب بکنه ونه ......! خونه براش گرفته بود ولی خانم زرنگ به بهانه بچه ها شبها میرفت خونه خودش! واقعی ومستند. پول و هوس چکارها که نمیکنه
Iran, Islamic Republic of
01:24 - 1397/03/01
هیچ کاری بدون قانون و تعهد پیش نمیره و به شکست منتهی میشه ازدواج بدون تعهد و رعایت قوانین خانواده بخاطر بی مسئولیت بودن بعضیها که فقط هدفشون ارضاء شهوت خودشون است به شکست و بیماریهای روانی منتهی میشه
Iran, Islamic Republic of
01:28 - 1397/03/01
سلام ازدواج موقت هم باید ممنو ع بشه چون هیچ تعهد مردها ندارند باردار مکنند ودختر بیچاره را با یک بچه تو شکم ول مکنن ....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
کسی شما رو مجبور به ازدواج موقت نکرده
Iran, Islamic Republic of
02:13 - 1397/03/01
رجم یعنی چی؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
سنگسار اینقدر با سنگ میزننش تا بمیره
Iran, Islamic Republic of
02:24 - 1397/03/01
سلام علت اصلی این پدیده ازدواج سفید در کشور ها حمایت از زنان در جامعه وتورم بالا که باعث بیکاری وترس از ناتوانی در مخارج خانواده شده وحمایت از زنان در قانون وحق دادن به زن باعث طلاقهای زیادی شد این هم ترس باعث شده تا ازدواج کمتر اتفاق بیفتد ومهریه های سنگین ودرخواست مهریه از طرف زن وجدا شدن وزندگی مجردی وازاد با پول بدست آورده ودخترانی که سنشان بالا رفته و نیاز جنسی باعث به انحراف آنان شده آیا میوه به درخت ماند هلو پس مدتی به علت شیرینی بالا فاسد شده به زمین می افتد این دولت مردان هستن که باعث چیده شدن به موقع هلو باشند تا فاسد نشود ومرد سالاری رواج داده شود ودرکنارش رعایت حقوق زن اما همه چیز برای فساد زن ومرد مهیا گشته اسیر سیاست وقافل از خانواده 80 ملیونی چه کسی نزد خدا باید جواب بده کسی که دین ودستورات زندگی زن مرد از نظر اسلام را ترویج نکرد ودین وعدالت فراموش شده چه کسی باید محاکمه وسنگسار شود کمی فکر کنید کی باعث فساد در کشورها میشود
Iran, Islamic Republic of
05:43 - 1397/03/01
بنام خدا
بدبختی جامعه ما این است که خیلی ها بجای عمل به آداب وسنن ملی واسلامی دنبال آداب ورسوم فاسد غربند وخیلی ازمردان فکر میکنند زن باید پاک باشد واگرمردخطایی کرد چون مرداست اشکال ندارد ولی اگرمردان جوامع سالم ودرست باشند زنی ناسالم نمیماند باپدیده ازدواج به اصطلاح سفید باید به مصداق برقراری مراکز فساد وفحشا بر خورد شود وعاملان کثیفش مجازات شونداین پدیده ای نوبرای زنده کردن فساد دوران طاغوتی وبه انحتاط کشیدن جامع اسلامی بامقیاس کوچکتر ونامحسوس است برخی آنرا آزادی وحق بشرمیدانند ولی طبق آیات شریفه کلام الله مجیدمبارزه با فساد وفحشا وظیفه وحق حکومت اسلامی به نمایندگی از امت اسلامیست حتی دردیگرادیان آسمانی که اکثردستورات الهی بخاطر مطامع شخصی تحریف شده کسی بنام دین نمیتواند ازآزادی فساد وفحشا بطور جد وآشکار دفاع کند فلان رییس جمهور آمریکا سالها قبل ازریاستش رابطه ای نامشروع اثبات نشده داشت که سالها بعد ازریاست اورا هنوز تحت تعقیب دارند ....
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1397/03/01
چند سال پیش که بعضیها خطر ازدواج سفید رو گوشزد میکردن همه دم از فرهنگ و شعور بالای جوانان میزدن ولی حالا که اینقدر بحرانهای اقتصادی کمر مردم رو شکسته که برای دو اتاق باید دو نفر بالاجبار کنار هم بمونن تا بتونن زنده بمونن ....
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1397/03/01
طبق معمول
پاک کردن صورت مسئله به جای پیدا کردن علت و راه چاره
Iran, Islamic Republic of
23:42 - 1397/03/01
تمام جوانان باید کشته شوند. والسلام
United States
20:55 - 1397/03/06
هر چیزی راه خودش را پیدا میکنه.این هم یکی از راه های بر طرف کردن نیازهای بسیاری از انسان هاست، هر کسی هم مسوول کار خودشه به دیگران ربطی نداره، کمی فکر و بینشتان را بالا ببرید، جامعه امروز جامعه سی سال قبل نیست زمان همه مشکلات را حل و فصل میکنه.بله
France
21:09 - 1397/11/03
صیغه نامه یدونه ردیف کنید دهن همه رو ببندین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج