جزئیات دردناک از حرمسرای قذافی در یک کتاب
۷۲۱۲۸۹
۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
۲۰۰۰۶ 
چهره قذافی به عنوان دیکتاتوری عجیب و خودکامه که لیبی را به کشوری عقب مانده با زیرساخت های خراب و سیاست و اقتصادی سراسر فساد مبدل کرده بود در پیش روی جهانیان شناخته شده بود.

روزنامه سازندگی: چهره قذافی به عنوان دیکتاتوری عجیب و خودکامه که لیبی را به کشوری عقب مانده با زیرساخت های خراب و سیاست و اقتصادی سراسر فساد مبدل کرده بود در پیش روی جهانیان شناخته شده بود.

همه زنان سرهنگ

اما ظاهرا این چهره ساخته شده پیش روی رسانه ها تمام شخصیت قذافی نبود. تصویر هولناک تری از او نیز وجود داشت که تنها وقتی در پاییز سال 2012 سقوط کرد در پیش چشم جهانیان آشکار شد و احتمالا خنده را بر لبان کسانی که به کارهای او به عنوان یک رهبر دیوانه و ماجراجو می خندیدند نیز خشکاند.

این تصویر جدید نمایانگر یک متجاوز ہود، کسی که اعمال جنسی اش را با سیاست آمیخت و همزمان کوشید مطامع شخصی را به پیشبرد اهداف سیاسی خود در داخل لیبی پیوند بزند. ظاهرا این تصویر مکتوم برای سال ها جزئی از ساختار حکومت قذافی بوده است. او تعرض جنسی را به ابزاری برای استیلا بر دیگران مبدل کرده بود و این «دیگران» طیف وسیعی را شامل می شد؛ از بردگان جنسی ساکن در حرمسرا تا رقبای سیاسی بالقوه و بالفعل و نیروهای شبه نظامی که در ماه های پایانی حکومتش علیه او مبارزه می کردند. کتاب «حرمسرای قذافی» نوشته آنیک کوژان، خبرنگاری که مدتی پس از سقوط قذافی از سوی روزنامه لوموند به طرابلس رفته بود تا در رابطه با نقش زنان در انقلاب تحقیق کند. از این تصویر وحشتناک پرده برمی دارد.

همه زنان قذافی

راوی اصلی حرمسرای قذافی زنی به نام ثریا است. او یکی از قربانیان قذافی است که در آستانه بیست و دو سالگی با کوله باری از خشم و ناراحتی، خبرنگار خارجی را پیدا می کند و حاضر می شود تمام آنچه مکتوم مانده بود و دیگران تمایلی برای سخن گفتن در رابطه با آن را نداشتند برای او تعریف کند. کوژان روایت می کند که در مدت حضور خود در لیبی اگرچه توانسته بود به نقش زنان در انقلاب پی ببرد اما هرگاه در رابطه با شایعات موجود در اطراف قذافی مانند تجاوزات دسته جمعی که سپاهیان و مزدوران تحت امر او مرتکب شده بودند پرسش می کرد با امتناع و سکوت جامعه و حتی زنان در میان نگاه های معنادار و آه های از سر استیصال آنان مواجه می شد. سایه «قائد اعظم» معمر قذافی حتی پس از سقوط هم سنگین بود و شاید سنگین تر از آن سایه سنتی بود

همه زنان سرهنگ

که در آن اشاره به اموری از این دست تابو محسوب می شد. ثریا اولین زنی بود که داستان هولناکش را از حرمسرایی بازگو کرد که زیبارویان لیبی در آنجا به منظور خدمت به «قائد اعظم» گرد آورده شده بودند. جایی که برای برخی کعبه آمال بود و برای برخی دیگر گورستان آرزوهای دور و دراز جوانی محسوب می شد. ثریا پانزده ساله بود که در بازدید قذافی از مدرسه ای که در آن درس می خواند، مورد پسند قرار گرفت و همچون بسیاری دیگر از دختران لیبی به اقامتگاه برج و بارودار رهبر لیبی موسوم به «باب العزیزیه» برده شد. آنچه ثریا و متعاقب او شماری دیگر از دختران زندانی در باب العزیزیه بازگو می کنند، داستان مردی است که از حیث جنسی بیمار و منحرف است و با خشونت به دختران نوجوان تجاوز می کند.

 زنانی که برای یک ساعت، یک هفته یا مدتی بیشتر ربوده می شدند تا مطامع رهبر لیبی برآورده شود. سخن گفتن از چنین وضعیتی در جامعه ای بسته برای زنان آسان نبود. مردم لیبی و حتی قربانیان قذافی مایل بودند این بخش از جنایات قذافی را به مثابه یک راز کوچک کثیف به گور ببرند. فشار اجتماعی و طرد شدن از جامعه ای که آنان ناگزیر از زندگی در آن بودند، این زنان را تشویق به سکوت می کرد.

البته بودند در این میان زنانی که ظاهرا با رضایت در «باب العزیزیه» حضور داشتند و در روایت دیگر زنان به ویژه ثریا به آنها و احوال روحی که داشتند، اشاراتی شده است. زنان دیگری که سقوط قذاقی زندگی آنان را دگرگون کرد، «آمازون ها» بودند این جمعیت محافظان مؤنث قذافی بودند که در انظار عموم با او ظاهر می شدند، نام آنها برگرفته از یک قبیله از زنان جنگجو در اسطوره های یونان باستان است که هیچ مردی را در جمع خود راه نمی دادند. این زنان در شرایط پساانقلاب هیچ جایگاهی در ساختار حکومت پیدا نکردند و به رغم تبلیغات قذافی، به طور کامل در حاشیه قرار گرفتند. مطابق حرف های شماری از این زنان، آنان در حقیقت هیچ وظیفه نظامی ای نداشتند و تنها در خدمت تصاویر تبلیغاتی قذافی بودند.

گروه دیگری از زنان که قذافی برای پیشبرد اهدافش به آنان نظر داشت، همسران و دختران رؤسای کشورهای خارجی بود. وی گمان می کرد برای آن که بتواند شاه شاهان آفریقا شود باید همسران و دختران رؤسای جمهور کشورهای آفریقایی را تصاحب کند. البته بسیاری از این زنان نیز در ملاقات خصوصی با قذافی بی پروا بودند و به سرعت به این نتیجه رسیدند که از این مسیر می توانند به هر آنچه خواهانش بودند، دست پیدا کنند و برای سازمان های خیریه و پروژه های عمرانی که در دست داشتند، پول های هنگفتی را از او دریافت از می کردند. قائد اعظم این کار را با سخاوت تمام انجام می داد. ضیافت های بزرگی به افتخار این زنان برگزار می شد و هدایا و جواهرات لوکس به آنان تقدیم می شد.

یکی از این زنان، دختر رئیس جمهور نیجریه بود که در بسیاری از سفرهای خارجی و اجلاس های بین المللی نیز او را همراهی می کرد. داستان های بسیاری در مورد این زنان در لیبی وجود دارد که طی برخی از این گفت و گوها به آنها اشاره شده است. با این همه هنوز در لیبی برای سخن گفتن از این وجه شخصیت قذافی آمادگی وجود ندارد. همه چیز به صورت شایعاتی درِگوشی مطرح می شود و افراد کمی حاضر هستند در این رابطه شهادت بدهند. زمانی که لیبی بعد از چهل و دو سال از شر حکومت دیکتاتوری قذافی رهایی یافت، بسیاری از قربانیان جرأت پیدا کردند که در رابطه با قصاوت ها و فسادها و انحرافات قذافی افشاگری کنند و گروه های مختلف خواهان پرداخت غرامت به قربانیان رژیم قذافی بودند

انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1397/03/27
سرنوشت همه دیکتاتورا همینه، تا هستن کسی جرات نداره بگه کی بود چی بود تا رفت معلوم میشه چه خبرایی بوده
Iran, Islamic Republic of
13:54 - 1397/03/27
ی مشت دروغ نوشتین که بگین همه بدن فقط شما خوبین
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1397/03/27
همه دیکتاتورا همینطورن که بعداز سقوط
گندش در میاد
ببینیم چی میشه
پاسخ ها
وانک لاعلاخلق عظیم
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
همش چرته قذافي رئیس جمهور لیبی بود وپدر کل محسوب میشود این حرفا اصلا زشته وکسی که مرده است باید براش طلب رحمت ومغفرت کرد نه ابروریزی وکلام نسنجیده زد هرچی هست خدا حسابش میرسانه
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1397/03/27
خدا لعنتش کنه پست کثیف
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1397/03/27
یک دروغه و این حرفا بعد از سالها که او دیگه وجود ندارد .
در لیبی حتی یک کاخ وجود ندارد و غربیها برای عبور از اشتباهات خویش که بعد از نابودی قذافی در پیش گرفتن و خلاء قدرت
که بعد از شش سال همون ابتدایی وضعیت بعد از قذافی هستند
نیکلاس سرکوزی ۲۰ میلیون دلار برای پیروزی در رقابتهایی انتخاباتی فرانسه از معمر اعانه دریافت نمود و خودش یکی از کسانی بود تا او را ساقط کند.
United States
14:07 - 1397/03/27
منتظر فرداهای دیگر باشیم
جنات بی حد است متآسفانه بعد سقوط اشکار میشود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
انشاالله
France
14:34 - 1397/03/27
هرکس رو تو گور خودش میزارن
پشت سر مرده هم حرف نزنید
....
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1397/03/27
مطمینا قذافی دیکتاتور بدی بوده
ولی توی این مقاله مطلبی درباره انحرافات جنسیش نتوانسته ارائه بدهد
خدا را شکر ما سالها پیشتر از اینها بیدار شدیم و از دیکتاتور راحت شدیم
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
قذافی هم دیکتاتور بود و دیوانه خدا شکر برای عدالتت
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
شب دراز است قلندر بیدار
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1397/03/27
تا دونسته حااال کردها
از عکسهاش و دور برش معلومه
اون رنا و دخترا هم خودشون دنباله پولو قدرت بودند دیگه رفتند پیشش حال دادند
اینجا هم همینه زنهای بیوه و حتی شوهر دار و خیلی دخترها برا پول و موقعیت با پولدارا میپرند
زنه شوهر دار با بچه پولدارا تک پری میکنند همه هم میدونند
اصلا الان که دیگه عادی داره میشه
پاسخ ها
مسعودحیات داودی
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
کاملاموافقم..بیشترشم زیاده خواهی جنسی اکثرزنهای شوهردارهستش..
Iran, Islamic Republic of
02:14 - 1397/03/28
بدترین گناه اونیه که قبح وزشتیش کوچک وعادی شمرده بشه.بهتره اینچنین رفتارهاوخطاهاروعادی نبینیم.بعد،اگه واقعااینجوری بوده بسیارمایه تاسفه چه آدم بدبختی بوده.همون بهترکه شرش کنده شد.
پاسخ ها
ابی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
خدالعنت ش کنه
Iran, Islamic Republic of
06:06 - 1397/03/28
عادی شده کاملاودیگه زشت نیست...مدشده خصوصاتوی پایتختمون..
Netherlands
07:19 - 1397/07/27
گیریم هم درست باشه
هر کشوری قوانین خاص خودشو داره
حالا چون تو کشور ما ایران کارا ایراد داره باید بگیم زشته؟
خیلی از کارا تو کشورهای دیگه ممنوعه و لی تو ایرانهم اجرا میشه
نمونش ا ع د ا م
هیچ وقت پا تو کفش بقیه نکنیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج