ظریف: اعضای برجام، خسارت ایران را جبران کنند
۷۲۸۴۳۰
۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۵
۸۴۱۰
وزیر امور خارجه گفت: اگر قرار باشد برجام ادامه یابد، اعضای باقی مانده در برجام و سایر شرکای تجاری باید اطمینان دهند خسارت ایران را بی قید و شرط جبران کنند.

خبرگزاری مهر: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نامه ای به همتایان خارجی خود نوشت: من این نامه را به منظور مطلع ساختن شما از آخرین تحولات مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و رویکرد همواره آشوبگر، غیرقانونی و تحریک‌کننده دولت آمریکا برای از بین بردن این دستاورد چشمگیر دیپلماتیک، برای شما می‌نویسم.

وی خاطرنشان کرد: بعد از خروج یک‌جانبه و بی‌دلیل ایالات متحده از برجام در ۸ می ۲۰۱۸، وزیر خارجه آمریکا پمپئو، در یک سخنرانی اعلام سیاست خارجی که در ۲۱ می ارائه شد، خودخواهانه از ایران و مابقی دنیا درخواست کرد که تسلیم اراده ایالات متحده در از بین بردن برجام، شوند.

ظریف یادآور شد: وزیر خارجه پمپئو با تکرار اتهامات بی‌پایه و برشمردن تقاضاهای مضحک و تاریخ گذشته، تهدید کرد در صورتی که ایران تسلیم تمایلات دولت ایالات متحده نشود، هدفِ «قوی‌ترین تحریم‌های تاریخ» قرار خواهد گرفت و با «فشار مالی بی‌سابقه» روبرو خواهد شد.

وی اضافه کرد: وزیر خارجه و دولت ایالات متحده با این کار نه تنها تعهدات خود بر اساس برجام را نقض نمود، عدم پایبندی خود به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که با اتفاق آرا به تصویب رسیده را آشکار ساخت، منشور ملل متحد را زیرپا نهاد و ضدیت خود از حقوق بین‌الملل را نشان داد، بلکه تعهدات صریح دولت ایالات متحده آمریکا در بیانیه الجزایر ۱۹۸۱ را نیز با مداخله مستقیم در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران، نقض کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: وزیر خارجه آمریکا تلاش می کند از قانون شکنی و سرکشی دولت خود منفعت هم ببرد و به طور علنی دنیا را تهدید می‌کند که هر کشوری معامله با ایران را متوقف نکند، مجازات خواهد شد.

وی بیان کرد: من مطمئن هستم دولت محترم شما کاملاً از دروغ بودن اتهامات علیه کشور من و غیرقانونی بودن درخواست‌های وزیر خارجه آمریکا آگاه است. بر خلاف ایالات متحده و متحدان کنونی و سابقش - مثل صدام حسین طی دهه ۱۹۸۰- جمهوری اسلامی ایران هرگز به کشور دیگری حمله نکرده و همیشه در خط مقدم کمک به همسایگان - بنا به درخواست آنها - برای مبارزه با تروریست‌های افراطی بوده است که از سوی آمریکا و متحدان منطقه‌ای این کشور تامین مالی و نظامی می‌شوند.

ظریف گفت: وزیر خارجه آمریکا در تلاش برای تحریف تاریخ و با توهین به هوش همه مردم - حتی نوجوانانی - که می‌توانند مقصران تراژدی یازده سپتامبر را به خاطر آورند، ایران را به حمایت از گروه‌هایی متهم می‌کند که از سوی اذناب ایالات متحده در منطقه رادیکالیزه، پرورش، تامین مالی و مسلح شده اند.

وی یادآور شد: این واقعیت که ایران با این گروه‌ها جنگید و متحدان آمریکا از آنها حمایت کردند، نه تنها مکرراً از سوی نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده تایید شده، بلکه حتی رئیس جمهور کنونی آمریکا نیز طی مبارزات انتخاباتی خود به آن اشاره کرده است - البته پیش از آن که عاملان مافیایی اربابان ترور در ستاد انتخاباتی نفوذ کنند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: شما احتمالاً به خاطر دارید که ایران قربانی یک تجاوز هشت ساله بود. طی آن جنگ، ارتش متجاوز، پیچیده‌ترین سلاح‌ها را به ارزش ده‌ها میلیارد دلار از شرق و غرب دریافت کرد، در حالی که به شکل فعالی از خرید وسایل اولیه دفاعی توسط ایران جلوگیری می‌شد.

وی ادامه داد: جدای از این تجربه تلخ، امروزه مجموع تسلیحات ما، از جمله موشک‌های دفاعی و نیز کل هزینه دفاعی ما، تنها کسری از بودجه نظامی متحدان آمریکا در منطقه است؛ همان متحدانی که در خرید پیچیده‌ترین تسلیحات - از جمله موشک‌هایی با بُردی به مراتب بیشتر از ایران - به ارزش صدها میلیارد دلار با هم رقابت می‌کنند و در حالی که رییس جمهور ترامپ از توانایی‌های دفاعی ایران شکایت می‌کند، علناً اصرار می‌کند که متحدان آمریکا در منطقه باید حتی مقدار بیشتری «تجهیزات نظامی زیبا» خریداری کنند و به ایجاد «صدها هزار شغل برای آمریکایی‌ها (از این مسیر)» مباهات می‌کند.

ظریف خاطرنشان کرد: اگر نگاهی به سابقه آمریکا در تجاوز، مداخله نظامی و عملیات مخفیانه تروریستی در کشورهای مختلف از جمله غرب آسیا بیندازیم، اتهاماتی که آقای پمپئو مطرح کرده است، مضحک‌تر نیز خواهد بود. واقعا مضحک است که یک مقام بلندمرتبه از کشوری که منطقه ما را به عجیب‌ترین شکل - حداقل از سال ۲۰۰۳ - دچار بی‌ثباتی کرده، اکنون ما را متهم به جنگ افروزی کند. ایران قربانی مستقیم حضور تجاوزکارانه آمریکا در منطقه است، از جمله زمانی که ناو آمریکایی وینسنس هواپیمای مسافربری ۶۵۵ هما را در ۳ جولای ۱۹۸۸ هدف قرار داد و همه ۲۹۰ سرنشین آن را کشت.

وی تصریح کرد: شکی نیست که بی‌ثباتی به وجود آمده در منطقه ما در اثر تجاوز آمریکا، منشاء اقدامات بسیاری از گروه‌های تروریستی است و قطعا دست آمریکا به خون قربانیان این گروه‌ها آلوده است. وزیر خارجه پمپئو باید این مساله را هم توضیح دهد که کدام کشور چندین بار تلاش کرد در سوریه نیروی شبه‌نظامی ایجاد کند تا با دولت سوریه بجنگد و هم‌اکنون آمریکا از کدام گروه شبه‌نظامی در سوریه حمایت می‌کند و ارتش کدام کشور خارجی در حال حاضر بخش بزرگی از خاک این کشور را برخلاف اراده مردم و دولت آن اشغال کرده است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: درخواست‌های غیرقابل قبول وزیر خارجه پمپئو از ایران و مابقی جهان، در نقطه‌ مقابل حقوق بین‌الملل و عرف دولت‌های متمدن قرار دارد. تقاضاهای هسته‌ای او نه تنها برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می‌کند، بلکه در واقع بنیادهای معاهده ان پی تی، اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، توافق پادمان و پروتکل الحاقی را نیز تضعیف می کند و کلیت رژیم جهانی عدم اشاعه با دستاوردهای کنونی آن برای همه اعضای جامعه بین‌المللی را با خطر مواجه می‌سازد و تهدیدهای وزیر خارجه آمریکا در قدرت‌نمایی در مقابل دیگر ملت‌ها، عملا جهان را گروگان دیکتاتوری سیاسی و اقتصادی دولت آشوبگر او خواهد کرد. اگر او و دولتش به چنین تاکتیک‌های قلدر مآبانه‌ای ادامه دهند، باید در انتظار چه دنیایی باشیم؟

وی تاکید کرد: خروج ایالات متحده از برجام نقطه اوج تلاش‌های طولانی مدت آمریکا در نقض و از بین بردن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد بود؛ قطعنامه‌ای که برجام را تایید کرده و «از همه دولت‌های عضو می‌خواهد ... از اجرای آن حمایت کنند.» این خروج نامشروع و خسارت بار آمریکا از برجام و به خصوص تاکتیک‌های قلدر مآبانه‌ای که آمریکا از آنها استفاده می‌کند تا مابقی دنیا را با خود همراه کند، به شدت اصل وفای به عهد را به سخره گرفته، حکومت قانون در سطح بین‌المللی را بی‌اعتبار کرده، اهداف و اصول منشور ملل متحد را زیرسؤال برده و نهادهای بین‌المللی را به چالش کشیده است.

ظریف تاکید کرد: برجام بحرانی غیر ضروری را که بیش از یک دهه به طول انجامیده بود، خاتمه بخشید. برجام نور امیدی، به ویژه در منطقه پرآشوب غرب آسیا است که نشان داد دیپلماسی و گفتگو همچنان می‌تواند راه‌گشا باشد. بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که توافق برجام به آن ضمیمه و به موجب آن تایید شده، برجام فقط به امضاکنندگان آن تعلق ندارد، که یک طرف بتواند بر اساس سیاست داخلی و یا دعواهای سیاسی با دولت سابق، خودخواهانه آن را مخدوش نماید.

وی یادآور شد: به مانند هر توافق دو و یا چندجانبه، برجام مشمول قاعده ضرورت وفای به عهد و بر اساس تعهدات متقابل کلیه طرفها است. گستره، مقررات و چارچوب زمانی این توافق، نتیجه مذاکرات دقیق، حساس و متوازن چندجانبه است که توسعه، تغییر و یا مذاکره مجدد درباره آنها ممکن نیست. همچنین بهره حاصل از این توافق برای مردم ایران نمی‌تواند مشروط به هیچ شرطی به غیر از اقدامات داوطلبانه مرتبط به موضوع هسته‌ای، که به طور مشخص منحصراً در برجام و ضمائم آن گنجانده شده‌اند، باشد.

وزیر امور خارجه در این نامه توضیح داد: سه کشور اتحادیه اروپا به همراه آمریکا، چین و روسیه، به عنوان یکی از طرفین این توافق به صورت منفرد و جمعی، خود را متعهد به اجرای تعهدات درج شده در برجام نموده‌اند. این تعهدات شامل برداشتن تحریم‌ها و رفع اقدامات محدود کننده‌ای است که در پیوست ۲ این سند آمده است. بخشی از مهم‌ترین بهره‌های اقتصادی ایران از برجام حاصل برداشتن تحریم‌های ایالات متحده آمریکا است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان طرف دیگر این معامله به طور کامل به تعهدات خود، همانطور که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تایید گردید، عمل کرده است. پایبندی کامل ما به تعهدات خود، علیرغم کارشکنی‌های مداوم و اجرای معیوب تعهدات آمریکا از ابتدای اجرای این توافق، بوده است. به همراه این نامه، نسخه‌ای از نامه مورخ ۱۰ می ۲۰۱۸ خود به دبیرکل سازمان ملل متحد (S/۲۰۱۸/۴۵۳) را برایتان ارسال می‌کنم. من در نامه خود به دبیرکل نمونه‌های متعددی از نقض تعهدات ایالات متحده وفق برجام را از نخستین روز اجرای توافق و خصوصا در دوره دولت ترامپ، به صورت مستند مورد اشاره قرار داده‌ام.

ظریف تصریح کرد: اگر قرار باشد برجام ادامه یابد، اعضای باقی مانده در برجام و سایر شرکای تجاری باید اطمینان دهند خسارت ایران (ناشی از خروج امریکا از برجام) بی قید و شرط از طریق اقدامات ملی، منطقه‌ای و جهانی جبران می‌شود.

وی اضافه کرد: در راستای تعهد ایران به قانون و تعهد به حل‌وفصل مسالمت‌آمیز مناقشات بین‌المللی، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت با حسن‌نیت از سازوکارهای برجام برای یافتن راه حل مناسب و تعیین امکان و چگونگی تضمینِ بهره‌برداری کامل مردم ایران از برجام از سوی طرف‌های باقی مانده در این توافق و سایر شرکای اقتصادی استفاده کند. چنانچه پس از بکار بستن راهکارهای موجود، حقوق و بهره مردم ما جبران نشود، این حق ایران است - که البته در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد نیز مورد شناسایی قرار گرفته است - تا اقدامات متناسب را در پاسخ به اقدامات غیرقانونی مستمر و متعدد آمریکا، به ویژه خروج این کشور از توافق و اعمال مجدد تمامی تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، انجام دهد.

ظریف در این نامه خطاب همتایان خود اظهار داشت: آنچه امروز با خطر مواجه است، دفاع از چندجانبه گرایی و ترویج آن است. شبح یکجانبه‌گراییِ افراطی دوباره بر فراز دنیا می‌گردد و ما همه باید به پا خیزیم و با آن مقابله کنیم. این اعتقاد قاطع ماست که همه و تک تک اعضای جامعه جهانی وظیفه دارند در مقابل بی‌قانونی، راهکارهای قلدرمآبانه و ضدیت با حکومت قانون در روابط بین‌الملل بایستند؛ به ویژه با خودداری از تنفیذ و تأثیرپذیری از اقدامات غیرمسئولانه و نیز به پاسخگویی کشیدن دولت‌های قانون‌شکن برای پیامدهای اعمالشان.

وی افزود: من می‌خواهم تاکید کنم که نباید به ایالات متحده اجازه داد که از خروج غیرقانونی خود از برجام سود ببرد. آمریکا همچنین نمی‌تواند دیگر کشورها را تهدید کند یا وادار به نقض قطعنامه شورای امنیت نماید که صراحتاً «ضمن تأکید بر اینکه دولت‌های عضو بر اساس ماده ۲۵ منشور ملل متحده ملزم به پذیرش و اجرای تصمیمات شورای امنیت هستند»، «از همه اعضا، سازمان‌های منطقه‌ای و نهادهای بین‌المللی خواسته می‌شود که اقدامات مناسب برای حمایت از اجرای برجام را انجام دهند، از جمله انجام اقدامات متناسب با برنامه اجرایی در برجام و این قطعنامه و اجتناب از اقداماتی که اجرای تعهدات بر اساس برجام را تضعیف می‌کند.».

وی در پایان تاکید کرد: من اطمینان دارم که دولت محترم شما اقدامات متناسب و سازگار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را انجام خواهد داد و تلاش‌ها برای جایگزینی حکومت قانون و نظم جهانی چندجانبه با حکومت خودکامگی و ارعاب یکجانبه گرایانه را، خنثی و نقش برآب خواهد کرد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1397/03/17
اینقدر نامه تحقیر امیز ننویسید .از مردم عذر خواهی کنید و استعفا بدید تا چند تا ادم کار بلد بیاند سر کار .اذیت کردن مردم بسه .
Iran, Islamic Republic of
19:48 - 1397/03/17
باشه دکتر چشم شماره حساب و مبلغ خسارت را لطفاً اعلام کنید تا واریز شود به همین سادگی
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1397/03/17
اونام حتما میان خسارت میدن
عوارض روزست قند خون که بیاد پایین کار به جایی میرسه که آدم خود ب خود هوس خسارت به سرش میزنه خوب میشن انشاالله
Iran, Islamic Republic of
20:12 - 1397/03/17
اونا هم گفتن چشم ...نمیدونم چه اتفاقی باید بیوفته که ظریف و تیمش بفهمن شرکتهای اروپایی و حتی روسی و چینی خصوصی هستن و اروپایی ها و .... نمیتونن خسارت شرکتها رو جبدان کنن .... مگه ایرانه که یارانه بدن ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
20:13 - 1397/03/17
شتر در خواب بیند پنبه دانه مگه امضای جان کری جونت تضمین نبود قهرمان دیپلماسی چرا دیگه نمیخندی
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1397/03/17
آقای ظریف دنیا همه میدانندکه آمریکا ازهرنظرمقصراست تا کاری یاچیزی به سود خودشان نباشددلسوز کسی نیست جنابعالی وامثال جنابعالی نبایدگول حرف آمریکا وبقیه که امضانمودن خورداولاشمابایدازروزاول با آمریکا مذاکره اگر یک دیپلمات بودید ورهبری فرمودن من دخالت‌های بیشتری نمیکنم مثل یک کشتی گیر عمل نماید .
Netherlands
20:37 - 1397/03/17
جبران میکنن! گونی را ببر دلار پر کن بیار
Iran, Islamic Republic of
21:35 - 1397/03/17
خخخخخخخخخ
دوره افتاده واسه التماس کردن...
Iran, Islamic Republic of
21:35 - 1397/03/17
ظریف خوبی شما به نظرت اشتباه نشده چیزی
Iran, Islamic Republic of
21:41 - 1397/03/17
آقای ظریف دیگه بسه به خدا کلاه گشادی رفته سرت مگه اینا چیزی هالیشونه همه با هم متحدند ، کی می میخواهی اینو بفهمی؟ هنوز اون خنده هات در کنار موگرینی یادمان نرفته به خدا همون روز میدونستم یه کلاه گشاد واست بافتند بنده خدا ،اینا خودشون میدانند چکار میکنند معطل کردن ایران تا تحریمهای فلج کننده آمریکا تکمیل بشه زودتر دست بکار شو که فردا خیلی دیره ،اینقدر التماس نکن ،برجام که اومدنش سودی واسه مردم نداشت ولی رفتنش به اندازه 40 سال انقلاب گرانی همراه داشت و کمر قشر ضعیف را شکست....
Iran, Islamic Republic of
22:16 - 1397/03/17
آره. اونا هم با ابراز شرمندگی جبران میکنن.
کجایی آقا!؟
Netherlands
22:45 - 1397/03/17
جناب ظریف وقت نوشتن برجام باید چنین چیزی در آن قرار می دادید که درصورت خروج یک کشور بقیه باید ضرر آن را جبران کنند.الان مادر موقعیتی نیستیم که اینچنین بی پروا سخن میگویید.نیت شما ظاهرا حفظ برجام نیست
Iran, Islamic Republic of
22:52 - 1397/03/17
چی شد ؟ تا دیروز کدخدا امروز ؟
Iran, Islamic Republic of
22:54 - 1397/03/17
سلام، ظریف جان، کاش یه نامه هم به یک بعلاوه خیلیا تو ایران بزنی، استاد شریعتمداری بعلاوه ولایتی،جلیلی و دوستان........، دیپلماسی رو متوجه داخل کنی بیشتر به نتیجه میرسی....
Germany
23:19 - 1397/03/17
حاشیه...حاشیه...ماروازاصل مطلب دورمیکنین هروقت میخوام طبق تیتراژ یه مطلب روبخونم شاید خودمطلب پنج خط بتشه اماحشیه ش سه صفحه س پشیمون میشم ونمیخونم
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1397/03/18
خسارت فقر و گرانی و بدبختی و بیکاری ملت ایران را کی جبران میکنه
Germany
00:49 - 1397/03/18
به بچه هات تو امریکا بگو جبران کنن ...
Iran, Islamic Republic of
04:21 - 1397/03/18
ایییی تو که همه چی و میدونی ما رو بیشتر از این سیاه نکن..... همه توافقات شده و هیچ خسارتی به شماهاااا وارد نشده. فقط ایرانی و ایرانی خسارت دیده. .....
Iran, Islamic Republic of
07:10 - 1397/03/18
حالا اومدیم وخسارت هم گرفتی میره برای کشوره دوست عراق وسوزیه..اول برجام هم یه پولی اوباما داد ایران همش خرج سوریه ومخصوصان عراقی که هزاران هزار جوانان ما راکشت وچقد دختر گرفتار کرد توی ایران خرج اونها میشه
Iran, Islamic Republic of
00:17 - 1397/03/22
اگر یکبار به جای زبان انگلیسی قرآن را خوانده بودید با آنها مذاکر ه نمیکردید لا تتخذوا عدوی و عدوکم ( ممتحنه) چرا برخلاف قرآن عمل کردید منتظر عذاب الهی باشید۰
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج