عنایتی: شجاعی در انتقال آرامش به تیم عالی بود
۷۳۲۹۵۰
۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸
۷۵۳۱
رضا عنایتی هم از زاویه یک بازیکن به خوبی می‌تواند وقایع فوتبالی را تحلیل کند و هم از دید یک مربی. او بازی تیم ملی ایران مقابل مراکش را دیده و با سیل مردم در شادمانی شب گذشته سهیم بوده است.

ایران ورزشی: رضا عنایتی هم از زاویه یک بازیکن به خوبی می‌تواند وقایع فوتبالی را تحلیل کند و هم از دید یک مربی. او بازی تیم ملی ایران مقابل مراکش را دیده و با سیل مردم در شادمانی شب گذشته سهیم بوده است. او نگاهی امیدوارانه به ادامه مسیر تیم ملی دارد. درست مثل ملتی که بعد از این پیروزی برق امید در چشمان شان درخشیده است. همین موضوع هم عنایتی را برآن داشته که هشدارهایی را هم درباره تبعات احتمالی این امیدواری و توقعاتی که از پس آن می‌آید، بیان کند.

تا به حال سابقه نداشته تیم ملی جام جهانی را با پیروزی شروع کند.

اصلاً به طور کلی بازی بیشتر تیم‌ها در گام اول، بازی‌های جذابی از آب در نمی‌آیند. برخلاف این تصور اما هم بازی پرتغال مقابل اسپانیا، بازی پرگل و جذابی شد و هم بازی ایران مقابل مراکش.

تیم ملی شروع خوبی نداشت اما رفته رفته بهتر شد.

براساس همه آنالیزهایی که پیش از این بازی انجام می‌شد، کاملاً طبیعی بود که در 10 دقیقه ابتدای بازی تیم ما تحت فشار قرار بگیرد چون مراکش از جمله تیم‌هایی بود که در 10 دقیقه ابتدای بازی به همه تیم‌ها فشار می‌آورد.

با این حال بازیکنان ما خوب توانستند این فشار را پشت سر بگذارند.

بازیکنان ما خیلی خوب دوام آوردند و توانستند از فشار خارج شوند. شاید توپ و میدان در جریان بازی در دست مراکش بود اما بازیکنان ما در کل به خوبی توانستند از پس این بازی برآیند و در دقیقه 93 هم که یک اتفاق بسیار بسیار خوب رخ داد که به شروع فوق‌العاده ما منجر شد و بعد از 20 سال توانستیم در رقابت‌های جام جهانی پیروز شویم.

بهترین بازیکن تیم ملی ایران در این بازی چه کسی بود؟

صد در صد امید ابراهیمی بهترین بازیکن ما بود. تا زمانی که در بازی بود با جان و دل بازی کرد و امیدوارم مصدومیت او هم چندان جدی نباشد. او هم از نظر اخلاقی فوق‌العاده است و هم از نظر فوتبالی. البته علیرضا بیرانوند هم به نظر من واکنش‌های خیلی خوبی داشت. تک تک بازیکنان ما عالی هستند و آنها که در این بازی چندان خوب ظاهر نشدند هم قطعاً تحت تأثیر استرس جام جهانی بوده‌اند.

سردار آزمون یکی از همین بازیکنانی بود که بازی چندان خوبی نداشت.

ما باید قبول کنیم که بعضی وقت‌ها هیجان‌هایی روی بازیکنان ما تأثیرگذار است که باعث می‌شود نتوانند تمام توانایی‌ها خود را به نمایش بگذارند. به هرحال این تورنمنت، جام جهانی است و مسابقات کوچکی نیست. بازیکنان دچار استرس می‌شوند و من فکر می‌کنم برای سردار آزمون هم همین اتفاق افتاده بود.

و این اتفاق مختص جوان‌ها نیست.

بله، با تجربه‌های ما هم دچار استرس می‌شوند. من اما به مسعود شجاعی تبریک می‌گویم که او واقعاً در نقش کاپیتان تیم ملی فوق‌العاده بود و توانست هم خودش خونسرد باشد و هم این آرامش را به سایر بازیکنان منتقل کند. او واقعاً عالی بود.

برخی کارشناسان معتقدند که بهترین بازیکنان تیم ملی مقابل مراکش، بازیکنانی بودند که در لیگ داخلی بازی می‌کردند.

بیاییم بین بازیکنان تیم ملی دوگانگی ایجاد نکنیم. همه ما داریم برای یک پرچم می‌جنگیم و وقتی بازیکنی به تیم ملی دعوت شده است، فارغ از اینکه قبلاً لژیونر بوده یا در لیگ داخلی بازی می‌کرده، در حال حاضر بازیکن تیم ملی است. تیم ملی هم برای همه مردم ایران است.

پیش بینی شما از ادامه راه تیم ملی چیست؟

مطمئناً ما یک شروع خوب و روحیه بخش داشتیم و چیزی که خیلی خوب در تیم ملی جا افتاده، تلاش است. بازیکنان ما واقعاً در بازی با مراکش خوب کار کردند. هر جا بازیکن مراکش بود، دو سه نفر از بازیکنان ما حضور داشتند و به موقع پرس می‌کردند. امیدوارم در دو بازی بعدی هم با انگیزه و فشار تاریخ ساز شوند.

حالا تیم ملی در گروه مرگ صدرنشین است و این اتفاق کمی نیست.

دقیقاً همینطور است و بردن تیم ملی بعد از 20 سال در جام جهانی ثابت کرد که این بازیکنان می‌توانند هر تغییری ایجاد کنند.

کسب یک تساوی دیگر از اسپانیا یا پرتغال نمی‌تواند اتفاق دور از ذهنی باشد.

بله. این دور از ذهن نیست. تیم ملی ما تیم بزرگی است با بازیکنان بزرگ. ما نباید به کم قانع باشیم اما در حدی توقع داشته باشیم که توقعات ما استرس و فشار را برای آنها بیشتر نکند. بهترین کار این است که بگذاریم کار خودشان را بکنند و با توقعات بیجا، آرامش شان را برهم نزنیم.

حرکت زیبایی که بعد از این پیروزی شکل گرفته این است که بازیکنان تیم ملی در صفحات شخصی خود بوهدوز را که گل به خودی مراکش را زده، دلداری می‌دهند و برای او آرزوی موفقیت می‌کنند.

اساس جام جهانی این است که ملت‌ها کنار هم قرار بگیرند و بخصوص در این جام جهانی بحث‌ها انسان دوستی است. چنین حرکت‌هایی از سوی بازیکنان تیم ملی می‌تواند بازتاب خیلی خوبی از فرهنگ ایران در سطح جهان داشته باشد. بزرگ‌هایی که در روسیه هستند حواس شان به این مسائل هست و این اتفاقات مسوولیت مسعود (شجاعی) را پررنگ‌تر می‌کند.

از نظر فنی چه پیشنهادی برای بهبود عملکرد تیم ملی در بازی‌های بعدی دارید؟

تیم ملی ایران همان رویه‌ای را دارد که در دوره قبلی مقابل آرژانتین هم داشت. به عقب می‌رویم و دفاع می‌کنیم و برای ضدحمله‌ها برنامه ریزی می‌کنیم. در چنین تاکتیکی باید در موقعیت‌های تک به تکی که به دست می‌آوریم، با تمرکز بیشتری عمل کنیم. خوب دفاع می‌کنیم و در ضد حمله‌ها گل می‌زنیم. این تاکتیک در مقابل پرتغال و اسپانیا که مالکیت بیشتری خواهند داشت، جواب می‌دهد.

براساس گفته کارشناسان، پرتغال از نظر بازی روی زمین به مراکش شباهت دارد.

بله اما یک فرق بسیار بسیار بزرگ با مراکش دارد و آن هم کریس رونالدو است. او از کوچکترین موقعیت‌ها استفاده می‌کند و دیدید که چطور اسپانیا را تنبیه کرد!

برای مقابله با کریس رونالدو چه پیشنهادی برای ملی پوشان دارید؟

بازیکنان ما باید مراقب باشند که به هیچ عنوان در اطراف منطقه 18 قدم، روی بازیکنان حریف خطا نکنند. خطا در اطراف 18 قدم برای ما بسیار خطرناک خواهد بود. مطمئناً کی روش روی این مسائل حساسیت نشان می‌دهد و امیدوارم حواس بازیکنان هم در این مورد جمع باشد.

شادی مردم ایران بعد از این پیروزی، یکی از زیباترین اتفاقات بعد از این برد بود.

مردم همه امید و دلخوشی شان به این بچه‌هاست. کاری که خیلی‌ها طی ساعت ها، ماه‌ها و سال‌ها برنامه ریزی نمی‌توانند انجام دهند و چنین امید و شعفی را در سطح جامعه به وجود آورند، تیم ملی فوتبال در 90 دقیقه می‌تواند انجام دهد.

نکته دیگری که بعد از این بازی مورد توجه قرار گرفت، حضور بانوان در کنار آقایان که در پردیس‌های سینمایی یا مکان‌های عمومی، بدون هیچ مشکلی بازی تیم ملی را تماشا می‌کردند اما همچنان اجازه حضور در ورزشگاه‌ها را ندارند.

این حقی است که واقعاً دارد از خانم‌ها ضایع می‌شود. می‌توانیم کمی مثبت‌تر به این قضیه نگاه کنیم و به خانم‌‌ها احترام بگذاریم. حداقل می‌توانیم این کار را امتحان کنیم. بالاخره باید این اتفاق بیفتد و در نهایت هم این اتفاق می‌افتد اما از مسوولان تقاضا می‌کنم که هرچه زودتر تمهیداتی را در نظر بگیرند که بانوان به ورزشگاه‌ها راه یابند. این اتفاق شوک مثبتی خواهد بود در روابط ما با کشورهای دیگر.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1397/03/27
شرف هم مثل خیلی چیزای دیگه داره تو ایران منقرض میشه. یادمان نرفته قبل از خودشیرینی شجاعی برای صهیونیستها جایگاهی بهتر از نیمکت تیم ملی نداشت و همه بهش دشنام می دادند. حالا یکهو شده قهرمان ملی و عده ای دارند براش تبلیغ می کنند که قطعا هدفشان ورزش و تیم ملی نیست. والا بازی مزخرف اونو همه دیدند و کیروش چاره ای جز تعویض اون اشغال نداشت...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج