طولانی‌ترین روستای کشور +عکس
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
لایکو_2
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۳۴۳۲
۰۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۵
۱۳۹۸۴
کران یکی از روستاهای چهارمحال و بختیاری در شهرستان فارسان است که خانه های روستایی در این روستا دریک خط ممتد ساخته شده است و موجب شده که روستا شکل و ساختار خاصی پیدا کند و در عین حال به عنوان طولانی ترین روستای کشور شناخته شود.
خبرگزاری مهر : کران یکی از روستاهای چهارمحال و بختیاری در شهرستان فارسان است که خانه های روستایی در این روستا دریک خط ممتد ساخته شده است و موجب شده که روستا شکل و ساختار خاصی پیدا کند و در عین حال به عنوان طولانی ترین روستای کشور شناخته شود.

 استان چهارمحال و بختیاری یکی از استانهای مرکزی کشور است که در میان رشته کوه زاگرس قرار گرفته است.

این استان دارای بیش از 850 روستاکوچک و بزرگ است که هر کدام از این روستاها به واسطه ویژگی های سنتی و بافت قدیمی و قرار گرفتن در مناطق مختلف از نظر توپوگرافی دارای جذابیت های منحصر به فردی هستند.

یکی از روستاهای مهم این استان روستای کران است که به علت نوع قرار گرفتن ساختمانها و منازل ویژگی منحصر به فردی پیدا کرده است.

روستای کران از توابع شهرستان فارسان و  در بخش مرکزی قرار گرفته و با ساختار خطی، به عنوان طولانی ترین روستای کشور بشمار می رود.

خانه های مسکونی در این روستا در یک خط ممتد(بیش از هفت کیلومتر) ساخته شده است و موجب شده است این روستا شکل و مورفولوژی خاصی پیدا کند.

کارشناس مسئول امور فنی و تهیه طرح سازمان بنیاد مسکن استان چهارمحال وبختیاری در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: اهالی روستای کران دارای لهجه فارسی و گویش بختیاری هستند و شغل مردم روستای کران بیشتر در بخش کشاورزی است.مینا محمدخانی با اشاره به توسعه روستای کران، عنوان کرد: روستای کران در حال حاضر دارای چهار هزار و 345 نفر جمیعت است.

ساختار مسکونی روستا ساختار خطی است

وی در ادامه با اشاره به موقعیت جغرافیایی روستای کران، گفت: روستای کران دارای مساحت 113.6 هکتاری بوده و ساختار مسکونی روستا ساختاری خطی است.

محمدخانی در ادامه گفت: روستای کران جز روستاهای خطی کشور محسوب می شود و به عنوان طولانی ترین روستای کشور تعیین شده است.

وی افزود: روستای کران با توجه به شکل گیری ساختمان های مسکونی به حالت خطی در آمده است که خود شکل و مورفولوژی خاص به روستا بخشیده است.مینا محمدخانی اذعان داشت: روستای خطی کران از شمال به اراضی شهر پردنجان و از جنوب به روستای ده چشمه و فارسان متصل می شود، روستای کران از شرق به روستای چلیچه و از غرب به شهر فارسان متصل شده است.

کارشناس مسئول امور فنی و تهیه طرح سازمان بنیاد مسکن چهارمحال وبختیاری گفت: روستای کران دارای یک هزار و240 خانوار است و از جمیعت چهار هزار و 345 نفری این روستا دو هزار و 16 نفر مرد و دو هزار و 129 نفر را زن تشکیل می دهد.

وی بیان کرد: در سال 87 طرح های هادی روستای کران در کارگروه شهرسازی و معماری وقت به تصویب رسیده است.

مینا محمدخان با اشاره به ساختار مورفولوژی روستای کران، اذعان داشت: روستای کران با توجه خصوصیات ریخت شناسی جز روستاهای خطی کشور محسوب می شود.کارشناس مسئول امور فنی و تهیه طرح سازمان بنیاد مسکن چهارمحال وبختیاری عنوان کرد: روستای خطی کران از نعمت آب شرب،برق، تلفن ثابت، آنتن دهی تلفن همراه برخوردار است و راه های ارتباطی روستای خطی کران با سایر تقاط شهری و روستاهای اطراف راه آسفالته است.

مردم این روستا در بخش کشاورزی و دامداری فعالیت می کنند

وی با اشاره به امکانات طولانی ترین روستای خطی کشور، بیان کرد: روستای خطی کران از امکانات رفاهی خوبی برخوردار است و دارای درمانگاه و سالن ورزشی برای ورزش جوانان روستا است.

مینا محمد خان عنوان کرد: مردم این روستا در بخش کشاورزی و دامداری، صنعت و خدمات پویا و فعال هستند.

وی در ادامه گفت: دو فاز اجرایی انجام آسفالت و زیر سازی خیابان و تفکیک پلاک های مسکونی خام روستای کران انجام شده است و وام های های مقاوم سازی واحد های مسکونی این روستا به متقاضیان طرح نیز پرداخت شده است.

کارشناس مسئول امور فنی و تهیه طرح بنیاد مسکن استان چهارمحال وبختیاری گفت: روستای خطی کران با توجه به آستانه جمعیتی عمده خدمات و امکانات و خدمات رفاهی را دارا است.مینا محمد خانی عنوان کرد: روستای طولانی کران دارای مدارس دخترانه و پسرانه در تمامی مقاطع  تحصیلی دبستان، راهنمایی و دبیرستان و پیش دانشگاهی است.

ضرورت دارد این روستا بیش از پیش معرفی شود و با توجه به ویژگی منحصر به فرد این روستا تمهیدات لازم برای ورود گردشگر توسط مسئولان مربوطه اندیشیده شود و ورود گردشگر ومسافر می تواند در ایجاد شغل و درآمد و توسعه روستا نقش به سزایی ایفا کند.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1392/08/02
خیلی جالبه.احتمالا خونه ها بسیار نورگیر و داباز است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر