روزنامه اطلاعات: شریعتی، دختران را باحجاب کرد
۷۳۵۰۲۱
۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
۷۵۱۸ 
روزنامه اطلاعات در مقاله‌ای در سالگرد دکتر علی شریعتی نوشت: دختران دانشجو از اسلام به حجاب رسیدند؛ نه از حجاب به اسلام. جوانان از زبان شریعتی تفسیری از اسلام را شنیدند که دلیلی برای رویگردانی از آن نمی‌دیدند. از این رو اندک‌اندک به زیست دیندارانه روی آوردند و دختران حجاب را برگزیدند.

روزنامه اطلاعات در مقاله ای در سالگرد دکتر علی شریعتی نوشت: 41 سال از درگذشت نابه‌هنگام دکتر علی شریعتی می‌گذرد و هنوز گفت‌وگو دربارۀ او و میراث پربرگ‌وبارش ادامه دارد.

بی‌تردید او از مهم‌ترین متفکران دینی در تاریخ معاصر ایران است و آثار او همچنان خواندنی و آموختنی است. دربارۀ تأثیر او بر پیروزی انقلاب اسلامی نیز بسیار گفته‌اند و هنوز گفتنی‌های بیشتری باقی است.

بخشی از گسترش اسلام‌گرایی در میان دانشجویان دهۀ پنجاه، محصول نوشته‌ها و سخنرانی‌های او است. تیراژ چندصدهزاری کتاب‌های او در سال ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸، گواهی صادق بر این مدعا است.

کسانی که آن سال‌ها را به یاد دارند، می‌دانند که حجاب و چادر، یک‌مرتبه در میان دانشجویان دختر رایج شد. و نیز می‌دانند که عامل تغییر ناگهانی در پوشش دختران در آن سال‌ها، حسینیۀ ارشاد و سخنرانی‌های علی شریعتی بود. اسد الله علم، وزیر دربار شاه در یادداشت‌های روزانه‌اش، دست‌کم دو بار به این رخداد عجیب و ناگهانی در دانشگاه‌های ایران اشاره کرده است. در یادداشت مربوط به روز هفتم اردیبهشت سال ۱۳۵۶ می‌گوید: «چیزی که دیروز خیلی باعث تعجب من در دانشگاه پهلوی شد، مشاهدۀ زیادی دختر چادر‌به‌سر بود.»(یادداشت‌های علم، ج۶، ص۶۵).

در خاطرات مربوط به ۳۱ر۲ر۵۶ می‌گوید وقتی به شاه گفتم که دانشجوهای دختر در دانشگاه‌ها چادری شده‌اند، شاه گفت کار مارکسیست‌های اسلامی است(همان، ص۴۴۷). «مارکسیست‌های اسلامی» نامی بود که شاه برای سخنرانان حسینیۀ ارشاد به کار می‌برد(حسینیۀ ارشاد به روایت ساواک، ص۲۴۹ و ۳۵۶).

استاد محمدرضا حکیمی نیز می‌گوید: «این‌جانب از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ در دانشکدۀ ادبیات دانشگاه تهران تدریس می‌کردم و دانشجویانی بسیار، حتی از دانشگاه‌های دیگر، به صورت مستمع آزاد در آن کلاس(درس نهج البلاغه) حاضر می‌شدند؛ تا آنجا که تعدادشان به سیصد نفر می‌رسید. نیمی از حاضران، خانم‌ها بودند و همه با حجاب. آن خانم‌ها از کسانی بودند که تحت تأثیر شریعتی و مطالعۀ آثارش، حجاب را انتخاب کرده بودند.»(محمد اسفندیاری، شعلۀ بی‌قرار، ویراست سوم، ص۵۶).

محمد رجبی از دانشجویان آن دوره می‌گوید: «این‌جانب در سال ۱۳۴۷ که به دانشگاه رفتم، فقط یک خانم چادری در آنجا بود. از این رو برای تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان که حضور خانم‌های با حجاب در آن ضروری بود، دچار مشکل بودیم. پس از گذشت چند سال من به زندان افتادم و هنگامی که در سال ۱۳۵۵ آزاد شدم و به دانشگاه رفتم، بسیاری از خانم‌ها را با حجاب دیدم که همه متأثر از شریعتی و کتاب‌های او بودند.»(همان) با وجود این، مسئلۀ حجاب در آثار نوشتاری و گفتاری شریعتی، کم‌رنگ است. آنچه حجاب را به دانشگاه‌ها برد، محبوبیت اسلام به روایت شریعتی بود، نه توصیه‌های او به حجاب و مانند آن.

در واقع دختران دانشجو از اسلام به حجاب رسیدند؛ نه از حجاب به اسلام. جوانان از زبان شریعتی تفسیری از اسلام را شنیدند که دلیلی برای رویگردانی از آن نمی‌دیدند. از این رو اندک‌اندک به زیست دیندارانه روی آوردند و دختران حجاب را برگزیدند و پسران ازجان‌گذشتگی در راه آرمان‌‌ها را. هنوز و همچنان دینداری و معنویت‌‌گرایی برای نسل‌های جوان، دلربا است، اگر آنچه از سخنگویان دینی می‌شنوند، سرشار از خردمندی و نوع‌دوستی و عالمانه باشد.

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1397/03/31
چرا خانواده خود مرحوم دکتر شریعتی حجاب چادر نداشتند
پاسخ ها
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
لابد نتونسته خانواده شو قانع کند
بد پوششی در ایران قبل از انقلاب مسلما به کشف حجاب رضاخانی مرتبط است
بد پوششی بعد از انقلاب ابتدائا از مراکز آموزش عالی بخصوص دانشگاه آزاد شروع و تبلیغ گردید دولت اصلاحات به بد حجابی چراغ سبز گسترده نشان داد
بعضی عملکردهای گشت ارشاد و بعضی رابطین امر به معروف و نهی از منکر پخته نبوده و نتیجه معکوس ایجاد کرد
از همه اینها که بگذریم به هر حال ما در شبیخون فرهنگی غرب قرار داریم
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1397/03/31
پس چرا زن وبچه خوش بی حجاب بودن؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
United Arab Emirates
11:17 - 1397/03/31
در عوض حتی زن خودشو نتونست با حجاب کنه
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1397/03/31
یعنی قبل از شریعتی هیچ دختری حجاب نداشته؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:33 - 1397/03/31
خانواده خود شریعتی چادری نبودند
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1397/03/31
چرا زنش رو نتونست با حجاب کنه؟
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1397/03/31
اونم در حالی که همسر و دختر خودش حجاب نداشتند
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1397/03/31
درود بر شهید قلم و اندیشه

شریعتی بزرگ

شریعتی برای ما همچنان زنده ست
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1397/03/31
عکس زنش هست که تو خارج بی حجاب قدم میزدن
اونم لابد حجاب فقط برای بقیه میخواسته
Iran, Islamic Republic of
14:31 - 1397/03/31
درود برشرف وعزت .روشنفکریت ای ازاد مرد تاریخ
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1397/03/31
شما که ادعا می کنیدشریعتی دختران دانشگاهی چادری کرد بس چرا نتوانست زن بچه خودشو چادری بکند که در اروپا بدون حجاب در کنار بودند
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1397/03/31
سانسور چی
من حرف حق زدم اما تو
United States
15:55 - 1397/04/06
از زیر خاکی هم میشه استفاده کرد!
برو خودتون سیاه کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج