نماینده شیراز: مردم خودرو نخرند
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
سمپاشی امحا_1
سمپاشی امحا_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
سمپاشی امحا_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
سمپاشی امحا_2
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۷۳۷۱۱۲
۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
۱۰۴۱۳
بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل نود و طراح طرح ساماندهی بازار خودرو، اظهار داشت: متأسفانه در روزهای گذشته، شاهد افزایش قیمت خودرو از ۷۰ تا ۸۰ درصد هستید؛ تفاوت قیمت‌هایی که خودروسازان می‌دهند با آنچه در بازار معامله می‌شود، از زمین تا آسمان است.

تابناک: بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل نود و طراح طرح ساماندهی بازار خودرو، اظهار داشت: متأسفانه در روزهای گذشته، شاهد افزایش قیمت خودرو از ۷۰ تا ۸۰ درصد هستید؛ تفاوت قیمت‌هایی که خودروسازان می‌دهند با آنچه در بازار معامله می‌شود، از زمین تا آسمان است.

وی گفت: خودروسازان ما نمی‌خواهند مسئولیت افزایش قیمت‌ها بپزیرند. وی با نشان دادن جدولی از قیمت تمام شده خودرو و قیمت آن در بازار به خبرنگاران گفت: ملاحظه کنید، قیمت کارخانه پژو ۴۰۵، ۲۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و قیمت بازار ۳۵ میلیون تومان، قیمت کارخانه پژو پارس ۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و قیمت بازار ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، قیمت کارخانه پژو پارس تی یو ۵، ۴۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و قیمت بازار ۴۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، قیمت کارخانه پژو ۲۰۷، ۴۰ میلیون تومان و قیمت بازار ۶۰ میلیون تومان، قیمت کارخانه پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۴۷ میلیون تومان و قیمت بازار ۷۱ میلیون تومان، قیمت کارخانه سمند ۲۷ میلیون تومان و قیمت بازار ۳۷ میلیون تومان و قیمت کارخانه سمند سورن ۳۴ میلیون تومان و قیمت بازار ۴۲ میلیون تومان است.

نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد: ما سه نوع شرکت خودروسازی که بیشتر در ایران نداریم و مثل مسکن نیست که بخواهند به هر قیمت بفروشند. سه شرکت خودروسازی داریم که نظارت بر قیمت‌گذاری و عرضه آن خیلی کار راحتی است، ولی انجام نمی‌شود. ما نیاز داریم که این بازار از انحصار خارج شود و بازار رقابتی برای آن شکل بگیرد. دولت هم در این راستا مصوبه می‌گذارد و همان 4درصد بازار خودروی وارداتی را هم ممنوع و محدود می‌کند و همان اندک رقابتی را هم که وجود داشت از بین می‌برد تا دوباره بتوانند خودروها را به هر قیمتی که دوست داشتند، وارد بازار کنند.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: خودروسازان می‌گویند ما سایت را باز کردیم که مردم خریداری کنند، ولی مردم می گویند که اصلا سایت باز نمی‌شود. کاملا مشخص است که خودروسازان در این امر نقش دارند. ما این تجربه را قبلا داشته‌ایم که دولت یک بار آمد ثبت سفارش‌ها را بست و باعث افزایش صد درصدی قیمت خودروهای خارجی شد و این اتفاق دوباره تکرار شد. این رقابتی در برابر خودروهای وارداتی بود و نمی‌دانم چه تدبیری بود. به نظر من واضح است که مافیای خودروسازی آن قدر نفوذ دارد که به رغم اینکه باید به این سمت برویم که بازار رقابتی و باعث کاهش قیمت خودروهای داخلی شود، از آن اندک رقابت هم جلوگیری می‌کنند که بتوانند دوباره قیمت را افزایش بدهند.

پارسایی افزود: این گرانی‌ها ناشی از چند مسأله است؛ یکی قدرت نفوذ و لابی خودروسازان و واردکنندگانی که خودروها را در زمان بسته بودن ثبت سفارش ثبت کردند؛ دیگری نبود قانون مشخص در این موضوع است؛ یعنی ما هیچ قانون مشخصی در بحث صنعت خودرو نداریم. الان شورای عالی رقابت می گوید، ما در قیمتگذاری خودرو هیچ دخالتی نداریم و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و وزارت صنعت و معدن هم می‌گویند، ما اختیار نداریم و این خلأ قانونی باعث شده که حداکثر سودجویی را بکنند و ملت مظلوم ما باید برای خرید خودروهای بی کیفیت پول های کلان و چند برابری پرداخت کنند.

وی با اشاره به تصویب فوریت طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس گفت: بهترین راه تصویب یک قانون است. شما دیدید که طرح دو فوریتی را ۲۱۷ نفر امضا کردند و در صحن ۱۶۰ نفر به آن رأی دادند و پیشنهاد مسکوت ماندن آن تا شش ماه را در کمیسیون صنایع و معادن دادند. من وقتی به عنوان نماینده طراحان و نمایندگان طراح به کمیسیون صنایع و معادن می‌رفتم، می دیدم آن وزیر با کل معاونانش و مدیرعامل خودروسازان با کل هیأت مدیره‌شان بودند و جو کمیسیون هم جوری بود که احساسی می‌شد و جایی بود که نمی‌شد در یک محیط آرام و کارشناسی تصمیم بگیریم، امیدواریم که مردم از نمایندگان بخواهند این طرح را کمک کنند که رأی بیاورد. اما در صورتی که این قانون و طرح تصویب نشود، من هیچ راهی نمی‌بینم.

پارسایی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ یکی از بهانه‌ها این است که می گویند، سال حمایت از کالای داخلی است و می‌گویند، شما می‌خواهید تعرفه واردات خودرو را متوقف کنید و خیلی مشخص است. ما می‌گوییم که تعرفه خودروها به سال ۹۶ برگردد؛ همان موقع هم تعرفه‌های خودروهای ما ۵۵ درصد بود، ولی می‌بینیم در یک سال گذشته، تعرفه واردات خودرو از ۵ درصد تا ۶۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. اصلا خودروهای هیبریدی حدود ۶۰۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرده است. خودروی هیبریدی خودرویی است که ما تولید کننده آن را نداریم که نگران باشیم به تولید داخلی لطمه وارد آید. به نظر من مجلس و دولت و سازمان‌های نظارتی و قوه قضائیه در این امر مقصر هستند، وگرنه در یک کشور که نباید این طور باشد که به رغم این همه نهادهای نظارتی و نهادهای قانون گذاری و مجری قانون افرادی بتوانند هر طور که می‌خواهند با بازار خودرو و سرمایه‌های یک ملت بازی کنند و این‌ها اینقدر قدرتمند هستند که جلوی رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر برگشت تعرفه‌های سال قبل را گرفته‌اند و اگر اجرا می‌شد، تعرفه‌ها به سال قبل بازمی گشت.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه عدم اجرای حکم دیوان عدالت اداری جرم محسوب می شود، گفت: آن قاضی شرافتمندانه و با ادله مختلف حکم داد اما از طرف خودروسازان و جاهای دیگر فشار آوردند. این بحث مثلا برای تلگرام پیش نمی‌آید چرا که تلگرام یک بحث سیاسی است اما این رانتی و اقتصادی است.

وی گفت: ما در کمیسیون اصل ۹۰ این را پیدا کردیم که تخلف صورت گرفته و ۱۹ هزار خودرو در زمان بسته بودن ثبت سفارش ثبت شده و اینها مشخص است و شاید صدها نفر هستند که این کار را کرده‌اند. گمرک تخلف کرده و خودروهایی که در زمان غیر مجاز ثبت شده را ترخیص کرده و کمیسیون اصل ۹۰ همه چیز را مشخص کرد و طی گزارشی که به صحن علنی خواهد داد قطعا همه اینها را مشخص می‌کند ولی تصمیم گیرنده نهایی قوه قضائیه و دولت است. تصمیم گیرنده نهایی دولتی است که باید مجری قانون باشد و قوه قضائیه‌ای است که باید برای این متخلفان و سوداگران و مافیا حکم بدهد.

پارسایی همچنین گفت: بدون شک اگر تدبیری برای ساماندهی بازار خودرو نشود، مردم خودشان تدبیر و تعیین تکلیف می‌کنند. اگر مردم کارشان به جایی برسد که ببینند راهی نیست، بهترین راه درمان گران فروشی، نخریدن است و آن موقع است که به اقتصاد و کشور ما ضربه وارد می شود.

وی با اشاره به پیشنهادی برای دعوت از مسئولین مرتبط با صنعت خودرو به کمیسیون اصل ۹۰ گفت: واقعا وضعیت خودرو از وضعیت ارز و دلار بدتر شده و واقعا مردم خوبی داریم که دارند با وجود این موضوعات آرام آرام در کنار ما حرکت می کنند. دلار و ارز گران شده و به این قیمت‌ها رسیده و من هیچ اراده ای هم به طور جدی در مجلس و دولت و در مبارزه با این بی ثباتی بازار نمی‌بینم. در جلسه غیر علنی روز یکشنبه مجلس هم دولت و نمایندگان نظرات خود را گفتند، ولی با نظر و گلایه‌ها مشکل حل نمی‌شود، باید اقدامی مؤثر انجام شود. اختیار این موضوع هم فقط در دست مجلس و دولت نیست و در بخش‌های مختلفی است که سرمایه‌های کلان اقتصادی را در دست دارند. کاسبان تحریم از این شرایط بدشان نمی‌آید، چراکه افزایش قیمت ارز برایشان منافعی دارد، وگرنه کسی که مدعی دفاع از حقوق ملت است، هرگز به آن سمت نمی‌رود که کاری انجام دهد که دستمزد و حقوق و ارزش پول حقوق بگیران ما نسبت به سال گذشته کم شود.

سخنگوی فراکسیون امید مجلس یادآور شد: فراکسیون امید چند وقت پیش آقای سیف را دعوت کرد و ایشان به ما قول داد که تا دو هفته دیگر بازار ارز ساماندهی خواهد شد اما نه تنها ساماندهی نشد، بلکه افسار گسیخته شد یعنی اینقدر ترمز بریده که از دست همه خارج شده و به سمت وحشتناکی پیش می‌رود و در ادامه مردم فقیرتر می‌شوند. من اراده‌ای در مجلس و دولت ندیده‌ام، فقط با هم همدردی می‌کنیم و مجلس و دولت و نهادهای مختلف که در مباحث اقتصادی اثرگذار هستند، باید محکم پای کار بیایند تا مشکل حل شود و تا اینها در کنار هم قرار نگیرند من بعید می‌دانم مشکل حل شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:45 - 1397/04/04
فردا بگن ماکارونی گرون شده ملت قهرمان پرور هرچند توی خونه چند عددی برای چند ماه داشته باشندبازم هجوم می‌برند تا چند کارتن برچند سال بعد بخرند
چه ملت دلسوزی داریم ما
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۴
مردم سر همه چیز هجوم میارن.
از قدیم گفتن : خود کرده را تدبیر نیست
alireza
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
بعضی از مردم این چیزا حالیشون نیست درک و فهم تعطیه وقتی چیزی گرونه نخریم تا ارزوت بشه بالاتر خوراک داریم کم بخریم تا ارزون بشه یه عده مردم کم درک وسودجو کار همه را خراب میکنن
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1397/04/04
حال که آب کم است آب هم نخوریم شما باید جلوی گرانی را بگیرید مردم نه بخورند نه سوار شند شاید کار درست شد این گونه سخنان از نماینده مردم بعید است.
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1397/04/04
بنظرم تا وقت هست گوشت و مرغ رو هم حرام اعلام کنید چون میخواد گرون بشه زحمت نشه براتون که کاری واسش کنید!
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1397/04/04
سلام و درود
نمایندگان مجلس:
مردم شیش ماه بمیرن
Iran, Islamic Republic of
15:02 - 1397/04/04
مردم مگه چندتا ماشین میخوان که حالا بخرند یا نخرند.مردم درامورات یومیه خود موندن چه برسه به خرید چندتا ماشین.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۴
خائن تر از ایران خودرو و سایپا وجود ندارد . خون مردم را در شیشه کرده اند .... به زودی باید جواب بدهند !!!!
Iran, Islamic Republic of
15:10 - 1397/04/04
همین خودرو ساز های خدتون عامل گرانی است دروغ دیگر بس است کم دروغ بگید به ملت
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1397/04/04
ملت شهيد پرور هيچى نخوريد وگرنه ما همه رو ميخوريم
Iran, Islamic Republic of
15:33 - 1397/04/04
مردم نمتونن بخرن بازار دست یه عده خاص برادر
United States
15:48 - 1397/04/04
خودرو نخرن. نون نخورن. خارج نرن. ارز نگیرن. بنزین نزنند. لوازم خانگی نگیرند ۰۰۰۰۰۰یکدفعه همه ملت سرشونو بزارن زمین بمیرن ....
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1397/04/04
میگم عمو اگر نمایندگی چند تا ماشین به شما وداردسته بدن بازهم به مردم میگی خودرو نخرن بابا جان بیخیال
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1397/04/04
بعد توی نماینده وامثال تو که مردم بشماها رأی دادن چکاره اید اونجا۰ ....
Germany
16:30 - 1397/04/04
نماینده عزیز چرا توپ رو میندازی سمت مردم مظلوم.اگه مردی کاسه کوسه شرکتهای دزد خودروسازی رو جمع کن
Iran, Islamic Republic of
16:32 - 1397/04/04
چشم .ممنون از دلسوزیتون!! پول مگه کف دستمون پیدا میشه
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1397/04/04
فقط همین رای می گیرین این حرف بزنین
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1397/04/04
قیمت تمام شده رو دروغ بهت دادن. ولوو که نیست پرایده عمو
Iran, Islamic Republic of
18:55 - 1397/04/04
آره دیگه شما که از لحاظ خودرو تکمیل ومشکلی ندارید فقط مردم نخرن .مسولین بخرن خوب هم بخرن
Iran, Islamic Republic of
18:57 - 1397/04/04
اونکه بعععله ...نداربم که بخربم ...شما چکار میکنی؟؟
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1397/04/08
جناب پارسائی قیمتها را به میلیون نفرمائید بله واقفم که قصدشما به نقل اززبان درفشان شما تومان نیست وقرون است.مثال۵۰میلیون ریال (قران)جهت اطلاع شما اصل ۹۰.باید مدیران شرکت راباخواست مردم ؟؟؟؟!!!اگرنزنندت
Iran, Islamic Republic of
23:33 - 1397/04/12
جناب آقای نماینده بنده اصلن میگم شما هم نماینده مردم نبستید چرا که شما هم کاری نمیکنید چه برسه به اون دسته آقایونی که دست در دست هم دارنند تا جیب خودشونو واطرافیانشونو پر کنند وای به حال بد بخت های مثل من بخدا دیگه مردم عادی که به گدا ها پول میدادنند هم پول ندارنند به گداها بدن والله میرفتیم گدایی خدا خونشونو خراب کنه که خونه ما را به جهنم تبدیل کردنند من یکی دیگه میگم از دست خدا هم کاری بر نمیاد از این پولداران و آقازاده ها میترسه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ایرانیان- فوتر موبایل222
کالابرد_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
استیل رگال_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
چوب و هنر _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
شفا_فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر