چه شد که اقتصاد ایران به اینجا رسید؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 3
سمپاشی امحا_3
لایکو_3
کتاب لند_3
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_4
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۳۷۸۲۰
۰۵ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۱
۸۷۷۰
محمدقلی یوسفی، اقتصاددان و استاد دانشگاه درباره تاثیر استعفای مسئولان اقتصادی بر اوضاع کشور مانند رییس بانک مرکزی می گوید: اوضاع خراب تر از آنی است که با رفتن یکی دو نفر درست شود. افرادی نظیر سیف یا نیلی اتفاقا برای دولت بهترین هستند ولی برای ملت خوب نیستند. اینها به ضرر مردم کار کردند، بحران ایجاد کردند، ناتوانند و افراد شایسته ای نیستند اما همین افراد برای سیاستمداران بهترین هستند.

پایگاه خبری انتخاب: محمدقلی یوسفی، اقتصاددان و استاد دانشگاه درباره تاثیر استعفای مسئولان اقتصادی بر اوضاع کشور مانند رییس بانک مرکزی می گوید: اوضاع خراب تر از آنی است که با رفتن یکی دو نفر درست شود. افرادی نظیر سیف یا نیلی اتفاقا برای دولت بهترین هستند ولی برای ملت خوب نیستند. اینها به ضرر مردم کار کردند، بحران ایجاد کردند، ناتوانند و افراد شایسته ای نیستند اما همین افراد برای سیاستمداران بهترین هستند.

یوسفی در گفت و گو با خبرنگار درباره اینکه آیا کشور در هفته های آتی روی ثبات اقتصادی را خواهد دید یا خیر، گفت: ثبات در جایی هست که یک کشور هم در سطح بین المللی بتواند تعامل سازنده داشته باشد و هم در سطح داخلی شرایطی ایجاد کرده باشد که اقتصاد، خودش بدون اتکا به دولت و بدون دخالت دولت بچرخد و مردم خودشان کارهای خود را انجام می دهند و داوطلبانه دادوستد می کنند، بدون اینکه نیاز به گرفتن مجوز از دولت یا امر ونهی دولت داشته باشند. یا حتی در صورتی کالایی مانند ارز هم کمیاب شود، امنیتی نمی شود و از طریق مکانیسم عرضه و تقاضا خودش توازن را به دست می آورد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: آنچه در اقتصاد ایران شاهد آن هستیم، نتیجه چند دهه سیاست های نادرست است و اکنون اقتصاد را در وضعیت فلج قرار داده. مسئله ای که وجود دارد این است که چرا مسئولین سیاست هایی اتخاذ کردند که کار به اینجا کشیده شد؟ اگر سیاست های درستی دنبال می شد کار به اینجا نمی کشید که شاهد بحران در اقتصاد باشیم و فقر و بیکاری و رکود و تورم، بی ثباتی سیاست های پولی و بانکی، از دست رفتن اعتماد مردم، جو روحی و روانی نامناسب، از بین رفتن انگیزه کار و تلاش در کشور رونق یافتن فعالیت های دلالی، واسطه گری های پولی و فعالیت هایی که ربطی به تولید ندارد، فراگیر شود.

یوسفی درباره عوامل وضعیت کنونی اقتصاد کشور گفت: چند عامل دست به دست هم داده که این اتفاق رخ داده است. یکی سیاست های نادرست تیم اقتصادی و ناکارآمدی مسئولین و یکی گروه های ذینفع که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند. این گروه ها در همه تشکیلات سیاسی وجود دارند. در ایران برخی از کسانی که به اسم سیاست فعالیت می کنند، رانت جو هستند. در کشورهای دیگر سیاستمداران کسانی هستند که در هر طیفی به یک سری اصول پایبندند مثلا نکوهش کردن فساد، رانت، تبعیض، بی قانونی و پایبندی به اصول اخلاقی.

او ادامه داد: برخی به اسم سیاستمدار ارکان مختلف اقتصاد را در اختیار خود گرفته و از رانت های زیادی بهره مند هستند. اینها نه تنها مراکز تصمیم گیری بلکه رسانه ها را هم در کنترل خود گرفته اند. یعنی نوعی رقابت برای سهم بری بیشتر. متاسفانه در اینجا بحث بر سر این نیست که چه کسی بهتر برای مردم کار کند.

او ادامه داد: این موضوع دردناک است و همه مسئولند که به هشدارهای کارشناسان توجه نکردند. متاسفانه بیماری به قدری پیچیده شده که یک دلیل یا علت وجئد ندارد که بگوییم یک قسمت آن نیاز به جراحی دارد. ثبات و اصلاحات باید توسط کسانی صورت بگیرد که خودشان مشکل ساز نباشند. به عبارت دیگر، کسانی که خودشان بخشی از مشکل هستند نمی توانند بخشی از راه حل باشند.

تیم اقتصادی دولت، اقتصاد ایران را تبدیل به باتلاق کرده؛ مشکل را به جایی رسانده‌اند که دیگر قابل علاج نیست / کسانی که خود بخشی از مشکلند، نمی‌توانند بخشی از راه حل باشند / در شرایط کنونی، هر راهکاری فقط انداختن تیری در تاریکی است / افزایش نرخ سود بانکی کمکی به مشکلات نخواهد کرد؛ مگر قبلا این کار انجام نشده؟

او درباره تاثیر استعفای مسئولان اقتصادی بر اوضاع کشور مانند رییس بانک مرکزی اظهار داشت: اوضاع خراب تر از آنی است که با رفتن یکی دو نفر درست شود. افرادی نظیر سیف یا نیلی اتفاقا برای دولت بهترین هستند ولی برای ملت خوب نیستند. اینها به ضرر مردم کار کردند، بحران ایجاد کردند، ناتوانند و افراد شایسته ای نیستند اما همین افراد برای سیاستمداران بهترین هستند. اینها همواره با سیاستمداران ساخته اند. از موقعیتی برخوردار شده اند که در یک رقابت آزاد جایگاهی ندارند. نه صلاحیت، نه لیاقت و نه علم لازم را دارند. منتها کرسی ها را گرفته اند و اوضاع را به این شکل دراورده اند.

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: الان هم اینکه آقای سیف یا نیلی یا تیم اقتصادی تغییر کند، تغییر عمده ای صورت نخواهد گرفت. به هر حال اینها روزی کنار خواهند رفت ولی مشکل را به جایی رسانده اند که دیگر قابل علاج نیست.

این اقتصاددان درباره تاثیر افزایش سود بانکی و ایجاد بازار ثانویه ارزی بر اوضاع کنونی اقتصاد کشور گفت: متاسفانه در کشور ما انواع آزمایش ها نه یک بار بلکه چندین بار تکرار شده و با شکست مواجه شده است. مگر قبلا این کار را نکرده اند و نرخ سود را افزایش نداده اند؟ الان مردم فهمیده اند که هیچ چیز جایگزین ارز و طلا نیست و بنابراین همه سعی می کنند به این سمت بروند و این هم چیزی نیست که بشود با سیاست های دیگر جبران کرد.

او درباره راهکار علاج این مشکلات گفت: در حال حاضر هیچ راهکاری سراغ ندارم. تیم اقتصادی دولت، اقتصاد کشور را تبدیل به باتلاق کرده. اگر هم کسی بخواهد در این شرایط صحبتی کند، فقط و فقط تیری در تاریکی انداخته است. تجربه نشان داده اوضاع از این بدتر خواهد شد اما در مورد راهکار، آنچه مسلم است اینکه کسانی که خودشان این مشکل را ایجاد کرده اند نمی توانند بخشی از راه حل باشند. تورم و تغییرات پولی باعث شده دارایی مردم پایین بیاید. دولت اگر بخواهد نرخ سود بانکی را افزایش دهد، هیچ کمکی نخواهد کرد. چون باید پرسید هدف چیست؟ آیا هدف این است که تولید ایجاد شود؟

یوسفی در توضیح این موضوع افزود: کسانی که پول دارند، و به طریقی به منابع دست یافته اند، تعدادشان 20 درصد کل مردم هم نیست. 80 درصد مردم فشار را تحمل می کنند. آن 20 درصد کسانی نیستند که پول خود را در بانک بگذارند. در نتیجه پول خود را به ارز یا طلا تبدیل کنند، چون می دانند شرایط بین المللی هم شرایط مناسبی نیست.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 34
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:42 - 1397/04/05
بعضی با لج بازی با دولت مسبب این وضع هستند
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1397/04/05
مرسی واقعیتا رو گفته
Iran, Islamic Republic of
23:02 - 1397/04/05
زمانی اقتصاد ایران به اینجا رسید که رانت و فساد وآقازاده وارد اقتصاد شد...
Iran, Islamic Republic of
23:02 - 1397/04/05
اصلاً دولت روحانی بدبخت کاره ای نیست تو ایران چند تا دولت هست که اجازه همه کارها را از دست روحانی گرفته اند
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1397/04/05
مگه این اقتصاد کوفتی مملکت کجا بوده که الان به کجا رسیده باشه؟...
United Arab Emirates
23:22 - 1397/04/05
اقتصادمون چشه!!!!ا
حال ما خوب است
اما تو باور نکن
Iran, Islamic Republic of
23:25 - 1397/04/05
ازبس دلارارو فرستتدن برای اقازاده هاشون اونور اب
Iran, Islamic Republic of
23:28 - 1397/04/05
اولین اشتباه دومینوی اشتباهات آقایان دولتی کاهش نرخ سود بانکی در سال ۹۶ بود و اینک دیگر برای بالا بردن نرخ سود دیر شده واقعا شاید ۲۰% در این شرایط متزلزل در حال تبدیل سرمایه و سود آوری هستند چون پولدارند و باقی مردم محکوم به تحمل فشار وبخش ضعیفتر نابودی هستند بخصوص جوانان که کارشان تمامه متاسفانه
Iran, Islamic Republic of
23:48 - 1397/04/05
یکی اومد یه حرف حسابی زده...مملکت فلج شده و هیچ کاری نمیشه کرد متاسفانه با حرف درمانی راه به جایی نمی بریم
Iran, Islamic Republic of
23:49 - 1397/04/05
سه سال پیش به اقای روحانی گفته شد که این راه به ناکجا اباده
Iran, Islamic Republic of
00:00 - 1397/04/06
خودتو خسته نکن این مسئولین واقعا ناکارآمد وبی عرضه هستند
Iran, Islamic Republic of
00:07 - 1397/04/06
خودتان بهترمی دانید چرامملکت به این روزافتاده است باعوض کردن یک تیم وچندنفر هیج مشکلی حل نمیشود ا
Iran, Islamic Republic of
00:32 - 1397/04/06
احسنت
بالاخره درست تفسیر شد این اوضاع
Iran, Islamic Republic of
00:38 - 1397/04/06
جانا سخن از زبان ما می گویی. احسنت و صد احسنت به این استاد بزرگوار که حرف دل مردم را شفاف بیان کردند. افسوس که حتی یکبار حتی یکبار هم شاهد پوزش و احساس شرمساری از سوی مسیولین نبودیم گرچه به قول استاد دیگر در این باتلاق سیاسی و اقتصادی اینکار سودی جز دلگرم شدن سرد مردم ندارد. خدا رحممان کند.
Iran, Islamic Republic of
00:40 - 1397/04/06
حتما باز مقصر احمدی نژاده
Iran, Islamic Republic of
01:06 - 1397/04/06
دولتمردان=من نبودم دستم بود تقصير آستينم بود
Iran, Islamic Republic of
01:07 - 1397/04/06
من بهت میگم چرا اقتصاد به این روز دچار شد
چون همه مسئولان فاسد شدن
اگر دونفر از مسئولان معروف مافیایی را اعدام کنند مملکتمان را میتوانیم حفظ کنیم در غیر اینصورت متاسفانه باید منتظر خونروزیهای داخلی باشد
Iran, Islamic Republic of
01:32 - 1397/04/06
شاید دزدی شده خدایی نکرده
Iran, Islamic Republic of
01:46 - 1397/04/06
تو و امثال شماها ویک سری آدمهای از خدا بی خبر که میخواهند به دولت ضربه بزنند باعث بدبخت کردن مردم شدن وتو طوری حرف میزنید که همه بد هستن فقط تو خوبی وتو هم یک آدم عقدی بیشتر نیستی
Iran, Islamic Republic of
01:51 - 1397/04/06
تا دو تا سه ماه پیش هیچ چیزی افزایش قیمت نبود بیکاری بود ولی همه جا منظم بود آدمهای بی هم چیز مثل نو و امثال تو و مخالفین دولت باعث بهم زدن وضع مملکت هستین اگر قانون باشد باید شما ها را در یک جزیره دور افتاده زندانی کرد تا وضع بهتر شود.
Iran, Islamic Republic of
07:11 - 1397/04/06
وقتی اقای طالقانی درمجلس خبرگان ان زمان روی زمین نشت همین زمین خواران امروزایشان رامسخره کردن حالااقایان ویلای ۱۰ متری دارن ویلای ۱۰۰۰ متری قسطی دارن عاقبت این مملکت رواینهاخراب کردن
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1397/04/06
نتیجه حمایت بانک ها و سرمایداران از کاندید انتخاباتی خاص و عدم وحود شفافیت مالی مسئولین.
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1397/04/06
عجب کارشناسای آبکی داریم، اتفاقا افزایش سود بانکی التهاب بازارو کم می کنه چون در اصل ، همون کاهش نرخ سود باعث این اوضاع شد. ی دفعه سود بانکی رو از 20 و خورده ای رسوندن به 15 و 10 که الکی نیست، بعدشم مشکل مملکت ما فقط تولید نیست بلکه قیمت‌های نجومی مسکن و خودرو و نرخ اجاره خونه و چیزای مهم تر هست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
هیچ جای دنیا این همه سود بانکی نمیدن الببته هیچ جای دنیا مثل ایران نیست! ایرانیها یونیک اند!
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1397/04/06
بن بست ...کیش و مات ....
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1397/04/06
جناب دکتر این که همش شد منفی بافی یعنی یک دکتر اقتصاد نباید راهکاری برای حل مشکل اقتصادی ارائه کند حرفهای شما را هر ایرانی هم میزند بجای انتقاد دنبال راه حل باشیم
United Arab Emirates
09:24 - 1397/04/06
تمام کارهای شما ناشیانه بود.
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1397/06/12
خر تو خر شد این جوری شد
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1397/09/05
جنگ داخلی در راه است همین وتمام . اما و اگری وجود ندارد. روزی میشود که بجای پول اسلحه دست میگریم .
Iran, Islamic Republic of
20:59 - 1397/09/07
مسئولان باید همه ازبیخ عوض بشن
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1397/10/08
تا زمانی که افراد نابخرد سرکارهستند فایده ای نداره.
...
Iran, Islamic Republic of
06:44 - 1397/10/26
ديگه کار تمام آماده چنگ بشيد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
ایرانیان- فوتر موبایل222
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کیان برنا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر