انتقال آب از خارج به دریاچه ارومیه منتفی است
۷۴۱۱۳۰
۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۴:۱۱
۳۸۳۰
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران انتقال آب به دریاچه ارومیه را منتفی دانست و گفت: هیچ بحثی در وزارت نیرو در مورد انتقال آب از خارج از کشور به دریاچه ارومیه مطرح نیست.

خبرگزاری ایسنا: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران انتقال آب به دریاچه ارومیه را منتفی دانست و گفت: هیچ بحثی در وزارت نیرو در مورد انتقال آب از خارج از کشور به دریاچه ارومیه مطرح نیست.

محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در بخش پرسش و پاسخ نشست نقد و بررسی چگونگی تامین منابع آب لازم برای احیای دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه چهار میلیارد متر مکعب آب نسبت به برنامه‌ریزی مصوب عقب است. بنابراین کلیه بحث‌ها صرفا روی 150 میلیون متر مکعب نیست.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد انتقال آب به دریاچه ارومیه از کشورهای همسایه گفت: انتقال آب از خارج برای دریاچه ارومیه در وزارت نیرو و ستاد احیای دریاچه ارومیه مطرح نیست و هیچ صحبتی در این باره وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تاکید کرد: راهکاری غیر از کاهش سطح زیر کشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نداریم. این موضوع هم بخشی بر عهده وزارت نیرو و بخش دیگر بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

حاج رسولی‌ها در ادامه اظهار کرد: در کارگروه سازگاری با کم آبی تلاش می کنیم همه برنامه های کاهش مصرف آب و مدیریت صحیح منابع آب را با همکاری دستگاه های مختلف اجرایی کنیم. چون مدیریت آب و تغییر الگوی کشت باید به طور توأمان انجام و پیگیری شود.

وی تاکید کرد: سیاست های کلی کشت بحث های بسیار جدی است و نیاز به همکاری دستگاه های مختلف دارد.

به گزارش ایسنا، رضا مکنون عضو شورای عالی محیط زیست و رئیس کمیته عالی نظارت و ارزشیابی عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز در این نشست با اشاره به ضرورت کنترل آب های سطحی اظهار کرد: اگر این آب ها کنترل و ساماندهی نشود قطعا کنترل سایر آب ها پیچیده تر و دشوارتر خواهد بود.

وی با اشاره به ضرورت ارائه مدل های پیش بینی مربوط به وضعیت بارشی حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: قطعا یکی از ویژگی های این مدل ها از عدم قطعیت آنها است اما نباید این مدل ها را کنار گذاشت و نسبت به آنها بی توجه بود.

این عضو شورای عالی محیط زیست تاکید کرد: عدم قطعیت در پیش بینی های فصلی طبیعی است. افزون بر مدل پیش بینی هواشناسی به مدل رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه نیز نیاز داریم که باید مبتنی بر پیش بینی های هواشناسی باشد و برای آن برنامه ریزی های دقیقی صورت گیرد.

مکنون با اشاره به اینکه الگوی تخصیص استخراج شده است، گفت: نباید در مسیر رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه هیچ پمپی زده شود بلکه باید رهاسازی آب دقیقا طبق مدل ها اجرا و عملیاتی شود.

به گزارش ایسنا، آرش اخوان مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات تامین آب شرکت مدیریت منابع آب ایران در این نشست اظهار کرد: 370 میلیون متر مکعب آب طبق مصوبه باید به دریاچه ارومیه رهاسازی شود که از این مقدار 200 میلیون متر مکعب رهاسازی شده و 170 میلیون متر مکعب دیگر در پایان شهریور ماه رهاسازی خواهد شد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1397/04/13
صدتا صبوح بسازند یکی دسته نداره!
United Arab Emirates
11:27 - 1397/04/13
هیچ کشوری حاضر نیست منابع آبی کشورشو به کشور دیگر انتقال بده به جز
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج