واکنش «ج.ا» به حمایت سردار سلیمانی از روحانی
۷۴۲۴۶۶
۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
۷۷۳۱ 
مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: موضع‌گیری صریح و قاطع رئیس‌جمهور روحانی در برابر سخن مداخله‌گرانه، سلطه‌جویانه و استکباری دونالدترامپ رئیس‌جمهور بی‌منطق آمریکا که تهدید کرده بود مانع صدور نفت ایران خواهد شد، در عین حال که لازم و به موقع بود و در سطح بین‌المللی بازتاب گسترده‌ای داشت، در داخل کشور با حواشی غیرلازمی همراه شد.

مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: موضع‌گیری صریح و قاطع رئیس‌جمهور روحانی در برابر سخن مداخله‌گرانه، سلطه‌جویانه و استکباری دونالدترامپ رئیس‌جمهور بی‌منطق آمریکا که تهدید کرده بود مانع صدور نفت ایران خواهد شد، در عین حال که لازم و به موقع بود و در سطح بین‌المللی بازتاب گسترده‌ای داشت، در داخل کشور با حواشی غیرلازمی همراه شد.

عکس‌العمل رئیس‌جمهور روحانی در برابر سخن بی‌منطق رئیس‌جمهور آمریکا این بود که نفت ایران اگر صادر نشود، نفت هیچ کشور دیگری هم از این منطقه نباید صادر شود. عبارت روشن‌تر این سخن این است که اگر آمریکا درصدد جلوگیری از صدور نفت ایران برآید ایران هم این را حق طبیعی خود می‌داند که مانع صدور نفت از منطقه شود و با این کار، منافع آمریکا را به خطر بیاندازد.

این، یک پاسخ مناسب به تهدید رئیس‌جمهور آمریکا در چارچوب عرف بین‌الملل است که در دهه‌های گذشته به‌ویژه زمان جنگ تحمیلی نیز صورت می‌گرفت.

در این چارچوب، همین پاسخ روشن و قاطع کافی است و نیازی به اقدام دیگری نیست. تهدید‌کننده خارجی اگر پیام این پاسخ را دریافت نکرد و با زبان دیگری به تهدید خود ادامه داد، در آن صورت طبعاً باید متناسب با همان زبان به او پاسخ داده شود.

رعایت تناسب میان زبان تهدید و زبان پاسخگویی، امری الزامی در عرف بین‌الملل است که دربردارنده منافع ملی و خنثی‌کننده تهدیدهاست. به‌همین دلیل، رعایت این تناسب امری الزامی برای مسئولان هرکشوری است.

پاسخ ‌ندادن به تهدید به معنای عقب‌نشینی است و برای منافع ملی خطرناک است و دشمن را به طمع می‌اندازد، بنابراین حتماً باید به تهدید پاسخ داده شود. پاسخ ‌دادن هم اگر با تناسب همراه نباشد ممکن است عوارض منفی دربرداشته باشد.

حواشی غیرلازم داخلی پاسخ رئیس‌جمهور روحانی به تهدید رئیس‌جمهور آمریکا، از ورود نظامیان به این ماجرا شروع شد. تردیدی نیست که اعلام حمایت نظامیان کشورمان، از موضع رئیس‌جمهور روحانی در برابر سخن بی‌منطق و مداخله‌جویانه دونالدترامپ با نیت خیرخواهانه و در جهت تقویت موضع رئیس‌جمهور بود، اما نکته‌ای که در این زمینه باید مورد توجه و تامل قرار گیرد اینست که در این مرحله از رویارویی که مرحله سیاسی است، نیازی به ورود نظامیان به این موضوع نیست. وظیفه آن‌ها اقدامات عملی در مرحله‌ایست که مناقشات سیاسی به نتیجه نرسد و فرماندهی کل قوا برای چنین اقداماتی تصمیم‌گیری نماید.

قبل از این مرحله، فراتر از موضعگیری‌های سیاسی هرگونه موضعگیری توسط نظامیان موجب عکس‌العمل توسط نظامیان طرف مقابل می‌شود که ممکن است مناقشات را از چارچوب سیاسی به چارچوب مناقشات نظامی بکشاند کما اینکه اکنون چنین شده و چه بسا خواست طرف مقابل نیز همین باشد.

علاوه بر این، افرادی نیز در داخل – که معمولاً دوست دارند با چاشنی سیاسی و جناحی وارد تمام موضوعات و مسائل شوند – ورود نظامیان به موضوع مورد مناقشه میان رئیس‌جمهور روحانی و دونالدترامپ را از حواشی گزنده بی‌نصیب نگذاشته‌اند. این حاشیه‌ها هم برای کشور مضر است. اکنون کشور ما در شرایط خاصی قرار دارد که کوچک‌ترین تخطی از چارچوب‌های قانونی و کم‌ترین حاشیه‌پردازی به‌ویژه در مسائلی که با امنیت کشور مرتبط هستند، به زیان تمام خواهد شد. همه باید از حاشیه‌پردازی‌ها پرهیز کنند و فقط در چارچوب وظایف قانونی خود عمل نمایند.

تاکید امام‌خمینی بر پرهیز نظامیان از ورود به عرصه سیاسی متکی به یک نگاه عمیق و استراتژیک بود. این نگاه، علاوه براینکه حفاظت از منافع ملی را تضمین می‌کند، موجب صیانت از اعتبار و اقتدار نیروهای مسلح نیز می‌شود. کشور ما به دلیل تهدیدهایی که از هر طرف علیه نظام جمهوری اسلامی وجود دارد، اکنون به نیروهای مسلح محبوب و صاحب اقتدار بیش از هرزمان دیگری نیازمند است.

این نیاز، مخصوص امروز نیست، اگر قرار است نظام جمهوری اسلامی با هویت واقعی خود باقی بماند طبعاً دشمنی‌ها هم ادامه خواهد یافت و نیاز به نیروهای مسلح نیز ادامه خواهد داشت. درست به همین دلیل است که اعتبار و اقتدار نیروهای مسلح باید حفظ شود و همواره ارتقاء یابد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1397/04/16
ایران در عمل هیچ کاری نمیتونه بکنه چون ایران یک کشور شاعر پرور است که همه شعر و شعار بلدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
آقای مهاجری.جناح بازی رو کنار بزار.
یادم نی یاد حتی یه بار از روحانی انتقاد کرده باشی.نان خور دولت
Germany
11:43 - 1397/04/16
سلام اقای مسیح مهاجری اول اینکه نظر امام در با ره عدم ورود نظامیان در سیاست مر بوطوت به ورود انها در احزاب سیاسی بوده و این سخن شما نوعی فرافکنی بوده و بحث را به حاشیه بردن ضمنا یک سردار نظامی از منافع ایران و ظلم ستیزی سخن گفته نه اینکه وابستگی حزبی یا طرفداری حزبی یوده و دوم اینکه سردار سلیمانی را نه تنها ایران بلکه جهان میشناسد و همه میدانند ایشان شخصیتی فرا حزبی و وابسته به هیچ جناحی نیست و هرجایی لازم باشد از اقتدا ر ایران و ایرانی دفاع میکند و حامی مظلومان است ایشان در خطرناک ترین مکانها بخاطر منافع ایران جان بر کف میرود پس صلاح نیست پشت میز نشین ها و وابستگان حزبی سعی در تضعیف ایشان کنید این مرد انقدر بزرک و حکیم و عا رف صفت و مومن و وطن دوست هست که در قالب سخن شما و امثال شما نمی گنجد ضمن اینکه ایشان محبوب همه مردم ایران و مظلومان جهان است ۰ ما حتی شاهدیم که مردم سایر کشورها و حتی سران انها ارزوی دیدار یک لحظه او را میکنند و میگویند ای کاش ما هم اشخاصی مثل سردا ر سلیمانی داشتیم ۰ ضمنا شما با این صحبت ها واضح است چه هدف شومی را دنبال میکنی ایشان افتخار جریان مقاومت است در منطقه ۰ پس نه شما نه امثال شما مجاز نیستید به قهرمان ملی ایران در عرصه جهاد نظامی توهین بکنی و اینکه احساسات مردم را جریحه دا ر بکنی ۰ توبه کن که خداوند توبه پذیر و از ملت ایران عذ ر خواهی کن اگر اقدامات و تلاش های سردا ر سلیمانی نیود الان شما اینقدر امنیت نداشتی که لم بدی رو صندلی و ایشان را نقد کنی۰ زنده و پاینده باد سردار رشید ایران زمین حاج قاسم سلیمانی ۰ جانم فدای این سردار من به شخصه خاک پای ایشان را بوسه میزنم
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1397/04/16
باز زر زدی همه میدونن که حرفای روحانی باد هواستذچه داخل وچه خارج از ایران
اگه روحانی اینطور موضع گرفت از ترسش بود کهزیر پاش حتی پیش طرفدارای دواتیشه اش هم خال شده بود وداشت سقوط میکرد وا با این حرفا خواست جو را عوض کنه واگه سردار سلیمانی ازش حمایت کرد نه بخاطر اینکه گول حرفای روحانی را خورده باشه که میخواست دو دستگی وشکاف از این بیشتر بوجود نیاد وایران مثل کشورهای عراق ومصر وسوریه و....نشه پس لطفا سوئ استفاده نکنین
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1397/04/16
زنده بادسرداررشید "سلیمانی"
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
بنازم غیرت سردار بی ادعا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
بنازم غیرت سردار بی ادعا
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1397/04/16
آقای مسیح مهاجری طی این ۶ سال دولت روحانی هر پروژه ای انجام شده سپاه وارد عملش بوده شما هیچ کاری انجام نداده اید شما چرا انقدر پرو و رودار و دورو هستید
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1397/04/16
احسنت واقعا گل گفتی ولی کو گوش شنوا متاسفانه این لیبرال‌ها عاشق آمریکا هستند و میترسن آمریکا ازشون ناراحت بشه
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1397/04/16
لعنت به هرچی لیبرال داخلی
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1397/04/16
جناب امیر هوشنگ تووه ای خواهشن شما کمی دقت کن چرا همه نطرات را دوست دارید با کینه پاسخ بدهید
پاسخ ها
امیر هوشنگ توو ه ای
Germany
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
سلام هم میهن گرامی خداروشکر هیچ کینه ای از هیچ شخصی نداریم و هرکسی از منافع ملی ایران دفاع کند خاک پایش هستم و خدارو شکر وابسته به هیچ حزب و جناحی نیستم نزدیکان و همشهریان م کاملا به این موضوع واقف هستند و من به قهرمانان ملی در هر عرصه ای افتخار میکنم و در تمام پیام هام.مدافع قشر محروم هستم و گاها نقد های تند و همراه با راهکار هم میدهم و مهم گفتن حقایق است
United States
13:14 - 1397/04/16
زنده باد سردار عاشقان.
مرگ بر وطن فروشان
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1397/04/16
بشخصه نظرات وزین آقای مهاجری را دوست داشته و به دوراندیشی ایشان احترام می گذارم .
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1397/04/16
سردار از مردم که پول ندارن و بیکارن حمایت کن
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1397/04/16
آقای مسیح مهاجری خودت خوب میدونی که سپاه داره با ایثار و از جان گذشتگی کشور را پیش میبره. چون سپاهیان ولایتمدارند. ولی امثال شماها دوست دارید نوکری آمریکا کنید .
زنده باد سردار رشیداسلام حاج قاسم سلیمانی.
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1397/04/17
شرم بر سانسورچی خودفروش ترسو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج