مؤمنی: تعدد احزاب، بلای جان اصلاحات است
۷۴۳۷۷۶
۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
۳۰۷۰
عبدالله مؤمنی در روزنامه شرق نوشت: در ایرانِ امروز به دلیل ضرورت و کارکرد اثرگذار گرایش‌های سیاسی در تصاحب قدرت سیاسی و در حوزه عمل سیاسی حتی اصولگرايان مذهبی به‌ویژه در مناسبت‌های سرنوشت‌ساز سیاسی الزامات تحزب و ضرورت تنظیم کردار و کنش سیاسی‌شان با احزاب هم‌فکر و هم‌سو را در جهت‌گیری‌ها معطوف به انتخابات‌ها نشان می‌دهند.

عبدالله مؤمنی در روزنامه شرق نوشت: آنچه مسلّم است اینکه در شرایط امروز ایران ضرورت رفتن به سمت تقویت بنیان‌های حزبی و تلاش برای صورت‌بخشیدن به شفافیت مواضع احزاب و شکل‌گیری دو جریان عمده سیاسی با مبناهای پذیرفته‌شده مدرن نظیر احزاب عمده‌ای که در کشورهای اروپایی تجربه گران‌سنگی دارند و سمت‌و‌سودادن به مبارزات پارلمانی از طریق رویکردهای حزبی و برجسته‌كردن نقش احزاب در پارلمان و حتی تلاش برای اصلاح قوانین براساس رویکردهای حزبی مرسوم و پذیرفته‌شده که هر حزبی به فراخور وزن و اعتبار اجتماعی از سوی مردم اصل نمایندگی در پارلمان را تصاحب کند و نه رویش دائم‌التزاید احزابی که صرفا تداعی‌کننده کارکرد شبه‌انتخاباتی معطوف به سهم‌خواهی باشد. ‎

عبدالله مؤمنی: تعدّد احزاب، بلای جان اصلاحات

پرسش اساسی حول این موضوع است که در شرایط واقعی ساخت فرصت‌های سیاسی در ایران به‌غیر از احزابی نظیر حزب اتحاد ایران اسلامی و حزب کارگزاران سازندگی و حزب اعتماد ملی که تا حدود زیادی هر کدام سلایق متفاوتی از جریان اصلاح‌طلبی را نمایندگی می‌کنند، سایر احزاب اسمی کدام طیف از قشرهای گوناگون مردم را نمایندگی می‌کنند و خلأ ناشی از نبود نمایندگی را با گرفتن مجوز بدون فعالیت سراسری تشکیلاتی پر می‌کنند؟! مسئله اساسی و محوری در ضرورت شکل‌گیری تحزب، ایفای اصل نمایندگی مؤثر است.

در این میان آنچه محل تأمل و درخور توجه جدی است اینکه ‎از میان بخش‌های مختلف وزارت کشور که علی‌القاعده درخصوص پروژه توسعه سیاسی اهتمام جدی داشته باشد، اما به جای تلاش‌های اصولی برای دستیابی شهروندان به حقوقی نظیر حق اجتماع و اعتراض و تلاش برای به‌رسمیت‌شناختن فعالیت‌های مدنی و سیاسی، بدون ملاحظات مرسوم در عمل به ماشین امضاي صدور مجوز برای احزاب بدل شده است که به‌لحاظ امنیتی نیز حساسیت چندانی بر متقاضیان حزبی متمرکز نیست.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1397/04/19
کدوم حزب؟ این چیزی که به اسم حزب میگن جناح هم نیست. یه سری گروه شدن و مردم و سرکار گذاشتن هشت سال اون میاد خراب میکنه هشت سال این....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج