قرص راکوتان؛ نکات مصرف وعوارض جانبی آن
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۷۴۷۲۷۲
۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
۸۰۸۱۵
قرص راکوتان برای درمان آکنه استفاده می‌شود. راکوتان متعلق به یک گروه از دارو به نام رتینوئید است که شبیه به ویتامین A می‌باشند. رتینوئید‌ها با کاهش مقدار ماده چرب (یعنی سبوم) ساخته شده توسط غدد در پوست شما، کاهش باکتری‌ها و التهاب و منافذ مسدود شده کار می‌کنند.

وب‌سایت اوما: قرص راکوتان برای درمان آکنه استفاده می‌شود. راکوتان متعلق به یک گروه از دارو به نام رتینوئید است که شبیه به ویتامین A می‌باشند. رتینوئید‌ها با کاهش مقدار ماده چرب (یعنی سبوم) ساخته شده توسط غدد در پوست شما، کاهش باکتری‌ها و التهاب و منافذ مسدود شده کار می‌کنند. در این مقاله نکات مهم مصرف قرص راکوتان و عوارض و فواید آن بطور کامل شرح داده شده است:

قرص راکوتان چگونه عمل می‌کند؟

قرص راکوتان متعلق به گروهی از دارو‌های شناخته شده به عنوان رتینوئید است که مشتقات ویتامین A هستند. ایزوترتینوئین به صورت خوراکی مصرف می‌شود و به کاهش چربی طبیعی پوست می‌پردازد.

آکنه به علت تولید بیش از حد سبوم از غدد سباسه بیش از حد فعال در پوست رخ می‌دهد. سبوم غده چربی را مسدود می‌کند، که مانع از آزاد شدن جریان چربی و ایجاد انباشت چربی زیر پوست می‌شود. باکتری‌های مرتبط با آکنه در این شرایط رشد می‌کنند. آن‌ها از سبوم تغذیه می‌کنند و مواد زائد و اسید‌های چرب را ایجاد می‌کنند که غدد سباسه را تحریک می‌کنند و موجب التهاب و ایجاد نقاطی می‌شوند.

قرص راکوتان میزان و فعالیت غدد سباسه در پوست را کاهش می‌دهد و میزان تولید چربی بدن را کاهش می‌دهد. این ماده غده‌ها را مسدود می‌کند و به این معنی است که باکتری‌ها کمتر رشد می‌کنند. همچنین التهاب پوست را کاهش می‌دهد.

چگونه می‌توان قرص راکوتان را مصرف کرد؟

دوز قرص راکوتان تجویز شده و چگونگی مصرف آن در افراد مختلف متفاوت است. همیشه از دستورالعمل‌های دکتر خود پیروی کنید.

قرص راکوتان معمولا یک یا دو بار در روز مصرف می‌شوند. کپسول‌ها باید با یک نوشیدنی، یا با غذا یا فقط بعد از غذا (با معده پر) مصرف شوند.

اگر فراموش کردید یک وعده دارو را مصرف کنید بلافاصله پس از یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید، مگر اینکه زمان دوز بعدی باشد. در این حالت دوز فراموش شده را مصرف نکنید و دوز بعدی را طبق معمول مصرف کنید. برای جبران قرص فراموش شده، دو قرص را به صورت همزمان مصرف نکنید.

قرص راکوتان؛ نکات مصرف وعوارض جانبی آن

نکات مهم و مفید قبل از استفاده از راکوتان

قرص راکوتان در صورت مصرف در طول حاملگی باعث بروز نقص مادرزادی جدی (ناهنجاری‌های جدی جنین در حال رشد) می‌شود. پزشک شما این دارو را برای خانم‌هایی که می‌توانند باردار شوند، تجویز نمی‌کنند، مگر اینکه شرایط برنامه پیشگیری از بارداری را داشته باشید:

زنان باید حداقل از یک، اما ترجیحا دو (به عنوان مثال قرص و کاندوم)، روش موثر پیشگیری از بارداری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند.

باید حداقل ۴ هفته قبل از شروع درمان، روش پیشگیری از بارداری را استفاده کنید. این روش‌ها باید حداقل تا چهار هفته پس از اتمام قرص قرص راکوتان ادامه یابد.

تا زمانی که حداقل یک ماه از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نکرده باشید و جواب تست بارداری منفی باشد، پزشک شما نمیتواند قرص راکوتان را تجویز کند.

پزشک تنها مجاز است تا ۳۰ روز قرص راکوتان تجویز کند و نسخه تنها برای هفت روز معتبر است.

باید ماهی یک بار به پزشک مراجعه کنید، آزمایش حاملگی انجام دهید و سپس نسخه جدید تجویز شود.

پنج هفته پس از متوقف کردن درمان باید آزمایش حاملگی نهایی را انجام دهید تا مطمئن شوید که حامله نشده اید. اگر فکر می‌کنید احتمال دارد که حامله باشید باید بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید.

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کودکانی که پدر آن‌ها ایزوترتینوئین مصرف می‌کنند تحت تاثیر این دارو قرار می‌گیرند، اما مردان باید به یاد داشته باشند که این دارو را با هیچکس، مخصوصا خانم ها، به اشتراک نگذارند.

هرگز نباید قرص راکوتان را به فرد دیگری بدهید.

افرادی که قرص راکوتان مصرف می‌کنند نباید در طول درمان و برای حداقل چهار هفته پس از قطع درمان خون اهدا کنند. این به علت خطر بالقوه دارو برای جنین نابالغ در صورت انتقال خون به یک زن باردار است.

در هنگام مصرف قرص راکوتان، پوست خود را در معرض نور شدید خورشید یا اشعه ماوراء بنفش قرار ندهید. از یک کرم ضد آفتاب حداقل SPF ۱۵ استفاده کنید.

قرص راکوتان به احتمال زیاد پوست و لب‌ها را بسیار خشک می‌کند، بنابراین توصیه می‌شود از آغاز رژیم از مرطوب کننده لب و صورت استفاده کنید.

در هنگام مصرف قرص راکوتان و حداقل شش ماه پس از متوقف کردن درمان، از هر گونه وکس بدن اجتناب کنید، زیرا می‌تواند لایه‌ی بالایی پوست را از بین ببرد. در طی درمان و برای ۵ تا ۶ ماه پس از قطع ایزوترتینوئین، باید از دارو‌های شیمیایی و درمان لیزر پوستی اجتناب شود، زیرا ممکن است باعث بروز زخم شود.

قرص راکوتان می‌تواند چشم شما را خشک کند. این مشکل می‌تواند با قطره اشک مصنوعی رفع شود. اگر از لنز‌های تماسی استفاده می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که در طول درمان ناراحت هستید و باید عینک بزنید.

کاهش دید در شب نیز ممکن است در طول درمان و پس از قطع قرص راکوتان رخ دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام رانندگی یا هر وسیله نقلیه در شب احتیاط کنید. اگر دچار مشکلات بصری شده اید، به پزشک خود اطلاع دهید. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد که درمان را متوقف کنید.

معمولا در هنگام مصرف قرص راکوتان، مصرف الکل خوب است، اما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

قرص راکوتان به ندرت باعث افسردگی، اضطراب، عصبانیت و تغییرات خلقی و نشانه‌های روان پریشی (به عنوان مثال دلسردی یا توهمات) و افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی می‌شود. اگر تا به حال مشکل افسردگی داشته اید با پزشک خود در میان بگذارید. اگر احساس افسردگی می‌کنید یا تغییرات دیگری در حالت یا رفتار خود در طول درمان مشاهده می‌کنید، با پزشک خود به سرعت صحبت کنید.

آزمایشات لازم هنگام مصرف قرص راکوتان

قبل از شروع درمان با قرص راکوتان، یک ماه بعد از شروع و سپس در فواصل سه ماهه، باید آزمایش خون را برای نظارت بر عملکرد کبد و میزان چربی‌ها (چربی‌های مانند کلسترول و تریگلیسرید) در خون خود داشته باشید.

قرص راکوتان ممکن است سطح قند خون شما را افزایش دهد. اگر اضافه وزن داشته باشید، دیابت داشته باشید یا مشروبات الکلی مصرف می‌کنید، پزشک میزان قند خون شما را کنترل می‌کند.

چه کسی نباید قرص راکوتان مصرف کند؟

 • زنان باردار یا شیرده
 • زنانی که می‌توانند باردار شوند.
 • کودکان زیر ۱۲ سال و کودکان مبتلا به آکنه قبل از بلوغ.
 • افراد مبتلا به مشکلات کبدی.
 • افراد با سطوح بالای چربی (چربی) مانند کلسترول و تری گلیسیرید در خون (هیپرلیپیدمی).
 • افراد مبتلا به یک بیماری ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین A (هیپرتونیتامین A).
 • افرادی که از آنتی بیوتیک‌های تتراسایکلین استفاده می‌کنند.
 • افرادی که به مواد تشکیل دهنده دارو آلرژی دارند.

عوارض جانبی احتمالی قرص راکوتان چیست؟

دارو‌ها و عوارض جانبی احتمالی آن‌ها ممکن است به روش‌های مختلف بر افراد تاثیر بگذارد. موارد زیر برخی از عوارض جانبی است که شناخته شده است و با ایزوترتینوئین همراه است. فقط به این دلیل که عارضه جانبی در اینجا بیان می‌شود، به این معنا نیست که همه افرادی که قرص راکوتان مصرف می‌کنند، این عوارض جانبی را تجربه خواهند کرد.

بسیار شایع (بیش از یک نفر در ۱۰ نفر)

 • پوست خشک (باعث التهاب، لایه برداری، خارش، افزایش شکنندگی پوست).
 • لب‌های خشک، ملتهب و ترک خورده.
 • چشم‌های خشک (باعث التهاب چشم، ملتحمه یا التهاب پلک ها).
 • درد در ماهیچه‌ها و مفاصل، به ویژه در نوجوانان. شما باید میزان فعالیت شدید جسمی را هنگام مصرف ایزوترتینوئین به حداقل برسانید.
 • کم خونی
 • تغییرات در تعداد سلول‌های خون که پلاکت‌ها در خون خوانده می‌شود.
 • افزایش سطح چربی به نام تری گلیسیرید در خون.
 • افزایش آنزیم‌های کبدی.

عادی (بین ۱ در ۱۰ و ۱ در ۱۰۰ نفر)

 • خشکی پوشش بینی (باعث التهاب بینی و خونریزی بینی) می‌شود.
 • سردرد
 • تعداد گلبول‌های سفید خون در خون کاهش یافته است.
 • افزایش میزان قند و کلسترول در خون.
 • حضور خون یا پروتئین در ادرار.

آیا می‌توانم دارو‌های دیگر را با قرص راکوتان مصرف کنم؟

مهم است که قبل از شروع درمان با ایزوترتینوئین، داروهائی را که قبلا مصرف کرده اید، از قبیل دارو‌های بدون نسخه و دارو‌های گیاهی را به پزشک نشان دهید. به طور مشابه، قبل از مصرف هر داروی جدید با ایزوترتینوئین، با پزشک یا داروساز خود چک کنید تا مطمئن شوید که این ترکیب ایمن است.

- آنتی بیوتیک‌های تتراسیکلین مانند مینوسیکلین، داکسی سایکلین، تتراسایکلین نباید با قرص راکوتان مصرف شوند.

- در صورت مصرف قرص راکوتان، مکمل‌های ویتامین A (از جمله مولتی ویتامین‌های حاوی ویتامین A) را مصرف نکنید، زیرا ممکن است منجر به یک وضعیت مشابه با مصرف بیش از حد ویتامین A شود که ممکن است باعث تغییر در ساختار استخوان شود.

- دیگر درمان‌های معمول برای آکنه، از جمله آنتی بیوتیک ها، exfoliants، دارو‌هایی که پوست مرده را روی سطح پوست (کراتولیتیک) یا پرتودرمانی با نور ماوراء بنفش (PUVA) از بین می‌برند، باید در هنگام مصرف قرص راکوتان اجتناب شود

انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1398/04/22
در مورد قرص فیناستراید که برای ریزش مو مردان مصرف میشه هم بنویسید
Iran, Islamic Republic of
18:50 - 1398/04/22
قرص فیناستراید روی اسپرم نر تاثیر میزاره باعث عقب ماندگی جسمی وذهنی میشه اگر ازدواج کردید و قصد بارداری دارید حداقل ششماه باید مصرف قرص وقطع کرده باشید
Iran, Islamic Republic of
05:09 - 1398/04/31
سلام دکتر تعداد 40 قرص راکوتان واسم تجویز کرد 20 تا یروز در میون استفاده کردم 20 دیگه مونده میخواستم بدونم امکانش هست واسم مشکلی پیش بیاد بعد از مصرف کل قرص ها؟
پاسخ ها
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
خاک توسرشون کنم منم۲ماه ونیم خوردم ی روز درمیون.همچین ک قطع شد قندمو برد رو۲۵۰ کلسترولمو برد بالا.کاش دکتر قبل ازتجویز آدمو ازعوارض ش باخبرمیکرد.خیلی پشیمونم ازخوردنش.
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1398/05/01
دکتر وقتی یازده سالم بود از این قرص به من داد خاک بر سرش
Iran, Islamic Republic of
07:28 - 1398/12/23
سلام میخواستم بپرسم مصرف قرص راکوتان باعث توقف رشد قد که نمیشه ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1399/01/21
سلام حدودا پنج ماهی است راکوتان مصرف میکنم اولش شبی یک عدد،بعد شبی دوعدد خوردم وعادت ماهیانه ام به هم ریخته ودرماه دو بار میشوم وچشمم هم قرمز شده چیکار کنم ؟نمیشه دوز را کمتر کنم ؟چون واقعا جوشهایم خوب شده ومیترسم اگر دارو را قطع کنم بد شود؟تا کی قرص را بخورم؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیان طب - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر