جمعیت شاغل و بیکار کشور چقدر است؟
۷۴۹۶۹۶
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۹
۱۱۴۱۵
نتایج طرح آمارگیری نیروی کار نشان می دهد که نرخ مشارکت در بهار امسال با نیم درصد رشد به ۴۱.۱ درصد و نرخ بیکاری نیز با کاهش نیم درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۲.۱ درصد رسید.

خبرگزاری مهر: مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار مربوط به بهار ١٣٩٧ را منتشر کرد؛ بررسی نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۲.۱ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به بهار ١٣٩۶ به میزان ٠.۵ درصد کاهش داشته است و جمعیت بیکار کشور با ۴۴۹۵۸ نفر کاهش به ٣ میلیون و ٣٢٢ هزار نفر رسیده است.

در بهار ١٣٩٧، به میزان ۴١.١ درصد جمعیت ١٠ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩۶) ٠.۵ درصد افزایش داشته است.

جمعیت شاغلین ١٠ ساله و بیشتر در این فصل ٢۴ میلیون و ۶۵ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٧۵۶ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٧، بخش خدمات با ۵٠.١ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣١.٢ درصد و کشاورزی با ١٨.٧ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢٩ ساله حاکی از آن است که ٢٥.٥ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ١٣٩٧ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩۶) ٠.٩ درصد کاهش یافته است.

همچنین بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٧، ١٠.٢ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۴٠.١ درصد از شاغلین ١٠ ساله و بیش‌تر، ۴٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Germany
01:33 - 1397/05/02
اگه راست میگید یک روز بیکاران را فراخوان کنید تو خیابون ها
Iran, Islamic Republic of
02:00 - 1397/05/02
با اینکه سی سال بدون چشم داشت و صادقانه خدمت کردم حالا با حقوق بازنشستگی که سی و یکم تيرماه 97گرفتم پس از کسر کرایه خونه و فیش های آب و برق و گاز و تلفن خدا را شاهد میگیرم فقط هفتاد هزار تومانی برای خانواده چهار نفره با یک دانشجو مانده است حالا لعنت بر پدر و مادر کسانی که دست اندر کار این حقوق و مستمری هستند یکی از آنها به من بگه باید چکار کنم تا جوان بودم می توانستم دزدی نکردم حالا پیر و ناتوان کجا برم به کی بگم لعنت خدا بر روح مرده های دست اندرکاران که چنین گرفتار شده ام به کی بگم مسلمان هم نیست مسلمانی را از بین رفت که حد اقل گدایی کنم
Iran, Islamic Republic of
03:48 - 1397/05/02
خیلی خیلی خیلی خیلی یعنی شماخبر ندارید
Iran, Islamic Republic of
07:19 - 1397/05/02
حتما شما دست فروشی شغلای این شکلی هم جز شاغلین حساب کردین وگرنه تو فامیل ما ی نگاه بندازیم ۷۰۰ تا بیکار هست خداییش چطوری حساب میکنین
خسته نشدین از امار و ارقام دروغ
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1397/05/02
خجالت نکشید اصلاً و ابداً با این اعداد وارقام تا کی دروغ و عوام فریبی.........
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1397/05/03
افغانیابیشترازایرانیا شاغلن برعکس واین امارهاروتقسم ۱۰کردین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج