جزئیات طرح تشویقی افزایش دوره اجاره‌بها
۷۵۱۸۵۶
۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
۵۵۹۰
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مخالف خریداران و متقاضیان مسکن مهر نبوده و مخالف مالیات بر عایدی سرمایه است گفت:در پیشنهادی که برای افزایش دوره اجاره بها به دولت ارائه شده جنبه تشویقی و جنبه منع کننده دیده شده است.

خبرگزاری فارس: عباس آخوندی؛ وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پیشنهاد شده در بخش اجاره مسکن دوره اجاره افزایش یابد، گفت:پیشنهاد شده زمان یکساله به دو و سه سال افزایش یابد. اصلی‌ترین بخش در اجاره نشینی دوره آن است. برای یک مستاجر هر سال جابجایی هزینه‌های قابل توجهی دارد که معادل یک ماه اجاره است.

* افرادی که واحدهای مسکونی بزرگ‌تر از الگوی مصرف اجاره می‌دهند به شرط این‌که مدت اجاره دو ساله باشد از پرداخت مالیات معاف است

وی افزود:در لوایح پیشنهادی به دولت یک جنبه تشویقی و جنبه منع کننده دیده شده است چرا که تمام واحدهای مسکونی که با الگوی مصرف به منظور اجاره ساخته می‌شود از مالیات معاف می‌شوند پس اگر کسی که واحدهای مسکونی بزرگ‌تر از الگوی مصرف اجاره می‌دهد به شرط این‌که مدت اجاره دو ساله باشد از پرداخت مالیات معاف است.

وی خاطر نشان کرد: در همه کشورها مستاجر حق تمدید یک دوره را دارند و هزینه معامله برای مستاجر همواره بیشتر از موجر است برای همین بسیاری از کشورها دوره تمدید قرارداد بین موجر و مستاجر است که برای میزان افزایش نرخ اجاره‌بها عدد تورم را تعیین کرده‌اند. برخی گفته‌اند نرخ تورم حوزه مسکن ملاک باشد و برخی نقاط هم درصد فیکسی را تعیین کرده‌اند.

وی با بیان اینکه پیشنهاد اولیه ما 10 درصد است با یادآوری این‌که در سال 92 و 93 و در اوج رکود نمی توانستیم مالیاتی برای خانه های خالی تعیین کنیم گفت:در زمان رکود مالیات گرفتن تمایل برای سرمایه گذاری را کاهش می دهد.

در آن زمان قانونی برای اخذ مالیات از اراضی بایر و خانه های خالی تصویب و وزارت مسکن ملزم شد سامانه ای برای ثبت خانه های خالی ایجاد کند در حالی که ایجاد چنین سامانه ای مشکلی را حل نمی‌کرد.

آخوندی ادامه داد: وزارت راه و شهر سازی سازمانی سیاستگذار است و هیچ وزارتخانه ای اطلاعات ثبتی املاک را ندارد. بر این اساس وزارت راه و شهرسازی نمی تواند مالیاتی از صاحبان خانه های خالی یا زمین های بایر دریافت کند.

وی با بیان اینکه فقط شهرداری ها اطلاعات پلاک ثبتی را دارند گفت: شهرداری ها باید مالیات این عرصه ها اخذ و در خود شهرداری استفاده کنند. با توجه به اینکه در بیشتر شهرها اداره راه و شهرسازی نداریم و مالیات بر املاک و مستغلات جنبه ملی دارد.

*مخالف مالیات بر عایدی سرمایه هستم

آخوندی با اشاره به اینکه مالیات خانه های خالی را باید مقامات محلی اخذ کنند. از لایحه مالیات بر خانه های خالی و زمین های بایر استقبال اما از افزایش مدت اجاره انتقادهای زیادی شده است تاکید کرد: مخالف مالیات بر عایدی سرمایه هستم چون اگر بر سرمایه، مالیات قرار داده شود سرمایه گذاری را تهدید کرده ایم و به معنای مخالفت با سرمایه گذاری است. با هر تهدید سرمایه گذاری مخالفت می‌کنم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1397/05/07
خوبه که تخلیه تهران از شهرستانیها در دستور کار قرار گرفته به امید خلوتی تهران
پاسخ ها
عبدو جراح مشکلات
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
جناب آخوندی اگر توجه کرده باشید وظیفه دولت ها به ترتیب امنیت، کارومسکن است حال که با این شرایط قادر به هیچ پاسخ مثبتی نیستید همه وزیران بحضور رهبر معظم جهت دیدار و رهنمود رفته هم ایشان را زیارت نمایید هم حقیقت را بگویید که کار از کار گذشته و بهترین و آخرین راه نجات همان مذاکره است، هیچ اشکالی ندارد در برابر زورگویی که صرف دو ماه طلا را چهار تا پنج برابر و دلار را چهار برابر که هنوز هیچ تحریمی شروع نشده است گران شود اگر تحریم شروع شود نصف این مملکت برادر و فرزند خود را جهت لقمه ای نان می کشند،
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1397/05/07
شهرستانی ها صد شرف دارن به تو و امثال تو لوس خود بزرگ بین وحید
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1397/05/07
بله عزیزم.به امید رفتن شهرستانیها از تهران و رفتن تهرانیها از شهرستانها بخصوص آنهاییکه با ویلاهایشان و آشغالهایشان طبیعت شهرستانها را به گند کشیده اند
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1397/05/07
سال92که اخبارگفته بود دوساله مالکبرای مستاجرتمیدید کنه شما ان موقع جهان نمیدیدن بعدا الان بعداز5سال رسیدین به این ماجرا اگر نظارت باشه خوبه شاید از نظر دوستان این موضوع بد باشه ولی خوبه که 3سال بشه مالک برای مستاجر تمدید کنه حالا چه این موضوع نباشه من مخالف بودم بامالیات از خانه های خالی
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1397/05/07
گلابی خوردن فراموش نشه لدفا....
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1397/05/07
ای خاک بر سر ما که دولت هیچ هدفی برای خانه دار شدن مستاجران نداره با این برنامه ها فقط دارید عزم ملت رو .....?ای کاش مردم متوجه بشوند که اینها بدتر خیلی ها هستند
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1397/05/07
طرح های تشویقی تون در لوزالمعده ام آنقدر شما عاقبت اندیش و کاردان هستین حیف شما ایران هستین باید ببرن شما رو ناسا
Iran, Islamic Republic of
16:03 - 1397/05/07
یکار کنید مردم همین خونه هارو بفروشن برن سکه و دلار بخرن افرین تا ادمایی امثال اینا هستن فاتحه مملکت خوندس اجاره بها هم دو برابر میشه صبر کنید ببینید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج