متیس صحبت‌های ترامپ را نقض می‌کند؟
۷۵۱۹۷۰
۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
۱۰۴۴۹
پنتاگون سیاستی متناقض با سیاست دولت آمریکا در مورد پرونده ایران اتخاذ کرده است.

انتخاب به نقل از الاخبار نوشت: پنتاگون سیاستی متناقض با سیاست دولت آمریکا در مورد پرونده ایران اتخاذ کرده است.

صحبتهای آرام وزیر دفاع ایالات متحده، جیمس متیس، که فشارهای آمریکا بر ایران را منحصر در جهت تغییر رفتار تهران دانست، بیشتر شبیه به دعوت به مذاکره با ایرانی ها بود. مذاکره ای که همچنان تهران با آن مخالفت می کند و تمام تلاش خود را در جهت هماهنگی با مرحله اجرای تحریمها به کار بسته است.

به گزارش «انتخاب»، این روزنامه عرب زبان ادامه داد: «تغییر رفتار» ایران که معمولا در اظهار نظرهای رسمی آمریکایی ها مطرح می شد، این بار پس از جنگ لفظی شدید بین تهران و واشنگتن، توسط متیس تکرار و تنها قید«خاورمیانه ای» به عبارت«تغییر رفتار» اضافه شد.

بدین شکل، متیس دیواری که صحبتهای تنش زای پمپئو در مورد تغییر نظام ایران در کالیفرنیا ایجاد کرده بود را فروریخت. وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در پنتاگن در مورد سیاست ترامپ برای تغییر نظام ایران گفت: «چنین سیاستی وضع نشده است، تنها از آنها می خواهیم رفتار خود در مورد تعدادی از تهدیدهایی که ممکن است ارتش و نیروهای نیابتی شان داشته باشند را تغییر دهند».

در پاسخ به گزارش یک روزنامه نگار استرالیایی در مورد اینکه مسئولان این کشور اطلاعاتی در اختیار دارند، در مورد امکان اقدام نیروهای آمریکا برای بمباران تاسیسات هسته ای در ایران در زمانی نزدیک، وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد که این گزارش، خیالی بیش نیست و ما مطمئن هستیم که این مساله در زمان حاضر محل بحث و مناقشه نیست.

لازم به ذکر است که نخست وزیر استرالیا نیز گزارش موسوم به««A.B.C.» را تنها ادعایی دروغین توصیف کرد؛بویژه با توجه به اینکه طبق این گزارش آمریکایی ها قصد دارند از پایگاههای نظامی استرالیا برای هدف قرار دادن تاسیسات ایران استفاده کنند.

صحبتهای متیس که چند ساعت پس از گفته های آتشین فرمانده سپاه قدس، سردار قاسم سلیمانی در مورد پاسخ به تهدیدا ترامپ مطرح شد، نشان دهنده آن است که وزیر دفاع آمریکا قصد دارد در تعامل با ایران به میانه عصا تکیه کرده و قدری در موضع سخت رئیس جمهور در مورد ایران، تعدیل ایجاد کند.

به نظر می رسد صحبتهای متیس در چارچوب پیامی غیر مستقیم برای ایران قرار می گیرد، مبنی بر انجام مذاکراتی آرام، به دور از تحریکها و تنشهایی که ترامپ به آن عادت دارد. اما تا کنون ایران در این مورد اظهار همراهی نکرده است و این مساله بار دیگر از زبان حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، اعلام شده است:« راههای دیپلماتیک بین تهران و واشنگتن بسته شده است».

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1397/05/07
متیس برعکس ترامپ قبل از حرف زدن دو بار فکر میکنه.
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1397/05/07
خوب متیس خوب می داند که در لایه های پشت پرده ای همکاری های دوستانه و حتی فراتر از آن با ایران در حال اجرا هستش پس رجز خوانی روی پرده را به جدال نظامی با شریک پشت پرده ای خود یک بازی و خیالی باطل میداند جالبه به این عربها چی می ماسته که دست و پا می شکنند و تحلیل گر سیاسی ایران شده اند!!!!
France
14:57 - 1397/05/07
میدانید ماتیس اول رفته عمان مثل دوره اوباما که میانجی گیری کرد
چون عمان پول از طرفین میگیره و ماله میکشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج