چرا بخش موبایل سونی به این حال و روز افتاده است؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
ریزخور_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۷۵۶۳۲۰
۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
۱۱۹۸۷
شاید سامسونگ از وضعیت فروش گلکسی اس ۹ راضی نباشد، اما موقعیت این شرکت به‌هیچ‌عنوان به وخیمی بخش موبایل سونی نیست. جدیدترین گزارش مالی سونی نشان می‌دهد که وقتی مدیران یک شرکت درکی از پیچ‌وخم‌های صنعت موبایل نداشته باشند، چه اتفاقی رخ می‌دهد.

مجله دیجی کالا - یوسف اسفندیاری: شاید سامسونگ از وضعیت فروش گلکسی اس ۹ راضی نباشد، اما موقعیت این شرکت به‌هیچ‌عنوان به وخیمی بخش موبایل سونی نیست. جدیدترین گزارش مالی سونی نشان می‌دهد که وقتی مدیران یک شرکت درکی از پیچ‌وخم‌های صنعت موبایل نداشته باشند، چه اتفاقی رخ می‌دهد.

چرا بخش موبایل سونی به این حال و روز افتاده است؟

طبق این گزارش، سونی در سه‌ماهه منتهی به ژوئیه ۲۰۱۸، موفق به فروش تنها دو میلیون گوشی هوشمند شده است که ۱.۴ میلیون کمتر از مدت مشابه در سال گذشته است. این یعنی در عرض یک سال، فروش گوشی‌های سونی تقریبا نصف شده است.

در جواب این عملکرد بسیار ضعیف، مدیران این شرکت اعلام کردند که انتظار فروش ۱۰ میلیون گوشی در سال ۲۰۱۸ را به فروش ۹ میلیون گوشی کاهش داده‌اند. به‌عنوان مقایسه، با توجه به گزارش‌های افشا شده باید بگوییم که سامسونگ در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ موفق به فروش ۹ میلیون گوشی گلکسی اس ۹ شده است. تازه این آمار فروش فقط برای یک‌چهارم سال و فقط برای یک گوشی است.

بخش موبایل سونی گوشی‌های مختلفی را عرضه کرده که با قیمت‌های مختلف در سرتاسر جهان به فروش می‌رسد، اما این شرکت در زمینه حضور فعال در بازارهای مختلف عملکرد چندان خوبی ندارد. در چنین وضعیتی، آیا دیگر امیدی به بهبود بخش موبایل سونی نیست یا اینکه با اتخاذ استراتژی‌های جدید می‌تواند خود را از مهلکه نجات دهد؟

مشکلات قیمت‌گذاری و سرعت پایین نوآوری

چرا بخش موبایل سونی به این حال و روز افتاده است؟

علی‌رغم عملکرد مالی ضعیف، بخش موبایل سونی در سال ۲۰۱۸ حسابی مشغول بوده است. در نمایشگاه CES 2018، این شرکت سه گوشی میان‌رده به نام‌های اکسپریا XA2، XA2 Ultra و اکسپریا L2 معرفی کرد و در نمایشگاه MWC هم از دو گوشی پرچم‌دار اکسپریا XZ2 و XZ2 کامپکت پرده‌برداری شد. این گوشی‌ها هیچ مشکل اساسی‌ای ندارند و حتی در نقد و بررسی‌های انجام‌شده، امتیازات خوبی از طرف کارشناسان دریافت کرده‌اند.

بنابراین، مشکل اصلی این شرکت چیست؟ برای یافتن یکی از دلایل اصلی این مشکلات لازم نیست خیلی به عقب برگردیم و کافی است به اذعان مدیران این شرکت در ماه مه نگاهی بیندازیم. طبق گفته‌های این مدیران، یکی از دلایل فروش پایین گوشی‌های سونی به سرعت پایین نوآوری‌های بخش موبایل سونی برمی‌گردد. مشخصا، گفته شده که طولانی بودن مراحل طراحی و توسعه، باعث شده که این گوشی‌ها همواره چند گام از جدیدترین ترندهای روز عقب‌تر باشند. یکی از مثال‌های بارز این موضوع، بهره‌گیری بیشتر گوشی‌ها از صفحه‌نمایش‌هایی با نسبت تصویر ۱۸:۹ است. روزبه‌روز به گوشی‌های مجهز به این مشخصه افزوده می‌شد و سونی تازه ماه‌ها بعد با معرفی اکسپریا XZ2 و XZ2 کامپکت به این ترند پیوست.

همچنین در سال جاری، بخش موبایل سونی گام‌های غلطی برداشت که نشان می‌دهد مدیران این شرکت تصور روشنی از انتظارات مشتریان خود ندارند. اول از همه باید به مشکلات قیمت‌گذاری اشاره کنیم. سونی اخیرا گوشی هزار دلاری اکسپریا XZ2 پریمیوم را معرفی کرده که به غیر از بهره‌گیری از صفحه‌نمایش ۴K، ویژگی شاخص دیگری ندارد. صفحه‌نمایش آن از نسبت تصویر ۱۶:۹ بهره می‌برد و در اطراف آن حاشیه‌های بزرگی وجود دارد. در کل به نظر می‌رسد مدیران بخش موبایل سونی فکر می‌کنند صرف وجود یک صفحه‌نمایش ۴K دلیل کافی برای هزینه کردن چنین مبلغ هنگفتی به‌حساب می‌آید.

چرا بخش موبایل سونی به این حال و روز افتاده است؟

مورد بعدی گوشی اکسپریا XZ2 است که در نقد و بررسی‌ها به ویژگی‌های قابل توجه این گوشی از جمله کیفیت صدای عالی و صفحه‌نمایش فوق‌العاده آن اشاره شده است. قیمت ۸۰۰ دلاری آن برای کاربران آمریکایی هم نسبتا زیاد است ولی همین گوشی در هند با قیمت ۱۰۶۲ دلار عرضه شده است. دلیل این کار چیست؟ در مورد گوشی اکسپریا XZ2 کامپکت ۶۰۰ دلاری هم باید بگوییم که غیر از اندازه کوچک، ویژگی مهم دیگری ندارد و بسیاری از گوشی‌ها با قیمت کمتر از این گوشی، از چنین مشخصات یا حتی بهتر از آن بهره می‌برند.

حتی گوشی اکسپریا XA2 اولترا در هنگام عرضه قیمتی مشابه با گوشی‌های قدرتمند وان‌پلاس ۵T و آنر ویو ۱۰ داشت که با قیمتی کمتر از مشخصه‌های بهتری بهره می‌بردند. یکی از مهم‌ترین مشکلات گوشی‌های سونی، قیمت‌گذاری آن‌هاست و عدم همکاری با اپراتورهای آمریکایی و کمبود تبلیغات باعث شده که بسیاری از کاربران اصلا متوجه حضور این گوشی‌ها نشوند.

به غیر از موارد ذکر شده، سونی از استراتژی تهاجمی برای حضور فعال در صنعت موبایل بهره نمی‌برد و به همین خاطر گوشی‌های این شرکت در کنار دیگر رقبا اصلا به چشم نمی‌آیند.

هنوز هم جای امیدواری هست

چرا بخش موبایل سونی به این حال و روز افتاده است؟

بعد از اشاره به نقاط ضعف بخش موبایل سونی، بهتر است که به تعدادی از نقاط قوت گوشی‌های این شرکت بپردازیم. به‌عنوان مثال باید به طراحی جذاب و پر زرق‌وبرق جدیدترین پرچم‌داران این شرکت اشاره کنیم و در ضمن باید بگوییم که فارغ از بحث قیمت‌گذاری، این گوشی‌ها در مقابل رقبا حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. در ضمن یکی از نقاط قوت گوشی‌های سونی، همواره دوربین آن‌ها بوده و در این زمینه شاهد عملکرد قابل توجهی بوده‌ایم. اخیرا این شرکت از سنسور دوربین ۴۸ مگاپیکسلی پرده‌برداری کرد که روانه‌ی گوشی‌های هوشمند سال ۲۰۱۹ این شرکت خواهد شد.

موارد مربوط به نرم‌افزار را هم نباید از قلم بیندازیم. به غیر از گوشی‌های پیکسل، اکسپریا XZ2 از معدود گوشی‌های اندرویدی بود که از نسخه‌های بتا اندروید P پشتیبانی می‌کرد. این نشان می‌دهد که سونی توجه زیادی نسبت به نرم‌افزار نشان داده و دیگر شرکت‌ها هم باید در این راستا حرکت کنند.

چرا بخش موبایل سونی به این حال و روز افتاده است؟

بخش موبایل سونی پتانسیل خوبی برای حضور فعال در صنعت گوشی‌های هوشمند دارد. این یک شرکت جدید نیست و از این مهم‌تر، درآمد اصلی آن وابسته به این بخش از شرکت نیست. سونی بهتر است که دست به ریسک بزند و دیگر محتاطانه عمل نکند. با این کار حداقل خریداران می‌دانند که در ازای پرداخت پول بیشتری، به ویژگی‌های نوآورانه و جذابی دسترسی دارند. در دورانی که همه شرکت‌ها به ساخت گوشی‌های گیمینگ روی آورده‌اند، سونی هم با ترکیب برندهای پلی‌استیشن و اکسپریا می‌تواند یک گوشی گیمینگ جذاب را روانه‌ی بازار کند.

گوشی‌های سونی قدمت زیادی دارند و بخش موبایل سونی یک برند قدیمی و محبوب به‌حساب می‌آید. به همین خاطر امیدواریم مدیران این شرکت هرچه زودتر استراتژی‌های تهاجمی‌تری را برای بهبود وضعیت این گوشی‌ها اتخاذ کنند. اگر سونی قیمت گوشی‌های خود را کاهش دهد، سریع‌تر از ترندهای روز بهره ببرد و نوآوری‌های جذابی را عملی کند، شاید کاربران دوباره به گوشی‌های این برند توجه نشان بدهند و بخش موبایل سونی هم از این حال و روز وخیم بیرون بیاید.

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
15:54 - 1397/05/18
متاسفانه ی مشت آدم بی خرد بخش گوشی سونی رو مدیریت میکنن، سونی ب دلیل ضعف در طراحی و نداشتن امکانات جذاب باعث شد ب این روز بیوفته علی رغم اینکه کیفیت ساخت بالایی دارن اما ب نظرم سونی اواخر سال 2018 بهتر عمل کنه
United States
23:11 - 1397/05/18
سونی مشتریان وفادار خودش را دارد هر فردی با گوشی سونی کار کند تفاوت را احساس می کند شاید برخی آپشنها را نداشته باشد اما داخل گوشی های سونی قدرت نهفته است . مقایسه سونی با سامسونگ مثل مقایسه خودرو تویوتا با هیوندای یا تکنولوژیو اصالت ژاپن و کره است اصلا قابل قیاس نیست .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
ادیب_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کالازم_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر