مردم منتظر دیدار روحانی - ترامپ باشند یا نه؟!
۷۵۷۸۲۸
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴
۵۱۳۳ 
مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: «دربارۀ احتمال دیدار آقای روحانی با ترامپ در نیویورک و در حاشیۀ مجمع عمومی سازمان ملل، من خودم فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی رخ دهد. نباید بیهوده برای مردم انتظار ایجاد کنیم. وقتی انتظار مردم بالا برود و اتفاقی رخ ندهد، مردم ناراحت می‌شوند. به هرحال شخصاً زمینه‌ای برای مذاکره نمی‌بینم، هر چیز نیازمند زمینه‌ای است و الان زمینۀ آن فراهم نیست. من دلیلی نمی‌بینم.»

مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: «دربارۀ احتمال دیدار آقای روحانی با ترامپ در نیویورک و در حاشیۀ مجمع عمومی سازمان ملل، من خودم فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی رخ دهد. نباید بیهوده برای مردم انتظار ایجاد کنیم. وقتی انتظار مردم بالا برود و اتفاقی رخ ندهد، مردم ناراحت می‌شوند. به هرحال شخصاً زمینه‌ای برای مذاکره نمی‌بینم، هر چیز نیازمند زمینه‌ای است و الان زمینۀ آن فراهم نیست. من دلیلی نمی‌بینم.»

اینها اظهارات آقای مجید تخت‌روانچی معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری در گفت و گویی به مناسبت روز خبرنگار با ایسناست که در اذهان، بیشتر به عنوان نفر سوم مذاکرات برجام شناخته می‌شود تا عنوانی که از آن یاد شد.

به این بهانه 10 نکته را یادآور می شوم:

1. مگر مردم منتظر دیدارند که اگر انجام نشود ناراحت می‌شوند؟ اگر مردم منتظرند مقاماتی که بام تا شام از جانب مردم سخن می گویند چرا باید کاری کنند که مردم ناراحت شوند؟ مردم از چی ناراحت می‌شوند؟ از اتفاق افتادن یا نیفتادن؟ اگر از نیفتادن چرا باید مردم را ناراحت کنند؟ اگر از افتادن کی و کجا ابراز کرده‌اند؟

2. فرموده‌اند هر چیز نیازمند زمینه‌ای است. حرف درستی است. اما اگر قرار است انجام شود چرا زمینه را فراهم نمی‌کنید؟ 13 آبان در راه است و اگر قرار بر مذاکره باشد قبل از آن باید انجام شود. بحث تحریم‌ها هم هر چیز نیست. بیماری که نیاز به عمل جراحی سریع دارد زود باید عمل شود و پزشک بلافاصله دست به کار می شود.

اگر وضعیت اضطراری نیست چرا صحبت از سهمیه‌بندی و بودجۀ ویژه و هماهنگی‌های فوق‌العاده است و اگر اضطراری است چرا دست دست کنیم؟

3. فرموده اند من دلیلی نمی‌بینم. اما مگر قرار است وجود ذی‌جود ایشان دلیلی ببینند؟ نخبگان و کارشناسان دیگر چه کاره‌اند؟

نویسندۀ این سطور نمی‌گوید مذاکره کنید یا نکنید. اما این که یک نفر بگوید من دلیلی نمی‌بینم کافی نیست. شاید آقای روحانی دلیلی ببیند ولی نخواهد پیشاپیش اعلام کند.

آقای تخت‌روانچی خیلی هم به تحلیل‌ها و پیش بینی های خودشان دل نبندند. در سیاست هرگز نباید گفت هرگز. چون هر اتفاقی محتمل است. خود ایشان مگر نمی گفت تحریم ها برنمی‌گردد؟ ولی بخش آمریکایی برگشت. خود ما مگر در سال 84 نمی گفتیم اصلاحات برگشت ناپذیر است و همین توجیه‌مان شد برای رقابت درون گفتمانی. اما محمود احمدی‌نژاد ظهور کرد تا باور کنیم برگشت ناپذیر نبوده. حالا هم دارد نطق می‌کند و از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرد. یعنی دوباره برگشته! پس خیلی نمی‌توان با قاطعیت نظر داد. این سیب هزار چرخ می‌خورد و به زمین می‌آید.

4. همین که می گویند «امید ندهید بعد انجام نمی شود مردم ناراحت می شوند» به این معنی است که نظر عمومی موافق با دیدار و مذاکره است و البته از موضع اقتدار و این کار اگر از حسن روحانی با 24 میلیون رأی و با 30 سال سابقه مدیریت امنیتی برنیاید از که بر می آید و اگر به یک روحانی در اندازه و آوازه او که هم نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی بوده و هم رییس آن است و هم مورد وثوق هاشمی رفسنجانی و هم هنوز تحت حمایت سید محمد خاتمی و هم شهره به سیاست ورزی حتی از زبان سیاست مدار زیرکی چون دکتر ابراهیم یزدی نتوان اعتماد کرد به کی می توان؟

البته ترامپ بیشتر شومن است تا سیاست مدار بالذات و تنها مشکل در این وجه است که یک روحانی و سیاست مدار در مواجهه با یک شومن که مشتاق دیده شدن است و ممکن است رفتارهای عجیبی از او سر بزند چه باید بکند؟

5. هنوز خاتمی طعن می شنود که تا بیل کلینتون را دید به گوشه ای خزید تا با او روبه رو نشود و هنوز بازرگان تحسین می‌شود که در الجزایر با برژینسکی دیدار کرد تا تکلیف حساب و کتاب ایران روشن شود و فرزند امینی نقل می‌کند پدرم حسرت می‌خورد که چرا در دوران نخست وزیری به دیدار دکتر مصدق در حصر نرفت در حالی که نسبت خانوادگی هم داشتند. برخی حسرت ها تا ابد می ماند. سیاست مداران با جرأت خطر کردن و اتخاذ تصمیمات دشوار شناخته می شوند.

6. در نگاه ضد امپریالیستی تفاوتی میان اوباما و ترامپ نیست و هر دو نقاب هایی بر سیمای سرمایه داری حاکم بر ایالات متحده هستند و اصالت ندارند. با این نگاه وقتی روزها با جان کری در ژنو و وین گفت و گو شده و تلفنی با اوباما حرف زده اند با ترامپ هم می شود. در فیلم «آژانس شیشه ای» وقتی یکی از مهاجمین می خواهد نماز بخواند گروگانی به او می گوید اینجا غصبی است نماز ندارد و پاسخ می شنود: ما در خاک عراق هم نماز خواندیم. این که خاک خودمان است!

ما با صدام حسین که 300 هزار جوانِ گل این مملکت را از ما گرفت و 300 هزار جوان دیگر را دچار نقص عضو کرد و هزار میلیارد دلار خسارت به بار آورد مذاکره کردیم. این دلال مسلک موبور که هنوز دست خود را به خونی از هم وطنان ما آغشته نکرده است.

7. سیاست مداران گاه باید از آبروی خود هزینه کنند. ایران امروز به فروغی نیاز دارد. روحانی اگر نمی تواند مصدق باشد فروغی و قوام و امینی هم نمی تواند باشد؟

به کسی برنخورد. برای روشن شدن مطلب مثال می زنیم وگرنه عقل مان می رسد رییس جمهوری اسلامی را نباید با نخست وزیر دوره پادشاهی مقایسه کنیم ولی بحث خطر دخالت خارجی پادشاهی و جمهوری اسلامی نمی شناسد.

8. مگر رییس جمهوری به عنوان «وکیل» از مردم رای نگرفت؟ وکیل، سر خود کاری نمی کند. می بیند موکل چه می خواهد. موکلین اگر مذاکره می خواهند مذاکره کند. اگر نمی خواهند نکند. گمان نمی کنیم 24 میلیون به آقای تخت روانچی وکالت داده باشند.

9. همان امیر کبیر که به سخت گیری و قاطعیت شهرت داشت و زیر بار دخالت های مادر ناصر الدین شاه نرفت و صدارت و جان بر سر آن داد قبل تر برای جلوگیری از یورش دیگر روس ها پس از قتل گریبایدوف به دیدار تزار رفته بود. همان عباس میرزا که با دیگر شاهزادگان قاجار متفاوت بود ناچار از امضای قرار داد هم شد.

سیاست مداران یک چهره ندارند و اتفاقا باید از فرصت دیدار یک سیاست مدار کاملا حرفه ای با 40 سال سابقه سیاست ورزی در عالی ترین سطوح و دست‌یاری زیرک‌ترین سیاست‌مدار تاریخ معاصر با یک دلال بنگاه‌دار و هوس‌باز که معلوم نیست چگونه سر از کاخ سفید درآورده بهره برد. به لحاظ شخصی حسن روحانی از ترامپ سر است و چرا باید کم بیاورد؟

10. سال 59 امام خمینی، حل بحران گروگان‌ها را به مجلس اول سپرد. چهره هایی چون آیت‌الله خامنه‌ای، بازرگان، سحابی‌ها، چمران، رجایی، هاشمی رفسنجانی، ولایتی و از همه طیف شامل چهره‌های نزدیک به بنی صدر و مراجع و روحانیون مشهور در آن بودند. به لطف نظارت استصوابی و قلع و قمع کاندیداها اما مجلس ما همین است که در روز استیضاح علی ربیعی دیدیم. پس به این مجلس نمی توان سپرد.

به رفراندوم هم بگذارند اگر 90 درصد بگویند با مذاکره موافقیم، از عطش و اشتیاقی حکایت می‌کند که چه بسا دست بالا را از ایران بگیرد. پس، فشار را از روحانی برداریم. به خود او بسپاریم. تا با خدای خود خلوت کند و بر اساس منافع و مصالح ملی و پشتوانۀ اعتماد نظام و آرای مردم به تصمیم برسد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1397/05/21
اقای خدیر اینا حاضر نیستن مذا کره کنن خودشونم گفتن احتمالی ولی اصلا نمیخوان توچشم همدیگه نگاه کن اقای خدیرراست میگی اگر میگن تحریمه بس چراازالان حرف بودجه98 همش مذاکره وتحریم وگرانی رابهخوردمردم میدن امان از ومذاکره کار به این بحثها ندارم من فقط این برنامههای گرانی کهبالا امده منتظر مرگم هستم حالا دیگه یکی میخواد خلع سلاحش کنه
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1397/05/21
آقا یه سوال
مگه اون زمانی که ترامپ از برجام خارج شد همین دولت و مجلس نیومدن گفتن که ترامپ دیوانه هست مگه مسولین جمهوری اسلامی نمیگفتند ترامپ دیوانه هست و یک مزاحم از برجام خارج شد
گفتند یا نگفتند
پس چرا الان چرخش ۱۸۰ درجه‌ای کرده اند و میگویند بایک دیوانه مزاحم دوباره گفتگو و مذاکره کنیم
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1397/05/21
حتما وحتما منتظر باشند وصد در صد
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1397/05/21
جناب روانچی تنها چیزی که مردم رو ناراحت میکنه گرانی اختلاس بی عدالتی حرفای دروغ شنیدن و ...

اخیرا هم که ۹ ملیون دلار مثل اینکه موش خورده

ایناس که مردم رو ناراحت میکنه نه مذاکره نکردن با ترامپ
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1397/05/21
مردم بروند دنبال بدبختی و زندگی نکبت بارشان. مردم را به چه این کارها.!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1397/05/21
دست مریزاد گل گفتی
اگه مملکت رریس جمهور داره بزارن خودش تصمیم بگیره
اگه آبدارچی هست که واسش تعیین تکلیف کنن
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1397/05/21
اخرش ترامپ مجبورمان میکنه مذاکره کنیم..... شب دراز است و قلندر بیدار
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1397/05/21
هیچ کس منتظر مذاکره نیست،چون روحانی میگه که ما مستقل هستیم،نیاز به آمریکا نداریم،پس این دولت به خاطر اینکه حقانییتش و عرضه خودشونو به ملت نشون بدن پس مذاکره واسه چی؟؟؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1397/05/21
نه.خیر.چون.ترامپ.امروز.حرف.میزند.فردا.حرفهابش.پس.میگیرد.مگر
به.کره.شمالی.همین.کار.نکرد.ما.مکر.چند.سال.در تحریم.نبودیم.
همه.مردم.با.دلار.کاری.ندارند.ولی.همه.چیز.را.به.پای.تحریم.میا.ندازند
نه.ما همه.چیز.داریم.یکی.بخور.بخور.ها.نمیگذارد.یکی.هم.کردونده
خوبی نداریم.باید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
اینکه میگی مردم با دلار کاری ندارند درست نیست پیشنهاد میکتم یکمی مطالعه بکنید و بیشتر فکر کنید
mehdi
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
سلام عرض ادب
دوست عزیز انگار فشار اقتصادی کمر شما رو خم نکرده که داربن این حرف رو میزنین
بله ما نمیخماییم با آمریکایی زورگو مذاکره کنیم اما چاره چیه این مردم هم صبری دارن اگه لبریز شه انوقت دیگع سونامی راه میوفته کع کسی جرات جلو وایسادنشو نخواهد داشت تخریب میکنه بره مجبورن بخاطر نگه داشتن انقلاب هم شده مذاکره کنن بدبختی هامون فعلا در راه هست این فقط یه کوجولوشه
aaa
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
کل دنیا رو دلارمیچرخه بیسواد درضمن مگه با مورس و تلگراف متن تو فرستادی پایان هر حرف و کلمه ات یه نقطه گذاشتی ، واقعا این کاسبان تحریم یه جو سواد ندارن و هی پیام چرت هم میدهند
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1397/05/21
مذاکره میکنن ولی بعد از کلی ضرر و نابودی
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1397/05/21
مگه این همه ریس جمهور کشورهای مختلف که با ترامپ ملاقات ودیدار کردن خیری از ترامپ دیدند؟
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1397/05/21
خدا از مسعولین کشور نگذره
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1397/05/21
باید مذاکره کنند وگر نه مردم از گشنگی میمیرند اینها که با مزاکره مخالفند مرفع هستند و خبر از مردم ندارند
Iran, Islamic Republic of
03:29 - 1397/06/16
ولی خداوکیلی همیشه فرصت سوزی کردیم اتفاقا باید با ادمی مثل ترامپ بهتر میشه مذاکره کرد چون ادم سیاست مداری نیس
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1397/06/19
اقایونی که با مذاکره مخالفید.خبر ازاجناس بازار دارید خبر ازحقوق کارگر وبازنشسته دارید مردم دارند هلاک میشوند یه فکری بکنید.خبرازخودکوشیها وخودسوزیها بخاطرمشکلات اقتصادی دارید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج