ایران وارد مذاکره با ترامپ خواهد شد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۷۵۷۹۷۴
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۲
۱۸۰۰۶
در ششم آگوست، دونالد ترامپ در اقدامی قابل پیش‌بینی پس از خروج از توافق هسته‌ای، دوباره تحریم‌های اقتصادی که باراک اوباما در قالب برجام از روی ایران برداشته بود، وضع کرد.

تابناک: در ششم آگوست، دونالد ترامپ در اقدامی قابل پیش‌بینی پس از خروج از توافق هسته‌ای، دوباره تحریم‌های اقتصادی که باراک اوباما در قالب برجام از روی ایران برداشته بود، وضع کرد.

از آن زمان به بعد، دولت دونالد ترامپ همواره در مورد فشار اقتصادی بیشتر بر تهران به‌ قصد توقف کامل برنامه هسته‌ای این کشور و همچنین کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران و حتی توان حکومت و قدرت حکمرانی جمهوری اسلامی ایران سخن گفته که منجر به آن شده، بسیاری سیاست آمریکا را در راستای تغییر نظام ایران ببینند.

به گزارش «تابناک»؛ ولی نصر در یادداشتی در نشریه آتلانتیک، با بیان مطالب فوق ادامه داد: اکنون مشخص شده که هدف دونالد ترامپ بسیار محدودتر است. او خواهان توافق هسته‌ای مختص به خودش با ایران است و توافق هسته‌ای اوباما را همچون مانعی بزرگ بر سر راه می‌بیند.

پس از خارج کردن آمریکا از برجام، او همواره به دنبال متقاعد کردن ایران برای رسیدگی به شکایت‌هایش و در نهایت مذاکره با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران برای یک توافق جدید مختص به خودشان بوده است و بر همین اساس پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط با تهران را تنها چند روز قبل از اعمال دوباره تحریم‌ها داد.

اینها همگی شبیه رویکرد ترامپ در برابر کره شمالی است: ضربه‌های سریع و سخت به همراه دیدار و گفت وگو که در استعاره فرق چندانی با فشارهای سخت و شدید اقتصادی اوباما با تحریم برای نشاندن ایران بر سر میز مذاکره ندارد. اما منتقدان ترامپ بر این باورند که استراتژی کره شمالی در مورد ایران کارساز نخواهد بود.

به یک دلیل، اینکه روحانی بیان کرده نمی‌تواند به رئیس‌جمهوری که به خاطر خواست و هوس خودش از یک توافق بین‌المللی بیرون آمده و خصومت سازی را بر اعتمادسازی ترجیح می‌دهد، اطمینان کند.

اما اعتماد به یک توافق جدید با آمریکا یک موضوع است و این‌که آیا تهران می‌تواند با واشنگتن در مورد امکان یک توافق جدید گفت وگو کند، موضوع جداگانه دیگر. اگر قرار باشد ایران با ترامپ گفت وگو کند، این کار درواقع به معنی قبول مرگ توافق هسته‌ای و برجام است. درحالی‌که اقدام به روش دیگر تقریباً هیچ منفعت اقتصادی برای ایران ندارد.

اما ایران باید حواسش را جمع کند که با اقدام خود منجر به رنجیدگی و دشمنی اروپا، روسیه و چین که همچنان به توافق پایبند مانده‌اند نیز نشود. در حال حاضر ایران برتری دیپلماتیک و اخلاقی دارد: وقتی پای توافق هسته‌ای در میان باشد این آمریکاست که منزوی است نه ایران. اگر روحانی با ترامپ گفت وگو کند، ایران این امتیاز و برتری را از دست می‌دهد.

موضوع مهم‌تر برای ایران این است که اکنون دیگر آن اهرم فشار بزرگی را که زمان وارد شدن به مذاکرات هسته‌ای در اختیار داشت، ندارد. ایران از زمان مذاکرات، تقریباً برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده و رهبران و مقامات خود را از مذاکرات در حال حاضر ترسانده است.

اما ایران گزینه لوکس مبتنی بر مذاکره در هر زمانی که دلش بخواهد را در اختیار ندارد. فشار تحریم‌های آمریکا زمان لازم برای بازسازی برنامه هسته‌ای را آن‌گونه که در سال 2015 بود از ایران می‌گیرد. درواقع نتیجه تحریم‌های اقتصادی واشنگتن بر تهران در حال رخ‌نمایی است.

پول ایران دوسوم از ارزش خود را از دست داده و کاستی‌ها منجر به افزایش تورم و بیکاری شده است. این موضوع خود منجر به نارضایتی و نومیدی عمومی شده که اعتراضاتی را در ایران به همراه داشته، در حالی‌ که این اعتراض‌ها هیچ تهدید جدی علیه نظام نیست، ولی می‌تواند موضع واشنگتن را تقویت و دست ایران را در مذاکرات بسته‌تر کند.

بدون شک ایران به امید آن است که اروپا و همچنین چین و هند و روسیه راهی برای مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا پیدا کنند؛ اما در هر صورت تهران به رغم بدبینی به یک توافق جدید با آمریکا باید این امکان بسیار کمرنگ در مورد دستاوردهای احتمالی از گفت وگو با ترامپ را ارزیابی کند. رهبران ایران قطعاً تأثیر دیدار ترامپ با رهبر کره شمالی در سنگاپور را مورد ملاحظه قرار می‌دهند و این تأثیرات را مستقیم از زبان وزیر امور خارجه کره شمالی، که این هفته از تهران بازدید کرد، شنیده‌اند.

دونالد ترامپ با پیشنهاد برای خلع سلاح اتمی موفق کره شمالی و ملغی کردن مانور مشترک نظامی با کره جنوبی و حتی پایان جنگ کره با کاهش تعداد نیروهای آمریکایی در شبه‌جزیره کره، لحنی مصالحه جویانه از خود نشان داد که این لحن ظاهراً لحن تند و خشن دولت ترامپ را تحت‌الشعاع قرار داد.

وقتی وی پیشنهاد مذاکره با ایران بدون هیچ پیش‌شرطی را مطرح کرده، در واقع تنش اساسی میان اشتیاق خود برای مذاکره‌ای موفق و یک به یک و تلاش تیم امنیت ملی خود برای رفتار با ایران ـ به ‌عنوان تهدیدی جدی، که تنها باید از طریق فشار مداوم در راستای تغییرات بنیادین با او برخورد کرد ـ ایجاد نموده است.

مشکل ایران این نیست که مذاکره با ترامپ بیهوده است، بلکه مشکل این است که قبولاندن این موضوع در داخل دشوار است. در تهران گروه‌های رقیب دولت در حال آمادگی برای رسیدن به قدرت و نفوذ هستند. توافق هسته‌ای برای اعتدالیون یک پیروزی بود و مرگ آن یک پیروزی برای تندروهای محافظه‌کار.

رهبران ایران نمی‌توانند در ظاهر آدم‌های ساده‌لوحی که در توافق هسته‌ای اول گول آمریکا را خورده‌اند و اکنون به‌زور مجبور به ورود به توافق دوم شده‌اند، وارد مذاکره شوند. رقیبان محافظه‌کار روحانی این نکته را به‌صراحت بیان و به‌سرعت پیشنهاد ترامپ را رد کرده‌اند.

پاسخ شخص روحانی به این پیشنهاد چیزی بین اندرز هشدار گونه و انتقاد از ترامپ بوده است؛ بدون آنکه مستقیم پیشنهاد ترامپ را رد کند. هنوز ایران پاسخ رسمی به این پیشنهاد نداده و احتمالاً هیچ پاسخی هم نخواهد داد تا زمانی که شورای عالی امنیت ملی ـ که شامل اغلب مقامات ارشد لشگری و کشوری ایران است ـ نظر خود را در این مورد بیان کند.

این نظر می‌تواند نخبگان سیاسی ایران را در حمایت از گفت وگو متحد کند؛ اما تنها و تنها در شرایطی که آن‌ها متقاعد شوند ایران در شأن و مقام درخور خود بر سر میز مذاکره حاضر خواهد شد و از دستاوردها و منافع اقتصادی ملموس برای ایران مطمئن شوند.

ایران باید بین ماندن در یک توافقی که روز به روز کارایی‌اش را از دست می‌دهد و وعده‌های نه ‌چندان مطمئن یک توافق جدید انتخاب کند. تهران برای برداشتن قدم اول نیاز به اطمینان از دستاوردهای ملموس دارد و ترامپ باید کلمات خود را به‌دقت انتخاب کند، تا مبادا قبول پیشنهادش از سوی تهران را تقریباً غیرممکن کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1397/05/21
هیچ راه دیگری جز مذاکره با آمریکا نیست و هرچه دیرتر انجام شود مجبور به دادن امتیازات بیشتری خواهیم شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
اصلا هم اینطور نیست
مذاکره یعنی چهل سال بدبختی دیگر
این توبمیری دیگه از آن توبمیری ها نیست
مذاکره مال اوباما بود نه ترامپ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
من به عنوان یک ایرانی با غیرت وطن دوست هرگز راضی نیستم با دشمن کشورمان مذاکره شود ... اصلا و ابدا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
از ته دل می گم ...... مرگ بر آمریکا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
به امریکا نباید اعتماد کرد
بدون نام
Germany
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
اقا تخته گاز باید رفت و مذاکره کرد
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1397/05/21
غلط میکنن قبول کنن برید ببینید رهبر انقلاب راضی هست معلومه که راضی نیست اینا میخوان ما مثل کره جنوبی موشکی مون رو تقدیم امریکا کنیم همین که هسته ای رو تقدیم کردیم بسه اینو هم بگم بعدا نگین بیسواد کره شمالی هسته ای رو تقدیم کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
این همه مرگ بر امریکا و اسراییل کردیم،اونا بهتر شدن ما بدتر،موشک به چه درد تو میخوره اخه،مردمو بچه های مردم دارن از گرسنگی میمیرن.دلار چند برابر شده،عیب نداره تمام حقوقارم چند برابر کننو مردمو ببرن سرکار اگه نمیخان مذاکره کنن.تو خودت معلومه نون مفت میخوری ک وضعو درک نمیکنی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
آخه با سواد اگه یه خورده عقل داشتی میفهمیدی داری چی میگی کره جنوبی از ده قدرت برتر اقتصادی جهان هست کره شمالی که هسته ای داره چندم.
همون گوشی که دستت هست ساخت کره جنوبیه تلوزیون خونت و هزار جور وسایل دیگه زندگیت
کدومش ساخت کره شمالی هست
پس اگه کره جنوبی بده برو همرو بندار بره
الان بمب اتم شده برای کره شمالی نون آب برای مردمش
خود کشور کره جنوبی از برترین کشورها در ساخت سلاح هست مثالش جنگنده هاش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
کاملا حق با شماست
ولی باید به مردم رسیدگی کنند
بدون نام
United Arab Emirates
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
از درک فهم و اخلاق تو این کارها خیلی بالا تر است معلوم است بیسواد و نادان هستی به مسیولین ایران وقتی حرفی لایق خودت است اینطوی به زبان می آورید معلوم هست کی هستی.
بدون نام
United Arab Emirates
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
از درک فهم و اخلاق تو این کارها خیلی بالا تر است معلوم است بیسواد و نادان هستی به مسیولین ایران وقتی حرفی لایق خودت است اینطوی به زبان می آورید معلوم هست کی هستی.
بدون نام
Germany
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
کره شمالی تازه سواد دار هم شده همه دنیا از توافق با امریکا خوشحال شدن داوطلبانه بهتراز ناچاریه باید مذاکره کنیم امروز عروسی فرداست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
کاربر ۱۴:۲۹

اگه ما بدون صلاح باشیم یا هیچی برای دفاع نداشته باشیم مثل عراقو سوریه یا افغانستان مون میکنن تو اگه دو ماه بیای شهر های مرزی میفهمی‌ چی‌میگم چون ماه ها نیست گرو های تروریستی حمله نکنن و شهید ندیم این گروه ها عربستان اسراییل خرج میدن
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1397/05/21
دقیقا فقط مذاکره ما مردم چ گناهی کردیم باید انقد با ذلت زندگی کنیم اقایون ماهی ۵۰ ملیون یا بیشتر حقوق میگرن مگه میفهمن نداری یعنی چی گرونی یعنی چی تحریم یعنی چی من جوان ارزو دارم ی شرکت باز باشه فقط برم سرکار
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
ماهی هزار دلار نفری یارانه بدید با آمریکا برید جنگ کنید مذاکره هم نمی خواد بکنید فقط ۱۰۰۰دلار بدسد برید بعد رجز بخونید واسه همه
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1397/05/21
هر که مخالف مذاکره هست حتماً جیبش پره خبر از زندگی مردم نداره ببین روزانه چند نفر دارن خودشون میکشند خدا لعنت کند کسی که با مذاکره مخالفت کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
کاسبان تحریم هستن خدالعنتشون کنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
انقدر بی سواد نباشیم
که دوباره به امریکا اعتماد کنیم
United Arab Emirates
14:47 - 1397/05/21
مگه ما مدعی گفتگو تمدنها نبودیم،خوب اینجا هم گفتگوکنید البته جلوی رسانه هاتا همه در جریان باشندوگرنه امریکا سرتان کلاه میگذارد به هرحال مذاکره کنید اینده ایران ومردمش را بدتر از این نکنید.باید بپذیرید که امریکا از هرنظر قویتر است
تازه مسئولانشان هم به مراتب با تعصب تروبا غیرت تر از
مسئولان ما هستندوبه کشورشان خیانت نمیکنند.
بخدا همین الان هم شرمنده زن،بچه خودمان هستیم اینقدر بفکر خود وخانواده هایتان نباشید،
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1397/05/21
مذاکره با امریکا هیچ سودی برا مردم کشور نداره اینقد تو سرتون نزنید برا مذاکره حالا عاقبت کره شمالی هم میبینید
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1397/05/21
تمام منابع کشور توسط چین و روسیه وبقیه هاپولی شد. وسریال ادامه دارد . دیگر چیزی برای امریکا نمانده که...
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1397/05/21
واین داستان مذاکره میشود نمیشود کی تما م می میشه خب وقت میخوان مذاکره کنن تحریم بایدبرداشته بشه الکی حرف تحویل مردم ندین خواهش میکنم اگر یک بخواد بکنه میگه خا ین هستند چرا اخه دیگه ما باید بیخیال بشیم من اینحوریم هرموقعی چنین تیتری ببینم حرف میزنم
Iran, Islamic Republic of
18:23 - 1397/05/21
ای کاش قبل از اینکه مردم در گرفتاریهای خودشون دفن بشن راه چاره ای پیدا بشه .
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1397/05/21
پیامبر تا زمانی توی تحریم شئب ابیطالب بود کاری نتونست بکنه وقتی تحریمشون تمام شد قوی شدن این کشور برای قوی شدن اولین قدمش توافقه
Iran, Islamic Republic of
22:08 - 1397/05/21
مذاکره با آمریکا هیچ فایده ای نداره والسلام ختم کلام
Iran, Islamic Republic of
04:41 - 1397/05/22
با ترامپم مذاکره کنیم یه بهانه دیگه میاره

نتیجش همین ترکیه که در دوران اوباما روابت اقتصادی شون عالی بود اما بعد اینکه ترامپ اومد به بهانه یه کشیش که به گروه تروریستی کمک کرده بود ترکیه رو تحریم کرد

یا همون روسیه که حتی این مدت باهم دیدار داشتن بازم تحریم کرد ترامپی که روسیه اونو به این مقام رسوند
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1397/05/22
در مذاکره با اباما هم شش سال وقت را بیهوده هدر دادیم و سال آخر کار اباما مذاکره به نتیجه رسید الان هم تازه خیلی دیر شده باید فوری در طی یک ماه مذاکره را به سر انجام رساند و گرنه دولت خودمان با افزایش قیمت دلار و سکه و تورم ما را از گشنگی می کشد.
Iran, Islamic Republic of
23:27 - 1397/05/22
وقتی میتونیم حرف ازمذاکره نزنیم که داخل کشور مشکلی نباشه فقط تحریمها نیست که کمرملت ایران راشکسته اختلاسهای داخلی واین فسادهای مالی که اتفاق افتاده وخواهدافتادتاهست وضع بدترمیشه قوه قضاییه ضعیف عمل میکنه واین خیلی مشکل بزرگی هست امیدوارم قاطعانه برخوردشود.
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1397/05/27
ترامپ به.همین.خیال.باش.آنهایی.که.میگویند.زود.بروید.مذاگره.کنیم

آنها.یا.جاهل.هستند.یا.هیچ.چیز.از.سیاست.بلد.نیستند.خیال.
میکنند.ترامپ.راست.میگوید.بیا.مذاگره.کنیم.مکر.به.کره.شمالی
مذاکره.نکردند.چرا.زدندند.زیر.کولشان.چند.سال.با.اوروپا.وآمریکا
مذاکره.کردیم.پس.چه.شد.باز.همین.بد.کولها.زباد.به.آمریکا.دل
نبندید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
کالابرد_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
استیل رگال_فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
بانک کتاب پایتخت_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فرش تارنگ_فوتر