آغاز زیباترین بارش شهابی سال
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
دکتر ولدخانی_3
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
استخدام_2
دکتر ولدخانی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۵۸۲۰۶
۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۳
۱۰۵۹۲
از شامگاه یکشنبه ۲۱ مرداد، شاهد یک بارش شهابی فوق‌العاده زیبا در آسمان خواهیم بود.

باشگاه خبرنگاران جوان: همیشه شهاب باران و زیبایی های آن برای همه افراد جذاب بوده است و برخی از گذشته های دور بر این باور بوده اند که اگر در هنگام تماشای یک ستاره دنباله دار آرزو کنی به آروزهایت می رسی!

هر چند که شاید این مسئله از نظر افراد بسیاری خرافات به نظر برسد اما به هر حال بارش شهابی که امشب در آسمان زخ می دهد یکی از زیباترین پدیده های نجومی است که بسیاری از منجمان، دوست داران نجوم و عکاسی در انتظار تماشا ان و شکار تصاویر زیبا و خارق العاده بارش شهابی برساوشی هستند.

آغاز زیباترین بارش شهابی سال

چرا شهاب باران در آسمان این گونه دیده می شود

دنباله‌دارها در مسیر خود به دور خورشید ذراتی را به جا گذاشته اند، سیاره زمین در حرکت سالیانه خود وقتی به مدار دنباله داری نزدیک می رسد، در اثر برخورد یا ذرات پراکنده ناشی از دنباله دارها، بارش شهابی در آسمان دیده می دهد، ذراتی که بارش‌های شهابی را به وجود می آورند، تقریباً در مسیرهایی موازی با هم و سرعتی یکنواختی به جو ورود پیدا می کنند و شهاب‌های برساوشی که امشب در آسمان دیده می شوند، سرعت 100 کیلومتر بر ثانیه دارند.

عمل سوختن و یونیزه شدن ذرات در ارتفاع ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتری بالتر از سطح زمین اتفاق می‌ افتد و این فاصله برای انسان های روی زمین بسیار زیاد است واما به دلیل خاصیت پرسپکتیو چشم، ساکنان زمین فکر می کنند این شهاب های درخشان از یک نقطه آسمان خارج می‌شوند که در اصطلاح نجوم به این نقطه مجازی کانون بارش می‌گویند.

آغاز زیباترین بارش شهابی سال

در این شب ها بیشترین بارش شهابی سال را خواهید دید

بارش شهابی برساوشی یکی از مشهورترین شهاب باران ها محسوب می شود که همه ساله در روزهای 21 و 22 مردادماه به اوج خود می‌رسد. این بارش شهابی ناشی از بازمانده‌های دنباله‌دار 109/P سویفت تاتل بوده که هر 130 سال یک بار به دور خورشید می‌ چرخد و این بارش زیبا و خیره کننده را در آسمان زمین رقم می زند.

بارش شهابی برساوشی به این دلیل برساوشی نامگذاری شده است که در قدیم اخترشناسان فکر می کردند که کانون این بارش شهابی در صورت فلکی برساوش است.

اما سال ها بعد مشخص شد که کانون اصلی این بارش شهابی در صورت فلکی ذات‌الکرسی و در نزدیکی مرز با صورت فلکی برساوش قرار گرفته است اما با این حال به دلیل اینکه نام‌ها اغلب در ستاره شناسی تغییر نمی‌ کنند، نام این بارش شهابی برساوشی باقی ماند.

علی ابراهیمی سراجی کارشناس نجوم با بیان اینکه شامگاه و بامداد روزهای 21 و 22 مرداد ماه جاری آسمان میزبان بارش‌های شهابی است که در این شب‌ها به دلیل کم‌بودن درخشندگی ماه، رصدگران می‌توانند در مناطق به دور از آلودگی نوری شهرها این پدیده زیبای نجومی را نظاره گر باشند، اظهار کرد:

بارش شهاب سنگ بارش شهابی است که به بارش برساوشی معروف است و از اثر یک دنباله‌داری به نام سوئیت تالت به وجود می ‌آید.

آغاز زیباترین بارش شهابی سال

در هر ساعت 100 شهاب شنگ

وی بیان کرد: بازمانده‌های دنباله‌دار 109/P سویفت تاتل که هر 133 یک بار دور زمین می‌گردد، باعث به وجود آمدن شهاب‌های کوچک می‌شود که باقی مانده این سنگ ریزه‌ها بین 27 تیر تا 30 شهریور به زمین پرتاب می‌شود.

ابراهیمی‌سراجی 27 تیر تا 30 شهریور را اوج اصلی پرتاب این سنگ ریزه‌ها دانست و گفت: توده اصلی این سنگ ریزه‌ها در 22 مرداد اوج می‌گیرد که در بهترین حالت 100 شهاب سنگ به زمین پرتاب می‌شود.

شهاب باران تا کی ادامه داد؟

بر اساس اطلاعاتی که دانشمندان سازمان ناسا منتشر کرده اند، بهترین زمان برای رصد و تماشای بارش شهابی برساوشی چند ساعت پس از گرگ و میش تخمین زده شده است..

ابراهیمی سراجی در باره مدت زمان بارش شهابی برساوشیگفت: این اتفاق یک بازه 12 ساعته است که از ساعت 12و30 شب 21 مزداد آغاز می شود و تا 12 صبح 22 مرداد ادامه دارد که تقریبا 2 الی 4 صبح بیشترین بارش را در آسمان شب نظاره گر خواهیم بود.

بهترین نقاط جهان و ایران برای رصد زیباترین بارش شهابی سال

بارش شهابی برساوشی از شمال و جنوب استوا قابل رویت است و طبق گفته کارشناسان، اواسط عرض جغرافیایی، بهترین مکان برای رصد این پدیده نجومی زیبا و دیدنی است.

ابراهیمی‌سراجی درباره رصد بارش شهابی برساوشی در ایران گفت: اگر تمایل دارید این بارش را ببینید خارج از شهرهای بزرگ و پر جمعیت که آسمان شهر تاریک است می‌توان این بارش را دید.

پدیده های نجومی که شهاب باران امسال را زیباتر کرده است

گفته می‌شود بارش شهابی برساوشی سال 97 از آنجایی که ماه در وضعیت ویژه ای دارد، منحصر به فرد است، در زمان اوج بارش شهابی برساوشی امشال ماه در وضعیت محاق یا تاریک قرار دارد و از این رو این پدیده نجومی به خوبی رویت خواهد شد و فرصتی مناسبی برای عکاسان و منجمان محسوب می شود .

افزون بر این همزمان با بارش شهابی برساوشی امسال سیاره‌ مریخ در حضیض مداری( نزدیک‌ترین فاصله با زمین) قرار دارد و این سیاره به رنگ سرخ در آسمان دیده می شود و تا حدود ساعت چهار بامداد روز ۲۲ مرداد می توان ان را در پس تماشای شهاب باران به زیبایی دید .

برای به دست آوردن بهترین تصاویر از این رویداد نجومی فوق العاده به دوربین DSLR نیاز دارید. درمکان مورد نظر خود که حتماً باید آلودگی هوا درآنجا کم باشد مستقر شوید و وسایل لازم ازجمله مواد غذایی، شارژر، آب آشامیدنی و جعبه کمک‌های اولیه همراه خود داشته باشید.

آغاز زیباترین بارش شهابی سال

چگونه از شهاب باران امشب و فردا شب عکسبرداری کنیم؟

عکاسان حرفه‌ای برای تولید تصاویری زیبا و ارزشمند به بیابان‌ها و دشت‌ها می‌روند که از شهر‌ها فاصله زیادی داشته باشد؛ روشنایی چراغ خانه و خیابان‌ها درشهر‌ها می‌تواند سبب مخدوش شدن کیفیت عکس گرفته شده شود.

دوربین خود را برروی سه پایه محکم کنید، زیرا کوچکترین لرزش می‌تواند تمامی زحمت‌های شما را بی نتیجه کند.

برای گرفتن تصاویر از یک کابل آزاد شاتر یا تایمر اتومات استفاده کنید. دراین صورت می‌توانید با سرعت بالا به عکاسی از مسیر حرکت شهاب و به ویژه دُم آن بپردازید و نوعی تصویر ۳۶۰ درجه از چرخش شهاب‌ها به دست آورید.

برخی از دوربین‌های پیشرفته این امکان را به کاربر می‌دهند که کنترل و تنظیم شاتر را به وسیله گوشی تلفن همراه هوشمند انجام دهند.

استفاده از تایمر خودکار این امکان را به کاربر می‌دهد که تصاویری سریع و پشت سر هم دیگر از بارش شهابی تهیه کند.

برای به دست آوردن تصویری فوق العاده زیبا به لنز زاویه‌ای بزرگ نیاز دارید که برای عکس برداری از ستاره‌ها و گستره فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آغاز زیباترین بارش شهابی سال

این لنز به کاربر امکان می‌دهد بدون نیاز به حرکت دادن دوربین، کل مسیر شهاب سنگ را رصد و از آن عکس برداری انجام دهد.

عکس برداری درشب نیازبه باز گذاشتن شاتر دوربین برای مدت زمان طولانی دارد و به این ترتیب می‌توانید مسیر‌های ستاره‌ای را ثبت کنید.

همزمان با چرخش کره زمین به نظر می‌رسد که شهاب‌ها نیز درحال دگرگون کردن مسیرشان هستند و اگر شاتر دوربین به اندازه کافی باز باشد می‌توانید حرکت آن‌ها را به خوبی ثبت کنید.

استفاده از نرم افزارهای برخط مانند SkySafari می تواند به شما درخصوص آسمان، صورت های فلکی و پدیده های نجومی اطلاعات مفید دهد.

اگر می خواهید با استفاده از گوشی تلفن همراه به عکاسی از بارش شهابی بپردازید، برروی گوشی های دارای سیستم عامل ای او اس، نرم افزاری به نام Camera NightCap وجود دارد که به شما اجازه تصویر برداری با کیفیت بالا از این پدیده را می دهد.

درگوشی های دارای سیستم عامل اندروید نیز می توانید با انجام تنظیمات مخصوص نوردهی و نیز کند کردن سرعت گرفتن عکس تصاویر زیبایی از بارش شهابی داشته باشید.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:35 - 1397/06/08
خوب چیزی تو آسمون نبود شایدم بود ولی من ندیدم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
انجمن پرستاری ایران_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
انجمن پرستاری ایران_3
انجمن پرستاری ایران_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_2
انجمن پرستاری ایران_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک فرشته_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
کیان برنا_فوتر