قاچاق بنزین چقدر سود دارد؟
۷۶۰۴۰۰
۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۷
۴۴۲۴
این روزها همه مسئولین نگران افزایش میزان مصرف بنزین در کشور هستند و بر این باورند، مصرف روزانه بنزین در کشور روند صعودی داشته است. با توجه به اینکه ایران دومین کشور عرضه کننده بنزین ارزان بعد از ونزوئلاست، بنابراین با افزایش قیمت دلار، قاچاق بنزین به کشورهای همسایه از سود بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده است.

تابناک: این روزها همه مسئولین نگران افزایش میزان مصرف بنزین در کشور هستند و بر این باورند مصرف روزانه بنزین در کشور روند صعودی داشته است.

با توجه به اینکه ایران دومین کشور عرضه کننده بنزین ارزان بعد از ونزوئلاست، بنابراین با افزایش قیمت دلار، قاچاق بنزین به کشورهای همسایه از سود بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده است. احتمالاً طبق گفته رئیس فراکسیون کارگری مجلس، بخشی از آمار مصرف سوخت، بوی قاچاق می دهد.

در سال های اخیر و به ویژه پس از برچیده شدن کارت های سوخت، مصرف بنزین روند صعودی به خود گرفته و همین موضوع باعث ایجاد نگرانی هایی در میان مسئولین شده است؛

نگرانی ها از این بابت که بخشی از بنزین مصرفی کشور وارداتی است و با ادامه این روند مصرفی، دولت مجبور است در شرایط جنگ اقتصادی و کمبود منابع ارزی، دلارهای بیشتری را جهت واردات این ماده سوختی هزینه کند.

به تازگی رئیس فراکسیون کارگری طی مصاحبه ای اعلام کرد، بخشی از مصرف سوخت در کشور، بوی قاچاق می دهد. علیرضا محجوب در مصاحبه خود با یکی از خبرگزاری ها در 22 مرداد 1397 بیان کرد: مصرف فعلی بنزین کمی شگفت انگیز است و بوی قاچاق و خروج از مرزها را می دهد.

درست دو روز پس از مصاحبه رئیس فراکسیون کارگری، یعنی در 24 مرداد 1397 خبری مبنی بر کشف 15 هزار و 245 لیتر سوخت قاچاق به ارزش 257 میلیون و 148 هزار ریال در مرزهای خراسان رضوی در رسانه ها منتشر شد.

با توجه به دو خبر فوق، این پرسش مطرح می شود که قاچاق بنزین به کشورهای همسایه چقدر سود دارد؟

با توجه به اطلاعات موجود در سایت globalpetrolprices قیمت بنزین هم اکنون در ایران 0.29 دلار بیان شده است. با این قیمت بنزین، ایران بعد از ونزوئلا دومین کشور عرضه کننده ارزان ترین بنزین در دنیاست. قیمت بنزین به دلار در ایران و کشورهای همسایه (به جز ارمنستان) را در نمودار زیر می بینید.

قاچاق بنزین چقدر سود دارد؟

حالا اگر فرض کنیم، بهای دلار در بازار آزاد ایران حدود 10 هزار تومان باشد، آن گاه تفاوت قیمت هر لیتر بنزین در ایران با کشورهای همسایه به صورت نمودار زیر خواهد بود. همان گونه که ملاحظه می شود، تفاوت قیمت هر لیتر بنزین ایران در کمترین حالت ممکن با کویت 600 تومان و در بیشترین حالت ممکن با ترکیه 7500 تومان است که این همان سود نهفته در قاچاق بنزین است.

قاچاق بنزین چقدر سود دارد؟

هم اکنون دولتمردان برای مقابله با قاچاق بنزین و مصرف بی رویه آن دو راه حل پیش روی دارند: نخست اینکه قیمت بنزین را افزایش دهند و به سطح جهانی برسانند و دومین آنکه کارت های سوخت را جهت مدیریت مصرف یک بار دیگر به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند.

در این میان، ونزوئلا که ارزان ترین بنزین را در سطح جهان عرضه می کند، به تازگی تصمیم گرفته است که راه حل اول را برای جلوگیری از قاچاق سوخت به کشورهای همسایه خود به اجرا درآورد.

نیکولاس مادرو، رئیس جمهور ونزوئلا در یک سخنرانی تلویزیونی در 23 مرداد 1397 گفت: باید قیمت بنزین یارانه ای داخلی را به سطح بین المللی افزایش دهیم تا از میلیاردها دلار ضرر سالانه قاچاق سوخت به کلمبیا و کارائیب جلوگیری شود.

اما ایران هم اکنون نمی تواند در اوضاع کنونی راهکار اول را اجرا کند، چون با افزایش بهای بنزین، قیمت بیشتر محصولات نیز افزایش می یابد و جامعه کشش افزایش قیمت دوباره کالاها را نخواهد داشت.

بنابراین، احتمالاً با افزایش قیمت بنزین در ونزوئلا، ایران به کشوری تبدیل خواهد شد که ارزان ترین بنزین در سطح جهان را عرضه خواهد کرد و باید دولتمردان راه حل دوم را جهت جلوگیری از قاچاق بنزین انتخاب کنند.

به نظر در وضعیت کنونی، بازگشت کارت های سوخت و سهمیه بندی منطقی تر و کم هزینه تر باشد. البته در پاییز سال گذشته، مجلس قانون استفاده دوباره از کارت های سوخت را تصویب کرد؛ اما تاکنون این قانون به اجرا درنیامده که به نظر می رسد، با شرایط کنونی کشور باید مسئولین هر چه زودتر این قانون را اجرا کنند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Netherlands
02:51 - 1397/05/27
خب دیگه کم کم به لحظات ملکوتیه گرانیه دوباره بنزین با بهانه ی جدید که دولت بتونه از جیب مردم برا خودشو دوستاش پول جورکنه تا اختلاس گرانه عزیز ب زحمت نیوفتند،،،نزدیک میشویم...التماس دعا
Iran, Islamic Republic of
03:12 - 1397/05/27
دلار 10000 تومن شده نگران نشدن مسواین حالا واسه بنزین نگران شدن!!!
Iran, Islamic Republic of
03:42 - 1397/05/27
مقدمه چینی میکنین تا بنزین رو گرون کنین
Iran, Islamic Republic of
05:29 - 1397/05/27
بنزین گرون کنید. صبر مردم دیگه تموم میشه...خود دانید
Iran, Islamic Republic of
05:55 - 1397/05/27
کرم نریزیدمیخواهیدبنزین رامثل بقیه اجناس گرون کنیددیگرشرورنگیددست نون روشده هی قاچاق فاچاق می کنید
France
06:07 - 1397/05/27
ما نمی دونیم چرا دولت فقط میگه بنزین تو ترکیه ۷۵۰۰عرضه میشه آقای وزیر نفت آیا حقوق کارمندان و کارگران متناسب با قیمت سوخت در ترکیه است؟ امثال تو همه چی رو یک طرفه به نفع خودشون می بینند. اگر حقوق کارمند و کارگر شد ۲۰۰۰۰۰۰۰میلیون و تورم شد صفر درصد .تو هم بنزین رو ده هزار تو من بفروش.
Iran, Islamic Republic of
06:44 - 1397/05/27
هم زمان کارت سوخت هم در زمان گرانی بنزین سوخت قاچاق میشده ،نظارت دقیق میخواهد .
Iran, Islamic Republic of
06:54 - 1397/05/27
مجلس بوی قاچاق را حس میکند
اما آتش و دود گرانی و گرسنگی مردم
را نمی بیند !!!
تا هدف چه باشد
نماینده خودش سیر باشه کافیه
Iran, Islamic Republic of
07:05 - 1397/05/27
ارزانترین بنزین نیست بی ارزش ترین پول جهان رو داریم دلار رو بکنید 2000 تومن همه چیز ارزون شه دیگه قاچاق هم نداریم .
Iran, Islamic Republic of
07:53 - 1397/05/27
اخه مگه نمی توانین مرزهاراببندیدتاازقاچاق جلوگیری شود وشناسایی کنیدازمرزی که قاچاق میشودشماکه دم ازنظام مستحکم میزنیدیعنی نمی توانید.....متاسفم .....ویاهم دولت با این پیام طبل گران شدن بنزین رامیزند.....
پاسخ ها
پاداد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
دل سوزان ملت اگه کسی کار خوبی دارد مرز دارد سمت قچا برود کار نیست مردم مجبورند به هر دری بزنند....................................؟
Iran, Islamic Republic of
07:53 - 1397/05/27
یه مشت مسولین بی سوادداریم که هیچی بارشون نیست شماتوقع چی داری ازیه مشت ببو؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
07:57 - 1397/05/27
حقوقمون به دلار چقدر میشه?
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1397/05/27
هر وقت این حرفها را می زنند می خواهند ذهن مردم را آماده گران کردن بنزین کنند.
Iran, Islamic Republic of
08:01 - 1397/05/27
اگه قیمت بنزین دربرابرباکشورهای که ذکرشده ارزانتراست پس چراان کشورهااقتصادشان راازمابهترمدیریت میکنندومردمشان سیرندوهیچ احتراضی ندارندنمیدانم بخداشایدمدیریتتان خیلی ضعیف است.وباگران کردن بنزین بازهمه چیزافزایش پیدامیکند وفشاربه مردم ضعیف میایدواحتراضهابازشروع میشود...
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1397/05/27
خب با دلار ۱۰۰۰۰ تومانی حقوق ما کارگرها ماهان یک میلیون تومان معادل ۱۰۰ دلار می شود آیا حقوق آنها هم ماهانه ۱۰۰ دلار است فقط بنزین در نظر می گیری خب بنزین گران کن خب حقوق مان را هم برابر خارجی ها حساب کن آنها ماهان ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار می گیرند
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1397/05/27
تو کشور ما یک نفر میسازه یکی دیگه هم میاد خراب میکنه
کارت سوخت تو این کشور که کنار همسایه های گرگ مفت خور افتاده واجب بود
کار به این قشنگی که با کلی هزینه انجام شده بود را بی خودی کنار گذاشتند.
Netherlands
12:02 - 1397/05/28
درود بر مامورین انتظامی چون فقط نگاه میکنن دولت فقط بیاد
ن تا کارخونه بزرگ در شهر های مرزی ایجاد کنه قاچاق سوخت جمع میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج