«نه» علی لاریجانی به انتخابات سال ۱۴۰۰
۷۶۰۴۵۸
۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶
۴۲۵۲ 
برخی علی لاریجانی را گزینه مطلوب برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ می‌دانند و اگر لاریجانی اعلام کاندیداتوری کند، احتمالا مهم‌ترین مساله آن است که اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان از او حمایت خواهند کرد یا خیر.

روزنامه آرمان: برخی علی لاریجانی را گزینه مطلوب برای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 می‌دانند و اگر لاریجانی اعلام کاندیداتوری کند، احتمالا مهم‌ترین مساله آن است که اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان از او حمایت خواهند کرد یا خیر.

درباره این موضوع باید به چند نکته توجه داشت چرا که لاریجانی با عملکرد خود در دهه اخیر به ویژه در چهار سال گذشته، عملا خود را در کنار حسن روحانی و پشت سر مرحوم آیت‌ا... هاشمی به عنوان یکی از تصمیم‌سازان جریان اعتدالگرایی مطرح کرده است. اما شواهد تا امروز گویای آن است که علی لاریجانی کاندیدای ریاست جمهوری 1400 نمی‌شود. این موضوع را کاظم جلالی نماینده نزدیک به لاریجانی بیان کرد.

البته آنچه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس مطرح کرد خبر جدیدی نبود چرا که پیش از او عبدا... ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفته بود: علی لاریجانی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 پشیمان شده و سال آینده مانند گذشته نامزد انتخابات مجلس خواهد شد.

او با بیان اینکه «انتخابات 1400 خیلی دوقطبی‌‌تر از انتخابات 96 خواهد بود»، گفت: «اینکه نامزد اصلاح‌طلبان و اصولگرایان چه کسی باشد بحث دیگری است. اما اتفاقات انتخابات هیات‌رئیسه مجلس نشان داد که آقای لاریجانی حتی برای ریاست مجلس که حساسیت کمتری نسبت به ریاست‌جمهوری دارد، نیازمند رأی تندروهاست.

به‌عبارت‌دیگر او نیازمند رأی کسانی است که در سال‌های اخیر آن جریان‌ را محکوم می‌کرده؛ یعنی جبهه پایداری و طرفداران آقای احمدی‌نژاد.» جلالی مطرح کرد: بحث‌های انتخابات و مسائل مربوط به آن حاشیه‌ای است و باید تلاش کنیم کشور را از بحران نجات دهیم. ضمن اینکه من معتقدم مسئولان عالی‌رتبه کشور هم دغدغه شرکت در انتخابات را ندارند و بیشتر تلاش می‌کنند کشور را از توطئه‌ای که دشمن طراحی کرده نجات دهند.

سرنوشت استیضاح‌ها؟

کاظم جلالی همچنین در خصوص گمانه‌زنی‌های مطرح شده در مورد اقدامات لاریجانی برای انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری و عملکرد او در روز استیضاح ربیعی، اظهار داشت: این فرضیه‌ها درخصوص کاندیدشدن علی لاریجانی برای انتخابات غلط است.

وی افزود: اگر استیضاح در مسیر خود و در کمیسیون به‌موقع مطرح می‌شد، این اتفاقات رخ نمی‌داد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: کمیسیون می‌توانست استیضاح را چند هفته طول بدهد و کسی نمی‌توانست بپرسد چرا، اما هیات‌رئیسه می‌تواند از کمیسیون بخواهد چرا موضوع را در دستور قرار نمی‌دهید؟ کمیسیون اجتماعی نسبت به این امر اقدام نکردند و از طرفی هم استیضاح‌کنندگان مطالبه داشتند و هیات‌رئیسه هم مکلف بود استیضاح را در دستور قرار دهد.

جلالی با بیان اینکه درخصوص وزرای دیگر هم همین روال پیش می‌رود، گفت: کمیسیون‌ها در خصوص استیضاح وزرای دیگر مختار هستند روال یادشده را طی کنند و استیضاح‌ها را معطل کنند. نماینده مردم تهران تاکید کرد: بحث‌های انتخابات و مسائل مربوط به آن بحث‌های حاشیه‌ای است و باید تلاش کنیم کشور را از بحران نجات دهیم.

ضمن اینکه من معتقدم مسئولان عالیرتبه کشور هم دغدغه شرکت در انتخابات را ندارند و بیشتر تلاش می‌کنند کشور را از توطئه‌ای که دشمن طراحی کرده نجات دهند. وی با اشاره به روز استیضاح و رفتار نمایندگان در صحن علنی یادآور شد: در مجموع روز استیضاح روز تلخی برای مردم بود، همه باید به سمت اخلاق حرکت کنند و در پی معیارهای کارآمدی باشند و نباید به مسائل شخصی افراد به هر دلیل وارد شویم.

علاوه بر این شورای نگهبان و شخص آقای کدخدایی هم توضیح دادند که درخصوص این رفتارها تذکرات لازم داده شده، اما شورای نظارت بر رفتار نمایندگان هم باید کاملا مساله را بررسی کند و نتایج لازم را بگیرد. رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در پایان گفت: مدعی‌العموم هم باید به این بحث ورود کند و از افرادی که در روز استیضاح تهمت زدند و ادعاهایی را مطرح کردند سند و مدرک بخواهد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1397/05/27
ازحالا به بفکر 1400 هستندخدا بخیرکنه
پاسخ ها
AAAAA
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
این مرفهین ول کن ایران نیستن نام برده را مرفهین دیگر با التماس رئیس جمهور خواهند کرد فردا که به بن بست خورد میگوید مردم مرا به زور رئیس جمهور کردن حال نمیدانم از دید اینها ۱۰ درصد مرفهین تمام مردم هستن.
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1397/05/27
یه میلیون شاید کمتر بیشتر رای نمیده.
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1397/05/27
ما از جناب آقای لاریجانی عاجزانه میخواهیم
که قبول کنند و همچون گذشته خود و برادرانش
و تمام اقوام دور و نزدیکش مردم را همچون گذشته ' سرپرستی کنند
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1397/05/27
اصلا ببینن ۱۴۰۰ هستن که دارن رویا میچینن با این وضع مملکت داریشون
United States
10:10 - 1397/05/27
توروخدا بیا..الان فقط همین یه پست روخالی داریم.....
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1397/05/27
خودش میدونه کسی تو ایران به این رای نمیدهد چون همشهریای خودش قبولش ندارند اگر داشتن از قم کاندید نمیشد هیچوقت نمیاد خودشو خراب کنه زرنگتر از این حرفاس
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1397/05/27
در مجلس چه خیری برای مردم داشت .......
Canada
10:58 - 1397/05/27
ایشون زرنگ تر ازاین هست که نفهمد رئیس جمهور در این مملکت هیچ اختیاری ندارد پس چرا خودش را بازیچه کند تاپایان مجلس شغلی برای خودش تصویب میکندویا درشورای مصلحت نظام خواهد ماند
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1397/05/27
تورو خدا بیا کاندید شو ....
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1397/05/27
میگم آقای لاریجانی دیگه برادر نداری برای این سمت اگه ناتنی هم باشه اشکالی ندارد یه کاریش بکن .!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1397/05/27
رئیس مجلس بوده چه گلی زده به سرملت...که ربیس جمهوربشه بزنه.....بس کنید بابا.....تکراری فقط
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1397/05/27
چون میداند با رای مردم نمی تواند وارد مجلس شود خودش را کوچک نمیکند ، الاآن هم که رئیس مجلس شده از طرف نمایندگان رای نیاورده ایشان سفارشی هستند همه هم می دانند این چند تا برادر اگر بخواهند در رای گیری شرکت کنند جمعاً یک میلیون هم رای نخواهند آورد
Iran, Islamic Republic of
16:46 - 1397/05/27
لاریجانی درسال 1400دیگه نه تو مجلس خواهد بود ونه در انتخابات رای خواهد آورد. تاریخ مصرف او درحال اتمامه.
Iran, Islamic Republic of
23:41 - 1397/05/27
آقای لاریجانی بعد از این مجلس باید به فکر یه کاری دیگه برای خودش باشه دیگه کسی به او رای نخواهد داد ما یکی میخواهیم که صد در صد ولایتی باشد چون واقعا ولی فقبه ای داریم که بیدار است از لار فارس هستم
United Kingdom
09:11 - 1397/05/28
لاریجانی خود را فدای روحانی کرد
Iran, Islamic Republic of
18:07 - 1397/05/30
هرکی میاد آدم باشه مومن باشه وجدان داشته باشه توانا باشه تازه گروه کاردان و جوان هم داشته باشه دلارو بکنه 3000 تومن!وایییییی خداااااااااااااا آمییییییییییییییننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج