حال بازار مسکن چطور است؟
۷۶۰۸۴۱
۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۱
۹۶۵۵
دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: در تیرماه امسال بیشترین استقبال خریداران مسکن از واحدهای مسکونی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی بوده است.

خبرگزاری مهر: دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گزارش تحلیلی تحولات بازار مسکن شهر تهران در تیرماه سال ۹۷ را منتشر کرد.

براساس این گزارش در تیرماه امسال متوسط یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی آپارتمانی معامله شده ۶ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان بود که نسبت به خرداد ماه ۷.۷ درصد و نسبت به تیرماه سال گذشته ۵۳.۹ درصد افزایش داشته است.

همچنین منطقه یک تهران با دارا بودن میانگین ۱۵ میلیون تومان به ازای هر متر مربع گران ترین منطقه پایتخت و منطقه ۱۸ با متوسط قیمت ۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان کمترین قیمت در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران داشت ضمن اینکه بیشترین افزایش قیمت به منطقه ۵ تهران با رشد ۷۱.۵ درصدی قیمت در تیرماه امسال نسبت به تیرماه سال گذشته اختصاص داشته است.

از سوی دیگر مناطق یک تا شش پایتخت، قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در آنها از متوسط قیمت شهر تهران بالاتر رفته است.

براساس گزارش منتشره از سوی وزارت راه و شهرسازی در تیرماه امسال ۱۳ هزار و ۷۹۶ واحد معامله شد که نسبت به ماه خرداد سال جاری ۹.۳ درصد و نسبت به تیرماه سال گذشته ۶.۴ درصد در حجم معاملات کاهش داشته است. در این میان منطقه ۵ پایتخت با ۱۵۸۷ فقره معامله مسکن و داشتن سهم ۱۳.۵ درصدی بیشترین تعداد معاملات واحد مسکونی را به خود اختصاص داد و منطقه ۱۹ با ۷۸ فقره معامله معادل ۰.۷ درصد کمترین تعداد معاملات در تهران را کسب کرد.

به نظر می رسد این میزان کاهش تعداد معاملات هم نسبت به ماه های قبل از آن و هم نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان دهنده بازگشت مجدد رکود به بازار مسکن پس از یک دوره رونق نسبی حدودا ۵ ماهه در معاملات مسکن است.

یکی دیگر از موارد ذکر شده در گزارش وزارت راه و شهرسازی، اختصاص بیشترین سهم معاملات واحدهای مسکونی به واحدهای کمتر از ۵ سال با ۳۸.۷ درصد و کمترین معاملات به واحدهای بالای ۲۰ سال با ۱۲ درصد بوده است. ضمن اینکه ۵۸ درصد از معاملات واحدهای مسکونی به خانه های با عمر زیر ۱۰ سال در تیرماه امسال تعلق داشت.

اگرچه کمترین تعداد معاملات را واحدهای زیر ۲۰ سال به خود اختصاص دادند اما معاملات این نوع واحدهای مسکونی در تیرماه امسال نسبت به سال گذشته ۱۵.۷ درصد رشد داشته است که نشان می دهد بیشترین اقبال به واحدهای فرسوده از سوی مخاطبان و مشتریان مسکن انجام شده است.

براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی پرمخاطب ترین واحدهای مسکونی در تیرماه امسال خانه های واقع در بازه قیمتی ۳ تا ۴ میلیون تومان با ۱۵.۲ درصد بوده و کمترین میزان استقبال از واحدهای زیر دو میلیون تومان با یک درصد فراوانی مواجه شده است.

این گزارش می افزاید فراوانی معاملات واحدهای مسکونی واقع در بازه قیمتی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی با داشتن ۹.۹ درصد از کل معاملات نشان دهنده کاهش قدرت خرید خانوارها بوده و بر این اساس واحدهای باارزش ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان با سهم ۹.۷ درصدی در جایگاه بعدی قرار می گیرد.

این در حالی است که در تیرماه امسال نسبت به تیرماه سال گذشته خرید واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۶۰۰ میلیون تومان ۲۹.۴ درصد کاهش داشته است.

گفتنی است در چهارماهه نخست امسال بیشترین تعداد خرید و فروش مسکن به اردیبهشت با ۱۵ هزار و ۲۰۹ فقره معامله اختصاص دارد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:21 - 1397/05/27
بدکی نیست .ی کوچولو گرمازده شده بود و اسهال و دل درد شدید گرفته بود خاکشیر بهش دادیم بهتر شده و فعلا در حال استراحته ،شما چطوری شنیدم حالت کمی دگرگون شده بود و با اختلاس500میلیارد تومن بهبودی نسبی حاصل شده
Iran, Islamic Republic of
23:28 - 1397/05/27
قرار بود برای اقشار کم درآمد خانه اجتماعی درست کنند حتی یک خانه هم افتتاح نکردن فقط بلدند به دولتهای قبلی که مسکن مهر ساخته ایراد بگیرند اگر یک درصد از انرژی برجام برای ساخت مسکن برای قشر کم درآمد میگذاشتن و تلاش می کرد وضعیت اینگونه نبود
Iran, Islamic Republic of
23:40 - 1397/05/27
گند زده شده تو همه بازارها ،سريعتر سود بانكي رو ببريد بالا تا بدتر نشده
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1397/05/27
بنا بر مشاهدات عینی برنامه ریزی اقتصادی مسکن و راه و شهرسازی چنان می نماید که دچار بیماری مزمن به اسهال خونی که هیچ بهبودی در مشاهدات عینی و حقیقی وجود ندارد و اگر حال و احوال آن را درست و از در دلسوزی بپرسید هیچگونه علائم حیاتی را در آن نمی بینید، از طرفی هم میشود گفت که ویروس این بیماری از رده های همتراز یا بالاتر بر او اثر داشته و همینطور ویروس وبا وار مسری و غیر قابل درمان است اول اینکه اراده ای در کار نیست دوم اینکه در یکی دستگاه ممکن نیست یک قسمتش آن فعال و مابقی غیرفعال و یا مدیران برای شخص خود کار کنند و توجهی به چرخه سیستم نداشته باشند، علاوه بر اراده یک عمل انقلابی نیز بایستی مکمل آن باشد و به هیچ شخص یا شخصیت حقیقی و حقوقی و هیچ ارتباطی را مد نظر قرار نداده و به فکر ملی آن چاره اندیشی کنند که بنظر می رسد اینگونه موردی فعلاً موجود نمی باشد و باید به دست تقدیر سپرد و توکل کرد،
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1397/05/28
حال مسکن چطوره ؟عا…………لی
حال ما چطوره ؟عا………………لی
حال ژن خوبا دزدای بیت المال دروغگوهای مسعول بیسوادان دکتر نما کلیدسازان بینوا چطوره ؟ عال……………ی
حال مردم چطوره ؟ ؟!؟!؟!؟!؟!!
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1397/05/28
با این اوضاع جوانی که تازه شروع کرده قلکشو با دسترنجش پر کنه صد سال دیگه نمیتونه خونه بخره وقتی قیمت خرید آلونک صحبت از میلیارده آیندش مشخصه رکود در انتظارشه
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1397/05/28
وقتی خود وزیر راه انبوه سازه اگه خونه گرون شه کی سرمایه اش می ره بالا
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1397/05/28
دولت روحانی بعد از 5 سال می خواست طرح بافت فرسوده را اجرا کند تورم 300% شد آنگاه به احمدی نژاد که چند میلیون مسکن مهر ساخت توهین می کردن این چوب خداست که بر سر دزدان فرود می آید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج