دلایل بی‌میلی ایران به مذاکره با ترامپ
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۷۶۰۹۳۰
۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۵
۵۰۸۹
نشریه آمریکایی نشنال‌اینترست در گزارشی در رابطه با چرایی بی‌میلی ایران به مذاکره با دولت ترامپ نوشت: اگرچه پاسخ رسمی ایران با توجه به برخی درخواست‌ها مبنی‌بر پذیرش مذاکره با آمریکا یک «نه» واضح بوده است، اما رهبر ایران بیش از آنکه به شخصیت و رفتار‌های ترامپ اهمیت دهد نگرانی خود را از سیاست‌های خصمانه آمریکا در قبال ایران اعلام کرده است.

روزنامه دنیای‌اقتصاد: نشریه آمریکایی نشنال‌اینترست در گزارشی در رابطه با چرایی بی‌میلی ایران به مذاکره با دولت ترامپ نوشت: اگرچه پاسخ رسمی ایران با توجه به برخی درخواست‌ها مبنی‌بر پذیرش مذاکره با آمریکا یک «نه» واضح بوده است، اما رهبر ایران بیش از آنکه به شخصیت و رفتارهای ترامپ اهمیت دهد نگرانی خود را از سیاست‌های خصمانه آمریکا در قبال ایران اعلام کرده ‌است.

در سال ۲۰۱۵ نیز زمانی که رهبری ایران به دولت روحانی مجوز مذاکره را داد بی‌‌اعتمادی خود را نسبت به آمریکا اعلام می‌کرد. آیت‌الله خامنه‌ای همواره در برخی از سخنرانی‌های خود نسبت به سابقه طولانی مدت آمریکا در بدعهدی هشدار داده است. این موضع‌گیری در واقع ناشی از تلاش دولت جورج دبلیو‌بوش برای برهم زدن توافق هسته‌ای میان ایران و تروئیکای اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) می‌شود.

دلایل بی‌میلی ایران به مذاکره با ترامپ

مواضع رهبری ایران نشان می‌داد که او از ابتدا تا چه اندازه نسبت به مذاکره با آمریکا و دستیابی به یک توافق بلندمدت بدبین است. رهبری ایران به این موضوع آگاه است که دستیابی به یک توافق با ترامپ نیز نمی‌تواند به مشکلات با آمریکا پایان دهد. درصورتی‌که حتی ایران با ترامپ به یک توافق دست یابد به‌ویژه اگر این توافق به مانند سندی باشد که میان کیم و ترامپ امضا شد در آن صورت دو طرف با عدم حمایت قانونگذاران خود چه در کنگره و چه در مجلس شورای اسلامی مواجه خواهند بود.

هیچ تضمینی وجود ندارد که این توافق ازسوی طیف‌های سیاسی آمریکا مورد موافقت قرار بگیرد. اینکه حتی ممکن است رئیس‌جمهوری آتی آمریکا نیز همان رفتاری را که ترامپ با برجام داشت، انجام دهد؛ چراکه این توافق می‌تواند به منزله یک پیروزی سیاست‌خارجی و میراث او دراین زمینه تلقی شود و این خود دلیل دیگری برای آن است تا رئیس‌جمهوری آتی به‌دنبال لغو توافق با ایران باشد. با اثبات این احتمالات برای ایران به‌نظر نمی‌رسد که رهبری ایران مجوز آغاز مذاکرات با آمریکا را به دولت بدهد و این از نتایج رفتارهای کوته‌بینانه ترامپ است.

ازسوی دیگر ایران قادر خواهد بود تا چند سال دیگر در برابر دور جدید تحریم‌ها مقاومت کند. با وجود کاهش ارزش ریال که در واقع تا حدودی واکنش به خروج آمریکا از برجام بود، اقتصاد ایران اکنون در شرایط بحرانی به‌سر نمی‌برد؛ چراکه با توجه به فقدان یک ائتلاف بین‌المللی برای همراهی با تحریم‌های آمریکا، ایران همچنان قادر خواهد بود تا کالاهای اساسی موردنیاز خود را از بازارهای جهانی وارد کند و تجارت خود را با شرکت‌های متوسط و اروپایی و شرق آسیا که ارتباط مالی ناچیزی با آمریکا دارند ادامه دهد.

هدف اعلام شده ازسوی دولت ترامپ برای متوقف ساختن صادرات نفت ایران نیز بعید است که عملی شود حتی با وجود اینکه به‌تازگی صادرات نفت ایران با کاهش روبه‌رو بوده است. به‌علاوه ارزیابی می‌شود که ارزش ذخایر طلا و ارز خارجی ایران اکنون بیش از ۱۳۲ میلیارد دلار باشد که زمان دو یا سه ساله را به ایران برای ادامه این وضعیت حتی بدون فروش یک بشکه نفت می‌دهد.

از همین رو صادرات ایران در سال ۲۰۱۶ بالغ‌بر ۵۴ میلیارد دلار بوده است. بنابراین بسیار بعید است که ترامپ بتواند تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ ایران را به زانو درآورد.

ایرانی‌ها نیز به‌خوبی از این موضوع آگاه هستند که تسلیم شدن در برابر فشارهای ترامپ پیش از انتخابات آتی می‌تواند حمایت‌های سیاسی موردنیاز او را در داخل ایجاد کند. ایرانی‌ها شانس خود را بر شکست ترامپ در انتخابات آتی قرار داده‌اند. اگر ترامپ یکبار دیگر در انتخابات آمریکا پیروز شود باید تا ژوئن ۲۰۲۱ و انتخاب رئیس‌جمهوری جدید ایران منتظر بماند.

تحریم‌های فلج‌کننده نیز به‌نظر نمی‌رسد بتواند رفتارهای ایران را در راستای سیاست‌های منطقه‌ای و منافع آمریکا قرار دهد؛ بلکه برخلاف تصور این تحریم‌ها می‌تواند با واکنش‌های شدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواجه شود. نباید فراموش کرد که ورود ایران به بحران سوریه درست در زمانی انجام شد که تحریم‌های شدید باراک اوباما علیه ایران اعمال شده بودند.

احتمال اینکه قمار ترامپ در برابر ایران به نتیجه برسد بسیار اندک است، البته شاید خود او نیز این موضوع را درک کرده باشد. او یکی از موفق‌ترین دستاوردهای دیپلماسی در چند دهه اخیر را از بین برد تا آن را با یک سیاست‌ خصمانه و تغییر رژیم در ایران جایگزین کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1397/05/28
بمیره ترامپ
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
خودتم باهاش بمیری بد نیست
کارمند
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
خودت برو بمیر تواین مملکت یه مشت دزد جمع شدید
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1397/05/28
زنده باد رهبر دلسوز ومردمی ایران!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1397/05/28
اخه حرفی واس گفتن ندارن ...واس چی با میل باشن ؟!
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1397/05/28
اتفاقا بسیاری از مسئولین میل شدید برای مذاکره با آمریکا دارند اما بسیاری هم معتقدند اگر روابط ایران با آمریکا خوب شود دیگر دشمنی وجود ندارد تا همه ی تقصیرها و مشکلات را به گردنش بیندازند
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1397/05/28
تف به غیرت نداشته یه مشت وطن فروش که از حیوونی مثل ترامپ دفاع میکنن و مقابل هموطن خودشون قرار میگیرند
Iran, Islamic Republic of
00:04 - 1397/06/17
وقتی ما چند نفر نمی توانیم مثل انسان های متمدن با هم حرف بزنیم و نظر خودمان را بدون فحش دادن بگیم چه انتظاری از مسعولین هست مگر مسعولین از مریخ میایند از بین همین مردم هستند که تاب نظر مخالف را ندارند ما اگر هم انتقادی داریم باید موادبانه حرف بزنیم من به عنوان کسی که سالها در جنگ بوده ام و در چند عملیات حضور داشته ام اهمیت موشک را می دانم واگر خودم از گرسنگی بمیرم دلم نمی‌خواهد یک قدم عقب نشینی شود ولی با کسی که مخالف من هست هم حق می‌دهم او هم نگرانی خودش را دارد پس همدیگر را درک کنیم و با ادب باشیم. یا حق
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
استیل رگال_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کالابرد_فوتر