فاطمه هاشمی: استخوان مردم زیر بار گرانی خرد شد
۷۶۰۹۴۶
۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۱
۱۳۴۵۲ 
فاطمه هاشمی می گوید: مردمی که در فقر مطلق زندگی می‌کنند و از مسئولان انتظار رسیدگی دارند و در عین حال مشاهده می‌کنند که مسئولان همواره با یکدیگر اختلاف دارند چگونه می‌توانند به آنها اعتماد کنند. به صراحت عنوان می‌کنم که استخوان‌های مردم زیر بار فشارهای اقتصادی خرد شده و اکنون سفره اقشار ضعیف جامعه به‌شدت متزلزل است.

روزنامه «آرمان» با فاطمه هاشمی رفسنجانی گفتگو کرده است.

بخشی از گفتگو با وی را بخوانید:

آیا هشدارهایی که کارشناسان سیاسی و اقتصادی دی ماه سال گذشته دادند جدی گرفته شد؟چرا در هفته‌های گذشته دوباره شاهد برخی تجمعات بودیم؟

به نظر من مسئولان هشدار‌های ناشی از ناآرامی‌های دی ماه سال گذشته را جدی گرفتند. با این وجود سیاست‌زدگی و لج بازی‌هایی که بین برخی از آنها به وجود آمده اجازه نمی‌دهد که مشکلات مردم به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد. در شرایط کنونی که کشور در وضعیت بحرانی قرار گرفته مخالفان داخلی بیشتر از مخالفان خارجی به کشور و دولت ضربه می‌زنند.

آیا در شرایطی که کشور با مشکلات پیچیده‌ای مواجه شده زمان سوال از رئیس جمهور است؟ این در حالی است که کسانی که طرح سوال از رئیس جمهور را مطرح کرده‌اند به خوبی از دلایل مشکلات کشور آگاهی دارند و می‌دانند که چه کسانی مسبب وضعیت کنونی هستند.

فاطمه هاشمی: استخوان مردم زیر بار گرانی خرد شد

این مسأله به خوبی نشان می‌دهد که برخی از نمایندگان مجلس به دنبال حل مشکلات مردم نیستند، بلکه با فضاسازی‌های گوناگون به دنبال تقابل هستند. حتی در داخل دولت به طور نمونه استیضاح وزیری در مجلس و حمایت وزیر دیگر از این استیضاح نشان‌دهنده این موضوع است. کشور ما در گذشته نیز با بحران‌های زیادی مواجه بوده و ما موفق شده‌ایم از این بحران‌ها به راحتی عبور کنیم.

تجربه تاریخی نشان می‌دهد که در مقاطعی که مجموعه حاکمیت اعم از دولت، مجلس، قوه قضائیه و سایر نهادهای حاکمیتی در تعامل سازنده و مثبتی با یکدیگر قرار داشته‌اند و همگی به مطالبات مردم توجه کرده‌اند عبور از بحران‌ها با هزینه کمتر و راحت‌تر صورت گرفته است.

در دوران جنگ کشور در بدترین وضعیت ممکن قرار داشت و علاوه بر درگیر بودن در جنگ در بسیاری از زمینه‌ها با تحریم نیز مواجه شده بود. در آن زمان مردم به مدیران و نظام اعتماد داشتند و به همین دلیل کشور از این بحران عبور کرد.

این در حالی ‌است که در شرایط کنونی مردم مشاهده می‌کنند که شخصیت‌های مختلف تلاش می‌کنند آبروی یکدیگر را ببرند و به همین دلیل اعتماد خود را در بین مردم از دست داده اند. مردم هنگامی که مشاهده می‌کنند مسئولان با هم اختلاف دارند امید خود را از دست می‌دهند.

این در حالی است که مسئولان باید به صورت شفاف، مشکلات و موانع و همچنین راه حل‌ها را برای مردم توضیح بدهند و آنها را نسبت به آینده امیدوار کنند. مردم به خوبی به خاطر دارند که در دوران جنگ پدرم چگونه در خطبه‌های نماز جمعه به صورت شفاف با مردم صحبت می‌کرد و مردم را نسبت به وضعیت کشور و موانع و مشکلات موجود آگاه می‌کرد و در عین حال مردم را نسبت به آینده امیدوار می‌کرد. ایشان بی‌واسطه و صادقانه با مردم سخن می‌گفت.

چرا بخش‌هایی از جامعه امید خود را نسبت به حل بهنگام مشکلات اقتصادی از دست داده‌اند؟

به نظر می‌رسد برخی از افراد اساسا برای برهم زدن نظم عمومی جامعه به صحنه آمده‌اند. اغلب این افراد نیز خود را به برخی ذی‌نفوذان متصل می‌کنند اما در واقع آب به آسیاب دشمن می‌ریزند. به همین دلیل در مرحله نخست باید این افراد شناسایی شوند و حسابشان از اعتراضات واقعی مردم جدا شود.

نکته دیگر اینکه آقای روحانی که دارای تفکر اعتدالی بودند تنها به تغییر اندک مدیران در بالا اکتفا کردند و مدیران میانی و پایینی دولت را تغییر ندادند.به همین دلیل در بدنه دولت در استانداری‌ها و فرمانداری‌ها مدیرانی حضور داشتند که از موافقان جدی برنامه‌های آقای روحانی نیستند.

این مدیران تنها به فکر ضربه زدن به دولت هستند. به نظر من در شرایط کنونی یکی از مهم‌ترین مشکلات کشور این است که افرادی در بدنه دولت قرار دارند که به جای اینکه به فکر حل مشکلات کشور باشند به فکر منافع گروهی، باندی و شخصی خود هستند و به همین دلیل به نظام و دولت ضربه می‌زنند. باید هرچه زودتر جلوی این افراد گرفته شود.

زیرا کمترین زیان چنین روندی برای حوزه‌های مدیریتی کشور دامن زدن به سلب اعتماد عمومی و به‌خصوص ترویج بیش از پیش منفعت محوری فردی با گسترش فسادهای سیستماتیک در اداره امور کشوراست. در شرایط کنونی مردم با شرایط نامناسبی از نظر اقتصادی زندگی می‌کنند.

این در حالی است که در رسانه‌های گروهای مرتب از «خ»، «چ»، «ر»، «ز» و «د» صحبت می‌کنند که دچار فساد اقتصادی شده‌اند و از بیت‌المال سوءاستفاده کرده‌اند. مسئولان باید هرچه زودتر با این افراد برخورد کنند. مسئولان نباید وقت و انرژی خود را صرف لج بازی با یکدیگر کنند. بدون شک دود لجبازی مسئولان در نهایت به چشم مردم و نظام خواهد رفت.

مشکل دیگر امروز ما در اداره امور کشور موضوع بسیار حیاتی عدم بهره‌مندی کشور از یک تفکر مدون و استراتژیک در مجموعه مسائل ملی و بین‌المللی است تا ضمن ممانعت از اقدامات جزیره‌ای دولت‌ها،سبب پیوستگی سیستماتیک در کارکرد قوا و به‌خصوص در نظام اداری و اجرایی کشور شود. بنده در هفته‌های گذشته یک سفر به چابهار داشتم و از نزدیک دیدم که مردم در این منطقه در فقر مطلق زندگی می‌کنند.

مردمی که در فقر مطلق زندگی می‌کنند و از مسئولان انتظار رسیدگی دارند و در عین حال مشاهده می‌کنند که مسئولان همواره با یکدیگر اختلاف دارند چگونه می‌توانند به آنها اعتماد کنند. به صراحت عنوان می‌کنم که استخوان‌های مردم زیر بار فشارهای اقتصادی خرد شده و اکنون سفره اقشار ضعیف جامعه به‌شدت متزلزل است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1397/05/28
حتماً این خانم میخواد یا نماینده مجلس بشه یا کاندیدای ریاست جمهوری که بفکر مردم افتاده و فراموش کردند از زمانی که اشرافی گری در دولت رسم شد حال وضع مردم بد شد ایشان خوداز خاندان اشرافی هستند
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1397/05/28
استخوان ما از موقعی که روحانی رئیس جمهور شد خرد شد ..‌.خودتون رو به نفهمی میزنید ....روحانب بیا د سفره خونه خودش رو با سفره خونه ما بد بخت بیچاره ها مقایسه کنه....نون خوردن رو از سر سفره مون برداشتند بعد میگن چرا هر خونه ای شده یک یا دو بچه...والا من بیچاره تو خرج شکم یک دونه پسرم موندم نمیدونم چه کار کنم...فقط موقعی بخواهند رای جمع کنن با وعده و دروغهای الکی خوب سر مردم شیره می‌ما لند....خدا لعنتتون کنه...خدا خیرتان نده....
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1397/05/28
نعلت خدا به این مسولین. شرمنده خانوادم شدم. 3 ماه اجازه خونه ندادم. بیکارم
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1397/05/28
شما دیگه حرف نزن، نتیجه اعتماد به دروغ اصلاحات بیش از این نبود ونیست
United States
09:34 - 1397/05/28
شما لطفا ساكت بريد فائزه خانمتون رو جمع كنيد كه با پاترول گوني گوني ارز ميبره از مرز بازرگان خارج كنه هر روز يه گندتون رو ميشه واسه مردم دايه مهربانتر از مادر نشيد لطفا
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1397/05/28
ماازشما وجد وبرجد شما متنفرواستخوانهای مردم ازخانواده هاشمی خرد ونابود شده و بوی نفاق فقط از شما بلند هست وبس
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1397/05/28
خانم هاشمی سر منشا همه بدبختیهای کشور به گردن شماخانواده هاشمی هست جانماز اب نکشید لطفا
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1397/05/28
دستگیر ی مفسدان اقتصادی باید در راس کار باشد
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1397/05/28
خدا بیامرز اگر اندیشه خوبی میداشت حداقل درخانواه نفوذ میداشت ویا همان تفکر است که این خانواده انقدر ......
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1397/05/28
تو و خاندانت که راحتید یکم کار عام المنفعه هم بکنید برا ارامش روح ابویتون خوبه
پاسخ ها
جمال
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
جهت اطلاع اینکه این بانوی محترم اتفاقا سالهاست که بنیاد بیماران سرطانی محک رو اداره می کنه
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1397/05/28
درود بر احمدی نژاد که همه شما از صحنه راند...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
لعنت بر احمدی نژاد
Netherlands
09:58 - 1397/05/28
خدا از باعث و بانیش نگذره !!!…
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1397/05/28
دقیقا همون کارهایی که سال نود شماها با مردم و کشور کردین الان هم دارن میکنن اصلا مردم و کشور برای شما دو حزب مهم نیستن فقط شماه به اهدافتون برسید
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1397/05/28
مردم مردم دهه های شصت وهفتادنیستندکه سرشون کلاه بذاری وبراحتی همه چیزراقبول کنند دستی هم که روشد دیگرارزش ندارد
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1397/05/28
باز یکی از این خاندان حرف زد!
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1397/05/28
این حاصل چهل سال مدیریت امسال شماها ست آفرین آفرین
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1397/05/28
با نهایت احترام به خانواده آیت الله هاشمی....
این نتیجه کاری بود که شما برای آن دست به هر کاری زدید و باید پاسخگو باشید..
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1397/05/28
چه چپی چه راستی چه معتدل همتون .....هستید جمع کنید بساط دلسوزی های تصنعی تون رو .
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1397/05/28
بابا اگه یکی هم حرف دل این ملت رو میزنه, میرید سراغ جدو آبادش؟؟ هر چی به سرمون میاد حقمونه
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1397/05/28
این نتیجه ندانم کاریهای مرحوم پدرت است که اینگونه مردم زیر فشار اقتصادی له می شوند از لار فارس این پیام ارسال میکنم
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1397/05/28
این خانوم اصلا نظر نده که اصلا نمیفهمه مستضعف یعنی چی
Iran, Islamic Republic of
12:15 - 1397/05/28
البته دولتمردان هنوز ادعا میکنند تحریمها هیچ تاثیری برما ندارد.ودوم اینکه تورم اصلی هنوز رخ نداده چون با گران شدن ۱۵۰درصدی ماشین و بنزین والبته رسیدن به موعد تحریمهای اصلی آمریکا موج اصلی تورم در۳ماه آینده فرا میرسد بطوری که شاهد تورم بیش از۵۰۰درصدی خواهیم بود
Germany
12:36 - 1397/05/28
شما چرا ناراحتی شما جزه مردم نیستید
France
13:01 - 1397/05/28
آه فاطمه،فاطمه
پدرت چکار کرد!!!
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1397/05/28
ا وا خواهر جون راست میگی والا!!! با خوندن این خبر یاد شعر سعدی افتادم که میگه ! گر از نیستی دیگری شد هلاک ... تو را هست! بط را زطوفان چه باک
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1397/05/28
فکر کنم شماها الان دارین خوشحالی میکنین مگه آقای روحانی نسخه شما برا ملت نبود؟
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1397/05/28
شما که استخونهاتون سالمه انشاالله
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1397/05/28
بمیرم ك خاندان شما هم چقد طرفدار و نگران مردمید...باز نزدیك انتخاباته میخوایید خط بدید؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1397/05/28
یه بار در لندن با ایشان مصاحبه کردند و گفتند شما اینجا چکار دارید گفت آمدیم برای درمان مادرم. حالا هم که دلسوز ایران شده . خدا میداند ابوی ایشان چقدر پول برای اینها به ارث گذاشته که صد پشت بخورن تموم نمیشه .
Iran, Islamic Republic of
21:49 - 1397/05/28
این خانم چرا در سال 73 چنین حرفی نگفت
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1397/07/02
فقط شعارحالم به هم خوردروحانی ازهمه شمابهترشعارمیداد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج