ازدواج دختران ۱۵ ساله به دلیل بیکاری و فقر
۷۶۱۰۲۲
۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶
۱۱۱۹۷
نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌هابا بیان اینکه خشکسالی، روستاها را از جمعیت خالی کرده است، گفت: جوان‌ها به خاطر بیکاری مجبور به قاچاق مواد مخدر و سوخت شده‌اند. با ادامه شرایط موجود اگر فکری برای منطقه نشود، دودش به چشم مسئولان می‌رود.

خبرگزاری ایلنا: حسین اسماعیل‌زهی (عضو شورای شهرستان زاهدان و نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها) با بیان اینکه مشکل اساسی مردم در این منطقه مانند دیگر مناطق سیستان و بلوچستان کم آبی است، گفت: اهالی روستا به آب دسترسی ندارند و روستاها کم‌کم در حال تخلیه شدن هستند.

بخشِ کورین در شهرستان زاهدان واقع شده، حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد اما هیچ کدام از روستاهای این بخش به آب دسترسی ندارند. امسال فقط شاهد یک بارش میلی‌متر بارندگی در شهرستان کورین بودیم. یک میلی‌متر بارندگی، یعنی هیچ!

ازدواج دختران ۱۵ ساله به دلیل بیکاری و فقر

مردم هیچ‌ درآمدی ندارند

اسماعیل‌زهی با بیان اینکه شغلِ اصلی مردم این منطقه، دامداری و کشاورزی است و مردم گرفتارِ مشکلات معیشتی هستند، افزود: به خاطر کم‌آبی، دامداری و کشاورزی به کل تعطیل شده و از بین رفته است. مردم هیچ‌ درآمدی ندارند. آنها به آب آشامیدنی دسترسی نداشته و معیشتشان به سختی می‌گذرد.

نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه شهرستان زاهدان فاقد منابع آبی بوده و آب آن از طریق زابل تامین می‌شود, گفت: آب موردنیاز در زابل از طریق افغانستان تامین می‌شد که دیگر این منبع نیز بسته شده است. در این شرایط, شهر زاهدان تا چند وقت دیگر هیچ آبی نخواهد داشت.

اسماعیل‌زهی در پاسخ به این سوال که آبِ آشامیدنی مورد نیاز اهالی منطقه چگونه تامین می‌شود؟ گفت: مردم آب مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند. ماشین‌های شخصی هر روز به روستاها سر زده و مردم از این خودروها آب می‌خرند، البته کیفیت آب معمولاً نامناسب بوده و بعضاً شور است.

وی با اشاره به کمک‌های اخیر هلال‌احمر به منطقه که در قالب «نذر آب» انجام می‌شود، گفت: روستاها در حال تخلیه شدن هستند، ما بارها درمورد این مسئله تذکر داده و به آنها در مورد مسائل منطقه هشدار داده‌ایم. اگر تغییری ایجاد نشود؛ شرایط زاهدان به گونه‌ای خواهد شد که دودش فقط به چشم مسئولان می‌رود. روستائیان از اطراف شهر زاهدان به حاشیه شهر سرازیر شده‌اند، اهالی روستاها جایی برای رفتن ندارند و شرایط زندگی‌شان بسیار سخت است.

نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها در ادامه به سختی‌های زندگی حاشیه‌نشینی در اطراف زاهدان اشاره کرده و گفت: روستاییان وقتی به زاهدان می‌آیند مجبور می‌شوند، در کپر زندگی کنند. آنها در منطقه‌ای به نام شیرآباد در زاهدان، برای خود خانه‌هایی دست و پا می‌کنند که بیشتر شبیه آلونک هستند با این حال مجبورند در آلونک‌ها سر کنند.

فقط یارانه‌های ۴۵هزار تومانی....

اسماعیل‌زهی با تاکید بر اینکه مقصد اصلی مردم روستانشینان زاهدان است، افزود: وقتی روستائیان به خاطر بی‌آبی مجبور به مهاجرت به زاهدان می‌شوند اکثریت آنها برای امرار معاش کارگری می‌کنند. البته در شهرستان کورین از نظر امکانات بهداشتی مشکلات‌مان حاد نیست.

در مرکز بخش کورین یک درمانگاه وجود دارد که تخصص‌های مختلف در آن مشغول هستند. اما مشکل اساسی ما بحث آب و معیشت مردم است. مردم در منطقه هیچ‌ منبع درآمدی به جز یارانه‌های ۴۵هزار تومانی ندارند.

گسترش قاچاقِ مواد مخدر و سوخت‌بری

وی با بیان اینکه بیکاری به اعتیاد در میان جوانان دامن زده است، افزود: بیکاری باعث شده جوانان به سمت کارهای غیرقانونی ازجمله سرقت روی بیاورند. جوانان به علت بیکاری به سمت مشاغلی چون سوخت‌بری و قاچاق روی می‌آورند و گاه نزاع و قتل بین آنها رخ می‌دهد. از آنجا که مرز پاکستان و افغانستان فاصله چندانی با ما ندارد، قاچاق مواد مخدر بسیاری از جوانان بیکار را به سمت خود جلب می‌کند.

نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها با تاکید بر اینکه سوخت‌بری خطرات فراوانی را به دنبال دارد، تصریح کرد: ماشین‌های سوخت‌بر، به راحتی و با یک جرقه منفجر شده و آتش می‌گیرند. تاکنون چندین اتومبیل به علت زمان طولانی سوخت‌بری آتش گرفته و سوخته‌اند و سرنشینانشان آنها هم در آتش سوخته‌اند.

حاصل دسترنج زنان سوزن‌دوز به جیب دلالان می‌رود

وی ادامه داد: زندگی زنان بی‌سرپرست در این منطقه با کمک‌های کمیته امداد تا حدودی بهبود یافته است و آنها تحت پوشش کمیته امداد هستند. کمیته امداد ماهانه مبلغی که شاید کفاف خرج زندگی‌شان را ندهد در اختیارشان می‌گذارد اما حداقل نان بخور و نمیری دارند.

این زنان اکثراً به سوزن‌دوزی مشغولند اما حاصل دستمزدشان را دیگران می‌خورند. آنها مجبور هستند سوزن‌دوزی‌های خود را به دلالان بفروشند. دلالان این آثار دستی را وارد بازار می‌کنند و در این فرآیند حق و حقوق زنان سوزن‌دوز ضایع می‌شود.

اسماعیل زهی با تاکید بر اینکه فرهنگ سنتی منطقه مانع از افزایش طلاق شده است، افزود: اکثرا دختران این منطقه، نمی‌توانند ادامه تحصیل دهند،. در گذشته خانواده‌ها اجازه تحصیل به دختران را نمی‌دادند، اما این روزها دیگر مشکل خانواده‌ها نیستند بلکه مسئله اصلی عدم دسترسی به امکانات آموزشی است به همین دلیل بیشتر دختران پس از اتمام دوره متوسطه و دبیرستان مجبور به ترک تحصیل می‌شوند.

وی ادامه داد: آنها برای ادامه تحصیل مجبورند به شهر بیایند اما در آنجا جایی برای ماندن نداشته و نمی‌توانند هزینه‌های خود را پرداخت کنند و به همین دلیل مجبور به ترک تحصیل می‌شوند.

دختران از ۱۵ سالگی ازدواج می‌کنند

نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها در رابطه با سن ازدواج دختران نیز گفت: خوشبختانه سن ازدواج تا حدودی بالا آمده و دختران از ۱۵ سالگی به بعد ازدواج می‌کنند. درست است که ۱۵ سالگی هم سن کمی محسوب می‌شود اما هنوز مناطقی در کشور وجود دارند که در آنها از ۹ سالگی دختران را شوهر می‌دهند.

وی در انتها خاطرنشان کرد: دولتمردان باید قدمی در راستای رفع مشکلات منطقه بردارند و فکری به حال این منطقه کنند وگرنه این مشکلات دامنگیر کل جامعه خواهد شد. باید تا دیر نشده فکری بکنند. اگر آب و کشاورزی وجود ندارد دولت باید فکری به حال ایجاد اشتغال بکند. اگر کشاورزی ممکن نیست، می‌توانند در زمینه‌های دیگری ایجاد اشتغال کنند. مناطق ما سرشار از معادن غنی است اما به آنها بی‌توجهی می‌شود.

منطقه امن است

اسماعیل‌زهی در پاسخ به این سوال که پیش از این خبرهایی از درگیری بین اهالی کورین و زاهدان منتشر شده است، درباره امنیت این بخش گفت: وضعیت منطقه از نظر امنیتی بهبود یافته است. کورین مدتی ناامن بود اما به خاطر زحماتی که مسئولان کشیدند و با کمک‌های استانداری و دادگستری، بسیاری از مشکلات حل شد به گونه‌ای که یک خانم‌ معلم می‌تواند به راحتی صبح‌ها از زاهدان راه افتاده و برای تدریس به کورین بیاید.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1397/05/28
خوش به حالش رفت خونه شوهر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
پاسخ ظريف : ما اصلا دختر ١٥ ساله نداريم !!!!!!!!
بدون نام
France
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
ما اصلا دختر نداریم!!!!!!
تبلیغات دشمنه
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1397/05/28
اقای نماینده ی زحمت بکشید اسم زاهدان که با این شرائط دیگه زاهدی نمانده عوض کنید و بگذارید سوریه شاید دولت مردان بخشی از کمک ها را اشتباهی به انجا فرستادن.
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1397/05/28
بله دیگه دودش به چشم مسیولین میره بس شما انجا چه کاره ای یارانه که فورا تمام میشه خب مگه مجبورن اب صادر کنن واقعا که بی فکری خیلی موج میزنه
Netherlands
11:54 - 1397/05/28
بازم اگه کمکی باشه دستشون نمی‌رسه چون ............ میشه
Iran, Islamic Republic of
12:05 - 1397/05/28
یکم درک داشته باشید اگه آب به شما بدن که برادران و خواهران عراقی از تشنگی له له میزنند اونوقت شرمندشون میشیم
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1397/05/28
به به چه صدقه سر مسئولین چه کشوری پیدا کردیم همه چیز گل و بلبل
خودکشی بخاطر بیکاری،ازدواج دختربچه15ساله بخاطر فقر،هر روز آشوب واغتشاش،اختلاس و دزدی،
گرونی و تورم،تحریم و هزارتادیگه کوفت وزهرمار دیگه
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1397/05/28
به به چه صدقه سر مسئولین ... چه کشوری پیدا کردیم همه چیز گل و بلبل
خودکشی بخاطر بیکاری،ازدواج دختربچه15ساله بخاطر فقر،هر روز آشوب واغتشاش،اختلاس و دزدی،
گرونی و تورم،تحریم و هزارتادیگه کوفت وزهرمار دیگه
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1397/05/28
سلام
درودبرشما آقای اسماعیل زهی حرف دل مردم زدید
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1397/05/28
لزدواج دختران زی 15 سال خیلی هم خوب و پسندیده است

این سنت پسندیده باید در شهرهای بزرگ مثل تهران هم رواج پیدا کند تا فساد کمتر شود

مردان باید چند همسری برگزینند
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
این آرزو رو به گور میبری

راستی برترینها این کاربرارو از کجا میاری

یکی از یکی مشنگ تر و عقده تر خخخ
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1397/05/28
این درد ها را باید به حسن روحانی بگویید ببینید ککش میگزه یا میخنده میگه همه چیز آرومه.
پاسخ ها
رضایی
France
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۷
برای همه چیز متاسفم. دیدید چی می خواستیم .چی شد!!
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1397/05/28
مردم زاهدان مردم با غیرت و خوبی هستند ولی رسومات بدی هم دارند که باعث فقر و بی ابی انها شده است.. مثلا چند همسری هستند و زیاد بچه می اورند.الان بچه ها هزینشون بالاست باید از بچه زیاد داشتن جلو گیری کنند
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
خب وقتی زنو تو سطح پایین نگه داری
دیگه غروری نداره
میره زن هزارمم میشه

از این نکته نباید غافل شد ،پدری که دختر خودشو کنیز
تربیت میکنه
که کنیزی همجنسای خودشو بکنه
خودش نوکر صفته
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1397/05/28
خاک برسرایران وایرانی بی غیرت بی عرض حقش نمیتونه ازافغانستان عقب مونده گشنه ووحشی مغول ..‌وبرعکس به جای اخراج کردن بودجه ومنابع کشورشغلامونم هزینه شون میکنیم واین تعدادافغانی درایران باگفتخ خودمسولین سالی بالای۳۰۰ملیون تومان ضررفقط ازشغل یعنی بودجه۱۰۰سال به جای اینکه برای ایران وایرانی هزینه کنیدبرای افغانیا میش نتیجش جرم وجنایت فسادناامیدی ناامنی نارضایتی ...میش
Iran, Islamic Republic of
01:59 - 1397/05/30
درود بر این نماینده مردم در دل مردمش را به گوش کر و ناشنوایان رسانید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج