خرازی: نه دوست و نه دشمن دائمی داریم
۷۶۱۸۰۵
۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۵
۷۳۱۸
دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: باید دکترین پسا برجام را ایجاد کنیم، در سیاست خارجی نه دوست دائمی داریم و نه دشمن دائمی، بلکه فقط منفعت دائمی مهم است.

خبرگزاری ایسنا: صادق خرازی در نشستی تحت عنوان «بحران‌های پیش روی ایران و نقش حاکمیت و نهادهای مدنی و مردم در عبور از آن» که به همت حزب ندای ایرانیان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از منتقدان امروز دولت روحانی هستم. سیاست خارجی ما ادوار مختلف داشته است. دوران بی بحران نداشتیم.

در زمان آیت الله هاشمی تا یک قدمی جنگ پیش رفتیم. در دوران دفاع مقدس در چند محور درگیر شدیم. شهیدان زیادی دادیم. ما تنها بودیم و در آن سو همه از صدام حمایت می کردند. در دوران آقای خاتمی هم مخاطرات کمی نداشتیم.

۱۱ سپتامبر را هم از سر گذراندیم. دوران هشت سالی که من آن را جمود می دانم و روزی روشن می شود دوران ننگینی بوده است ، باز هم از بسیاری از مشکلات عبور کردیم. فصل هفتم منشور حقوق ملل را برایمان به ارمغان آوردند. الان یک تحریم ساده شده و آقایان روحیه‌شان را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد:روسیه دارد مولفه های جدیدی در منطقه دنبال می‌کند، تمام پایگاه هایی که پس از جماهیر شوروی از دست داد را دارد پس می گیرد.

خرازی گفت: از دوره هخامنشی تا الان مطالعه کنید یکی از قدرت های مهم منطقه شدیم. در سوریه، لبنان، دمشق ، از جمله هند تا مدیترانه حوزه نفوذ ایران بوده و هست؛ چه اتفاقی افتاده است؟

وی اقزود: بعد از انتخابات رخوت اندام دولت را گرفت؛ با تمام وجود از دولت و رئیس جمهور دفاع می‌کنیم . بزرگ ترین درسی که انقلاب به ما داده بازگشت به اعتماد ملی است. مردم این موضوع را در انتخابات ها نشان می‌دهند. هویت ملی بزرگترین سرمایه کشور است، اما جرا دولت از آن استفاده نمی‌کند؟

وی افزود: به قول رهبری شما که می دانید ترامپ بی قرار آمده چرا ۱۲۴ میلیارد دلار را به ثمن بخس می دهید. این نشان می دهد که بحران در مدیریت منابع داشتیم. مجلس ما چرا خواب است؟ چرا لایحه ای نمی گذارد که شرکت هایی که ایران را تحریم می کنند. به راحتی باز نگردد به کشور.

خرازی تصریح کرد: برجام یک اتفاق تاریخی بود. مدیریت پسابرجام مشکلاتی داشت . در روابط دوجانبه و منطقه ای ضعیف و ضعیف تر هستیم. دکترین خود را برای فرا برجام باید در نظر بگیریم. نباید با یک تحریم آن هم تحریم امریکایی عزت نفسمان دچار مشکل شود.

وی افزود: باید به دولتی که سه سال پیش رو را دارد کمک کنیم. تاریخ نشان داده رهبری هم به رقم تمام اختلاف دیدگاه ها و مشرب ها از دولت ها به جز دولت بنی صدر حمایت کردند.

وی تاکید کرد: با توهم توطئه نمی‌توانیم فعالیت کنیم. سیاست خارجی نه دوست دائمی و نه دشمن دائمی می شناسد، بلکه فقط منفعت ملی دائمی می شناسد. برای خود دشمن تراشی نکنیم.

ترامپ در روز های نخستین دشمن ایران نبود؛ به مرور زمان پول های نفتی اعراب ناجوانمرد آمریکای ترامپ را آمریکای ضد ایران کرد. در جلسه ای ترامپ پیش از انتخابات می گوید من سر کار بیایم هم اسرائیل و هم اعراب را ادم می‌کنم، تنها ملتی که می شود روی آن ها سرمایه گذاری کرد در خاورمیانه که توانی دارد ایران است.

خرازی ادامه داد: ایران بازیگر اصلی انتخابات های آمریکا بوده و هست. اشتباهات بزرگی کردیم که باید جبرانش کنیم.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:14 - 1397/05/29
دوستی با ترامپ خیلی پایدارتر ازدوستی بااوباما خواهد بود.
United States
20:36 - 1397/05/29
بهترین حرف سیاسی عمر ما تو تاریخ بشریت واقعا....
United Kingdom
21:03 - 1397/05/29
اقای صادقی چکاره این مملکت هستن که این جوری راجع به سیاست خارجی نظر میدن ؟؟!!!
United Arab Emirates
21:34 - 1397/05/29
من نمیدونم ایران هستی هرجا هستی از کجا میدونی روحیه از دست دادن اینا هیچ وقت نمیدن این ما مردم هستیم که روحیه نداریم همش گرانی خب شما بروحمایت کن
United Arab Emirates
22:50 - 1397/05/29
من آقای خرازی را علیرغم اینکه خط فکریش را قبول ندارم ومطابق ودر جهت عقاید شیعی که امام ،ره، بیان فرموده اند. نمیدانم ولی شخصی نسبتاً منصف می‌دانستم ولی با توجه به اظهارات اخیرشان متاسفانه ایشان حداقل شعور،باپوزش، دشمن شناسی را ندارند ویا ،خدا عاقبت همه را بخیر کند،
United Arab Emirates
23:26 - 1397/05/29
یعنی آمریکا و اسراییل دشمن دایمی ما نیستند و ممکنه یه روز با اونا صلح کتیم؟ العیاذ بالله
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1397/05/30
همینه که این همه فشار روی مردوم میارید ظم تامین اجتماعی بی داد میکنه برای 8 میلیون بدهی از من 43 میلیون گرفته عدالت کجا بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج