حاج منصور ارضی؛ المنصور، ما المنصور؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۷۶۳۸۴۶
۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸
۱۵۱۴۳
حالا مداح ۶۵ ساله باز هم حماسه سروده و همین چند روز پیش در مراسم دعای روز عرفه گفته است: «اون یارو آخرش در استخر مرد؛ این یارو هم آخرش در استخر می‌میرد.» منظورش از «اون یارو» مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بوده و منظورش از «این یارو»، حسن روحانی. او در مراسم عرفه سال ۹۲ هم درباره هاشمی دعا کرد که «ان‌شاءالله خداوند خبر مرگش را برساند».

ایسنا - سهیلا صدیقی: «المنصور ما المنصور و ما ادریک ما المنصور؟» این جملات را که به سیاق آیات قرآن است، سعید حدادیان از مداحان مشهور در وصف حاج منصور ارضی، مداح مشهور و البته جنجالی تهران گفته و در ادامه آورده است: «منصور، منصور است به نصرت الهی ... وای به روزی که حاج منصور حماسه‌سرایی کند.»

حاج‌منصور ارزی

حالا مداح ۶۵ ساله باز هم حماسه سروده و همین چند روز پیش در مراسم دعای روز عرفه گفته است: «اون یارو آخرش در استخر مرد؛ این یارو هم آخرش در استخر می‌میرد.» منظورش از «اون یارو» مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بوده و منظورش از «این یارو»، حسن روحانی. او در مراسم عرفه سال ۹۲ هم درباره هاشمی دعا کرد که «ان‌شاءالله خداوند خبر مرگش را برساند».

حاج‌منصور از ۵ سالگی تا مداحی در مسجد ارک

منصور ارضی ۱ اردیبهشت ۱۳۳۲ در کوچه قندی محله خانی‌آباد تهران به‌ دنیا آمد. او خودش را همشهری «تختی» می‌داند. گفته می‌شود مداحی را از ۵ سالگی زیر نظر عمویش «حسن ارضی» یاد گرفته ‌است. «سودازده طره جانانه‌ام امشب، زنجیر بیارید که دیوانه‌ام امشب» تنها بیتی است که می‌گوید از آن دوران به خاطر دارد. در نوجوانی به همراه عمویش در مراسم مختلف به‌ویژه در مراسم دعای کمیل امام‌زاده قاسم (ع) و همچنین در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) شرکت می‌کرد. در اوایل دهه ۶۰ به دنبال اختلاف با بعضی دیگر از مداحان، محفلی را در مسجد شهدا واقع در بزرگراه محلاتی فعلی یا همان آهنگ سابق تشکیل داد. اما مسجد ارک، اصلی‌ترین پایگاه منصور ارضی در سال‌های اخیر بوده و همچنان نیز طرفداران او برای شنیدن صدایش به آنجا می‌روند.

او همزمان با آغاز جنگ ایران و عراق در بعضی از جبهه‌های جنگ جنوب از جمله خرمشهر، دزفول، اهواز و دو کوهه و جبهه‌های غرب نظیر سنندج، مریوان، سقز، ارومیه، مهاباد، مهران و بوکان حضور داشته است. معروف‌ترین آنها منطقه «دوکوهه» بود که منصور ارضی در آنجا مراسم دعای کمیل را برگزار می‌کرده‌ و یکی از مشهورترین مداحی‌هایش در زمینه دفاع مقدس نیز شعری با مطلع «دوکوهه السلام ای خانه عشق» است.

با گذشت زمان و پس از پایان جنگ، منصور ارضی یکی از پیشگامان ورود به جنبه‌های سیاسی مداحی شد تا جایی که می‌توان او را سیاسی‌ترین مداح ایران نامید. در همان دوران بعد از جنگ، گروهی با نام «نوسازی معنوی حزب‌الله» شکل گرفت که ارضی و الله‌کرم آن را رهبری می‌کردند. آنها در واقع بدنه نیروهای حزب‌اللهی را ساماندهی می‌کردند.

ارضی معروف‌ترین مداح ایران در دهه ۷۰ بود و مداحان معروفی چون حسین سازور، سعید حدادیان، عبدالرضا هلالی، حسن حسین‌خانی، مصطفی روحانی، محمود کریمی و محمدرضا طاهری از شاگردان او به‌شمار می‌روند.

مراسم دعای کمیل در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) و زیارت عاشورای سه‌شنبه‌ها در «حسینیه صنف لباس‌فروشان تهران» و اجرای مراسم هفتگی در «حسینیه بیت الزهرا» و «حسینیه چمنی» هم از جمله فعالیت‌های ثابت حاج منصور ارضی از دهه ۸۰ تا به حال به‌شمار می‌روند.

او همچنین هر ساله در اواخر تابستان در حرم امام رضا (ع) مراسمی چند روزه برگزار می‌کند و به مرثیه‌خوانی می‌پردازد.

شغل منصور ارضی چیست؟

خودش می‌گوید از تامین اجتماعی حقوق می‌گیرد و البته یک موسسه را هم اداره می‌کند و مردم هم به او اعتماد دارند. منظور او پرداخت برخی مبالغ در قالب خیریه و خمس و ... است. البته شایع است که منصور ارضی در بازار پارچه‌فروش‌های تهران حجره دارد اما خودش می‌گوید دروغ است. اینطور که شنیده می‌شود، ابوالفضل بختیاری (دامادش) که او هم مداح است، علاوه بر کارهای خودش، کمک‌دست پدرزن هم هست. ارضی، ۴ دختر و یک پسر دارد.

حاج‌منصور ارزی

یک شب آتش...

بعد از درگذشت دختر حاج منصور بر اثر بیماری سرطان، یکی از تلخ‌ترین اتفاقات زندگی او که به گفته دامادش «روند پیری حاج منصور را سرعت بخشید»، حادثه آتش‌سوزی مسجد ارک و جان باختن ۷۸ نفر در جریان این حادثه بود. ۲۸ بهمن‌ سال ۸۳ مصادف با پنجم محرم، مسجد ارک طعمه حریق شد. از آنجا که این مسجد در دهه اول محرم محل اجرای برنامه عزاداری با جمعیت زیادی است، همچنین به خاطر تقارن برگزاری نماز جماعت با زمان حریق، این حادثه قربانیان زیادی داشت. با انتقال سریع مجروحان به سه بیمارستان نزدیک به محل و تلاش پزشکان، تعدادی از مجروحان به دلیل شدت سوختگی، جراحات و صدمات وارده جان خود را از دست دادند.

تحقیقات اولیه در مورد این حادثه نشان داد که انفجار کپسول گاز مسجد در طبقه دوم باعث ایجاد حریق شده و از طرفی سقف ۸۰۰ متری شبستان که با برزنت پوشانده شده بود و برای جلوگیری از سرما توسط متولیان مسجد آغشته به پارافین بود، موجب گسترش حریق و ریختن آتش بر سر نمازگزاران شده بود.

این اتفاق باعث شد مردم برای نجات خود از تنها راه باریک مسجد فرار کنند اما درِ مسجد به دلیل ازدحام جمعیت عزادار قفل شده بود و در خروج دیگری هم نداشت. به همین دلیل تعدادی از آنها زیر دست و پا افتاده و خفه شدند. عده‌ای هم توانستند با شکستن شیشه و پنجره مسجد خود را به بیرون پرتاب کنند و نجات یابند. جمعیت بیرون مسجد نیز که متوجه حریق شده بودند، برای نجات نمازگزاران تلاش می‌کردند وارد مسجد شوند. این ازدحام در خارج از مسجد و پراکنده شدن دود و غبار در فضای داخلی مسجد، خود علتی برای بالارفتن آمار تلفات جانی شد.

زمانی که تحقیقات برای شناسایی عاملان این حادثه آغاز شد، کارشناسان در بررسی‌ها و پیگیری‌های خود، هیئت امنای مسجد را ۴۰ درصد، هیئت امنای عزاداران را ۴۰ درصد و نهادهای بالادستی و نظارت بر مساجد را ۲۰ درصد در این حادثه مقصر اعلام کردند.

حاج منصور چندین بار برای توضیح درباره این حادثه به دادسرای جنایی تهران احضار شد اما هیچگاه در دادسرا حضور نیافت.

منصور ارضی و اظهارات سیاسی‌اش

حاج‌منصور ارزی

«کسی که سیاستمدار الهی باشد، رکن بلاد می‌شود. چطور می‌شود از سیاست دور بود؟ اصلا تک‌تک افراد جامعه ما در سیاست باید دخالت کنند. آن هم اندازه دارد.» این اعتقاد صریح حاج منصور است. پامنبری‌های منصور ارضی کمتر جلسه‌ای را به خاطر دارند که «حاجی» وسط روضه، گریزی هم به اتفاقات سیاسی کشور نزده باشد. اظهارات تند او علیه دولت خاتمی در طول هشت سال دولت اصلاحات، حمله به قالیباف و تشبیه او به «عمر سعد»، حملات تند او به اطرافیان محمود احمدی‌نژاد و طلب مرگ برای چهره‌های سیاسی، از جمله اظهارات جنجالی این مداح سرشناس در طول سال‌های گذشته بوده است.

انتقادهای سیاسی صریح منصور ارضی از اواخر دولت دوم هاشمی رفسنجانی آغاز شد. دو طیف همیشه مورد انتقاد منصور ارضی بوده‌اند :کارگزاران به‌طور تلویحی و افراد شاخص طیف دوم خرداد که گاهی به‌طور مستقیم مورد انتقاد قرار می‌گرفتند. در موارد متعددی انتقادات و اعلام موضع‌های ارضی از محدوده و حصار مجلس روضه بیرون آمده و رسانه‌ای شده‌ است. حادترین و مشهورترین این موارد عبارت است از انتقادات و اعتراضات ارضی به شخصیت‌هایی مثل آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی، عطاءالله مهاجرانی، هاشم آغاجری، عماد افروغ، اسفتدیار رحیم‌مشایی و محمدباقر قالیباف.

در اواخر دهه ۸۰ انتقادهای ارضی به جریان اصول‌گرا نیز کشیده شد. یک بار در پی انتقاد آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی به نحوه فعالیت مداحان در کشور، این مرجع تقلید را با نام کوچک خطاب قرار داد و به‌صراحت علمای مذهبی را تهدید کرد که «اگر اعتراضات ادامه یابد، به مداحان می‌گویم که دیگر نخوانند» که البته ماجرا با عذرخواهی رسمی وی از مکارم و دست‌بوسی او فیصله یافت.

مورد دیگر به انتقادات شدید او به محمدباقر قالیباف در مراسم دعای عرفه حسینیه صنف لباس‌فروشان تهران در آذر ۱۳۸۶ مربوط می‌شود که با توجه به تعلق قالیباف به جریان اصول‌گرایی، حضور او در جبهه‌های جنگ و ... بسیار مورد توجه قرار گرفت. او خطاب به قالیباف گفته بود: «در عین حال که ابن سعد را لعن می‌کنیم، باید ابن سعدهای زمان را نیز بشناسیم. آن ملعون در مقابل فرمایش حضرت اباعبدالله الحسین (ع) که در قبال کشتن من به گندم ری هم نمی‌رسی با تمسخر گفت که اگر به گندمش نمی‌رسم به جوی طویله‌های آن که می‌رسم. برخی از ابن سعدهای زمان ما هم همین گونه‌اند و هر طوری‌که شده قصد دارند گوشه‌ای را اشغال کنند و حالا اگر به گندم ریاست جمهوری نرسیده‌اند، جوی فلان سازمان و شهرداری و مدیرکلی هم برایشان کافی است.»

البته او در همین مراسم در اعتراض به صدا و سیما نیز گفت: «می‌بینید، رادیو و تلویزیون الان یکی از فسادها و ناهنجاری‌ها و فحشا و منکرات شده، هیئت‌ها و خواننده‌های هیئت‌ها که می‌بینید دیگه ... هر آخوندی رو می‌یارن، مجری نامرد هم نشسته، می‌گه ... اونم پشت تلویزیون، میگه حالا بذار یه چیزی بگیم دیگه، بله شما درست می‌گین، این طوریه، نباید این طوری بشه، باید اون طوری بشه.»

نوع انتقادات سیاسی ارضی که مخالفانش آن را «ناسزا» توصیف کرده‌اند، مورد اعتراض فراوان قرار گرفته‌ است؛ از جمله در ماجرای هاشم آغاجری که او را «حرام‌زاده» نامید یا انتقاد برخی نمایندگان تبریز در مجلس به دولت محمود احمدی‌نژاد را ناشی از خوردن «لقمه حرام» خواند. او در پاسخ به اینکه چرا «ناسزا» می‌گویید، گفته است: «امام حسین (ع) هم در جایی، ناسزا می‌گوید. از ایشان ایراد بگیرید. چرا از من ایراد می‌گیرید؟ تازه ما چیزی هم نمی‌گوییم. »

او در شهریور ۱۳۸۸ در مراسم شب قدر (۱۹ ماه مبارک رمضان) در مسجد ارک در واکنش به حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری مدعی شد: «۱۰۰ نفر دختر و پسر را به استخری از مشروب برده‌اند و پس از زنا و مصرف مواد مخدر به میان جمعیت آمده‌اند و زده‌اند و کشته‌اند.» او در همین مراسم از حاضران خواسته بود برای پایان یافتن حوادث اخیر، مرگ عاملان اصلی جریانات مخالف را از خدا بخواهند.

ارضی همچنین در مرداد ۱۳۸۹ در مسجد ارک مدعی شد که محمدعلی ابطحی در حال فعل حرام دستگیر شده و اعترافات او هم به همین دلیل بوده‌ است. این اظهارات ارضی با انتقاد برخی از طرفداران او نیز روبه‌رو شد.

ارضی در سال ۱۳۸۹ در مراسم زیارت عاشورای حسینیه صنف لباس فروش‌ها اسفندیار رحیم مشایی را با سلمان رشدی مقایسه کرد و گفت: «این آقایی که ادعای آسمانی بودن دارد از سلمان رشدی هم بدتر است.» این اظهارات حتی به زمینه‌سازی برای ترور مشایی با توجه به وجوب قتل سلمان رشدی تعبیر شد.

ارضی در شب نوزدهم ماه رمضان سال ۱۳۹۰ هم برای اعدام مشایی جایزه تعیین کرد. این ادعای ارضی در سطح بین‌الملل خصوصا در رسانه‌ها بازتاب منفی علیه نظام داشت.

موافقان و مخالفان حاج منصور

خسرو معتضد (تاریخ‌نگار) طی یادداشتی در سال ۱۳۹۰ در روزنامه قدس که سایت این روزنامه منتشر کرده بود از حاج منصور ارضی می‌خواهد به مداحی برسد و در کارهای غیر تخصصی‌اش دخالت نکند. معتضد خطاب به منصور ارضی گفته بود: «به کار مداحی برس.»

البته برخی افراد و چهره‌های اصولگرا هم برای تنها نماندن ارضی، به نوعی از وی دفاع می‌کنند. روح‌الله بجانی مسئول انصار حزب‌الله تبریز طی سخنرانی در راهپیمایی روز قدس در تبریز گفته بود: «عده‌ای می‌گویند حاج منصور ارضی برود سراغ مداحی‌اش، او حق ندارد مقابل مشایی حرف بزند. من در تعجبم از این عده که چرا حماسه مداحان را در به وجود آمدن انقلاب و حراست از آن فراموش کرده‌اند. مداحان اقتدایشان به زینب کبری (س) است و روشنگری مهم‌ترین اصل برای یک مداح بسیجی و ولایت‌مدار است. اگر مسئولین امنیتی دوست ندارند امثال حاج منصورها با این شیوه عمل کنند باید به موقع به تکلیف خود عمل کنند تا امر به معروف و نهی از منکر که یک واجب کفایی است از گردن امثال حاج منصورها که به شیوه‌ای عمل می‌کنند که آقایان خوششان نمی‌آید، رفع شود و الا کسانی که به وظیفه خود عمل نمی‌کنند حق ندارند برای آمرین به معروف و شیوه‌هایشان تعیین تکلیف کنند.»

سیاست ما عین مداحی ماست!

حاج‌منصور ارزی

ارضی در خصوص ارتباط سیاست و مداحی در مکتب فکری خود معتقد است: «سیاست ما عین مداحی ماست. امام این را می‌گوید. مدرس هم می‌گوید سیاست ما عین دیانت ماست. دین ما چیست؟ به ما بگویید. دین ما عاشورای ماست. سیاست عین عاشوراست. یعنی همه حرکت‌های امام حسین (ع) سیاسی بوده اما سیاسی‌کاری نبوده است.»

وی درباره دیدگاه کسانی که مخالف روش وی در مجلس‌داری اهل بیت (ع) هستند، چنین می‌گوید: «اینها می‌گویند، روضه امام حسین (ع) باید تعزیه‌ای باشد. برای اینها خوب است اما تعزیه‌ای که به کسی برنخورد! اما اگر امام حسین (ع) را برای مردم ترسیم کردی، واکنش نشان می‌دهند.»

در آستانه انتخابات دوم خرداد سال ۷۶ که هم‌زمان شده بود با ایام سوگواری محرم، حاج منصور ارضی، وسط روضه ظهر عاشورا و درست هنگامی که جماعت داشتند برای امام حسین (ع) گریه می‌کردند، خطاب به حاضران گفت: «به اونی که مورد نظر رهبر است باید رای بدهید و اگر ندهید اشک‌هایی را که ازتون گرفتم حلال نمی‌کنم.»

حاج منصور همیشه منتقد!

یکی از عجیب‌ترین موارد توهین‌های غیر سیاسی ارضی، هتاکی علیه انوشه انصاری، نخستین فضانورد ایرانی است که در شهریور و مهرماه سال ۱۳۸۵، با سفینه فضایی سایوز روسی به مدار زمین رفته و به مدت ۹ روز در ایستگاه فضایی بین‌المللی اقامت کرد. منصور ارضی ضمن انتقاد از عملکرد صدا و سیما بابت پخش خبر سفر فضایی انوشه انصاری، وی را فردی «زنازاده» خواند اما هرگز دلیلی برای اثبات این ادعای خود ارائه نکرد.

مداح مشهور تهران، تیرماه ۱۳۹۴ در مراسم ماه مبارک رمضان در مسجد ارک از سریال پایتخت ۴ هم به شدت انتقاد کرد .او با اشاره به سکانس مرده‌شوی‌خانه در قسمت دوم این سریال آن را «تمسخر مرگ» نامید و گفت: «با این کارها معارف دینی رو زیر سوال می‌برند که دین رو به تمسخر گرفتند. یواش یواش به مبانی دین رخنه می‌کنند این ملعونین. مردم حواسشون باشه. به این فیلم‌ها نخندید.»

حاج‌منصور در سال ۱۳۸۷ و در حاشیه قرائت دعای عرفه هم ضمن انتقاد شدید از دبیر پارالمپیک - که گفته می‌شود به یک ورزشکار اسرائیلی مدال داده بود - اظهار کرد: «یک مرد نبود با این اشرفی (...) برخورد کنه؟»

ارضی، گلشیفته فراهانی را هم از نظر دور نداشته و بعد از کشف حجاب این هنرپیشه ایرانی در خارج از کشور گفت: «اینها با دین بازی می‌کنند، ان‌شاءالله بدون دین هم از دنیا بروند.»

حاج‌منصور و طرفداران

طرفداران و پامنبری‌های حاج‌منصور ارضی طیف‌های مختلفی از جامعه را در بر می‌گیرند. او هیچ صفحه رسمی برای ارتباط با مخاطبانش در فضای مجازی ندارد اما بیش از ۱۰ صفحه طرفداری در اینستاگرام برای او ساخته شده که پربازدیدترین آنها حدود ۳۰۰ هزار دنبال‌کننده دارد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 33
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1397/06/04
شهر که شلوغ میشه قورباقه هفت تیر کش میشه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
شعبون بی مخ های زمان ما هستن اینا
خانم ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
ایشون فرمودند هر کس به مردم ظلم کنه و با عدالت رفتار نکنه عاقبت به خیر نمیشه. حرفشون حقه.من تعجب کردم وقتی شنیدم مرحوم هاشمی توی استخر فرح مرده. ما انقلاب کردیم که استخر فرحو بدن به این اقایون؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
جاتون تومسجدارک خالی بود که میبینی مردم پشت در بسته سوختن و اتش رو آتش زدن.خداوند متعال شاهد نیکوست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
فقط یک بار در مجلس حاجی شرکت کنید بعد انتقاد کنید.
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1397/06/04
ینی هر جای دنیا بری بگی یه شغلی به نام مداحی تو ایران هست که خیلی پولسازه تازه میتونی هرکی هم بخای تهدید کنی یا هفت تیرکشی کنی همون لحظه بهت پناهندگی میدن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ع.م
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
وهابی ها وقتی با حمایت انگلیس روی کار آمدند و قدرت گرفتند، فکرش رو هم نمی کردند یک روزی صاحب کشور عربستان بشوند. این ارضی مداح هم حالا قدرتش رو از همون آقا بالا سری ها و کشورهای بیگانه داره. ایشون مطمئنا از کسانی است که اگر همین الان آقا امام زمان( عج) بیایند و بگویند: دکان خودت رو تعطیل کن و ازنقدر نان جدم امام حسین( ع) رو نخور و کمی هم به دین جدم برس، بر علیه امام زمان هم مداحی می کند و می گوید: این آقا دنبال پست و مقام است و ما نمی گذاریم. شاگردان و نوچه های این مردک هم مثل خودش دنبال دنیای پر از جنجال و کثافت خودشون هستند. یک مشت بی دین و حراف وبه اصطلاح مداح. و واقعا اینها، عمروعاص های زمانه و هم دستان خوارج اند که به امیر المومنین( ع) رحم نکردند و با قران ودین، به جنگ حق و امام معصوم و جانشین به حق پیامبر(ص) رفتند. اینها تیشه به ریشه دین و ایمان مردم می زنند و صدای حق مردم رو خفه می کنند و به وسیله معاویه های زمانه، حمایت می شوند. علی لعنت الله علی القوم الظالمین. فسیعلمون ظلموا این منقلب ینقلبون. به امید فرج حضرت اقا( عج).
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1397/06/04
نیاز به مترجم گوگل نیست واضح هست منظورش متاسفانه ایران قانون اجرا نمیشه و مردم شاهد رفتار و لحن نامتعارف تکراری افراد گوناگون هستند
Canada
10:50 - 1397/06/04
ابوجهل های زمان را خوب تر بشناسیم
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1397/06/04
اکثر مداحان آدمهای بی سوادی هستند و چون کارشان بيشتر تملق ودروغ است (اگه خواستید مدرک براتون رو میکنم) هرتهمت وافتراهی که دستور بگیرند از اربابشان، به هرکسی میزنند. از آدم بیسوادی که ادعای شناخت بالای سیاسی و دینی دارد نباید انتظار زیادی داشت.
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1397/06/04
همه مداحان نون به نرخ روز خورن. تو ایام محرم شبی یه میلیون میگیرن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
دروغگو
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1397/06/04
یعنی کشور یه دادستان نداره که علیه تهدید به مرگ رییس جمهور و اعتراف به قتل هاشمی توسط یه مداح اعلام جرم کنه. پس قوه قضائیه مستقل کجاست؟
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1397/06/04
در بچه گی کم بهش توجه شده...
پاسخ ها
ع.م
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
اتفاقا برعکس ، احتمالا بیشتر از چند بار بهش توجه شده و حسابی تحویلش گرفتند که اینقدر پر رو شده. و صداش هم خوب شده.
مداحی یعنی تملق ودرویی ودرمقابل امام حسین ایستادن
United Arab Emirates
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
به نظرم منصور عرضی باید هرچه سریعتر خودشو به ابوبکر بغدادی معرفی کنه چون با این تفکری که داره البغدادی اگه اینو ریس داعش نکنه صدرصد معاونش میشه چطوری داعشی ایرانی
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1397/06/04
خداوند اسلام را از شر مداح های بی سواد، بی ادب، سیاست زده و بی اخلاق حفظ کند.
حیف از دعای عرفه که به زبان امثال اینها خوانده می شود کاش یک ذره از حقیقت و روح دعا رو درک می کردند
پاسخ ها
کرمعای رضایی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
مردم به خاطر دروغ این مداحان ازدین زده شدن
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1397/06/04
انشاالله این حاج منفور در حوض خونش میمیره چون لایق استخر نیست
Iran, Islamic Republic of
03:15 - 1397/06/05
مملکت دست ایناس دیگه .چه میشه کرد
پاسخ ها
سارا
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
هیچ کاری نمیشه کرد تا این زندن
Iran, Islamic Republic of
03:28 - 1397/06/05
این کلا دیووانس.میگه امام حسینم ناسزا میگفته.چرا اینا هرج کم میارن.از اماما مایه میزارن اخه.همرو گفت زنازاده همینحوری الکی با ابرو ادما بازی میکنه هیچکسم نیست بهش بگه بالا چشمت ابرو.اینه مملکت ما
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
اره واقعا این است مملکت ما
Iran, Islamic Republic of
03:30 - 1397/06/05
خدایا خودت ببین و شاهد باش مملکت ما دست کیا افتاده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
خدام بنده خدا در عجبه اینا دیگه چه جور موجوداتی هستن
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1397/06/05
حاج منصور بده چون به اسب شاه گفته یابو؟؟؟
خوب کرده هرچی راجع به هاشمی و روحانی گفته.مگه دروغه؟اونا لایق بدتر از این حرفها هستن.
هر کی هم ناراحته لگن آب یخ موجوده!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
خودتم از اون بیسوادتری
Germany
22:28 - 1397/06/05
از معجزات الهي در منصور ارضي همين چند روز پيش ديدم كه تو صحن انام رضا از اول تا اخر دعاي كميل با صداي بلند بدون وقفه ميخوند ،،،اين پيرمرد عشق خداست ،،،،جوونهاش نميتوانند اين طوري براي علي نفس بزنند،،،،من سالها پاي منبر او رفتم ولي از ديدار با او سرزدم و فرار كردم ،،،نميدونم چرا ،،،،او چند بار هم دنبال من امد و مراتعقيب كرد ،،،،همه از دوكوهه رفتند به شهرشون من موندم منصور ارضي غروب دوكوهه چه غربتي داشت اون پادگان من رفتم تو توالت اون هم اومد كه من گير بندازه سر شوخي سلام عليك باز كنه ولي باز نشد ،،،سرم نيومد بالا نگاهش كنم ،،،،تموم جوونيم با صدا و نواي يا حسين يا زينب او حال كردم ،،،،چه چيزهايي كه در دهه هفتاد در مراسم او براي من مكاشفه و نمايان نشد،،،،در باب شعور معرفت علي علي سلام ،،،،،من قسم ميخورم كه او يك معجزه و نظركرده است،،،،
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
فراموش نکنیم ابن ملجم هم نمازخون بود.
Iran, Islamic Republic of
00:24 - 1397/06/06
خوب کسی نیست تو دهن گشاد این آدم بزنه البته خدا یک دفعه زدنش خودشو زده به اون را
Iran, Islamic Republic of
21:27 - 1397/06/07
این آقا کاریکاتور آقای کافیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
روشا فارمسی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
روشا فارمسی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
کلینیک النا_فوتر
اورانوس_فوتر2
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر