معتمدی: هر هنرمند سالی یک کنسرت رایگان برگزار کند
۷۶۶۸۴۳
۱۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
۵۸۳۳
محمد معتمدی «کنسرت خیابانی» را واژه درستی نمی‌داند و معتقد است که هر هنرمند اگر سالی یک بار کنسرت رایگان برگزار کند، اتفاق‌های خوبی رخ می‌دهد.

تسنیم: محمد معتمدی «کنسرت خیابانی» را واژه درستی نمی‌داند و معتقد است که هر هنرمند اگر سالی یک بار کنسرت رایگان برگزار کند، اتفاق‌های خوبی رخ می‌دهد.

معتمدی: هر هنرمند سالی یک کنسرت رایگان برگزار کند

محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی در روزهای پایانی هفته گذشته، نخستین کنسرت رایگان در فضای باز را به صحنه برد. این کنسرت در روزهای هشتم و نهم شهریور 1397 در پارک آب‌وآتش و با استقبال مخاطبان علاقه‌مند به موسیقی ایرانی برگزار شد.

معتمدی درباره ایده برگزاری کنسرت رایگان در فضای باز، گفت: یکم اسفند 1395 یعنی یک سال و نیم پیش، در نشست خبری که برای اجرای کنسرت‌های «کویر» داشتم؛ گفتم که طرح برگزاری کنسرت رایگان در فضای باز را دارم. از آن زمان هم پیگیر بودم و رایزنی‌های زیادی کردم تا این ایده‌ام را عملی کنم.

خیلی از مسئولان در عملی شدن این ایده کمک کردند. تجربه خیلی خاصی در این رهگذر به دست آوردم؛ خیلی از مسئولانی که فکرش را نمی‌کردم کمک کردند و خواستند که اسمی هم از آنها نباشد. اما در عین حال و متأسفانه، برخی از همکاران ما در برگزاری این کنسرت سنگ‌اندازی کردند.

او ادامه داد: برگزاری این کنسرت را مؤسسه توسعه هنرهای معاصر و آقای مهدی افضلی (مدیرعامل مؤسسه توسعه هنرهای معاصر) به‌عهده داشتند و منطقه گردشگری عباس‌آباد که فضای اجرا را به ما داد؛ زحمات بی‌دریغی در این اجرا متحمل شدند، کنار آنها نیروی انتظامی زحمات بسیاری کشید و مدت‌ها بر سر تأمین امنیت این اجرا بحث بود و در نهایت بدون هیچ مشکلی دو شب کنسرت رایگان ما در فضای باز پارک «آب‌وآتش» برگزار شد.

این خواننده موسیقی ایرانی گفت: در این کنسرت ارکستر سازهای ملی به‌رهبری علی‌اکبر قربانی من را همراهی کردند. وقتی که قرار است برنامه‌ای در معرض دید عموم شهروندان باشد باید ارکستری به صحنه بیاید که بخش عمده‌ای از سازهای اصیل ایران را در ترکیبش داشته باشد. این ارکستر زیرنظر استاد فرهاد فخرالدینی کار می‌کند.

سعی کردیم در انتخاب قطعه‌ها اصالت موسیقی ایرانی را مد نظر داشته باشیم تا پیوند ازدست‌رفته توده مردم با موسیقی اصیل را بار دیگر برقرار کنیم.

معتمدی درباره به‌کار بردن عنوان «کنسرت خیابانی» برای این اجراها، تأکید کرد: اسم این کنسرت را «کنسرت خیابانی» نمی‌گذارم. خیابان جای عبور و مرور ماشین است و جای تردد است، این واژه از بیخ‌وبن اشتباه است. آنچه ما اجرا کردیم کنسرتی رایگان بود، کنسرتی که بدون خرید بلیت امکان حضور مردم در آن فراهم شد.

او درباره امکان برگزاری کنسرت‌های رایگان برای دیگران، گفت: برگزاری کنسرت رایگان خیلى هم کار سختی نیست؛ به‌خصوص برای کسانی که امکانات کنسرت را دارند، بیلبوردهاى شهر همیشه در اختیارشان است و سالن‌های کنسرت تهران را پیش‌خرید می‌کنند.

برگزاری کنسرت رایگان برای کسی که مثلاً سالی صد شب کنسرت برگزار می‌کند اصلاً کار سختی نیست. هر هنرمند در سال فقط یک شب کنسرت رایگان در یک سالن بزرگ یا در یک فضاى باز مناسب اجرا کند کافى است. البته اصولاً قبل از عملی شدن این‌گونه کارها، نباید تصمیممان را رسانه‌ای کنیم، چون به نفس انجام کار لطمه مى‌زند.

معتمدی تأکید کرد: در حال حاضر جریانی اقتصادی بر موسیقی ایران حکم‌فرماست که این جریان سود مالی هنگفتى هم کسب مى‌کند، در عین حال رواج چنین کنسرت‌هایی (کنسرت‌های رایگان) زیاد خوشایند این عزیزان نیست.

او در پایان درباره تداوم کنسرت‌های رایگان برای مردم گفت: فکر می‌کنم که تداوم این اتفاق‌ها به خواست هنرمندان بستگی دارد، تداومش به بالا رفتن سطح فرهنگ و آگاهی عمومی جامعه منجر می‌شود و می‌تواند فاجعه‌ا‌ی را که در ذائقه شنیداری مردم رخ داده ترمیم کند و شکافی را که بین مردم و فرهنگ و اصالتشان ایجاد شده جبران کند.

کنسرت محمد معتمدی هشتم و نهم شهریور 1397 در بوستان آب‌وآتش و به‌همت مؤسسه توسعه هنرهای معاصر برگزار شد. هماهنگی و مسئولیت برگزاری این پروژه با ندا ریحانی بود.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1397/06/11
این پیشنهاد رو به مداحان نسبتا محترم هم بدید، که سالی یکبار رایگان مداحی کنن، میشه؟ نه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج