تورم لوازم التحریر در آستانه مهر؛ ۶۰ یا ۱۳۰ درصد؟
۷۶۷۵۱۳
۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
۸۲۹۳
یک واردکننده لوازم التحریر می گوید: «از عید تا حالا همه چیز 130 درصد گران شده. جنس آورده‌ایم با دلار 4هزار و 200 تومان اما گمرگ مانده و الان می‌گویند باید با دلار هشت هزارتومانی حساب کنی تا اجازه ترخیص بدهیم.

روزنامه ایران نوشت: از راهروهای قدیمی بازار بزرگ تهران به سمت مسجد امام و از آنجا به بازار بین الحرمین می‌روم. جایی که بورس لوازم‌التحریر است و این روزها باید شلوغ و پر رونق باشد اما نیست.

حاج محمود متین وارد‌کننده است و عصبانی از وضعیت ترخیص اجناس در گمرگ: «از عید تا حالا همه چیز 130 درصد گران شده. جنس آورده‌ایم با دلار 4هزار و 200 تومان اما گمرگ مانده و الان می‌گویند باید با دلار هشت هزارتومانی حساب کنی تا اجازه ترخیص بدهیم.

تورم ۱۳۰ درصدی لوازم التحریر در آستانه مهر

مرد فروشنده ادامه می‌دهد: «الان ماژیک وایت برد که من دارم قیمت می‌گیرم شده جعبه‌ای 36هزارتومان درحالی که 12 تا 13هزارتومان بود. یکی دو ماه پیش شد 22 تومان اما یکدفعه شد 36 هزار تومان واقعاً غیرقابل توجیه است. یعنی هر دانه ماژیک هزارتومانی شده 3 هزار تومان. ما که هزار و 500 فروخته‌ایم از کجا بیاوریم 3 تومان بخریم؟».

او با 50سال سابقه کار در بازار، از جمله قدیمی‌های این صنف است: «هر کی صبح زودتر از خواب بلند شد برای خودش قانون می‌گذارد. با این وضعیت ما دیگر نمی‌توانیم جنس به بازار بدهیم. قبلاً خودکار می‌آوردم 500 تومان الان شده هزار تومان خب مردم چطور بخرند؟ در همه این سال‌ها این‌طور بازاری ندیده‌ بودم. ما دوران قطعنامه هم کار می‌کردیم ولی اوضاع این همه بد نبود.

بازار افتضاح است، هیچ وقت این شکلی نبود، قیمت‌ها بالاست،... جملاتی که دائم تکرار می‌شود. مردی که مشغول خرید است و او را در بیشتر مغازه‌هایی که سر زده‌ام می‌بینم، جلو می‌آید و می‌گوید: «یک دفتر نقاشی با یک مداد رنگی تا حالا شد 40 هزار تومان. جامدادی، مگر جامدادی چیست که قیمتش شده 60 هزارتومان؟ یک تکه پارچه یک زیپ مگر می‌شود آنقدر گران باشد؟ کیف... آقا یک کیف ساده که دوسال دوام داشته باشد 200هزارتومان... هرچی ما با کم پولی بزرگ شدیم ولی بچه‌های ما با پر پولی هم بزرگ نمی‌شوند.

«اوضاع قیمت‌ها که وحشتناک است. دو تا دفتر و دو جعبه مداد خریدیم با یک مداد رنگی شد 112 هزار تومان. دارد می‌رود کلاس اول و چون کلاس اولی است باید بخریم، نمی‌شود گفت نه چون مجبوریم. شما فکر کن روز اول مدرسه اگر وسایلش خوب نباشد بچه چه حالی پیدا می‌کند؟»

افزایش 60 درصدی قیمت لوازم التحریر

رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی گفت: افزایش قیمت تاثیر خود را گذاشته است به طوری که الان مصرف‌ها به حداقل رسیده است و کاملا مشخص است که مردم میزان مصرف خود را مدیریت می‌کنند.

موسی فرزانیان در خصوص وضعیت لوازم التحریر در آستانه سال تحصیلی گفت: در چند سال اخیر ما درگیر رکود در این صنف بودیم و با توجه به مشکلات پیش آمده در بازار ارز و عدم ترخیص کالا از گمرک امسال مشکلات ما بیشتر شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی ادامه داد: با توجه به وقفه‌ای که در واردات و ترخیص مواد اولیه برای کارخانجات تولید داخل به وجود آمده این امکان وجود دارد که در صورت عدم تدبیر مسئولان در ماه‌های آینده شاهد کاهش کالا در بازار باشیم اما الان با توجه به موجودی انبارها مشکلی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: آقایان شعار حمایت از تولید داخل می‌دهند اما در رسیدن مواد اولیه به این واحد‌ها همه نوع سنگ‌اندازی وجود دارد در این چند وقت به قدری بخشنامه صادر شده که ثبت سفارش و واردات تبدیل به یکی از سخت‌ترین کارها شده است امروز ما کارخانه‌هایی برای تولید مداد و خودکار داریم اما همین کارخانه‌ها در آستانه سال تحصیلی به دلیل نبود جوهر و چوب مجبور شدند با حداقل ظرفیت تولید کنند از طرف دیگر جلوی واردات را گرفته‌ایم نتیجه آن این شده که امروز کالا در بازار نسبت به گذشته کم شده است.

فرزانیان اظهار داشت: تولید کننده‌های خودکار می‌گویند الان دو ماه است جوهر در گمرک ایران مانده اما به دلیل مابه التفاوت ارزی و عدم ابلاغ بخشنامه جدید برای ترخیص کالا ، گمرک از خروج جنس خودداری می‌کند و اینطور جواب می‌دهد که چیزی معلوم نیست. از طرف دیگر کالاهایی که مواد اولیه آن از پتروشیمی تامین می‌شود علاوه بر اینکه افزایش قیمت 150 درصدی داشته‌اند اکنون نمی‌توان به راحتی آن را از بازار تهیه کرد.

وی تصریح کرد: تا به امروز لوازم التحریر 60 درصد افزایش قیمت داشته است که این روند صعودی ادامه خواهد داشت.

فرزانیان گفت: با توجه به اینکه کالاهای ما در ردیف 3 تعرفه گمرکی هستند باید ارز مورد نیاز را از بازار ثانویه تهیه کنیم.

وی یادآور شد: امروز این جنس‌هایی که در بازار وجود دارد با ارز 4200 تهیه شده است و هنوز بار جدید با ارز 9 هزار تومانی وارد کشور نشده که به طور حتم در سری جدید کالاها بیش از دو برابر قیمت‌ها افزایش خواهیم داشت.

رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار افزود: این افزایش قیمت تاثیر خود را گذاشته است به طوری که الان مصرف‌ها به حداقل رسیده است و کاملا مشخص است که مردم میزان مصرف خود را مدیریت می‌کنند.

وی گفت: در سالهای قبل مردم در این روزها معمولا برای مصرف 6 ماه خود خرید می‌کردند اما الان این مدت به یک ماه رسیده است چون قدرت خرید مردم پایین آمده و بیش از این توان ندارند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1397/06/13
مردم چرا ساکتین؟؟؟
پاسخ ها
محسن وات ؟؟
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
ای خدااا من که از دار دنیا فقط یک خودکار ۱۵۰۰ تومنی ... یک کیف از قدیم گرفتم و یک کلاسور که از ۲ سال پیشه .... و البته خوبه که وسایلی قابل استفاده است از اون ها استفاده کنیم البته در صورتی که از روی بی پولی نباشه
بدون نام
Canada
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
چون توهم سکوت اختیار کردی من هم همینطور چون شدیم مرده متحرک
بدون نام
Greece
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
به زودی
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1397/06/13
خدا سایه تدبیر وامید راازسرمان کم کم کم نکنه!؟
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1397/06/13
خوب الحمدالله ..علی برکت الله
پاسخ ها
بدون نام
Canada
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
چی خوبه دوست عزیز فقر وگرسنگی ملت وبی مسولیتی حالمان از خدابی خبر
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1397/06/13
خدایا خودت به داد مردم برس. به قرآن تو این مملکت هیچکس به فکر مردم نیست. از بس شرمنده عزیزامون شدیم که افسرده شدیم. آخه آدم مگه چقد تحمل داره؟!!!!!!!!!!!!! خدایا کاری نکن از تو هم نا امید بشیم
پاسخ ها
بدون نام
Canada
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
فقط مردم خودشون باید به داد خودشون برسند
بدون نام
Greece
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
خدا هم گفته انسان زیر بار ظلم نرو
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1397/06/13
یعنی زندگی .... داریم تو اینجا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
این اسمش زندگی نیست ما فقط زنده ایم همین
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1397/06/13
حسن کلیدت تو گلوی ملت گیر کرده اخه به اینده هم فکر کن که بد نام ترین ریس جمهور قرنی به ولا ی علی
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1397/06/13
قابل توجه اداره امار که اعلام می کند تورم هنوز زیر ده درصد است
جا دارد از دولت محترم هم صمیمانه تشکر کنیم بابت ثابت نگه داشتن قیمتهای ارز ، طلا ، گوشت ، لوازم تحریر ، لوازم خانگی ، خودرو ، نان ووووو راستی گفتم نان ، نان که گران نشده ولی وقتی وزن نان را با قبل حساب بکنیم نصف شده است یعنی قیمت همان است ولی وزن آن را نصف کرده اند به عبارتی قیمت نان دو برابر شده است
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1397/06/13
حقمونه واسه راهپیمائی ۲۲ بهمن خوب میریند از دولت تشگر میکنید خوب نماز جمعه میریند پای این حرفهای..... میشینید تا ما این مردم را داریم تو همین جهنمیم
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1397/06/13
چرا دیگه باید درس خواند جمع کنید اموزش و پرورش را هم به نفع مردم است هم دولت
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1397/06/13
بگن مرگ بر امریکا دشمن هیچ غلطی نمیتونه بکنه باز
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1397/06/13
مسعولین محترم بخدا یسری دانش آموزا پدرانشان کارگر کارمند یا ارتشی هستن ودلال دوزد اختلاصی نیستن نمیتونن بخرن برای بچه هاشون توروخدا دلتون به حال ما بسوزه تا کی شرمنده زن بچه بشیم
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1397/06/13
چرااینقدرگرانی؟کی باعث اینهمه گرانی شده چرانمیتوانندمشکل مردم راحل کنند؟خدالعنت کندکسانی که باعث وبانی اینهمه گرانی شده ماکه کارگریم وزیریک میلیون حقوق میگیریم چطوری جوابگوی سه تابچه مدرسه رورابدهیم اقای رییس جمهوربیا جواب بده؟
United Arab Emirates
11:47 - 1397/06/13
اشکال نداره تا ۱۴۰۰ خیلی دیگه مونده تازه بعدش هم ۸ سال باید اسحاق جون رئیس جمهور بشه
United Arab Emirates
11:48 - 1397/06/13
آخه مردم خیلی اسحاق‌جون دوست دارن بعد از روحانی اون‌رو رئیس جمهور میکنن
Canada
12:01 - 1397/06/13
بابا می خواید برید مدرسه که چی اخرش بیکاریه برای تحصیلکرده ها یا فرار از مملکته
Iran, Islamic Republic of
12:02 - 1397/06/13
هر روز صبح که از خواب بلند میشم، میگم خدایا من به چه امیدی چشم هام رو باز کنم؟؟
هر روز یه مدل جدید بدبختی رو عرضه میکنن
Canada
12:04 - 1397/06/13
هرروز گرانتر از دبروز کشور کمونیستیه دوستی با روسیه بهتر از این نمیشه پوتین کمر همت رو بسته تا ایران رو مثل سوریه بدبخت کنه
Canada
12:04 - 1397/06/13
نظرهای من کجا میره برترینهای عزیز
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1397/06/13
مشکل ما سیستم ماست ! خودمون خواستیم جور دیگه ای زندگی کنیم
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1397/06/13
درس خوندن تو کشوری که توسط امریکا تهدید میشه بی فایده است بهتر است کودکانمونو بفرستیم بجنگن
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1397/06/13
هنوزمدرسه هاشروع نشده یک میلیون تومن خرج شده حالاشهریه مدارس که بماندچقدربالاست
Iran, Islamic Republic of
18:11 - 1397/06/13
وقتی پوشک بچه که به وسیله مصرفی یه بار مصرفِ انقدر گرون شده توقع دارید لوازم تحریر گرون نشه انقدرم خودمون به خودمون رحم میکنیم که با گرونی پوشک یه عده شروع به احتکارش کردن که بازم گرونتر بشه و بیشتر سود کنن
Iran, Islamic Republic of
21:39 - 1397/06/13
چطوری ایرانی؟
خسته نباشی دلاور خداقوت پهلوان.
باز هم خیالی نیست روی برگ مقشامونو مینویسیم
Iran, Islamic Republic of
02:50 - 1397/06/14
پوشک بچه روازمردم گرفتن .سفره مردموکوچک کردن قدرت خریدمردمو گرفتن کم کم سوادودرس خوندنم برای مردم حروم میشه مردم هرچی بیسوادترباشن سواری بهتری میتونن بدن.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج