۲۳ درصد کارگران عسلویه معتادند
۷۶۸۸۸۹
۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۸
۸۲۹۱
طبق تحقیقی که در منطقه عسلویه انجام شده است 23 درصد جامعه کارگران دچار معضل اعتیاد هستند و این موضوع نشان از این است که بحث‌های پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی و زیست‌محیطی را در پروژه‌های بزرگ توسعه زیربنایی کنار گذاشته‌ایم.

خبرگزاری ایسنا: انوشیروان محسنی بندپی در جلسه شورای اجتماعی خوزستان که(15 شهریورماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به ایجاد شکاف در جامعه و افزایش روزافزون آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: تحولات سریع در محیط زیست، صنعتی شدن زندگی و نگاهی که به مسائل توسعه کشور داشته‌ایم، در این عوامل موثر هستند.

با نگاه به برنامه‌های اول تا پنجم می‌بینیم که اقتصاددانان برای ما برنامه ریزی می‌کردند و هیچ وقت از جامعه شناسان و کسانی که متخصص جامعه شناسی و علوم اجتماعی هستند، برای نگارش برنامه‌ریزی‌های مسائل اجتماعی دعوت نشده است.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آسیب های اجتماعی در منطقه عسلویه اشاره کرد و ادامه داد: طبق تحقیقی که در این شهر انجام شده است 23 درصد جامعه کارگران دچار معضل اعتیاد هستند و این موضوع نشان از این است که بحث های پیوست های فرهنگی، اجتماعی و زیست‌محیطی را در پروژه‌های بزرگ توسعه زیربنایی کنار گذاشته‌ایم.

محسنی بندپی گفت: طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت سلامت در سال 1947، سلامت تنها نبود بیماری نیست بلکه آسایش روحی، روانی، سلامت معنوی و اجتماعی را شامل می شود که این موضوع را فراموش کرده ایم. شاید انواع واکسیناسیون را انجام داده‌ایم اما به سلامت اجتماعی نگاه علمی نداشته‌ایم.

وی افزود: عدم نگاه علمی کارشناسی و دقیق، بروز و شیوع و رشد آسیب های اجتماعی را در اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی و اختلال روحی و روانی و حاشیه نشینی در بر داشته است.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به رویکرد دولت دوازدهم در زمینه سلامت اجتماعی بیان کرد: از مهمترین رویکردهای این دولت در کنار مجلس شورای اسلامی، بحث ایجاد سلامت اجتماعی است و برای اولین بار در برنامه‌های توسعه‌ای به سلامت اجتماعی نگاه علمی و کارشناسی شده است.

وی با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی نیازمند پیشگیری است، تصریح کرد: یک دستگاه دولتی نمی تواند به تنهایی در بحث آسیب های اجتماعی عمل کند و پیشگیری از این آسیب ها نیازمند هم افزایی بین دستگاه‌های دولتی و نگاه اجتماع محور از بیرون است و باید از طریق سازمان های مردم نهاد، اجتماعی کردن این آسیب ها و کمک گرفتن از مردم حل شوند و دولت باید سیاست گذاری ها را انجام دهد.

محسنی بندپی با اشاره به اجرای طرح نماد جهت کاهش آسیب های اجتماعی بیان کرد: برای نخستین بار در طرح نماد برای تدوین و تولید بسته های مددکاری و بسته‌های روانشناسی 9 دستگاه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه برخی از عوامل کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله توانمندسازی باید از سنین پایه انجام شود، گفت: این طرح در حال ملی شدن است و برای اولین بار 9 وزارتخانه دور هم جمع شده‌اند تا از سنین پایه در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی کار کنند. نتایج طرح نماد شاید 10 تا 15 سال دیگر نشان داده شود اما اجرای آن از اکنون آغاز شده است.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اقدامات انجام شده جهت مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: در این جهت اقدامات خوبی انجام شده است البته سه استان در افغانستان که با ایران هم مرز هستند، 300 درصد سطح تولید کشت مواد مخدر را افزایش داده‌اند و طبیعتا صف اول مقابله با عرضه مواد مخدر نیز نیروهای ناجا هستند.

وی با تاکید بر اصل قرار دادن پیشگیری در همه مسائل گفت: در زمینه مبارزه با مواد مخدر، 5000 تیم سازمان بهزیستی در 5000 محله که ریسک بالایی دارند استقرار یافته‌اند و در حال انجام پیشگیری هستند.

کمپ ها در درمان اعتیاد هیچ اثربخشی ندارند و باید این موضوع را بپذیریم که دیگر زمان آزمون و خطا سپری شده است. به همین دلیل به سمت درمان اجتماع مدار رفته‌ایم زیرا اثربخشی این نوع درمان بیش از 35 درصد است در حالی که راندمان اثربخشی در کمپ‌ها پنج درصد است.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در بحث درمان اعتیاد به دو گروه سنی زنان و کودکان توجه ویژه‌ای کرده ایم.

نقش زنان در بحث اعتیاد می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد؛ به طور مثال در تحقیقی که در استان سیستان و بلوچستان انجام شد، در نظرسنجی در دو مرکز بهبودپذیری و اقامتی کودکان، بالای 50 درصد کودکانی که در این مراکز بودند مادر معتاد داشتند.

محسنی بندپی گفت: در بحث درمان اعتیاد حلقه مفقوده ای وجود دارد که در آن زمینه غفلت کرده‌ایم. عدم توانمندسازی افرادی که مراحل پاکی را طی می‌کردند و کسانی که دچار ناراحتی خانوادگی و بیکاری و معضلات دیگری هستند، موجب می شود مجددا به اعتیاد بازگردند.

باید بپذیریم در این جهت سیاستگذاری‌های ناقصی داشته‌ایم. در قانون برنامه ششم، راه اندازی مرکز جامع توانمندسازی و صیانت از بهبود یافتگان مد نظر قرار گرفته است. شهرداری یکی از سازمانهایی است که باید در این زمینه اقدام کند و در این خصوص باید 17.5 درصد بودجه شهرداری ها در مسائل فرهنگی و اجتماعی هزینه شود.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تلاش جهت کاهش طلاق گفت: سامانه ثبت الکترونیکی طلاق در کشور راه‌اندازی شده است که آثار آن را مشاهده کرده ایم و یکی از راههای کاهش طلاق این موضوع بوده است.

وی ادامه داد: قبل از اینکه دادخواست طلاق در دادگاه ثبت شود، در سازمان بهزیستی ثبت می‌شود و به فراخوری که مشکل عنوان می شود، زوجین به مشاوران بخش خصوصی ارجاع داده می شوند. این کار در بدو مساله انجام می شود زیرا در پایان کار طلاق مداخله اثر ندارد. این موضوع در مشهد به عنوان پایلوت اجرا شده است که در سال نخست 8 درصد و در سال دوم 11 درصد کاهش طلاق داشته‌ایم.

محسنی بندپی بیان کرد: 47 درصد طلاق ها در پنج سال نخست زندگی رخ می دهد یعنی هنوز نتوانسته ایم در بحث توانمندسازی، اجتماع پذیری و تحمل نقد روی زوج های جوان کار کنیم که در حال کار در این زمینه هستیم. خوزستان استان استراتژیکی است و علیرغم فراوانی آب به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب از کمبود آب آشامیدنی رنج می برد. همچنین جنگ تحمیلی و ریزگردها خوزستان را تحت تاثیر قرار داده است.

وی با بیان اینکه باید نگاه ملی به خوزستان بیشتر باشد، گفت: در بخش سازمان بهزیستی اعلام کرده‌ایم که اولویت گسترش پایگاه‌های اجتماعی و اورژانس اجتماعی در خوزستان رعایت شود؛ به طوری که 11 شهرستان این استان از پایگاه اجتماعی برخوردار شده اند. همچنین مرکز جامع خدمات بهزیستی که تلفیقی از حوزه اجتماعی، توانبخشی و پیشگیری است، در حاشیه شهر اهواز راه‌اندازی خواهد شد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: تا قبل از سال 96 به خانواده های یک نفره تحت پوشش بهزیستی 53 هزار تومان مستمری‌ پرداخت می شد، این رقم در 96 سال به 148 هزار تومان و در سال 97 به 168 هزار تومان افزایش یافته است.

همچنین دولت مکلف کرده 760 هزار خانوار پشت نوبتی، تحت پوشش بهزیستی قرار بگیرند و خوزستان نیز اولویت قرار داده شده است.

محسنی بندپی با اشاره به دیگر خدمات سازمان بهزیستی بیان کرد: در هر خانواده ای که دارای یک فرزند معلول باشد، برای بارداری دوم هزینه آزمایش ژنتیک بر عهده سازمان بهزیستی خواهد بود؛ البته کسانی که تحت پوشش کمیته امداد هستند این هزینه را کمیته امداد می پذیرد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:23 - 1397/06/17
خیلی بیشتر از این حرف ها باید باشه آمارتون اشتباهه . فقط هم تو عسلیویه نیست هر جای مملکت که دست بزارین آش همین آشه و کاسه همین کاسه .
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1397/06/17
خوش به حالشون اعتیاد دارند سر کار هستند .ما هم اعتیاد داریم ولی بیکاریم
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1397/06/17
حق تمام کارگران در عسلویه را پیمانکاران نامرد میخورند و کسی هم نیست به آنها بگویید یکمی هم انصاف داشته باشید.
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1397/06/17
به به داداش چه شود.
پاسخ ها
ساوان صباحت
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
خودت هم معتادی
Iran, Islamic Republic of
06:20 - 1397/06/23
تو عسلویه مگه میشه بدون مواد کار کرد مواد تفریح شده واسه قشر ضعیف،
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1397/06/23
با این شرایطی که پیمانکاران بر سر کارگران بیچاره میارند و حقوقهایی که هر 5ماه هم به زور پرداخت میشه باید هم معتاد باشند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج