امید عبدالعلی دستغیب به آینده ادبیات
۷۶۹۷۶۲
۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۲
۱۴۸۸
عبدالعلی دستغیب، نویسنده و منتقدی است که بواسطه سال‌ها نقد ادبی از جمله چهره‌های مطرح حوزه نقد در ایران به شمار می‌آید.

روزنامه ایران: عبدالعلی دستغیب، نویسنده و منتقدی است که بواسطه سال‌ها نقد ادبی از جمله چهره‌های مطرح حوزه نقد در ایران به شمار می‌آید.

امید دستغیب به آینده ادبیات

او به وضعیت این روزهای ادبیات گلایه دارد. دستغیب که پس از دهه‌ها زندگی در پایتخت، چندی است که به شیراز بازگشته و دلیل این مسأله را وضعیت جسمانی‌اش عنوان کرده، تأکید می‌کند، شرایط امروز ادبیات فارسی مشابه اوضاع نابسامانی است که در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی کشور با آنها روبه‌رو شده‌ایم.

با این حال، او خیلی هم ناامید نیست و وجود برخی جوانان مستعد در فعالیت‌های ادبی سال‌های اخیر را، آن هم فارغ از تبلیغات دولتی و سیاسی، امیدوار‌کننده می‌داند. این پیشکسوت ادبی که تا به حال بیش از پنجاه اثر منتشر کرده و در اختیار علاقه مندان قرار داده است، وجود چنین جوانانی را بواسطه سابقه طولانی شعر و ادبیات در کشورمان می‌داند.

او در همین رابطه گفته: «برخی از این جوانان کارهای درخشانی دارند، افرادی که تعدادشان هم کم نیست، خیلی امیدوار می‌شوم که در آینده ادبیاتمان شخصیت‌های بارزی مانند سیلویا پلات داشته باشیم.» او در همین رابطه کتاب های«شعر» و«نقدشعر» را نوشته و در قالب این دو اثر تلاش کرده تا حد ممکن به شرح آثار نویسندگان و شاعران جوان، بویژه با تکیه بر آثار زنان بپردازد.

او که این روزها بواسطه کهولت سن و بیماری قادر به فعالیت جسمی و فکری چندانی نیست از آماده‌سازی کتاب تازه‌ای با عنوان «خوشه پروین» خبر داده، دستغیب در این کتاب به بررسی سبک و آثار نیما یوشیج، مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو، نادر نادرپور، سهراب سپهری، فروغ فرخزاد و نصرت رحمانی، هفت شاعر معاصر پرداخته که برای هر یک هویت و سبک مستقلی قائل است.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج