لزوم ارائه ۱۰ سبد کالا در بین کارگران
۷۷۰۲۵۵
۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
۹۰۴۰
یک کارشناس حوزه کارگری گفت: در اینکه قدرت خرید کارگران به شدت کاهش یافته،‌هیچ تردیدی نیست و یکی از طبقات اجتماعی که بیش از سایر طبقات جامعه در شوک اقتصادی کشور به شدت دچار کاهش قدرت خرید شده‌اند،‌جامعه و خانوار کارگری است که در اصل نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

خبرآنلاین: یک کارشناس حوزه کارگری گفت: در اینکه قدرت خرید کارگران به شدت کاهش یافته،‌هیچ تردیدی نیست و یکی از طبقات اجتماعی که بیش از سایر طبقات جامعه در شوک اقتصادی کشور به شدت دچار کاهش قدرت خرید شده‌اند،‌جامعه و خانوار کارگری است که در اصل نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

حمید حاج اسماعیلی با بیان این مطلب افزود:‌ بنابراین موضوع بررسی و مشکلات قدرت خرید کارگران یکی از جدی‌ترین موضوعات در کشور است و نه فقط شورای‌عالی کار بلکه دولت باید این مساله را مدنظر داشته باشد زیرا یک موضوع اجتماعی و اقتصادی بسیار بزرگ در کشور است که چنانچه راه حل جدی برای آن پیدا نشود ممکن است هزینه‌های بیشتری را برای کشور ایجاد کند.

وی بیان کرد: بنابراین افزایش قدرت خرید کارگران یکی از جدی‌ترین مسایل کشور است و می دانیم جامعه کارگری علاوه بر بحث تامین هزینه‌های خوراک و مسکن در حوزه بهداشت و درمان و با مسایل مختلف رفاهی در زندگی روبه‌رو هستند و بیش از بقیه گروه‌های جمعیتی شرایط فعلی جامعه کارگری را تحت تاثیر و فشار قرار داده است.

وی تصریح کرد: البته تاکنون بررسی دستمزد در طول سال و تعیین آن در شورای‌عالی کار مسبوق به سابقه نبوده و ممکمن است با مقاومت‌های جدی کارفرمایان مواجه باشد زیرا بحران اقتصادی کشور همه واحدهای اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده و آنها به هیچ وجه توان پرداخت دستمزد بالاتر را ندارند. البته موضوعی را برای اولین‌بار نوبخت،‌ رییس سازمان برنامه و بودجه در مجلس مطرح کرد که همان بازنگری حقوق کارمندان در دولت است و با توجه به اینکه این شیوه عملی شود به نظرم در حوزه کارگران هم می‌تواند در شورای‌عالی کار مطرح شود.

لزوم ارایه ۱۰سبد کالا تا پایان سال

وی بیان کرد: معتقدم در این شرایط دولت باید حمایت جدی از کارگران را انجام دهد و برای اینکه بازار کار و رابطه کارگر و کارفرما با مشکلات جدی مواجه شود بنابراین امیدواریم شاهد حمایت‌های جدی از سوی دولت باشیم و مسوولان تاپایان سال ۸ تا ۱۰ بار به ارایه سبد کالا به صورت گسترده به کارگران بپردازند.

راهکارهای آسان کردن زندگی کارگران در جامعه

وی برای آسان کردن شرایط زندگی کارگران به دولت پیشنهاد داد: وام ودیعه مسکن می‌تواند به عنوان یکی از کمک‌های جدی از سوی دولت به کارگران اعطا شود که بهتر است برای این کار مبلغ ۲۰ تا ۳۵ میلیون تومان با نرخ بازپرداخت ارزان و همچنین ضمانت آسان برای ودیعه مسکن در اختیار کارگران قرار گیرد؛‌ یارانه دولتی برای دسترسی آسان و ارزان کارگران در حوزه بهداشت و درمان در اختیار آنها قرار دهد زیرا اکنون دفترچه‌های درمانی تامین اجتماعی کارآمدی لازم را ندارد و کارگران به سختی می‌توانند به مراکز درمانی تامین اجتماعی مراجعه کنند.

حاج اسماعیلی تاکید کرد: به نظرم این موارد رویه‌های جدی است که می‌تواند از سوی دولت مطرح باشد و عملیاتی شود اما اگر برای کارمندان بحث بازنگری دستمزد مدنظر باشد به تبع آن حتما در شورای‌عالی کار باید بازنگری دستمزد کارگران مورد توجه قرار گیرد.

اعطای کوپن آری یا خیر؟‌

این فعال حوزه کارگری درباره اعطای کوپن به جامعه کارگری و کمک به این قشر از جامعه گفت: سیاست‌های دولت برای برنامه‌ریزی در ماه‌های آینده دقیق و شفاف نیست اگر می‌توانستیم پیش‌بینی دقیقی از روند برنامه‌ریزی و اقدامات دولت در ماه‌های آینده داشته باشیم شاید بهتر می‌توانستیم تصمیم‌گیری کنیم.

تاثیر تحریم‌های آبان ماه و نقش حمایتی اتحادیه اروپا

وی ادامه داد:‌از آبان‌ماه تحریم‌ها به صورت جدی آغاز می‌شود و از همان تاریخ هم تقریبا آخرین مهلت‌هایی است که اتحادیه اروپا بر اساس تعهدی که در برجام دارد باید اقدامات حمایتی را از ایران انجام دهد تا الان هنوز هیچ اقدام جدی از سوی اتحادیه اروپا صورت نگرفته و هم برای نقل و انتقالات پول از طریق بانک سرمایه‌گذاری اروپا که قرار است این کار را انجام دهد و هم در زمینه خرید نفت ایران؛‌اگر این اقدامات صورت گیرد شاید اوضاعی که اکنون ما با آن در کشور مواجه هستیم،‌تغییر کند و شرایط بهتر شود.

وی افزود: اما به دلیل اینکه اتحادیه اروپا جدیت و حمایت درست را تاکنون از برجام انجام نداده این مساله با تردید جدی همراه است و حتی دولت هم ارزیابی دقیقی از ادامه روند برجام در کشور ندارد بنابراین نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی داشت؛ ‌به هرحال ادامه این وضعیت بسیار نگران‌کننده خواهد بود زیرا با بی‌ثباتی و نوسان و التهاب شدید دربازار روبه‌رو هستیم و هرروز قیمت ارز افزایش می‌یابد و به تبع آن کالاهای دیگر گران می‌شود.

بنابراین اگر این اتفاق ادامه‌دار باشد به حتم شاهد روند روبه افزایش قیمت‌ها تا پایان سال باشیم و قطعا دولت باید به سمت سیستم جیره‌بندی و کوپنی برود البته نه فقط در بحث کالاهای اساسی بلکه در بقیه کالاها نیز ممکن است این اتفاق بیافتد و چاره‌ای هم نیست زیرا وقتی منابع محدود باشد دولت باید آنها را سهمیه‌بندی کند و دولت وقتی نمی‌تواند روند فعلی را مدیریت کند قطعا باید به سمت سهمیه‌بندی کالاها برویم.

حاج اسماعیلی بیان کرد: هرگونه شوک و تعدیل شاخصه‌های اقتصادی در بازار منجر به ایجاد تورم می‌شود و افزایش قیمت‌ها را به دنبال دارد؛‌جوی که اکنون در کشور حاکم است غیرقابل قبول است و انتظار داریم دولت بتواند در آن بخش مدیریت کند و باعث کاهش قیمت‌ها و تثبیت آنها شود.

وی گفت: منتظر نوید برای اجرای حمایت‌های اروپا در کشور از طرف دولت در کشور هستیم و دومین مورد مدیریت جدی‌تر، فنی‌تر و کارشناسی‌تر دولت برای مهار شرایط فعلی است اگر این دو اقدام صورت گیرد به حتم شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم و هنوز هم کورسو امیدی وجود دارد تا دولت بتواند این شرایط را در کشور ایجاد کند و اگر این اتفاق نیافتد، توجه کنید هرگونه افزایش قیمت به صورت رسمی در بحث دستمزدها باعث تثبیت قیمت‌های فعلی و افزایش آنها در آینده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: به جد دنبال این هستیم که قدرت خرید کارگران و کارمندان افزایش یابد زیرا به شدت آسیب دیده‌اند و قادر به تامین هزینه‌های زندگی خود نیستند.

وی درباره رقم هزینه معیشتی کارگران گفت: نابسامانی‌های جدی و پرنوسان در کشور هم مراکز رسمی و هم کارشناسان را سردرگم کرده و آنها ارزیابی دقیقی از شاخصه‌های اقتصادی فعلی ندارند در ۶و ۷ ماه گذشته قیمت‌ها و نرخ تورم آنچنان جهشی بوده که اکنون نمی‌توان متوسط قیمت‌ها و تورم را در کشور تعیین کرد.

خط فقر ۳میلیون و ۵۰۰هزار تومانی

وی ادامه داد‌:‌اکنون خانواده‌ها به زحمت می‌توانند به ۴میلیون تومان در کلانشهرها خانواده خود را اداره کنند و باید به دنبال این باشیم که شرایط را طوری بهبود بخشیم که خانواده‌ها قادر به تامین نیازهای اساسی خود باشند.

این کارشناس حوزه کارگری عنوان کرد: آنچه از آن به عنوان خط فقر یاد می‌شود بالای ۳میلیون و ۵۰۰هزار تومان است و دولت اگر به دنبال حمایت است باید چنین خطوطی را در نظر بگیرد تا بتواند حمایت‌های موثر را از خانواده‌ها و طبقات اجتماعی و ضعیف جامعه انجام دهد.

انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:02 - 1397/06/20
اگر میخواهید کمک کنید در عمل باشد نه در حرف
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1397/06/20
به فکر همه اقشارید الا بازنشستگان!!!!!واقعا واستون متاسفیم مگه بااین حقوق اندک از پس کوم مخارج بر میایم خدا نابودتون کنه به حق امام حسین
Iran, Islamic Republic of
14:09 - 1397/06/20
ما تو روستا به قیر از یارانه چیزی نداریم ودولت میگه خط فقر ۳ملیون ۵۰۰ هزاز تومان ینی ما مرده ایم
Iran, Islamic Republic of
14:16 - 1397/06/20
من با چهار نفر ادم وحقوق ۱۴۰۰تومانی چیکار کنم تازه مستاجرهم هستم باید برم دزدی کنم تا بتونم فقطوفقط نفس بکشم یا با همین چندر غاز به سختی زندگی کنم که مرگ بهتر از این زندگیه لعنت به باعثش
پاسخ ها
گنزق
United Arab Emirates
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
خانواده ای میشناسم با چهار نفر عائله زیر یک میلیون بدون بیمه درآمد داره
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1397/06/20
این حقمونه . کمک یعنی چی ؟ مگه به گدا می خواید بدید ؟
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1397/06/20
مثل اینکه مستمری بگیران توی این مملکت زنگی نمی کنن با ا ملیون باید زندگی چهار نفر راه ببرن خط فقر برای مستمری بگیران است
Iran, Islamic Republic of
14:28 - 1397/06/20
جلسه بزارید فقط بشنید دور هم چایی وشرینی تون رو بخورید خدایی بود ونبودتون فرقی هم داره
Iran, Islamic Republic of
14:38 - 1397/06/20
واقعن من کارگر با 5نفر عالیه وشرایط زندگی سخت با این حقوق 1500تمن شما فرمودید خط فقر 3500تمن چرا برای من این 1/500میدهید این عدالت
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1397/06/20
کارگر یعنی بدبخت کارگر یعنی ذلیل و تو سر خور هم از دولت هم از کارفرما این همه به مدیران حقوق میدهید و نماینده ها مجلس اون وقت صد هزار تومان که میخوایی اضافه کنید بر حقوق کارگر جونتون به لب رسیده
Iran, Islamic Republic of
14:45 - 1397/06/20
من که زیریک میلیون حقوق می گیرم کجای خط فقرم
پاسخ ها
اسماعیل
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
سلام من یک کارگرروفدگرم شما بگید با حقوق 1500 درماه بادوبچه مدرسه ای می توان زندگی کرد
ط ی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
ما که بیکار ومدرک داریم ومتاهل ومستجر چکار کنیم (واویلا واویلا ما موندیم بی پولو تنها // که بدبختی تو راهه داره میاد__یا حسین )
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1397/06/20
بازنشسته های بدبخت پس چیکار کنن ماهی یک میلیون تومن دارن حقوق میگیرن پول نون و تخم مرغ هم نمیشه خدا ذلیلتون کنه نامردا.
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1397/06/20
هنوز حقوق عقب مونده فروردین ماه بازنشسته های تامین اجتماعی رو ندادن. روز به روز گداتر میشن.
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1397/06/20
بابا کدوم کار که حقوقش ۳۵۰۰باشه شما کار به بدهید.تا موقع حقوقش. من چهارتا دانش آموز مستاجر ماهی ۸۰۰میدم با بدبختی .الان از کجا بیارم برای مدرسه شون چیزی بخرم.خدایا ما را شرمنده بچه هامون نکن الهی امین
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1397/06/20
حالا اگه دزدا و کاسبان تحریم بزارن....دیروز دلار داشت میومد پایین که یک دفعه گفتن شورای نگهبان این جور کرده ودلار رفت بالا.
ما که خر نیستیم
پاسخ ها
رقیه قوی اندام
United Arab Emirates
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
به فکر ماباشیدبختی به قران سه پسر دارم یک پسر بهزیستی به قران کمک نمکن
Iran, Islamic Republic of
18:17 - 1397/06/20
کارگران بسیار بدبخت شده‌اند با این وضعیت تورم اخیر
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1397/06/20
لعنت خدا بر بانیان تورم
Iran, Islamic Republic of
00:52 - 1397/06/21
رانندگان تاکسی شهری که باسیاست های غلط دولت وازدیاد مسافربرهای شخصی تحت عنوان اینترنتی وبی سیم شغل خودرا ازدست داده اند وکاروبارشان کساد شده وسفرهاشان خالی شده فراموش نکنید.
Iran, Islamic Republic of
20:00 - 1397/07/05
من یک بازنشسته هستم با هفت نفر عاعله حقوق 1400 تومن با این گرونی چکار کنم برم دزدی بخدا چهار تا فرزند تحصیلکرده بیکار هم دارم فقط حیرون شدم بر باعث وبانیش لعنت
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1397/09/20
چی بگم به ولا این ناحقی است کارگر بیچاره تواین زمستان هر روز بیکار چه جور خرجه زن وبچه اش بده سال 92فقط یه بار سبد کالا گرفتیم از اون به بعد دیگه نگرفتیم نه خونه ایی نه ماشینی نه پولی مستجر پول گاز وبرق وآب بااین گرونی که اکه الان چیزی نخری یک ثانیه بعد چهار برابر میشه بخدا دیگه از زندگی خسته شدیم به خدا حقمون مرگه تا از این دنیا لعنتی بی عدالتی نجات پیدا کنیم
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1397/09/20
به خدا از کارگر بدبختر مگه داریم تو این زمستان آرزو داریم یک بار کار گیرش بیاد تو خدا این عدلته به نظرتون کارگری نه خونه نه ماشین نه پولی نه خرجه خانواده برامون توضیح بدین زیر فقر بودن یعنی چه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج