روزنامه شرق: پست سخنگویی دولت مهم نیست!
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر ولدخانی_1
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
استخدام_3
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
استخدام_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۷۲۶۷۳
۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲
۶۷۵۶
میانه تابستان امسال دولت حسن روحانی وارد ششمین سال فعالیت خود شد؛ درحالی‌که نابسامانی‌های اقتصادی، دولت را در سخت‌ترین شرایط قرار داده است.

روزنامه شرق نوشت: میانه تابستان امسال دولت حسن روحانی وارد ششمین سال فعالیت خود شد؛ درحالی‌که نابسامانی‌های اقتصادی، دولت را در سخت‌ترین شرایط قرار داده است.

همين شايد خيلي از مسائل را توجيه‌پذير نشان دهد که مثلا دولت بيشتر روي بازار دلار، سکه و شرايط معيشتي مردم تمرکز کند. اما در اين ميان اين را نبايد فراموش کرد که دولت سه ماه است که يکي از بزرگ‌ترين ابزارهاي ارتباطي خود يعني سخنگويي دولت را از دست داده است.

محمدباقر نوبخت از ابتداي حضور دولت تدبير و اميد به مدت پنج سال پشت تريبون سخنگويي رفت تا علاوه بر رياست بر سازمان برنامه‌و‌بودجه، زبان دولت هم باشد و اتفاقا همين اختلال کاري و اختلافات درون دولت باعث شد او اين تريبون را رها کند. خالي‌ماندن سه‌ماهه اين سمت اين شائبه را به ذهن مي‌آورد که گويي کارکرد اين پست آن‌چنان هم حياتي نبود که سه ماه عدم حضور سخنگو، نگراني‌ای براي کسي ايجاد نکرده است.

هرچند در همه اين سال‌ها اين انتقاد به نوبخت وارد بود که به‌واسطه اقتصادي‌بودنش بيشتر به سؤالات اقتصادي رسانه‌ها جواب کامل می‌دهد و در پاسخ به سؤالات خبرنگاران سياسي خساست می‌کند اما حداقل چراغ سخنگويي دولت را تا تابستان امسال روشن نگه داشته بود. عرف بسياري از کشورها اين است که خبرنگاران به‌راحتي به سخنگو دسترسي دارند و گاهي در هفته دو تا سه بار نشست برگزار مي‌کنند که در اینجا حالا حتي همان نشست سه‌شنبه‌هاي سخنگوي دولت هم تعطيل شده است.

بايد به اين نکته توجه داشت که از همان ابتداي روي‌کار‌آمدن دولت حسن روحاني يکي از گله‌هاي او اين بود که تريبون‌هاي رسمي مثل صداوسيما عليه دولت عمل مي‌کنند و خدمات دولت ناديده گرفته مي‌شود. دولتي‌ها بر اين اعتقادند که همين باعث شده نگاه مثبتي نسبت به دولت شکل نگيرد و دستاوردهاي آنها به‌خوبي به مردم نشان داده نشود. شواهد هم نشان مي‌دهد که اين گلايه بيراه نيست.

اما اين سؤال هم قابل طرح است که تيم رسانه‌اي دولت چقدر تلاش کرده از امکانات خود براي بازتاب عملکردش استفاده کند؟ رئيس‌جمهوري و اعضاي دولت بارها گفته‌‌اند که بايد از فضاي رسانه‌ها براي تبليغ اميد به مردم استفاده شود. آنها بارها گفته‌اند که رسانه‌هاي غيرهمسو با دولت در تلاش هستند تا عملکرد دولت را منفي نشان دهند اما اکنون مي‌بينيم که خود دولت يکي از رسانه‌هاي اصلي خود را خالي نگه داشته تا گروه‌هايي اين فرصت را بيابند تا در فضاي مجازي اميد مردم را کم و کمتر کنند.

سال گذشته بعد از زلزله کرمانشاه، رئيس‌جمهوري چند باري به آن مناطق سر زد اما به‌جز چند خبر کوتاه و چند عکس تقريبا چيز خاصي از اين بازديدها مخابره نشد. عکس‌ها و خبرهايي که حداقل مي‌توانست در شبکه‌هاي مجازي بازنشر شود و دولت متهم به اين نباشد که مشکلات زلزله‌زدگان را ناديده گرفته است.

مشکل اما فقط تيم رسانه‌اي دولت نيست، شخص رئيس‌جمهوري که در دولت اول خود تقريبا به‌صورت منظم نشست خبري برگزار مي‌کرد، آخرين بار در بهمن سال گذشته روبه‌روي خبرنگاران نشست تا به سؤالات آنان پاسخ بدهد.

بعدازآن او هم ترجيح داد مانند وزراي خود که وقتي در حلقه خبرنگاران قرار مي‌گيرند، سعي مي‌کنند بيشتر روي خود را به سمت دوربين‌هاي صداوسيما بچرخانند، اين رسانه را بر ديگر خبرگزاري‌ها و روزنامه‌ها ترجيح دهد و در گفت‌وگوي تلويزيوني شرکت کند؛ آن‌هم در همان رسانه‌اي که اکثر دولتي‌ها از نوع پوشش خبرهايشان گله دارند.

در غياب ضعف رسانه‌اي دولت و شرايط سخت اين روزها، انتخاب سخنگوي دولت هم به يکي از مشکلات دولت بدل شده است و هر روز نام يک نفر به گوش مي‌رسد. نام‌هاي آشنا هم کم نبوده است؛ اسحاق جهانگيري، محمود واعظي، عبدالرضا رحماني‌فضلي، رضا صالحي‌اميري، محمدجواد آذري‌جهرمي و محمد نهاونديان از معاونان و وزيراني هستند که از ابتدا شايعه حضورشان در اين پست شنيده مي‌شد.

اين روزها نام علي ربيعي، وزير کار سابق و محسن حاجي‌ميرزايي، دبير هيئت دولت هم به اين فهرست اضافه شده است. افرادي که بر اساس مشغله‌ها و دغدغه‌هاي کاري و البته پرستيژشان نمي‌توانند گزينه‌هاي خيلي مناسبي براي سخنگويي دولت باشند. حتي حضور آنان مي‌تواند سياسي و تبليغاتي نيز محسوب شود اما اينکه تا چه زماني دولت ‌می‌خواهد بدون تريبون اصلي پيش برود هم جاي سؤال است.

آنچه مسلم است دولت با همه عملکردهاي خوب و بد خود بايد مهم‌ترين تريبون ارتباطي خود با رسانه‌ها را دوباره احيا کند؛ حلقه‌اي که خبرنگاران بتوانند از طریق او بدون واسطه هم سؤالات و هم دغدغه‌هاي مردمي را به گوش سخنگو و نهايتا دولت برسانند، هرچند در جواب فقط بله و خير بشنوند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
انجمن پرستاری ایران_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
انجمن پرستاری ایران_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
انجمن پرستاری ایران_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
سفیر بار ساقدوش_2
انجمن پرستاری ایران_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر