مژده جمال‌زاده؛ زیباروی خوش صدای افغان
۷۷۵۳۹۷
۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳
۲۲۵۶۰
مژده جمال‌زاده که ۳۲ سال دارد، در خانواده‌ای بزرگ شده است که می‌تواند پدرش را "یک فمینیست" و مادرش را "بهترین دوستش" توصیف کند. او با بیان اینکه مشوق اصلی‌اش در موسیقی مادرش بوده، می‌گوید: اگر تشویق مادرم نمی‌بود، من به احتمال زیاد حالا وکیل بودم.

برترین ها: پنج سال داشت که مجبور به ترک زادگاهش کابل شد. سرنوشت پایش را به آنسوی دنیا کشاند، به کانادا، کشوری که او را بلافاصله در آغوش گرفت، آموزش داد و گذاشت خودش باشد. حالا به رغم آن که عاشق موسیقی نیست، میکروفون را برمی‌دارد و آواز می‌خواند تا به گفته او، سکوت اکثریت خاموش را بشکند، در بدترین کشور برای زنان.

مژده جمال‌زاده که ۳۲ سال دارد، در خانواده‌ای بزرگ شده است که می‌تواند پدرش را "یک فمینیست" و مادرش را "بهترین دوستش" توصیف ‌کند.

مژده جمال‌زاده؛ خواننده‌ای که عشق به موسیقی ندارد

او با بیان اینکه مشوق اصلی‌اش در موسیقی مادرش بوده، می‌گوید: اگر تشویق مادرم نمی‌بود، من به احتمال زیاد حالا وکیل ‌بودم.

او پس از یک دهه آوازخوانی، حالا به دنیای سینما قدم گذاشته است و اولین فیلمی که در آن نقش ایفا می‌کند، "برف سرخ" نام دارد که درام کانادایی با کارگردانی ماری کلیمنت است.

مژده کیست: زن خجالتی اما هنجارشکن؟

از مژده خواستم خود را معرفی کند. او گفت: فردی خجالتی، متفاوت، کنجکاو و مشاهده‌گر و در عین حال، هنجارشکن در برابر قوانین و اخلاقیات مرسوم جامعه که حقوق فردی انسان‌ها، به ویژه زنان، را نقض می‌کنند.

مژده با بیان این که نمی‌خواهد یکی از آن زنانی باشد که در چارچوب کلیشه‌های غالب اجتماعی تعریف می‌شوند، افزود: برای زنان افغان انتظارات اجتماعی طوری تعریف شده که در یک سن تعیین‌شده ازدواج کنند، بچه‌دار شوند، همسر و مادر خوبی باشند و کار خانه را انجام بدهند و بس.

او ازدواج را یک قرارداد اجتماعی "از مد افتاده" می‌داند و می‌افزاید که هیچ وقت نمی‌خواهد بچه‌دار شود.

تحصیلاتش را در رشته فلسفه و علوم سیاسی در یکی از مراکز آموزش عالی کانادا به پایان رسانده است. می‌گوید فلسفه نحوه دیدگاهش به زندگی را متحول کرده است.

مژده در مراسمی که برای روز جهانی زن در کاخ سفید برگزار شده بود این آهنگ را در حضور رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا اجرا کرد.

مژده جمال‌زاده؛ خواننده‌ای که عشق به موسیقی ندارد

چرا خوانندگی؟

مژده که بزرگ‌شده کانادا است، اولین آهنگ خود را در سال ۲۰۰۷ ضبط کرد.

او در پاسخ به پرسشم که چه سبب شد به آوازخوانی رو بیاورد، گفت: "اگر بخواهم رو راست باشم، باید بگویم من هیچ وقت علاقه خاصی به موسیقی و خواندن نداشته‌ام. حتی وقتی که اولین آهنگم را ضبط می‌کردم، فارسی بلد نبودم. با وجود این، میکروفون را به دست گرفتم تا صدایی شوم برای اکثریت خاموش جامعه افغانستان. می‌خواستم زنان افغان دیده و شنیده شوند."

هرچند مژده اذعان می‌کند دانش موسیقی زیادی ندارد و خود را هنرمند هم نمی‌داند، اما با توجه به نقش اثرگذار موسیقی در جامعه و حضور تعداد معدود آوازخوانان زن در افغانستان، خواندن به ابزاری برای تحقق هدف‌هایش تبدیل می‌شود.

یکی از آهنگ‌های مشهورش، "دختر افغانم من" بوده که در آن دغدغه‌ یک زن روایت می‌شود: "مشکن بال و پرم را مشکن". بعدها، مژده در مراسمی که برای روز جهانی زن در کاخ سفید برگزار شده بود این آهنگ را در حضور رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا اجرا کرد.

مژده، آموزش و پرورش را زمینه‌ساز پرورش جامعه سالم و پویا می‌داند.

مژده جمال‌زاده؛ خواننده‌ای که عشق به موسیقی ندارد
بازگشت به زادگاه

پس از دوسال آوازخوانی، متوجه می‌شود اگر به زادگاهش بازگردد، شاید بتواند کارهای موثرتری در راستای مبارزه با نقض حقوق زنان و بالا بردن میزان اگاهی مردم انجام دهد.

اما او که کابل را بیشتر از لابلای قصه‌ها و بازگویی نوستالژیک خاطرات والدین خود می‌شناخت، پس از ورود به پایتخت افغانستان به زودی می‌فهمد که چه راه پرخم و پیچی را پیش رو دارد.

کارش با اجرای برنامه "مژده شو" در یک تلویزیون خصوصی آغاز شد، برنامه‌ای که به موضوعات بحث‌انگیزی مانند کودک آزاری، آزار جنسی، طلاق و حجاب می‌پرداخت.

این برنامه تلویزیونی که دو سال طول کشید، به شمار هواداران و منتقدان مژده افزود.

مژده جمال‌زاده؛ خواننده‌ای که عشق به موسیقی ندارد مژده در کابل

بازگشت به کابل "بزرگترین شوک فرهنگی زندگی‌اش" بود. او می‌گوید: "پیش از آن همیشه می‌گفتم که افغان هستم، اما پس از بازگشتم متوجه شدم که فرق قابل ملاحظه‌ای، به خصوص از دید فکری و رفتاری، میان من که در غرب بزرگ شدم با افغان‌های مقیم افغانستان وجود داشت".

او می‌افزاید که: "موسیقی و هنر در جایی که من بزرگ شدم، یک چیز قدرتمندی است. آوازخوانان احترام و تقدیر می‌شوند. اما من، خیلی ساده لوحانه، چنین انتظاری را در افغانستان نیز داشتم. گناه مردم نیست. جنگ و عدم دسترسی به آموزش و پرورش سبب چنین وضعیتی شده است."

اما، داستان در اینجا پایان نمی‌یابد. او مرا در یکی از تجربیات تلخ خود شریک می‌کند: "افرادی قدرتمندی با من تماس می‌گرفتند. آنها تصور نادرستی از زنانی که از غرب می‌آیند و آواز می‌خوانند، در سر ‌داشتند. آنها فکر می‌کردند که می‌شود از این چنین زنانی سوء استفاده جنسی کرد."

مژده با بیان این که چون از حمایت سفارت کانادا برخوردار بود، در شرایط آسیب‌پذیری قرار نداشت و در چند مورد پیش آمده هم توانست از خود دفاع کند، افزود: اما، برای زنانی از چنین امکاناتی برخوردار نباشند، کار کردن در چنین محیط و وضعیتی خیلی دشوار است.

شایعه قتلش

مژده برایم گفت اگر این وضعیت را از قبل می‌دانست، احتمال زیادی داشت که هیچ وقت به دنیای آوازخوانی قدم نگذارد.

او در کابل بود که شایعه قتلش پخش شد. سپس، به گفته او، سفارت کانادا از او خواست تا افغانستان را برای مدتی ترک کند.

البته، مژده مایل است جنبه مثبت ماجرا را هم تعریف کند: "شمار زیادی از مردم در این مدت از من حمایت کردند. خیلی محبت و تشویق کردند تا توانستم در مقابل تمام چالش‌ها، استوار بایستم و به کارم ادامه بدهم."

حالا، مژده دنبال تجربه جدیدی در دنیای سینما و در گستره مخاطبان خود است.

مژده جمال‌زاده؛ خواننده‌ای که عشق به موسیقی نداردمژده، نقش "خاطره" را در فیلم کانادایی "برف سرخ" بازی می‌کند


مژده در نقش یک زن توانمند و شجاع

فیلم "برف سرخ" داستان سربازی از جزایر قطبی کانادا را به نمایش می‌کشد که هنگام ماموریت در افغانستان توسط طالبان در قندهار اسیر می‌شود.

جریان بازجویی او توسط طالبان، خاطرات مربوط به عشق و مرگ آسانا، دختر خاله او را زنده می‌کند و به خانواده ترجمانش که او نیز نزد طالبان اسیر است، نزدیک می‌شود.

مژده جمال‌زاده که نقش "خاطره"، فرزند ۲۶ ساله این ترجمان را بازی می‌کند و چهره‌ای مشابه آسانا دارد، می‌گوید: "دلیلی که این نقش را بازی کردم، این است که خاطره، نمادی از قدرت و توانمندی یک زن است. این زن شجاع می‌تواند پدرش و سرباز کانادایی را از چنگ طالبان نجات دهد."

زبان نقش مهمی در این فیلم دارد و بازیگران آن چهار زبان از جمله گویچ-این، پشتو، انگلیسی صحبت می‌کنند. مژده در این درام به پشتو تکلم می‌کند.

این آوازخوان، بازیگری خود در این فیلم را یکی از تجارب نادر زندگی‌اش می‌خواند.

چون هنر هدف مژده جمال‌زاده نیست، از او به عنوان آخرین سئوال پرسیدم در آینده خود را کجا می‌بیند؟ او بی‌درنگ پاسخ داد: "در دنیای سیاست. شاید در سنای کانادا."

انتشار یافته: 39
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1397/07/02
(در 5 سالگی مجبور به ترک زادگاهش شد): چه اجبار خوبی، کاش منم الان مجبورررر می کردن زادگاهم رو ترک کنم برم کانادا...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
کاش زنان سرزمین ما هم بتوانند آزادانه بخوانند
France
12:18 - 1397/07/02
چقدر کار خوبی کرده،که در خردسالی مهاجرت کرده،وبخوبی پیشرفت کرده.
آفرین به خانواده روشنفکرش،
موفق باشی.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
انتخاب نکردن مجبور به مهاجرت شدن مثل خیلی از افغانها مثل من
یادمه کلاس دوم دبستان بودم که با چشم گریان به ایران اومدم دلم برای دختر خاله هام پر میزد شبها دعا میکردم بر گردم به جایی که دوستش داشتم ولی افسوس هیچ وقت نشد
اون زمان موقعیت مهاجرت به اروپا و کانادا برامون فراهم بود اما پدر گفت میخوام بچه هام تو کشور همزبان و اسلامی بزرگ بشن این بود که موندیم اما افسوس نه ایرانی شدیم و نه افغان
سال 1390 رفتم افغانستان اما دختر خاله هام دیگه غریبه بودن دیگه نمیتونستیم همدیگه رو درک کنیم دیگه تو اون کشور یه غریبه بودم که اگر حرفی میزدم جلوم می ایستادن" همینه که هست اینجا افغانستانه' ههه انگار من برای اونها یه بیگانه بودم
حالا موندیم بی هیچ سرنوشتی نمیدونم اون زمان پدر چطور همچنین تصمیمی برامون گرفت اقامت تو کشور همزبان به چه قیمتی؟!؟
اره خانواده جمالزاده و خانواده هایی که اون زمان با هم دست به مهاجرت زدیم و اونها پشت به افکار سنتی و عقب گرایانه زدن و رفتن، روشنفکر بودن رفتن و خوشبخت شدن و من و ما در کشور همزبان بزرگ شدیم با این تفاوت که بی سرزمین و همچنان بعد 36 سال آواره هستیم

نمیدونم تایید میشه یا مثل همیشه مهر عدم تایید میخوره ولی اگر نشد هم دلخور نمیشم چون ما افغانی هستیم بدون هیچ حق و حقوقی فقط محکوم به شنیدن نیش زبان دیگه عادت کردیم به آواره بودن فارسی رو بلدیم ولی حق حرف زدن نداریم اینم شوخی روزگار بود با ما خخخخ
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1397/07/02
فقط رمان نه رو بخونید بعد میفهمید اینا کین و به کجا وصلند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
رمان نه؟ نوبسنده ش كيه ؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
دقیقاً منم یاد کتاب نه افتادم.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
من كه هرچي جستجو كردم چيزي پيدا نكردم چون اسمش دو حرفيه ، ميشه اطلاعات دقيق تريدبدين مثلا نويسنده ؟ متشكرم
Iran, Islamic Republic of
16:52 - 1397/07/02
حالا این افغانیا هم واسه ما آدم شدن اون از مهاجرتشون به کشور خودشون به خاطر ارزش بیشتر پولشون(ببین چی به سرمون آوردن این بی لیاقتا) اینم از این
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
افراد سطح پایینِ نژاد پرست مثل شما باعث شرم بشریت هستن؛ حیف از اسم انسان که واسه امثال شما به کار بره
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
میشه بگی شما چی با چه جایگاهی و کی هستی که فک می‌کنی نصبت به یه انسان دیگه سر تری. ایران خودمونو داری که روی نفت و هزار منابع دیگه رو با افغانستانی که چهل ساله داره با جنگ دستو پنجه نرم می‌کنه مقایسه می‌کنی با اینکه تو ایران زندگی می‌کنی باید به حال خودت تاسف بخوری که اینه وضعیت تفکرت برترینها لطفا کامنتای منو هم منتشر کن از دهتا نوهتاشو منتشر نمیکنی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
عقده حقارت چه میکنه با آدمها
متأسفم برات برای سطح شعورت
M
United States
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
بیشعور
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
، خیلی خون گرم به نظر میرسی ما که انسانیم ببین گلمیک مقوله است که میگن کچل اگه طبیب باشه اول سر خودشو مداوا میکنه
Iran, Islamic Republic of
20:43 - 1397/07/02
نژاد پرستی واقعا بی شخصیتیه
Iran, Islamic Republic of
21:58 - 1397/07/02
من یه ایرانی علاقمند به فرهنگ و تاریخ و موسیقی افغانستلنم. اکثر خواننده هاشون میشناسم. آریانا سعید رو من بیشتر،قبول دارم تو خواننده ای جدید افغان. هم شخصیت جسوری داره هم صداش قشنگتره. مژده صداش خوب نیس. مژده عظیمی هم با آهنگ آیه ترکوند. هرکی نشنیده بره گوشش بده خیلی قشنگه. خوبه که اهواف اجتماعی دارن بیشترشون. جای تحسین داره واقعا.
Iran, Islamic Republic of
22:26 - 1397/07/02
حالا انقققد بدبخت شدین ک ب ی خواننده میگین
خوشبحالش؟؟!!! هه
حداقل ی دانشمندی چیزی میبود وگرنه ک پره خوانندست همه جا
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1397/07/02
در افغانستان هم مثل همه جای دنیا آدم های تحصیلکرده و باسواد پیدا میشن رمان بادبادک باز از خالد حسینی رو بخونید ....فوق العاده ست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
شرم به نژادپرستان
Iran, Islamic Republic of
00:15 - 1397/07/03
فازت چیه؟تاوقتی بودن میگفتید چرا اینااینجان کارماروگرفتن پول مارو خوردن حالاهم که رفتن میگی رفتن ببین چه بلایی سرمااومد.واقعا التماس تفکر
Iran, Islamic Republic of
14:06 - 1397/07/04
شانس مارخوشگلاشون مهاجرت كردند يه كشور ديگه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
چه قدر حسود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
خوشگلاش اینجا هم هستن
ولی افغان حتی بدگلش رو هم به غریبه نمیده
Iran, Islamic Republic of
08:18 - 1397/07/05
زیبا رو؟برو بابا این همه اومدن کشورما کلی فرصت های شغلی که مال جوونامون بود رو به دست گرفتن تازه تعریفم میکنین ازشون
پاسخ ها
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
فرصت شغلی؟؟؟ مرد مومن کارگرایرانی میارم کلا یه ماه وای نمیسته از دوست دخترش و درد بیضش بهونه میاره می‌ره تو پارک قلیون می‌کشه کارگر افغانی میاد برام مثل یه مرد کار می‌کنه خودمون بیعرضه تنبلیم به افغانیا چه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
واقعاً چه میشه گفت یک عده گدا کار و کاسبی یه عده گدای دیگه رو کساد کردن دشمنی پیش میاد دیگه
اینه زندگی همه جهان سومی ها بدبخت بیچاره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
.معلومه ازون مفت خورایی عقده ای
Iran, Islamic Republic of
09:20 - 1397/07/05
منظور از ترجمان، مترجمه ديگه؟ چه جو گرفته اي
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1397/07/05
رمان "نه" نوشته ی آقای محمدرضا حدادپور جهرمی.پیشنهاد میکنم حتما بخونید.
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1397/07/06
کانادا چه جاییه که اجازه میده یه خارجی به این حد از رشد برسه که یک سیاستمدار بشه اگه ایران میومد الان چیکاره بود؟!
Iran, Islamic Republic of
15:54 - 1397/07/06
بیست تا لایک منفی خوردم این یعنی بیست تا افغانی!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
چرا فکر می کنی هر کی انسانه باید افغان باشه؟
Iran, Islamic Republic of
02:56 - 1397/12/06
احسنت هزاران احسنت به مژده جمال زاده که لیاقتی کاخ سفید را پیدا کرد؟!؟!
Iran, Islamic Republic of
02:56 - 1397/12/06
احسنت هزاران احسنت به مژده جمال زاده که لیاقتی کاخ سفید را پیدا کرد؟!؟!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج