نگاهی به مرگبار‌ترین عملیات‌های تروریستی در تاریخ
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
کتاب لند_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_3
کتاب لند_3
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
دکتر استرکی_2
استخدام_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۷۵۶۵۸
۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۲
۹۷۷۷
شوربختانه باید گفت، ترور در قرن‌های مختلف وجود داشته است، اما با توجه به پیشرفت جنگ‌افزار‌ها و همچنین افزایش جمعیت در یکی دو قرن اخیر ترور‌های مرگبار‌تری را نسبت به گذشته شاهد بوده‌ایم. با توجه به حوادث تروریستی ناگواری که اخیراً در کشور عزیزمان شاهد آن بودیم در ادامه با هم نگاهی به مرگبارترین ترور‌های تاریخ خواهیم داشت.

برترین ها - ترجمه از محمد کاملان: هر سال در قسمت‌های مختلفی از دنیا انسان‌های زیادی بر اثر حوادث تروریستی جان خود را از دست می‌‌دهند، این امر در حالی است که هیچ دولتی رسما تروریست‌ها را پشتیبانی نمی‌کند اما باز هم تشکل‌های افسارگسیخته‌ای وجود دارند که با ترور انسان‌های بی‌گناه به دنبال اهداف پوشالی و خام خود هستند.

شوربختانه باید گفت ترور در قرن‌های مختلف وجود داشته است اما با توجه به پیشرفت‌ جنگ‌افزارها و همچنین افزایش جمعیت در یکی دو قرن اخیر ترورهای مرگبار‌تری را نسبت به گذشته شاهد بوده‌ایم.

با توجه به حوادث تروریستی ناگواری که اخیراً در کشور عزیزمان شاهد آن بودیم در ادامه با هم نگاهی به مرگبارترین ترورهای تاریخ خواهیم داشت.

۱۰. پرواز ۱۸۲ ایر ایندیا

نگاهی به مرگبار‌ترین ترورهای تاریخ

هواپیمای ایر ایندیا با شماره پرواز ۱۸۲، یک هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۴۷ بود که در مسیر کانادا به هندوستان پرواز می‌کرد. این هواپیما در سال ۱۹۸۵ در حریم هوایی ایرلند بوسیله بمب منفجر شد و به اقیانوس اطلس سقوط کرد و تمامی ۳۲۹ سرنشین این هواپیما در جان خود را از دست دادند.

جالب است بدانید تا آن زمان سابقه نداشته بود که یک هواپیمای جت بوئینگ بمب‌گذاری شود. تعداد ۲۶۸ سرنشین این هواپیما کانادایی و انگلیسی بودند و ۲۷ مسافر هندی در میان کشته‌شدگان این حادثه تروریستی به چشم می‌خوردند. مردم کشور کانادا تاکنون چنین تروری را تجربه نکرده بودند و ابعاد حادثه به اندازه‌ای بود که تا سال ۲۰۰۱ شاهد چنین تروری در یک هواپیمای مسافری نبودیم.

۹. حادثه تروریستی گامبورو و انگالا در سال ۲۰۱۴

نگاهی به مرگبار‌ترین ترورهای تاریخ

این حادثه تروریستی در سال ۲۰۱۴ در دو شهر گامبورو و انگالا در ایالت بورنو نیجریه رخ داد و بیشتر از ۳۳۶ نفر انسان بی‌گناه جان خود را از دست دادند. پشت این حادثه تروریستی گروه افراطی بوکو حرام قرار داشت و کشتار انسان‌ها در این دو شهر چیزی بیشتر از ۱۲ ساعت به طول انجامید.

بیشتر قسمت‌های شهرهای گامبورو و انگالا در این حمله نابود شد و افرادی که جان سالم به در برده بودند به کامرون فرار کردند. از طرف دیگر تروریست‌ها در شب وقوع این حادثه هشت دختر در قسمت‌های شمالی نیجریه را ربودند. بعدها مشخص شد تروریست‌ها چندین ماه قبل تعداد زیادی سلاح کلاشینکف و آرپی‌جی را به همراه چندین دستگاه خودروی نظامی از ارتش به سرقت برده بودند.

این سلاح‌ها در حادثه تروریستی گامبورو و انگلا استفاده شد. پس از این حمله بیشتر قسمت‌های هر دو شهر نابود شد و تروریست‌ها شهروندان بیگناهی که قصد فرار داشتند را به رگبار گلوله بستند.

۸. بمب‌گذاری در محله الکراده بغداد

نگاهی به مرگبار‌ترین ترورهای تاریخ

در سال ۲۰۱۶ حمله هماهنگ شده‌ای در محله الکراده بغداد صورت گرفت، این محله، یکی از قسمت‌های شلوغ بغداد بود و در نتیجه ۳۴۱ نفر جان خود را از دست دادند و صدها نفر زخمی شدند. این حمله دقیقاً قبل از نیمه شب صورت گرفت و یک کامیون حاوی مواد منفجره تمامی محله را به هوا برد.

این حادثه در ایام مبارک ماه رمضان رخ داد و به همین دلیل افراد زیادی پس از افطار برای خرید و انجام‌ کارهای روزانه بیرون در این منطقه حضور داشتند. این حادثه تروریستی به همین‌جا ختم نشد و بمبی دیگر نیز در یکی دیگر از محله‌های بغداد منفجر شد و جان ۵ نفر را گرفت.

در این حمله گروه داعش از بمب‌های پیشرفته‌ای استفاده کرد و ابعاد انفجار به اندازه‌ای بود که به ساختمان‌های اطراف خسارت‌های زیادی وارد شد. این حمله پس از حادثه بمب‌گذاری در منطقه ایزدی‌های عراق به عنوان دومین عملیات تروریستی مرگبار در عراق شناخته می‌شود.

۷. گروگان‌گیری مدرسه بسلان

نگاهی به مرگبار‌ترین ترورهای تاریخ

این حادثه تروریستی بسیار تلخ در سال ۲۰۰۴ رخ داد و سه روز به طول انجامید. تروریست‌ها چیزی حدود ۱۱۰۰ نفر انسان بی‌گناه را که ۷۷۷ نفر آن‌ها کودک بودند به گروگان گرفتند. متأسفانه جان تمامی گروگان‌ها به دنیا نبود و گروگان‌گیری به قیمت از دست دادن جان ۳۸۵ نفر تمام شد.

در این حادثه گروگان‌گیر‌های مسلح که ملیت چچن و اینگوش را داشتند به مدرسه بسلان حمله کردند و از روسیه خواستند تا استقلال چچن را به رسمیت بشناسد و نیروهای خود را از مرز و بوم چچن بیرون کند. نیروهای امنیتی روس در سومین روز گروگان‌گیری به مدرسه بسلان هجوم بردند و چند صد نفر انسان بیگاه که بسیاری از آن‌ها کودک بودند در این نزاع جان خود را از دست دادند. ابعاد حادثه به اندازه‌‌ای بود که چندین نفر پس از این ترور ناپدید شدند.

۶. حمله‌های تروریستی ماه‌های تیر و مرداد سال ۲۰۱۳ در عراق

شهروندان شهرهای مختلف عراق در اواسط تیر و اوایل مرداد سال ۲۰۱۳ شاهد حمله‌های تروریستی مختلفی بودند که به منجر به کشته شدن مجموعاً ۳۸۹ نفر انسان بی‌گناه شد. در این سری حملات دست‌کم ۸۰۰ نفر زخمی شدند و خسارت‌های زیادی به ساختمان‌های شهری وارد شد.

این حمله‌های تروریستی در ماه‌های بعد نیز ادامه داشت و مدتی بعد پس از حمله ارتش عراق به پایگاه حویجه شاهد بالاگرفتن حملات تروریستی در قسمت‌های مختلف عراق بودیم. سازمان ملل در این زمینه گزارش داده است که در بین ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال ۱۳۹۲ چیزی حدود ۷۱۲ نفر از شهروندان شهرهای مختلف عراق جان خود را در حمله‌های تروریستی از دست دادند.

اوضاع در اردیبهشت و خرداد همان سال برای عراقی‌ها بدتر شد و ۱۰۴۵ نفر در حمله‌های تروریستی کشته شدند. بیشتر از ۲ هزار نفر نیز در این حملات زخم‌های شدیدی برداشتند. تمامی این موارد دست به دست هم داد تا سال ۲۰۱۳ بیشترین حمله‌های تروریستی را در عراق شاهد باشیم.

۵. قتل‌عام تروخیلو

در بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ شهروندان تروخیلو شاهد قتل‌ و جنایت‌های زیادی بودند و گفته می‌شود چیزی حدود ۴۰۰ نفر به دلیل همکاری با نیروهای مقاومت کشته شدند. این قربانیان قبل از اینکه به قتل برسند، شکنجه‌های وحشتناکی را تجربه می‌کردند و پس از مرگ نیز اعضای بدن آن‌ها بریده میشد تا از این طریق وحشت بیشتری در دل مردم ایجاد شود.

قاتلین برای اینکه درس عبرت به مردم پشتیبان گروه‌های مقاومت بدهند پدر تیبریو فرناندز، یکی از کشیش‌های محلی را پس از قطع اعضای بدن، گردن زدند.

۴. آتش‌سوزی سینما رکس

نگاهی به مرگبار‌ترین ترورهای تاریخ

بدون شک حادثه دلخراش آتش‌سوزی سینما رکس به گوش شما خورده است، در سال ۱۳۵۷ و زمانی که چیزی به پیروزی انقلاب باقی نمانده بود سینما رکس در آبادان به آتش کشیده شد و دست‌کم ۴۲۲ نفر جان شیرین خود را حین تماشای فیلم‌ گوزن‌ها از دست دادند.

گفته می‌شود چهار نفر پس از اینکه درهای سینما را بسته‌اند آن را به آتش کشیدند تا مردم مجالی برای فرار پیدا نکنند. در زمینه دلیل این حادثه دلخراش گمانه‌زنی‌های مختلفی مطرح شده است. گفته می‌شود که چندین نفر از انقلابیون که از دست نیروهای ساواک فرار می‌کردند به داخل سینما می‌گریزند و خودشان را در میان تماشاچیان پنهان می‌کنند، مدتی بعد نیز مامورین ساواک فرا می‌رسند و از آنجایی که امکان پیدا کردن انقلابیون در داخل سینما وجود نداشته، درهای سینما را می‌بننند و با به آتش کشیدن سینما رکس یکی از تلخ‌ترین ترورهای تاریخ ایران را رقم می‌زنند.

۳. حمله‌های اردیبهشت و خرداد سال ۲۰۱۳ در عراق

در آن زمان بمب‌گذاری و تیراندازی‌های مختلفی را در قسمت‌های شمالی و مرکزی عراق شاهد بودیم که بیشتر از ۵۰۰ نفر کشته به جای گذاشت. در این زمینه برای نمونه می‌توان به یک خودروی بمب‌گذاری شده اشاره کرد که چیزی حدود ۲۳ نفر را به کشتن داد و ۱۰۸ زخمی به دنبال داشت.

بیشتر این حمله‌های تروریستی در قسمت‌های شیعه‌نشین عراق صورت گرفت، انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در ایستگاه اتوبوس در شهرهای صدر، خادمیه و شهر بغداد جدید را نیز می‌توان از دیگر حمله‌های مرگبار آن زمان دانست.

در یکی دیگر از حمله‌های تروریستی نیز ۱۳۳ نفر شهروند عراقی جان خود را از دست دادند و ۲۸۳ نفر زخمی شدند.

۲. بمب گذاری‌ در مناطق ایزدی‌های عراق در سال ۲۰۰۷

در این بمب‌گذاری‌ها حدود ۲۹۹۶ نفر از شهروندان عراقی جان خود را از دست دادند. بیشتر این بمب‌گذاری‌ها از پیش طراحی شده بود و به نوعی انجام می‌شد تا بیشترین تلفات را به دنبال داشته باشد، جالب اینجاست که گروه‌های تروریست هرگز مسئولیت انجام این بمب‌گذاری‌ها را به‌عهده نگرفتند اما جلال طالبانی، رئیس‌جمهور وقت عراق شورشی‌های سنی را مسئول حوادث بمب‌گذاری در مناطق ایزدی‌ها در سال ۲۰۰۷ اعلام کرد.

۱. حمله‌های ۱۱ سپتامبر

نگاهی به مرگبار‌ترین ترورهای تاریخ

آمریکایی‌ها در ۱۱ سپتامبر چهار حمله از پیش‌طراحی شده را تجربه کردند، این حمله‌ها که القائده مسئولیت آن‌ها را بر عهده گرفت باعث مرگ چیزی حدود ۲۹۹۶ شهروند آمریکایی و زخمی شدن بیشتر از ۶ هزار آمریکایی شد.

حمله‌های ۱۱ سپتامبر برج‌های دوقلوی آمریکا را با خاک یکسان کرد و چیزی حدود ۱۰ میلیارد دلار خسارت بر جای گذاشت. گفته می‌شود در این حمله‌ها آمریکا مجموعاً ۳ تریلیون دلار خسارت دید.

دو هواپیما که توسط افراد القائده هدایت می‌شدند به سمت برج‌های دوقلوی آمریکا واقع در نیویورک اصابت کردند که ارزش این هواپیما‌ها چیزی حدود ۳۸۵ میلیون دلار بود. چیزی حدود ۲ ساعت پس از این برخورد، برج‌های دوقلو فروریختند و ساخت‌ و ساز اطراف این برج‌ها نابود شد.

این حمله‌ها بازتاب‌های زیادی به دنبال داشت و ماشین‌ جنگی آمریکا را به راه انداخت تا شاهد حضور خصمانه آمریکایی‌ها در افغانستان و عراق باشیم.

در پایان پیشنهاد‌ می‌کنیم اگر در این زمینه نکته جالبی به ذهن شما رسیده است، این موارد را با ما و سایر کاربران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

انتشار یافته: 32
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1397/07/02
کاش بقیه ی گمانه زنی های سینما رکس و هم می نوشتید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
جیره ی کیک و ساندیسشون قطع میشه اون وقت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
یکی از گمانه زنی های قوی سینما رکس که چندنفر به آن اعتراف کردند آتش زدن سینما بدست کسانی بود که خودشونو انقلابی میدونستن و میخاستن این کارو گردن مأموران شاه بی اندازند و بخاطر اینکه درها به طرف داخل باز میشد بخاطر هجوم مردم پشت در باعث گیر افتادن مردم شد که تقریبا همگی زنده سوختند و جالب اینه که یکی از کسانیکه بیشتر از خیلیا در این کار متهم بود بعد انقلاب شد قاضی دادگاه این پرونده و با اعدام صاحب و مدیر سینما و چند نظامی که تا الان هم هیچ مدرکی دال بر گناهشون نیست پرونده بسته شد و تا ماها خوانواده قربانیان بخاطر این بی عدالتی تجمعاتی داشتن که در آخر با سرکوب آنان به پایان رسید، بسیاری از کسانیکه اون زمان مبارزه میکردن الان اعتراف کردن که خیلی از خرابکاریها و دروغهای آنزمان بخاطر پیروزی انقلاب و بدنامی برای شاه بود! کاش اگر از قضیه ای خبر ندارید یا جرأت بازتاب واقعیات و ندارید بهش نپردازید، برترینها اگر بیطرفانه کار میکنید لطفا انعکاس دهید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
چی مثلا ازون توهما؟
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
چرااز کشتارهمیشگیه شیعیان افغانستان به دست دولتوداعشوطالبان هیچچی نگفتید
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
شما خودت بگو اگر واقعا اطلاعاتتون موثقه.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
دقيقاا
مینا
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
در مورد سینما رکس کتاب ایران ابرقدرت قرن،همه چی را نوشته است.در مورد حادثه طبس هم حسابی مطلب نوشته است.سینما رکس توسط آدم کمی عقب افتاده ایی که همیشه پامنبر می نشست،صورت گرفت.اسمش هم در مستندی که از تلوزیون در دو سه سال پیش که دادگاه های اول انقلاب را پخش می کرد،گفت.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
اونهایی که اون موقع بدنیا نیومدند از جنایات ساواک متاسفانه اطلاعی ندارند اونها اونقدر وحشی و جنایتکار بودند که در زمان انقلاب رئیسشون توسط شاه فراری عزل و جهت آرام کردن مردم بظاهر زندانی شد , از اون ساواک جنایتکار هیچ چیز بعید نبود همونطور که آتش زدن سینما رکس آبادان هم از جنایاتشونه
United States
11:49 - 1397/07/02
سینما رکس وحشتناک تر از خیلی از ایناست که در خبر آمده
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1397/07/02
پس حادثه تروریستی هواپیمای ایرباس بندرعباس چرا ذکر نکردین؟
یکی از وحشیانه ترین حوادث تروریستی!
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1397/07/02
برای بار اول دارم میشنوم. از کجا درآوردین؟ منبع اطلاعاتتون چیه؟
"گفته می‌شود که چندین نفر از انقلابیون که از دست نیروهای ساواک فرار می‌کردند به داخل سینما می‌گریزند و خودشان را در میان تماشاچیان پنهان می‌کنند، مدتی بعد نیز مامورین ساواک فرا می‌رسند و از آنجایی که امکان پیدا کردن انقلابیون در داخل سینما وجود نداشته، درهای سینما را می‌بننند و با به آتش کشیدن سینما رکس یکی از تلخ‌ترین ترورهای تاریخ ایران را رقم می‌زنند.!!!!!!!"
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
اشتباهی منفی دادم
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1397/07/02
آتش سوزی سینما رکس توسط انقلابیون اتفاق افتاد نه ساواک. یکم تحقیق بکنید بد نیست!!
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1397/07/02
القاعده، نه القائده، البته خود اندیشمندان امریکایی، موضوع 11 سپتامبر را عملیات بزرگ موساد با سی آی ای میدانند ، تا یک عملیات تروریستی!( ببخشید که همه جوره دنبال تطهیر چهره اربابتون هستید!)
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1397/07/02
فقط به خاطر چنتا انقلابی 500نفرو اتیش زدن خنده داره
پاسخ ها
ژینو
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
بد نیست یکم به مغزت فشار بیاری و یه استفاده ای بکنی ازش،آتیش زدن سینما رکس کار انقلابیون بود ولی برترینها نمیدونم چرا موضوع رو ۱۸۰درجه عوض کرده،در ضمن مرگ آدمهای بیگناه هیچ خنده ای نداره.....
United Arab Emirates
14:18 - 1397/07/02
کشته های عملیات تروریستی در عراق و بیشتر جاهای دیگه به طور مستقیم کار امریکاست
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1397/07/02
در مورد سینما رکس، همه میدونن عامل و آمر اصلی اون کی و کیا بودن!!! بی دلیل و خصمانه نظرات اشتباه و مغرضانه خودرا بعنوان دلیل و نتیجه ی موضوعی اعلام نکنیم. لابد اون مذهبی خشک مغز که از فلان هیئت و فلان مسجد پا شده بود رفت سینما را به آتش کشید هم مامور ساواک بود ؟؟؟ آره؟؟؟؟؟ نخیر برادر من، نخیر عزیزدل برادر!! فیلمهای مصاحبه تکبعلی زاده موجود و کاملا همه چی روشنه!!!
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1397/07/02
ولی ماجرای سینما رکس آبادان جور دیگری بود
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1397/07/02
هواپیمای ایرانی که ناو وینسس آمریکا تو خلیج فارس زدش
یاد قربانیانش گرامی ...
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1397/07/02
آنچه که درباره سینما رکس نوشته اید صحیح نیست.
United States
18:45 - 1397/07/02
در مورد سينما ركس گمانه زني هاي زيادي وجود داره ولي اينكه شما فرمودين قطعا جديده و تا حالا كسي نشنيده.
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1397/07/02
11 سپتامبر کجاش تروریستی بود ؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1397/07/02
بد نیست به عملیات تروریستی تاسوکی در سیستان و همچنین منفجر کردن مسجد امام علی زاهدان که در حین نماز باعث شهادت نمازگذاران هم شد اشاره ای بشود.
Iran, Islamic Republic of
00:21 - 1397/07/03
جنایت سینما رکس آبادان کار ساواک نبوده

نه اینکه بخوام از کارهای ساواک دفاع کنم ولی اینم نامردیه که هر جنایتی رو هم بدون دلیل به جریانی ربط داد

همه مردم آبادان و خرمشهر می دونن کار ساواک نبوده و مسببین چه کسانی بودن

به عنوان یک محقق جامعه شناسی بومی تمامی افراد دخیل در این جنایت رو میتونم معرفی کنم ولی شما نظرم رو نمایش نخواهید داد

در پایان از مردم شریف کشورم برای درک بهتر این جنایت دعوت میکنم مصاحبه کامل که با رئیس پلیس وقت آبادان که شامل دو بخش می باشد رو در یوتیوب مشاهده کنن تا با ابعاد قضیه بیشتر آشنا بشن

برترین ها برای شفافیت سازی لطفا نظرم رو نمایش بده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
احسنت بر شما
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1397/07/04
حملات سازمان مجاهدین خلق در سال های ۶۰
خیلی وحشتناک بود هرکی رو میدیدن میکشند
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1397/07/06
زدن بمب اتم به ژاپن رو چرا ننوشتین
چرا کشتن ادم های بی گناه ویتنام رو ننوشتید
چرا کشتار مردم میانمار رو ننوشتین
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1397/07/07
از كي تا حالا تكبعلي زاده مامور ساواك بوده؟ اگه بوده چرا بعد از انقلاب كه از زندان آزاد شده بود به هر كي خودشو معرفي مي كرده و ميگفته همچين جنايتي كرده بجاي معرفي به دادگاه بهش تو كميته ها كار مي دادن؟!! تحريف چنين جنايتي به اندازه ارتكابش زشت و قبيحه
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1397/07/18
سینما رکس آبادان کارانقلابیها بودنه شاه دروغ پردازی نکنید
پاسخ ها
خولانه خانه
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
کاش هواپیمای اوکراینی وناوچه کنارک هم مینوشتن ای خدا فقط عیب دیگران روبیان کردن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
تاپ لپتاپ_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر2
آیلین_فوتر بلفارو
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کیان برنا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
دکتر عارفی - فوتر